Gönderen Konu: Telekom IP adresinin Hangi Kullanıcıya ait olduğunu Bulamadı. Dava Açabilirmiyim  (Okunma sayısı 8131 defa)  Share 

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

aajanshaber

• Ziyaretçi
2006 Yılında tarafıma e-posta üzerinden hakaret edilmişti. Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunmam neticesinde Savcılık ve İst. Emniyet Müdürlüğü, Türk Telekomdan kullanılan ip numarası hakkında bilgi istemesine rağmen, Türk Telekom ilgili ip numarasının belirtilen tarih ve saatte sistemlerinde kullanılmadığını yine kendilerine ait olan bir e-posta adresinin sistemlerinde kayıtlı olmadığını belirtmektedir. Durum böyle olunca Savcılığın işini zorlaştırmamak için tarafıma hakaret eden kişiden şikayetçi olmamak için vazgeçtim. Savcıyla görüşüp şikayetimden vazgeçersem peki, Türk Telekom'a ilgili e-posta sistemlerinde kayıtlı olduğu ve ip numarasının kayıtlarını en az 1 yıl sakladıklarına göre Türk Telekoma dava açabilir miyim dedim. Savcı açarsın dedi.

Tarafıma gelen e-posta gerçek olduğu için Türk Telekom'un sistemlerindeki aksaklıktan ya da bilinçli olarak ip numarasının kime ait olduğu bilgisini vermediklerinden dolayı dava açmak istiyorum. Olay tarihi üzerinden 1 yıl geçmemesine rağmen Türk Telekom ilgili ip numarası kayıtlarına ulaşamıyoruz diyerek tarafıma hakaret edilmesine göz yummuştur.

İşin ilginç yanı ise Telekomdan gelen iki farklı yazının birisinde ip numarası kullanış olabilir ama kim kullandığını bilemiyoruz, diğer bir farklı tarihli yazıda ise ip numarası kesinlikle kullanışmamıştır diyor.

E-posta adresimde kayıtlı olan e-posta içeriğinin (mail içeriği, ip numarası ...) gerçek olduğu konusunda nasıl bir tutanak tutturabilirim. Çünkü bana gelen e-posta gerçek olmasına rağmen Türk Telekomdan gelen yazılara göre sanki bana böyle bir mail gelmemiş görünüyor.

Saygılarımla, ilginizden dolayı teşekkür ederim.

Çevrimdışı Necati GÜNER

• ""NeCaTi53""
  • Genel Yönetici
  • Usta
  • Toplam: 238
Öncelikle aramıza hoşgeldin demek istiyorum.Yaşamış olduğun konu bilisimdunyası ile alakalı olmasına rağmen aradığın cevap biraz hukuki :) İlk olarak size ip adresinin ne işe yaradığını tanımlamak istiyorum:
IP adresi ne işe yarar?
IP adresi ya da numarası, bugün suçluların takibinden online satış ve pazarlamaya kadar çok çeşitli alanlarda yaygın olarak yararlanılan bir veridir. IP numarasına bakarak kullanıcının bulunduğu ülkeyi, kenti, enlem ve boylamı ve ISS'yi (İnternet Servis Sağlayıcısı) belirlemek mümkündür. Bu amaçla on binlerce IP numarasının bulunduğu büyük veritabanlarına ve IP numarasına denk düşen ülke, kent, ISS gibi verileri alacak program koduna ihtiyaç duyulmaktadır.

Sayfanın, ziyaretçinin ana dilinde ve para biriminde gösterilmesi
Ziyaretçilerin, coğrafi bölgeye göre farklı sayfalara yönlendirilmesi
Sayısal hakların yönetimi
Şifre paylaşımının ve hizmet istismarının önlenmesi
Kredi kartı dolandırıcılığının önlenmesi
İnternet ziyaretçi trafiği istatistiği ve analizi
Online formlarda ülkeyle ilgili formun otomatik olarak seçilmesi
İş yapmak istemediğiniz ülkelerden erişimin engellenmesi
Satışların ve bağlantı tıklama oranının (click-through) artırılması için coğrafi hedefleme (geo targeting)

