portakal

Gönderen Konu: c++ ögrenmek istiyorum  (Okunma sayısı 6743 defa)  Share 

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı deepnees

• İlk Adım
  • *
  • Toplam: 0
c++ ögrenmek istiyorum
« : 02 Ocak 2008, 19:45:29 »
arkadaşlar bende c++ ögrenmek istiyorum

html , asp , css ve az biraz javascript biliyorum

c++ dilinide ögrenmek istiyorum

öncelikle türkçe sesli görüntülü video derslerinin oldugu siteler önerebilirmisiniz

2. ise hangi programla yazılıyor mümkünse programın inrilme linkleri gerekli

bunlar olurssa iyi bir başlangıç yapabilirim sanırım

azimliyim calışıp ögreneceğim
şimdiden teşekürler

Çevrimdışı adnan35

• İlk Adım
  • *
  • Toplam: 1
Ynt: c++ ögrenmek istiyorum
« Yanıtla #1 : 20 Haziran 2008, 20:49:35 »
arkadaşım sana bu konuda Yani (Bilgisayar Eğitim kitaplarında) alanın da oldukça uzman yazarlarıyla birlik te çalışan:ALFA YAYINLARININ C/C++ DİLLERİ İsimli kitabını öneriyorum.
 Sen yinede ALFA YAYINLRI'nın internet adresine gir orada kitabın içeriği hakkında bilgide edinirsin hem de en önemlisi Yetkili Satış Yerlerini de Öğrenmiş olursun.

Birde...PAPATYA YAYINLARI ndan çıkan C PROGRAMLAMA DİLİ isminde bir tane daha kitap var.YAZARI: DR.rıfat çölkesen
 aynı yayın evinin bir başka kitabı da UYGULAMALI C PROGRAMLAMA DİLİ                            Bunun yazarı'da: BORA TUNCER
Kitap'ların İçerdiği Konu Detayları ve diğer Tüm Ayrıntılar İçin internet adresi: papatya.gen.tr
« Son Düzenleme: 08 Ocak 2009, 19:44:28 Gönderen: Necati GÜNER »

Çevrimdışı veled

• İlk Adım
  • *
« Yanıtla #2 : 08 Ocak 2009, 10:50:30 »
Walla bende bilişim eğitim merkezinde eğitim aldıgımdan pek video gibi seyler aramadım sana site öneriminde bulunamıyacagım ama bir kursa gitmenin sana faydası olabılecegını soyleyebılırım.

Çevrimdışı Necati GÜNER

• ""NeCaTi53""
  • Genel Yönetici
  • Usta
  • Toplam: 238
« Yanıtla #3 : 08 Ocak 2009, 19:54:21 »
Sizin için güzel bir türkçe kaynak  yükledim.Şİfresi cdernek.Umarım yardımcı olur size...

You are not allowed to view links. Register or Login
« Son Düzenleme: 29 Haziran 2009, 19:52:19 Gönderen: Necati GÜNER »

Çevrimdışı zzktr

• İlk Adım
  • *
« Yanıtla #4 : 20 Şubat 2009, 10:23:08 »
Bunları bilmen çok güzel alt yapıyı hazırlamışsın aslında bilişim eğitim gibi bir yerde eğitim alsan geleceğin parlak olabilir.

Çevrimdışı Tekno_Sever

• Çaylak
  • Toplam: 6
  • T€Kn0|0j!y1 §€\/!Y0Rµl\/l
« Yanıtla #5 : 25 Mayıs 2009, 09:04:14 »
Bendede C++ var ama açamıyorum bende öğrenmek istiyorum =)

Sizin için güzel bir türkçe kaynak  yükledim.Şİfresi cdernek.Umarım yardımcı olur size...

« Son Düzenleme: 25 Mayıs 2009, 13:55:16 Gönderen: Necati GÜNER »
I l_ () \/ € Y 0 µ T £ l< l\l 0
T £ l< l\l 0 _ § € \/ £ R

Çevrimdışı structi

• İlk Adım
  • *
« Yanıtla #6 : 07 Haziran 2009, 18:46:31 »
Arkadaşlar adam gibi bir c++ öğrenmek istiyorsanız ( tamamen bir object oriented programming - nesneye dayalı programlama ), yani c++ ı c gibi öğrenmek istiyorsanız Deitel ile öğrenin derim. Bu kitabın türkçe sürümüde var ama tavsiye etmem. Öğrenirsin ama sorunla karşılaşabilirsin çünkü tercümesini sadece dil bilen biri yapmış. Programlamadan anladğını sanmıyorum. C++ ı ise Visul Studio, Code Project, Cygwin, Borland C++, Net Beans veya linux işletim sitemi üzerinde gcc kütüphanesi kullanrak yazabilirsiniz. Bir programlama yapacaksanız ise size tavsiyen linux üzerinde öğrenin bu size büyük bir tecrübe katacaktır. Saygılarımla

Çevrimdışı WhiteScars

• Genel Yönetici
  • Usta
  • Toplam: 143
  • (,^^)
« Yanıtla #7 : 08 Haziran 2009, 00:41:13 »
C++ dan önce bi C yi deneseydin. Böyle direk C++ a geçmek pek hoşuna gitmeyebilir. Her neyse herkes kitap vermiş bende sana hangi programlarla (Bunlara IDE denir) C++ uygulamaları yazabileceğini yazayım.

