Gönderen Konu: Öss siteleri  (Okunma sayısı 10119 defa)  Share 

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Harun PEYNİR

 • Genel Yönetici
 • Usta
 • *****
 • İleti: 1215
 • Toplam: 86
  • Bahar Sokak
Öss siteleri
« : 15 Temmuz 2007, 13:25:52 »
Üniversite′ye hazırlanan öğrenciler için bu süreçte faydasını görecekleri, daha verimli ve başarılı olabilmeleri için hazırlanmış siteleri tanıtacağız.

Tanıtacağımız siteler arasında öss nedir-değildir hiç sorgulayıp merak etmeyenlerden, öss de derece yapma hedefine sahip arkadaşlara kadar herkesin maksimum faydalanabileceği adresler yer alıyor. Ne istediğini bilip öğrenmek gayretindekilerin aradığını bulup çıkartabileceği bir yazı hazırlamaya çalıştık. Ayrıca tek üniversite çözümünün öss olmadığını göz önünde bulundurmak önemli, ayrıca öss bir son değil yeni bir başlangıç. Eksik gördüğünüz noktaları, kafanızda  oluşan soruları iletirseniz  elimizden geldiğince çözüm üretmeye, yardımcı olmaya çalışacağız.                   

     Bu siteleri şu şekilde gruplayabiliriz ; Rehberlik ve Bilgi edinim siteleri, Konu çalışma ve test Çözme siteleri, devlet kurumları, son olarakta Alternatif Web adresleri.                                           

Rehberlik ve Bilgi Edinim Siteleri

You are not allowed to view links. Register or Login
Bu adreste üniversite adına birçok şey var. öss için tüm soru işaretlerinizi cevaba dönüştürebilirsiniz. Yurtdışında okumak için alternatifleri göz önünde bulundurup imkanlarınızı değerlendirip gerekirse zorlayarak mesleki idealinize ulaşmanız da size bir fikir verebilir (bu site 6 ülkeye yer vermiş fakat tüm yurtdışı alternatifi bundan ibaret değil tabii ki). Bununla birlikte 185 barıjını geçme koşulunu isteyen ve özel yetenek sınavını kazandığınızda girebileceğiniz "konservatuar eğitimi" hakkında da bilgi edinebilirsiniz. "üniversiteleri tanıyalım" bölümünde Türkiye'deki üniversitelerin genel bilgilerine ve web adreslerine ulaşabilirsiniz. Meslek seçimi konusunda kendi yetenek ve eğilimlerinizi değerlendirerek kendi doğrunuza ulaşmanız için bir başlangıç noktası olabilir. -takdir edersiniz ki mesleğini kişisel değerlerinize göre belirlemek ve hayata geçirmek şıp diye olabilecek birşey değil- Mesleğe başlamak: kendini tanıma, Meslekleri tanıma  ve seçilen mesleğin istediği özelliklerden sahip olunan özellikleri çıkardığınızda kendinize katmanız gereken donanımı kazandıktan sonra mesleğiyle uyumlu bir birey olmak ile gerçekleşmelidir. Sitede uzman gözüyle makaleler de bulunuyor ve sürekli güncelleniyor. Mesleğinizi siz seçin ve tercihleriniz derin araştırma ve incelemelerin sonucunda gerçekten sizin tercihiniz olsun. Ayrıca meslekleri tanıma aşamasında olan arkadaşların  You are not allowed to view links. Register or Login  adresinin meslekler bölümünün ziyaret edülmesini ısrarla tavsiye ediyoruz.