Şunu belirtmek isterim Türktelekom size, yaşamış olduğunuz hadisede geçen ip adresi hakkındaki bilgiyi sağlaması gerekmektedir.Açıkcası Türktelekomun bu ip loglarını nekadar süre ile database lerinde sakladıklarını bilmiyorum.Önemli olan nokta burası işte.Siz bu konuda bilgi sahibi olursanız haklı olarak davanızı kazanma şansınız çok yuksek oluyor.Eğer yaşamış olduğunuz sorun bu süreç içerisine dahilse konunuzda tamamiyle haklısınızdır.Bunlara ek olarakta:

Eğer IP adresi statik ise ve bir alan adı ile ilişkilenmiş ise, yani sadece söz konusu alan adına (siteye) tahsis edilmiş ise, IP adresinden alan adına ve oradan da whois bilgileri doğru ise diğer kimlik bilgilerine ulaşmak mümkündür. 
Eğer IP adresi bir site ile ilişkili, ancak paylaşımlı bir IP adresi ise (Shared IP), bu durumda aynı IP üzerinde birden fazla site bulunacağı için, sadece söz konusu IP tahsisini yapan hosting servisinin ayrıntılarına ulaşılabilir.
Eğer IP adresi bireysel kullanıcının internet bağlantısıyla ilişkilenen bir IP ise, bu durumda bireysel kullanıcı normal yollardan yukarıdaki türden bilgilere ulaşamaz. IP adresinden ulaşabileceğiniz en ayrıntılı bilgi, İnternet Servis Sağlayıcının adres ve irtibat bilgileri olacaktır. Yani, sitenizi ziyaret eden veya size email atan birisinin IP'sinden yola çıkarak o kişiyi bu türden programlarla tespit edemezsiniz.
Bu konuda yapabileceğiniz tek şey, eğer bir istismar veya İnternet suçuyla karşı karşıya iseniz, ilgili servis sağlayıcının istismarla ilgili birimiyle irtibat kurmanızdır, çünkü söz konusu adres bilgileri sadece onların kayıtlarında vardır. Bu tespit işlemini savcılıklar aracılığıyla (suç duyurusu) da yapabilirsiniz vede yapmışsınız ama ufak bir ayrıntı gözden kaçırmışsınız.Burası Türkiye ve Türktelekom....Herşeyi anlatıyor sanırım...

aajanshaber

• Ziyaretçi
Öncelikle ilginize teşekkür ederim. Şimdi söylediklerim ilgincinize gidecektir. Şahsıma hakaret eden e-posta @ttnet.net.tr uzantılı bir e-posta adresi. Biliyorsunuz ki bu e-posta adreslerini almak için mutlaka Telekom abonesi olmanız gerekmektedir. Türk Telekom'dan e-posta adresi sahibi hakkında bilgi istense bile Telekom ya olayı bilerek başka tarafa çekiyor ya da Savcılığın ne istediğini bilemediklerinden ellerinde bununla ilgili bilgiye ulaşamadıklarını belirtiyorlar. İşin garip tarafı ise sistemlerindeki hatadan dolayı @ttnet.net.tr uzantılı e-posta adresinden e-mail gönderenlerin herkesin ip numarası standart çıkıyor. Diğer e-posta servislerinde mail gönderildiğinde firmanın ıp numarası bilgisiyle, kullanıcının ip numarası bilgisi yer alırken Türk Telekomda sadece Telekom'un ip numarasını kayıt ediyor. Telekomdan  bu ip numarasını herkes kullandığı için kimin kullandığını bilmiyoruz ya da kullanılmamıştır ya da kullanıldıysa bile kullanıcı bilgisine ulaşamıyoruz diyor. Buradan benim anladığım netice @ttnet.net.tr uzantılı Telekom e-posta adresiyle herkese hakeret edebilirsiniz. Neticede Telekom biz bilgiye ulaşamıyoruz diyerek olaydan kaçmak istiyorlar. Telekom e-posta adresini kullananın kimlik bilgilerini vermiyor nede kendilerine ait e-posta adresine hangi kullanıcının ip numarasıyla ulaştığınıda bilemiyor. Ve bana gelen e-posta gerçek olmasına rağmen böyle bir e-posta kullanılmamıştır ya da kullanıldıysa kim kullandı bilemiyoruz diyerek iki farklı yazı gönderdiler. Saygılarımla

