Gönderen Konu: Pardus'ta Wine'ın sebep olduğu çökme  (Okunma sayısı 3937 defa)  Share 

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı talganlicakrakbusgut

• İlk Adım
  • *
  • Toplam: 0
Pardus'ta Wine'ın sebep olduğu çökme
« : 12 Ekim 2007, 21:11:10 »
Merhaba,

Windows'tan bıkıp, Linux kullanan herkes gibi kullandığım lisanlı programları Pardus'ta kullanabilmeye çalışıyorum.

Dialog Prestige isimli lisanslı olarak sahip olduğum hukuk programını Wine ile Pardus'a kurmak istedim, olmadı. Forumları incelerken, bir avukatın Windows üzerinde kurulu olan Dialog Prestige programını Pardus üzerinden çalıştırmış olduğunu okudum. Aynı şekilde Windows & Pardus kullandığım (kurulumdan sonra ~ 2 gb güncelleme ve yeni program kurmuştum) makinede denemek istedim, program açıldı ama çalıştı diyemeyeceğim kadar kastı ve kapatmak zorunda kaldım.

Aynı programı, Windows & Pardus kurulu, fakat tam olarak güncelleme yapılmamış bir makinede aynı şekilde çalıştırmak istedim, kasıntılı (benim sistemden daha düşük bir makine olduğu için daha fazla kastı) olarak açtı, çalışmadı. Ancak, bilgisayarı yeniden başlattığımda;

"reboot and select proper boot device or insert boot media in selected boot device and press a key"

hatası verdi ve ne Windows, ne Pardus açılmadı. Tekrar Windows, Pardus  kur vs o anki duygularımı tahmin edersiniz :( :(

Sonradan öğrendim ve aynı hatayı tekrar aldığımda denedim ve gördüm ki; Sadece Pardus kurulumuyla (bunu deneyip olduğunda daha zor geldi) düzeliyor.

Acaba hangi yüklü güncelleme(ler) Pardus'un çökmesine engel oldu ?

Windows olmadan, Pardus üzerinde bu programı (Wine veya başka bir programla) kullanmanın (üreticileri programın kırılmasından korktuklarından olsa gerek cahile yatıyor)  bir yolu yok mu?

Teşekkürler

TalgaNlı Çakrak BuşguT
TalgaNlı Çakrak BuşguT

Çevrimdışı WhiteScars

• Genel Yönetici
  • Usta
  • Toplam: 143
  • (,^^)
Ynt: Pardus'ta Wine'ın sebep olduğu çökme
« Yanıtla #1 : 14 Ekim 2007, 01:51:24 »
Aslında dediğin program hakkında hiç bir bilgim yok sadece değineceğim bir şey var. O da linux'ü çok sık windows gibi güncellemenin bir çok soruna yol açacağıdır. Ben daha çok sadece gereken yazılımın gerektiği vakitte güncelleme yapılması taraftarıyım. Senin seçimin pardustan yana olmuş ben uzun zamandır Fedora kullanıyorum. Güncelleme işlemi için çok güzel bir sistemi var adı da yum. Muhtemelen duymuşsundur. Yum ile istediğin paketi istediğin zamanda güncelleyebiliyorsun. Bence pardus üzerinde de bunu uygula. Wine'nın alternatifleri var. Fakat içlerinde en eski ve köklüsü odur. Eskiden bende bu emulatörlerle uğraşıyodum sonradan vazgeçtim nerdeyse windowsta kullandığım bütün programların bir benzeri linux içinde olduğunu görünce tamamen wine kullanmayı bıraktım. ::)
İnsanoğluna bırakabileceğiniz en güzel miras tecrübelerinizdir...

• İlk Adım
  • *
« Yanıtla #2 : 14 Ekim 2007, 02:28:31 »
Merhaba,

Dediğin gibi benim seçimim "Ulusal İşletim sistemi" olması yüzünden Pardus yönünde oldu. Hatta seminer Linux'çu denilen kişilerin Pardus'a uyuz olması beni her geçen gün daha sıkı Pardus'çu yapıyor.

"linux'u çok sık windows gibi güncellemenin bir çok soruna yol açacağıdır. Ben daha çok sadece gereken yazılımın gerektiği vakitte güncelleme yapılması taraftarıyım."

Bugüne kadar kendi denemelerim haricinde (sadece bu konu ve via çipsetli ekran kartımla Compiz Fusion denemesi) Pardus'un çöktüğüne şahit olmadım. Hdd bölümleme yüzünden (kendi bilgisayarım için doğru şeçim: 2 gb swap, 30 gb root, gerisi home) birkaç format attım. Pardus 2007.2 yüklemesinden sonra 2-3 gb güncelleme ve program (oyun hariç, yüklemiyorum) yükledim, " KNazar :) " herhangi bir sorun yok...  Sadece ADSL kota sorunu yüzünden yavaş yavaş yüklüyorum. Sanırım güncellemeden sonra yaşanan sorunlar, programların güncelleme sonrası (çekirdek değişirse) çakışması olabilir.

Başka Linux dağıtımı kullanmadım. "Yum" duymadım ama, Pardus'ta PİSİ;  Tüm kategorileri, istediğin programı (veya güncellemeyi ) veya (ör: php) yazarak tüm seçeneklerini karşına getirdikten sonra istediklerini yüklemene izin veriyor.