You are not allowed to view links. Register or Login
Ücretsiz üye olarak  ÖSS,LGS,YDS ve Özel okullar sınavları soru ve cevaplarına ulaşabilirsiniz.  ayrıca PDF formatında deneme sınavları ve soru bankalarına ulaşabilirsiniz. site de ulaşabileceğiniz bir eğitim danışmanına sorularınızı iletebilirsiniz. Puan hesaplama robotu ve yurt dışı eğitim rehberi  faydalanılabilmesi olası diğer  köşeler. Sitenin soru bankası ve deneme sınavları kaliteli ve oldukça geniş içerikli.
You are not allowed to view links. Register or Login
Üniversite gençliği tarfından sıklıkla ziyaret edilen, sosyal zenginliği olan bir  portal .  Güncel kısmımada kariyer danışmanlarıyla yapılan sohbet içeriklerini görebilir kendi sorularıınızı kariyer uzmanlarına yöneltip cevap alabilirsiniz. "Uni club" kendi hikayenizi paylaşabileceğiniz, serbest kürsüde tartışabileceğiniz,danışma masasında öğretmen ve danışmanlara ulşabileceğiniz bir ortam sunuyor.  "ÖSS" bölümünde meslek seçiminde gözetilicek noktalara, özel yetenek sınavı bilgilerine, geçmiş öss'lerdeki soru/konu  dağılımlarına ulaşabiliyorsunuz.

You are not allowed to view links. Register or Login

bağlantısında yaklaşık 500 soruluk arşivden Sınav puanları, Dikey geçiş, Yatay Geçiş, Meslek liseleri, ÖSS Sınavı, Çift Anadal, Güzel Sanatlar ve Yetenek Sınavı, AOBP, Bölümler ve Meslek Bilgileri, Kayıt Dondurma, Burslar, YDS  ÖSS tercih konularında soru-cevaplara erişebiliyor.

You are not allowed to view links. Register or Login
Rehberlik adına hemen hemen herşeyi barındıran site de 2004 ÖSS Tercih Sıralama Tekniği, 21. yüzyılın meslekleri, gençlikte kimlik ve arkadaşlık, stres ile baş etme yöntemleri, burslar,  gibi konuları içeriyor. Forumlarda, Öss’ye hazırlık, yurtdışı eğitim, burslar ve krediler, verimli ders çalışma teknikleri başlıklarında  tecrübelerinizi paylaşabilir,  eksikliğini  hissettiğiniz konularda
diğer arkadaşların tecrübelerden faydalanabilirsiniz. Linkler bölümünde geniş yelpazede faydalanabileceğiniz sitelerin adresleri var. Öym(öğrenci yönlendirme merkezin)’de ücretsiz olarak kişilik “meslek envanteri”ni ve “mesleki olgunluk ölçeği“ testlerini alabilir ve doğru kariyer planlamanıza bir adım daha yaklaşabilirsiniz. Sitede bulunan tercih robotu ise tercih döneminde işinizi görebilecek türden.

You are not allowed to view links. Register or Login
Site eğitim hakkındaki her türlü gelişmeyi yakından takip ediyor. Yurtiçi, Yurtdışı eğitim rehberi, veli öğretmen ve öğrenci için rehberlik servisi bulunuyor.sitenin yurtiçi eğitim rehberinden öss hazırlık dershaneleri ve burs veren kuruluşların bağlantılarını bulabiliyorsunuz. Site zaman tutarak sizi öss denemelerine tabii tutabiliyor. Cevapları ise sağ taraftaki online cevap anahtarına işaretliyorsunuz(Alışana kadar zorluk çekilebilir ve çözümleri yapabilmek için yanınızda bir kağıt kalem bulundurmanız gerekli). Hemen hemen tüm rehberlik bölümü bulunan siteler gibi tebeşir sitesi de meslek seçiminin önemine değinmiş. Doğru meslek seçiminin üzerinde bukadar durmamızın sebebi ise aldığı puana göre meslek tercihinde bulunmayı düşünen arkadaşların öncelikle kendi özelliklerine uygun  mesleki seçimi yapıp çalışma temposunu buna göre düzenlemesini istememizden kaynaklanıyor. En önemli önceliği diploma alıp mezun olmak olan arkadaşların bir çoğu ya hatasından pişman yada hala hatasının  farkında değil . (bir örnek: üniversite osun çamurdan olsun zihniyeti ile istanbulda  arkeoloji okuyan bir grup öğrenci hiçbir üretim sağlamadan ülkesine bir katkı bulunmadan semt meydanında kartpostal satma edasında öğrenci olduğunu bahane ederek ve güler yüzle para  toplamaya çalışıyor  Sizce neden ¿?).