Çevrimdışı Necati GÜNER

• ""NeCaTi53""
  • Genel Yönetici
  • Usta
  • Toplam: 238
You are not allowed to view links. Register or Login
Öncelikle ilginize teşekkür ederim. Şimdi söylediklerim ilgincinize gidecektir. Şahsıma hakaret eden e-posta @ttnet.net.tr uzantılı bir e-posta adresi. Biliyorsunuz ki bu e-posta adreslerini almak için mutlaka Telekom abonesi olmanız gerekmektedir. Türk Telekom'dan e-posta adresi sahibi hakkında bilgi istense bile Telekom ya olayı bilerek başka tarafa çekiyor ya da Savcılığın ne istediğini bilemediklerinden ellerinde bununla ilgili bilgiye ulaşamadıklarını belirtiyorlar. İşin garip tarafı ise sistemlerindeki hatadan dolayı @ttnet.net.tr uzantılı e-posta adresinden e-mail gönderenlerin herkesin ip numarası standart çıkıyor. Diğer e-posta servislerinde mail gönderildiğinde firmanın ıp numarası bilgisiyle, kullanıcının ip numarası bilgisi yer alırken Türk Telekomda sadece Telekom'un ip numarasını kayıt ediyor. Telekomdan  bu ip numarasını herkes kullandığı için kimin kullandığını bilmiyoruz ya da kullanılmamıştır ya da kullanıldıysa bile kullanıcı bilgisine ulaşamıyoruz diyor. Buradan benim anladığım netice @ttnet.net.tr uzantılı Telekom e-posta adresiyle herkese hakeret edebilirsiniz. Neticede Telekom biz bilgiye ulaşamıyoruz diyerek olaydan kaçmak istiyorlar. Telekom e-posta adresini kullananın kimlik bilgilerini vermiyor nede kendilerine ait e-posta adresine hangi kullanıcının ip numarasıyla ulaştığınıda bilemiyor. Ve bana gelen e-posta gerçek olmasına rağmen böyle bir e-posta kullanılmamıştır ya da kullanıldıysa kim kullandı bilemiyoruz diyerek iki farklı yazı gönderdiler. Saygılarımla

@ttnet.net.tr uzantılı adresler adsl abonesi veya ttnet abonelerine verilen adreslerden oluyorlar.Yanı mailin kime ait olduğunu bulamama gibi bir ihtimalın oldugunu zannetmıyorum.Bence konunun üzerine fazla gitmediniz.Biraz daha yoğunlaşarak bu kişiye rahatlıkla ulaşabilirsiniz...

Çevrimdışı Necmiye

• Genel Yönetici
  • Çaylak
  • Toplam: 55
  • Hedef Bilgi Toplumu...
Bilişim Rüzgarı bilgi ve düşünce alış-verişiyle paylaşım amacı taşıyan forumumuza hoşgeldiniz...

Dediğiniz gibi @ttnet.net.tr uzantılı bir e-posta adresini kullanan kişiler Telekomda kayıtlı abonelerdir.
Telekomun bu kişinin bilgilerini bilmeme ulaşamama gibi imkansızlığı yoktur. Süreç olarak saklama
süresi bir yıldan fazla olmasa bile hala kullanıcısı olduğu için bu bilgiler Telekom tarafında mutlaka
kayıtta vardır. Üstelik Telekom son iki yıldır bildiğim kadarıyla arşivindeki kullanıcı abonelerinin kimlik
bilgilerini tek tek kimlik fotokobileri alınarak kağıt ortamından bilgisayar ortamına aktarmaktadır.

Tutarsız verilen iki cevap olayın önemsenmediğini yada sizin zamanla bıkıp butür yazışmalarla onları
meşgül edip uğraştırmayacağınız kanaatiyle yargılanışın uzun zaman alması nedeniyle davadan vazgeçer
düşünceleriyle rahat ve serbest davranıyorlar...

Şahsa küfür hakaret edilmiş kimene işin mi yok senin unut gitsin dava açacanda kime nasıl derdini anlatıp
sonuçlanacak mı sanıyorsun misali davranıyorlar insanlarımız...

Bence davanızdan asla vazgeçmeyin. İnsanlar belli bir devlet, özel kurumda çalışsalarda görevlerini
ihmal etmemeyi, sanal ortamda yada toplumda insanlara nasıl saygılı davranmaları gerektiğini bilmeli ve
her ne olursa olsun amaç saygıyı asla kaybetmemek ve insanlara her zaman yardım etmek olmalı...
« Son Düzenleme: 07 Ekim 2007, 05:23:08 Gönderen: Necmiye »
Bilgi; alırken asla korkma, verirken asla kaçma..

