Gönderen Konu: Bilgisayar Donuyor, Reset Atıyor Sorunlarına Çözüm  (Okunma sayısı 10767 defa)  Share 

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

LeroanZ

• Ziyaretçi
Şimdi Diyelim bilgisayarımızda donma veya resetlenme sorunu var. hemen Bu Adresten Everet Home Edition Adlı Programı indirip kuruyoruz. program kurduktan sonra açıp aşağıdaki resimde gördüğünüz yere geliyoruz:

http://img88.imageshack.us/my.php?image=adsz8od.gif

Eğer bilgisayarın CPU ısısı hiç bir işlem yapmazken 55 C veya üzerindeyse Sorun var demektir. (Tavsiyem kısa bir süre oyun oynadıktan hemen sonra bu değerlere bakmanızdır. Oyundan kasıt NFS Undergraund gibi aleti biraz zorlayan bişiler olsun. Oyundan hemen sonra CPU ısısı 70 C veya üzerinde geziyorsa donma veya resetlenmeler ısıdan oluyor demektir.)

Şimdide işlemcinin ısısını nasıl düşüreceğiz ona bakalım.
bunun için işlemci fanını temizlemek sorunu büyük ihtimalle ortadan kaldıracaktır. Basit bir iş. Nasıl yapılır:

Tabiki önce bilgisayarı kapatıp fişini çekiyoruz. sonra kasanın sol kapağını açıyoruz (önden bakınca sol ) Sonra işlemci fanını Buluyoruz (aşağıdaki resimdekine benziyor )

http://img80.imageshack.us/img80/8814/cooler5gr.th.gif

Sonra fanın üzerine elimizde temiz, kullanılmamış bir boya fırçasıyla tozlardan arındırıyoruz, yoksa nefesimizle kuvvetlice üflüyoruz. (tercihim basınclı hava ile temizlemek). Eğer gözünüz alırsa işlemci fanını söküp altındaki ızgaraların arasını temizlemek çok daha sağlıklı olacaktır. Sökme işini büyütmeyin. bazı fanlar yerine tırnaklarla oturur bazılarıda civatalarla tutturulur. Sökebilirseniz iyi olur.

Eğer bu işlemlerden sonra hala sıcaklık düşmediyse ve sizde yaptığınız temizlikten eminseniz kasanın kapağı açık olarak çalıştırın tekrar bakın. hala düşmediyse işlemci fanını değiştrin. geniş yelpazeli olanları tercih edinki hem ses azalsın hemde iyi hava üflesin. Fanı değiştirdiniz ancak hala ısı düşmedi ise CPU da bir sorun olabilir. teknik servise başvurmalısınız.

Hepinize Kolay Gelsin....
Not: Alıntıdır!

Çevrimdışı vaybee

• İlk Adım
  • *
  • Toplam: 0
Ynt: Bilgisayar Donuyor, Reset Atıyor Sorunlarına Çözüm
« Yanıtla #1 : 02 Eylül 2007, 13:28:37 »
saol kardeşim. ::)
BEKLENEN GÜN GELECEKSE ÇEKİLEN ÇİLE KUTSALDIR.

Çevrimdışı yasindolgun

• İlk Adım
  • *
« Yanıtla #2 : 24 Kasım 2007, 19:36:11 »
saol paylasım icin

Çevrimdışı chatteen

• İlk Adım
  • *
« Yanıtla #3 : 22 Şubat 2008, 10:06:22 »
LeroanZ benim bilgisayarda oyun oynarken donuyor.yanlız şöyle anlatayım oyun başlıyor biraz devam ettikten sonra ekran donup ses devam ediyor sonra seste bozulup ekran görüntüsü renkler birbirine giriyor.oynadığım oyunda microsoftun flight simulator X oyunu.sistemle ilgili bilgileri aşağıda veriyorum ben şu konuda yardım istiyorum.sorun sıcaklıkla ilgili büyük ihtimal fakat ekranmı yoksa cpu mu onu anlamadım.cpu genelde 55 civarında oyundan sonra bakıyorum gene bu düzeyde yani çok artmıyor.bir ara p.supply yetersizmi diye düşündüm 430 watt.sence problem ne olabilir.

cpu      : p4 3.4 ghz
anakart :ASROCK 775DUAL880PR
ram      : 1 gb ddr2 667mhz
ekran   : ati redeon x800 512 mb
harddisk: 160 gb sata

Çevrimdışı Fatih Emektar

• Genel Yönetici
  • Usta
  • Toplam: 214
  • ..::ESKİŞEHİRSPOR::..
« Yanıtla #4 : 25 Mart 2008, 15:07:45 »
güzel bilgiler vermişsin everest programını indirdim işlemci ısısı 40-45 arası geziniyo herhalde normal sıcaklıktır
Nus ile uslanmayanı etmeli tekdir, tekdir ile uslanmayanın hakkı kötektir!

Çevrimdışı Nakliyatistan

• İlk Adım
  • *
    • Nakliyat Firma Rehberi
« Yanıtla #5 : 12 Ocak 2018, 17:44:56 »
Yararlı bir bilgi teşekkür ederim.

Bilişim Forum

« Yanıtla #5 : 12 Ocak 2018, 17:44:56 »

İstediğiniz Sorudan Başlayabilirsiniz | Doktor a Sor