You are not allowed to view links. Register or Login
Her türlü rehberlik bilgi ve hizmetini sunan dev bir portal.

Konu Çalışma ve Test Çözüm Siteleri
You are not allowed to view links. Register or Login
Matematiğe susamış arkadaşlara gerçekten iyi gelecek bir site. Site de ÖSS ve LGS ile sınrlanmış değil. Öss için sayılar ile başlayıp binom-oalsılığa kadar tüm müfredatın konu anlatımını barındırıyor. Geometri için de geçerli olan konu anlatımı "geometrik kavramlar" ile başlayıp "analitik geometriye" kadar olan müfredatı içeriyor. konu anlatımının ardından kavramları pekiştirmek için ilgili konu testleri çözülebilir(sorular ve çözümler .pdf rormatında).  Bununla birlikte sitede indirilebilen .pdf formatında denemeler ve resim formatında soru arşivi bulunuyor. "akademik pano" ya üye olunduğu taktirde  Soru panosuna çözemediğiniz soruları .jpeg formatında göndermek kaydı ile çözümünü isteyebiliyorsunuz. yahoogroups merkezli işleyen pano ya her seviyeden üye bulunuyor, bu kullanıcılar tarafından soru gönderiyor ve çözüm yollanıyor. Matematik ile derinlemesine ilgilenen arkadaşlar için mat-tarih bölümü şifa niyetine. Bilim tarihinde matematik, matematiğin sınıflandırılması, ilk çağ mağara insanları ve aritmetik, eski mısırda aritmetik, babil sayma sistemi, türk-islam dünyasında trigonometri, pi sayısı ve sıfır'ın kronolojik gelişimi... "mat-ünlü"  bölümünde pisagor'dan pascal’a kadar   kendini matematik ilmine adamış insanlarının  biyografileri blunuyor. önemli bir nokta: burada kaydadeğer  birkaç türk matematik alimine de yer verilmiş. insanı araştırmaya/keşfetmeye sürklüyor. Olimpiyat bölümünde tüm “TÜBİTAK matematik” ve “Antalya matematik olimpiyatları” soruları ve cevapları var. "kültür" bölümünde gerçek matematik kültürüne insan yaklaştığını hissediyor. "akademik" sayfasında matematiğin ispatlanamamış teoremleri, çözülemeyen sanıları var. Yani matematiğin sınırlarını zorlamanın nasıl birşey olduğunu anlamanın eşiğine geldiğinizi hissedebilirsiniz. Birkaç örnek: Morley'in Esrarengiz Üçgeni, Pascal'ın korkunç küresi, fibonacci sayıları ve fi, boole cebiri, sonsuz küçükler hesabı... "zeka"  bölümünde karışık zeka soruları ve eski BilimTeknik dergisi soruları da var. Matematiğe verdiği önem ve bunu içeriği ile gösteren siteyi gayet doyurucu bulduk.  bunlara doyan akadaşlar öss'yi tamamıyla unutmayıp ve "öss soru özelliklerini", "ders çalışma programı yaparken dikkat edilecek noktalar"ı, "dikkat ve konsantrasyon"u, "etkili ders çalışma teknikleri"ni, "konsantrasyon nedir ? nasıl geliştirilir"i, "öss günü için öneriler" konularını barındıran Öss rehberlik bölümünü ziyaret etmeli.