Bahsettiğim program mevzuat programı olduğu için gerekli, açık kaynak kodlu (Pardus'a çevirebileceğimiz) program varsa denerim, gerisi için ben de Linux programları deniyorum zaten. root'u 30 gb yapıp, sürekli program indirmemin sebebi doğru programları bulup, kullanabilmek...
TalgaNlı Çakrak BuşguT

Çevrimdışı WhiteScars

• Genel Yönetici
  • Usta
  • Toplam: 143
  • (,^^)
« Yanıtla #3 : 14 Ekim 2007, 14:36:39 »
Oyunlar için öneriyolar fakat ben bir kaç windows uygulamasını çalıştırabildiğim bir program var cedega diye. Onu kullanabilirsin. En azından bi dene. Birde ismini hatırlayamadığım bir program daha var o da oldukça meşhur. Bu forum içinde bir yerlerde geçmişti.

Pardus düşmanı değilim. Ama bence yeterince geliştirilememiş. Yani pişmesi için daha vakit var. Sadece bir kere live CD'den çalıştırıp denemiştim. O zamanlarda en büyük sorun benım için GNOME masa üstünün olmamasıydı. Yeni sürümlerinde var mı yok mu bilmiyorum ama kendim yüklemek içinde uğraşamam açıkcası. GNOME u 6 yıldır falan kullanıyorum kısayollarından tutunda bir çok özelliğine kendimi alıştırmış bulunmaktayım. O yüzden KDE benim için bir alternatif oluşturmuyor.

Sanırsam linux'ü kendi amaçların için kullanıyosun. Bir desktop PC olarak. Bu yüzden belki güncelleştirmeler sonucunda sistemin uğradığı değişiklik seni pek bi enterese etmiyor gibi. Ben genelde geliştirme ortamı olarak kullanıyorum. Ve üzerinde genelde DNS, WEB, MAIL, FTP server'ları kurulu oluyor. Bir de bir sürü geliştirme için kullanılan kütüphane dosyaları. Bunların bazılarının sürümlerinin değişmesi bile bazen beni alt üst ediyo. O yüzden ben güncelleştirme yapmıyorum. Sadece güvenlik için gereken bir şey varsa sadece onu güncelliyorum.
İnsanoğluna bırakabileceğiniz en güzel miras tecrübelerinizdir...

• İlk Adım
  • *
« Yanıtla #4 : 14 Ekim 2007, 17:33:59 »
Windows'un casusluğundan bıkmış birkaç kişi olarak Lİnux'a geçme kararı aldığımız dönemlerde (3 - 3,5 sene önce) henüz çok yeniydiler ve hiçbir dağıtım kendini geliştirmemişti, Linux kurmak çok büyük risk almak demekti...

İlk kurduğum Linux dağıtımı Ubuntu'ydu. İngilizce olması sorun değildi, ancak hiç duymadığım, alışık olmadığım terimler geçiyordu ve tüm yedeklerimi (bana has birşey değil, birçok kişinin başına gelmişti ) kaybetmiştim...

Tam o dönemlerde TÜBİTAK'ın ulusal bir işletim sistemi çıkartacağını, ücretsiz olarak dağıtımı olacağını, tüm resmi dairelerde kullanılacağını duyduk. İlk kurduğum Pardus ise 1.0'dı  o günden bu güne 2007.2'ye gelene kadar çok yol aldı ve bence çok hızlı (Gnome masaüstünü hiç kullanmadım, ancak PİSİ seçeneklerinde var) gelişti...

Benim istediğim; İnsanların şahsi bilgilerini alıp, satmak için nasıl bir şey yaparız sorusuna cevap olarak bulunan Windows'tan (cyrix makinelere bakınız, 3.1 kurulu makinelerde USB, IEEE 1394 portu var) kurtulmak...

Bu ajanları yakalayıp, kapattığınızda Windows sorun çıkartıyor, kasılıyor, sonunda kabız olan Windows haliyle çöküyor...

Birilerinin, benim bilgilerimi çalmak için işletim sistemini kullanmasını istemiyorum... Novel & Microsoft :( :(

Yazıhanede kullandığımız mecburi hukuk programları var. Ben, Frontpage'e alıştım yerine program bakıyorum. 3 aydır belki de daha fazla Windows'u hiç açmadım diyebilirim. Tamamen alıştıktan sonra Windows'u silip, tamamen Pardus'a geçeceğim. Evde statik ip kullanıp, makinemi server olarak kullanacağım ve bilgisayar dersleri için programlamayla uğraşacağım...

Bunu ulusal bir işletim sisteminde yapmak kişisel tercihimdir, beni mutlu ediyor. Linux'çuların da nefret etmesi, kötülemesi doğru yoldasın dememe sebep... Bkz: http://forum.pardus-linux.org/viewtopic.php?p=73502#73502
TalgaNlı Çakrak BuşguT

Bilişim Forum

« Yanıtla #4 : 14 Ekim 2007, 17:33:59 »

İstediğiniz Sorudan Başlayabilirsiniz | Doktor a Sor