... İyi Niyet, Hoşgörü ...

MyBlueWorld

• Ziyaretçi
Bence onlar bu kişiyi bulmak istemiyor halbuki ne kadar ip değişirse değişsin ne yaparsa
yapsın o kişi telekom tarafından bilinir burda klasik olan bir durum var ne kadarı
özelleşti bilmiyorum ama kamu kuruluşları hizmet yönünden hala zayıf noktamız.

Çevrimdışı hans

• İlk Adım
  • *
  • Toplam: 0
Öncelikle herkese selam

bir hususu belirtmekisterim ben turk degilim bundan dolayi yazidigim yanlisliklardan beni mazur görün lütfen. Tamam

Arkadasim öncelikle sen haklisn bir insana hakaret etmek guzel bir davranis degil. sizin sikayetinizi ve arkadslarin ceveplarini okudum bir luzum uzerine bu siteye benimde bir katkim olsun diye uye oldum arkadas lar guzel aciklmalar yapmislar buna binaen bir kac husus mevzu u da ben aciklayayim. arkadasim demiskki ttnet.tr  tekoma ait acak aboneler kullanir demis ve ortada bir IP numarasindan da bahsedilir. haman su hususu aydinlatmak isterim bir kisi isterse tabi siradan bir kisidenbahsetmem yani bu konularda ilgili ve bilgili kislerden bahsederim.

Eger bir kisis dilerse altini cizerek syöluyrum bir kisi dilerse size ait IP numarasindan ve yine size ait E-Mail adresinden adresiniz ne olursa olsun isterseniz parali almis oldugunuz mail adresi olsun ve yine sizin mail adresine mail gönderir bu okadar kolay degil bir IP numarasi bulduk elimizde delil vardek.

bir cok ülkede Daten kartiyla internete girilmekte ve bu kartlar marketlerde peynir ekmek gibi satilmaktadidir anlayacaginiz hi cbir sekilde kaydi maydi yoktur adam burdan nette girip sizin adresinizi yada sizin tanidiginiz bir adresi kullanip hatta devlete aip bir adreside kullanip size mail yazabilir. hatta sizin ulkenin IP numarasinida kullanarak internete girer kisacasi vel hasili kelem bir IP adresi bulduk elimizde delil var demek cok dogru kesin bir kanit degildir. her zaman IP adreslernden hedefe ulasilacak diye bir kural yoktur su anki siteme göre % 40 ancak sansiniz var derim

Çevrimdışı Suursuz

• Çırak
  • Toplam: 22
  • Teşekkürler...
Size gelen bazı maillerden şikayetçiyseniz ve yolluyanun ip adresini öðrenmek istiyorsanız.. kısıtlı sayýda bulunan anonim servisler haricinde Golden Launcher’den Outlook&Outlook Express’e, Hotmail’den Yahoo maile neyle gönderilirse gönderilsin yolluyanýn ip adresini görebilirsiniz. Size yazılan bir mailin hangi ip adresinden geldiğini öğrenmek için yapmanýz gerekenler þunlar: Hotmailden IP Öðrenme: Hotmail hesabýnýz açın sırasıýla options > Additional Optionstan Mail Display Settingse > Message Headers kýsmýna gelin ve Full u iþaretleyip ok e týklayýp inboxa geçin, gelen maile tıklayın. Mail açıldıgınnda yazan kiþinin IP adresini mailin üstünde ki yazılardan görebilirsiniz. Yahoo Mailden IP Öðrenme: Yaho mail hesabınızla girin inboxa gelin > okuyacaðýnýz maili açýn > ve sağ üst köşede Full Headers yazısına tıklaýınca. Maili yazan kiþinin IP adresini görebilirsiniz. Pop3 Maillerden IP Öðrenme : Gelen e maili farklı kayıt edin yada outlook penceresinde farenizle tutup masa üstüne atýn.( masaüstü kolay olur ) > sonra uzantısıyla *.eml den *.htm ye çevirin ve açýn. Sayfa açýldýðýnda yazan kiþinin IP adresini mailin üstünde ki yazýlardan görebilirsiniz

Alıntıdır.

Bilişim Forum

İstediğiniz Sorudan Başlayabilirsiniz | Doktor a Sor