You are not allowed to view links. Register or Login
1998 yılından beri yayında olan, İnternet üzerinde, ücretsiz bir Üniversite Hazırlık Platformu matturk.com sürekli güncelleniyor. Anasayfa’da deathclock.com’u hatırlatan saniye sayacı var. Bu araç Öss sınavı’na kaç saniye kaldığını gösteriyor(ekim 15 itibariyle yaklaşık 25 milyon saniye kalmış).  Öss ve matematik konularında sorularınızı ister maille ister telefonla(Hafta içi 09.00 - 17.00 saatleri arasında)  matturk uzmanlarına ulaştırıp cevap alabilrsiniz. Farklı ve kaliteli matematik-geometri soruları bulabileceğiniz sitenin anasayfasında her güncellemede değişen “rastgele soru” köşesi var. Matturk, hiç bir şekilde , hiç kimseye hiç bir şeyin pazarlamasını yapmadan (kitap , öğretmen , özel ders vs..) ve sadece öğrencilere katkıda bulunmaya çalışan bir paylaşım platformu olarak tanımlanıyor.
 
You are not allowed to view links. Register or Login
Sayısal öğrencilerinin daha ağırlıklı olarak faydalanabileceği bir adres. Matematik, fizik, kimya, biyoloji, edebiyat derslerinin konu anlatımları bulunuyor(test ve deneme yok). Matematik için öss müfredatı yerine matematiksel düşünmeyi öğretebilecek bir içerik uygun görülmüş. Kimya için ise maddeden aromatik bileşiklere kadar olan yelpazedeki öss ve lise müfredatı konuları var.yaşamsal örneklerle kimya bölümü ise Bunu öğrenmek benim ne işime yarıyacak ki diyenler için.deneyler, labratuar ve periyodik tablo bölümleri de meraklılar için görülmeye değer. Üzerinde önemle durduğumuz doğru mesleği belirlemenizde ufak ta olsa katkısı olabilecek bir mesleki eğilimi belirleme  testi de sitede  bulunuyor. Test 160 sorudan oluşuyor, unutulmamalı ki günümüzde  başarız insandan değil mesleki seçimini ve kariyer planını yanlış yapan insandan bahsediliyor. Siz seçiminizi doğru yapın ve bu sizin tercihiniz olsun (meslek seçimi ve kariyer planlama konusunda size yardımcı olabilecek diğer bir adres ise You are not allowed to view links. Register or Login ).
You are not allowed to view links. Register or Login
Anlık üye sayısı 300’lerin altına düşmeyen(eğer sayaç hilesiz ise) ziyaretçi oranı yüksek bir site. En büyük hedef kitlesi öss’ye hazırlanan öğrenciler olan siteye ücretsiz üye olarak tüm içerikten faydalanabilirsiniz. Ders notu ve konu testi olarak matematik,geometri ve Türkçe dersleri bulunuyor. Öss Denemeleri .pdf formatında yayınlanmış, Zoru sevenlere kısmında zihinleri zorlayacak birkaç soru bulunuyor (“eğlencelik”teki zeka soruları zeka oyunları ve bilim hikayeleri de ilgi çekici). Soru tartışın bölümünün çok işlevsel olduğunu düşünüyoruz (Bir öss Şampiyonu verdiği röportajda başarısındaki en büyük etkenin çözemediği soruları arkadaşları ile tartışması olduğunu söylüyor kaynak: uğur kariyer dergisi). Burada çözemediğiniz soruları yayımlayıp çözüm isteyebiliyor veya yayınlanmış sorulara çözüm yollayabiliyorsunuz. Öss haber bölümünden gelişmeler takip edilebiliyor. Testhane forumlarında öss hazırlık öğrencilerinin düşüncelerini paylaşabilmesi için bir ortam oluşturmuş. En ilgi görenler ise “öss” , “tercihler “ve “genel okul hayatı” başlıkları. Site ayrıca aylık olarak günün sorularına doğru cevap verenler arasında ilk 3’ü belirliyor. Sizde lisenizi iyi tanıtan bir yazı yollayın belki de haftanın lisesi sizin ki olur.