Codeblocks: Güzeldir. Bunu kullanabilirsin ücretsizdir. Linux te ve Windows'ta çalışabilir
DevC++: Buda ücretsiz buda güzel. Linux te ve Windows'ta çalışabilir
Eclipse CDT: 10 numaradır. Bence kurabilirsen bunu dene. Linux te ve Windows'ta çalışabilir.
Visual Studio 2008: Çok iyi değil bence ama çok kullananı var. Windows ta çalışıyor sadece.
Borland C++ Builder: Eski ama öğrenmek için güzel
İnsanoğluna bırakabileceğiniz en güzel miras tecrübelerinizdir...

Çevrimdışı dumlu_hicret

• İlk Adım
  • *
« Yanıtla #8 : 19 Ekim 2010, 20:01:57 »
İsterseniz şimdi küçük bir C programına göz atalım... #include deyimi ile "Standart Giriş Çıkış Kütüphanesi"ni yani "stdio.h"ı programımızı derleyecek olan derleyiciye, örneğin Microsoft Visual C++'a tanıtıyoruz. Yani derleyicimiz programın temel işleyişi sırasında "stdio.h'a yani Standart Giriş Çıkış Kütüphanesine" başvuracak. Kütüphanelerimizi #include<kütüphane> şeklinde deklare ediyoruz.
Şimdi ise programımızın ana iskeletini oluşturmak için int main fonksiyonu tanımlıyoruz. int main() ile int main(void) aynı deklarasyondur. (void; geçersiz, etkisiz demektir.) Parantez içine aldığımız void deyimi ile main fonksiyonuna yani ana programa herhangi bir argüman (argüman; giriş parametresi, giriş değeri demektir) vermiyoruz. Bunun yanında neden int main dediğimizi de açıklayalım. Programın sonunda yani printf foksinu işleminden sonra int değer (yani integer - tam sayı) geri dönüş değeri yollayacağız. Bu daha önce de ifade ettiğimiz gibi, int main fonksiyonunu çağıran process e (eğer program windows tabanı altında çalıştırılıyorsa int main fonksiyonunu çağıran windows işletim sistemidir) bir değer döndürecek. Bu değer 0 dır ve return 0 şeklinde deklare edilir.
Hemen bazı atomları da açıklayalım. C dilinde { atomu ile bir fonksion deklare edeceğimizi, ; ile de yani noktalı virgülle de (biz buna programcılar olarak terminatör diyoruz, (terminatör sonlandırıcı atom demektir) bir deklarasyonu sağlarız.
Örneğe geri dönelim... printf foknsiyonu ile ekrana bir şeyler göstereceğiz. " atomu ile başlayarak ekranda göstereceğimiz harfleri yazmaya başlıyoruz, yine " atomu ile yazma işlemimizi sonlandırıyoruz.
return 0; deklarasyonu ile geri dönüş değerini deklare ediyoruz ve } atomu ile de ana fonksiyonumuzu kapatıyoruz.
İşte Örnek Programımız:
/* Ekrana yalnızca "Merhaba Vikipedi..."(tırnaksız) yazdırıp sona eren bir C Örneği */

#include <stdio.h> //standart input/output kütüphanesi
#include <conio.h> //getch() komutu için gerekli olan kütüphane
int main()

{
      printf("Merhaba Vikipedi...\n");
      getch() ;
      return 0; //geriye integer değer dönürülmesi gereken main fonksiyonuna döndürülen değer
   }
/* herhangı bır cumlede bır harf arayan ornek bir c programı(asa42) */

#include<stdio.h>
#include<conio.h>
main()
{
      char cumle[50], k ;
      int i, x=0;
      printf("bir cumle giriniz>");
      gets(cumle);
      printf("aranacak karakteri giriniz>");
      k=getche();
      for (i=0;i<50;i++)
      if(cumle==k)x++;
      if (x!=0)                 
      printf("\n%c karakteri cümlede %d tanedir..\n",k,x);
      else
      printf("\n%c karakteri cumlede bulunamamistir..\n",k);
      getch();
}
/* İki sayıyı toplayarak sonucu ekrana yazdıran bir C Örneği */

#include<stdio.h>
#include<conio.h>
int main()