You are not allowed to view links. Register or Login

Ege üniversitesi edebiyat fakültesi coğrafya mezunu bir öğretmen tarafından hazırlanan site coğrafaynın tanımı ve içeriğiyle başlıyor ve tüm öss oğrafya konularını barındırıyor. “Çalışma teknikleri“,”sınav psikolojisi” ve ”veli rehberi” konularında detaylı bilgi sunuyor. Hızlı okuma tekniklerini bilen bir öğrencinin sınavda en az 15 dk.(ort: 15 soru ve 15 puan) fazladan kazanabildiğini düşünürsek bir öss sayfasına kişisel gelişim konusuna yer verildiğini anlayışla karşılayabiliriz.
You are not allowed to view links. Register or Login
Matematik, fizik, kimya, biyoloji ve Türkçe konularında online testleri çözebileceğiniz; ayrıca pisagor, tales, sinüs, kosünüs, tanjant teoermleri gibi  çeşitli matematik teoremlerinin java apletleri ile canalndırmalarını izleyebileceğiniz bu site 2001’den bu yana online soru ve çözümleri ile hizmet veriyor.

You are not allowed to view links. Register or Login
Siteden daha verimli faydalanabilmek için üye olunduğu taktirde konu tarama testleri ve hızlı sınav bölümlerinde soru çözebilir, daha önce girilen sınavların bilgi ve istatistiklerine ulaşılabilir. Girdiğiniz sınavlardaki başarınıza göre Türkiye sıralamasında yer alabilirsiniz. Türkiye sıralaması aylara göre arşivden görüntülenebiliyor. Ayrıca sorubankasındaki çözülemeyen sorular forum sayfalarında yanıtlanıyor. İstediğiniz taktirde sistemden sizin daha önceki denemelerinizden eksik konularınızı belirlemesini isteyip o konulardan deneme hazırlamasını isteyebiliyorsunuz.  Site ayrıca ders ve konu dağılımların göre sizin başarı grafiğinizi çıkarabiliyor. Olumsuz tarafı gelişmiş özellikler için ücret talep etmesi. (yıllık Öss hazırlık dergisi aboneliğinden çok daha ucuz ve işlevsel)


You are not allowed to view links. Register or Login
Ücretsiz üye olarak faydalanılacak bir adres. Tüm öss müfredatında konular bulunuyor ve sayısal sözel ve eşit ağırlık öğrencilerinin hepsine birden ücretsiz hazırlık imkanı sunuyor. Ayrıca öğrencilerin dışında öğretmen ve velilere yönelik özel bir içerik te sunuyor.  Üye olup öğrenciler bölümünden giriş yaptıktan sonra dershane bölümünde matematik, geometri, fizik, kimya, biyoloji, Türkçe, tarih, coğrafya, felsefe derslerinden istediğiniz konudan test çözebiliyorsunuz. İsterseniz “öğrenciler” anasayfasından istediğiniz dersi seçip tamamlamanız gereken konuları da çalışabilirsiniz. Sitede hiçbir sitede görmediğimiz “Okul ansiklopedisi” bölüm var. Bu bölümdeki dijital ansiklopediye istediğiniz harfi seçip kendinizde arayabilirsiniz veya tam metini girip sistemin arama yapmasını da isteyebiliyorsunuz. Sitede ki diğer bir farklı özellik ise aize online günlük sağlaması. Günlüğünüze başlık metin ve emotion ikon (örneğin similey [ J ]  ) ekleyebiliyorsunuz. Sitede bir forum da var fakat pek aktif değil.

You are not allowed to view links. Register or Login

 Bir fen lisesi öğretmeni tarafından hazırlanmış sitenin tasarım olarak amatör olsada içeriği fena sayılmaz. Öss matematik-geometri derslerinin tüm müfredatına dair testler, 13 tane 180 soruluk deneme ve 1991-2004 yılları arasındaki çıkmış öss sınav soruları var.


Yetkili devlet kurumları resmi adersleri:
You are not allowed to view links. Register or Login
You are not allowed to view links. Register or Login
You are not allowed to view links. Register or Login

Alternatif Web Adresleri
You are not allowed to view links. Register or Login
Ödevlerinizde desteğe ihtiyacınız olduğunda size yardım elini uzatabilecek bir adres. Boğaziçi öğrencileri tarafından hazırlanan site verdiği hizmetin boyutuna göre ücret talep edebiliyor. Yine Boğaziçi öğrencilerinden özel ders  de alabiliyorsunuz. hatta “ÖSS – SmS” hizmeti sayesinde öss’de üstün başarı göstermiş Boğaziçi öğrencileri size sürekli cepten destek verebiliyorlar.

You are not allowed to view links. Register or Login

ödevlerinizde yardım alabileceğiniz ödevleri gruplandırılmış bir şekilde size sunan  sitede tez hazırlanmasındaki püf noktalar da bulunuyor.
You are not allowed to view links. Register or Login

  Bir öğrencinin hayatı boyunca edindiği bilgilerin % 80 ini okuyarak edindiğini göz önünde bulundurursak Öss hazırlık sürecinde Okuma hızınızı arttığınız taktirde kazanacaklarınızı varın siz hayal edin. Bir sorunun sayesinde binlerce kişinin arasından sıyrılabiliyorsunuz ; okuma hızınızı arttırarak bu soru sayısını 15’lerin üzerine çıkartabiliyorsunz.

You are not allowed to view links. Register or Login
Altın örümcek web yarışması 2004 yılı en iyi eğitim sitesi seçilip sosyal yönü ağır basan ve Üniversite öğrencilerine yönelik bir adres. Bu adresi tanıtmamızdaki gerekçe ise öss sınavının bir son olmadığı bilakis ders çalışama ve hayatı daha iyi tanımak için yepyeni bir başlangıç olduğu gerçeğini vurgulamak. Bir çok 1.sınıf  öğrencisinin söylediği şey ise “bu yıl çalıştığım kadar öss’ye çalışsaydım herhalde derece yapardım” oluyor. Sınavın ve sonucunun size mutluluk getirmesi dileklerimzle…
You are not allowed to view links. Register or Login

Diğer bir adresi tanıtırken bahsettiğimiz gibi üniversite eğitimi öss’den ibaret değil. Bu doğrultuda avrupada üniversite eğitimini göz önünde bulundurulması gerektiğini hatırlatan ve bu konuda geniş içeriğe sahip bir adres.


Evet arkadaşlar bildiğiniz başka öss siteleri varsa sizlerde paylaşabilirsiniz
Benden bu kadar...

Çevrimdışı ©ODEGON27

 • Usta
 • *****
 • İleti: 1036
 • Toplam: 37
 • :::MALİYECİ::: Gaziantep-Sivas
  • **Codegon27 Blog**
Ynt: Öss siteleri
« Yanıtla #1 : 15 Temmuz 2007, 13:49:04 »
You are not allowed to view links. Register or Login

tercih konusunda mükemmel bilgiler sunan bir site.2007 tercih kılavuzunu da sisteme giriyorlar şimdi.2007 tercihlerini de tercihmatik bölümünden yapabileceğiz.Büyük bir kolaylık sağlamışlar..

Hızlı okuma kursuna katıldım ve dakikada okuduğum kelime sayısı 300 civarıydı.Şimdi pratik yapa yapa 750-800 'e kadar çıktım.Kesinlikle bu kursa katılmalısınız.Tavsiye ediyorum.Öss'de çözmediğim mat1 soruları kalmıştı sadece ve 80 dakika süre vardı hala..
« Son Düzenleme: 15 Temmuz 2007, 13:57:50 Gönderen: codegon27 »
You are not allowed to view links. Register or Login

Çevrimdışı Suursuz

 • Çırak
 • ****
 • İleti: 666
 • Toplam: 22
 • Teşekkürler...
Ynt: Öss siteleri
« Yanıtla #2 : 15 Temmuz 2007, 15:25:15 »
paylaşımın harika çok teşekkür ederim.aslında tam ihtiyacım olan siteler.çünkü bu sene öss sınavına gireceğim.bu yüzden daha çok bu sitelere yönelmem lazım. ;D ;D

Bilişim Forum

Ynt: Öss siteleri
« Yanıtla #2 : 15 Temmuz 2007, 15:25:15 »

 

İstediğiniz Sorudan Başlayabilirsiniz | Doktor a Sor