{ /* Kod bloğu açılıyor */

int sayi1,sayi2,toplam;
       /* Tamsayı(Integer) tipinde 3 adet değişken tanımlanıyor. */
       printf("birinci sayiyi giriniz=");
       /* Ekrana "birinci sayiyi giriniz=" yazdırılıyor. */
       scanf("%d",&sayi1);
       /* Kullanıcının girdiği sayı, sayı1 adlı daha önceden tanımlanmış tamsayı değişkene alınıyor. */
       printf("ikinci sayiyi giriniz=");
       /* Ekrana "ikinci sayiyi giriniz=" yazdırılıyor. */
       scanf("%d",&sayi2);
       /* Kullanıcının girdiği sayı, sayı2 adlı daha önceden tanımlanmış tamsayı değişkene alınıyor. */
       toplam=sayi1+sayi2;
       /* sayı1 ve sayı2 adındaki tamsayı değişkenlerin içerisindeki değerler toplanarak,
       toplam isimli diğer tamsayı değişkenine aktarılıyor. */
       printf("bu islemin sonucu:%d",toplam);
       /* printf() fonksiyonu yardımıyla toplam değişkeninin içeriği ekrana yazdırılıyor */
       getch();
       /* Herhangi bir tuşa basılması için imleci sabit tutuyor (aslında çok gereksiz...) */

/* Programın yapacağı iş sona erdiyse işlem önceliğini işletim sistemine "0"(hatasızım) diyerek bırakıyor. */

return 0;

}/* Kod bloğu kapanıyor */
ya da
/* Dosya üzerinde işlem yapabilen bir C Örneği*/

#include<stdio.h>
#include<conio.h>
#include<stdlib.h>
FILE *in,*out;
main()

{

int i,j;
    in=fopen("topla.in.txt","r");
    out=fopen("topla.out.txt","w");
    fscanf(in,"%d",&i);
    fscanf(in,"%d",&j);
    fprintf(out,"%d",i+j);
    getch();

}
/*Adam Asmaca*/
#include<stdio.h>
#include<stdlib.h>
#include<time.h>
#include<string.h>
int main()
{
char arr[][20]={"adana","kahramanmaraş","amasya","ankara","antalya","artvin","bilecik","bitlis","bolu","burdur",
"bursa","denizli","edirne","erzincan","erzurum ","gaziantep","giresun","hakkari","hatay","mersin",
"istanbul","izmir","kars","kastamonu","kayseri","kocaeli","konya","malatya","manisa","mardin",
"ordu","rize","sakarya","samsun","siirt","sinop"," sivas","tokat","trabzon","tunceli",
"van","yozgat","zonguldak","aksaray","bayburt" ,"karaman","batman","ardahan","yalova","kilis","osmaniye"};
char harf;
char toplam[15]={'&','&','&','&','&','&','&','&','&','&','&','&', '&','&','&'};
int i,size=0,x,y=0,d=0,t=0;

srand(time(NULL));
printf("bilin bakalim ben hangi ilim\n");
x=0+rand()%50;
size=strlen(arr
  • );

for(i=0;i<size;i++)
{
printf("__ ");
}
printf("\n");
while(y<5)
{
printf("\harfi giriniz: ");
fflush(stdin);
scanf("%c",&harf);
for(i=0;i<size;i++)
{
if(harf==arr
  • )

{
toplam=harf;
d++;
t++;
}
}
if(d==0)
{
printf("\a");
y++;
}
if(d!=0)
{
for(i=0;i<size;i++)
{
if(toplam!='&')
{
printf("%c ",toplam);
}
else
{
printf("__ ");
}
}
}
else
{
printf("%d. hakkinizi doldurdunuz\n",y);
if(y!=5)
{
printf("%d hakkiniz kaldi\n",5-y);
}
if(y==5)
{
printf("GAME OVER!!!\n");
printf("dogru cevap '%s' olacakti\n\n",arr
  • );

}
}
if(t==size)
{
printf("\n\nTEBRIKLER !!!\n");
break;
}
d=0;
printf("\n");
}
printf("\n");
system("pause");
return(0);
}
« Son Düzenleme: 20 Ekim 2010, 19:35:30 Gönderen: dumlu_hicret »

Çevrimdışı dumlu_hicret

• İlk Adım
  • *
« Yanıtla #9 : 19 Ekim 2010, 20:07:14 »
#include: Programa başlık dosyaları dahil etmemizi sağlarlar. Başlık dosyası nedir peki? Bunlar program yazarken kullandığımız kodları bilgisayarın yorumlaması için gerekli dosyalardır. Her başlık dosyasının ayrı görevleri vardır. Bu dosyaların uzantılı ".h" dir. Buradaki "stdio.h" dosyasının bütün C programlarında konulması zorunludur. Yoksa program çalışmaz. Hemen altındaki "conio.h" dosyası ise 7. satırdaki "getch();" komutu için geçerlidir, onu birazdan açıklayacağım.

main(): Bu komut, programımızın başladığını belirtmektedir. Kodlarımızı bu komuttan sonra gelen "{" ve "}" küme parantezleri arasına yazarız.

printf(); Bu komut ile ekrana istediğimiz bir yazı yazdırabiliriz, yapmamız gereken tek şey printf("Buraya Mesaj"); şeklinde, "Buraya Mesaj" kısmına tırnak işaretlerini silmeden mesajınızı girmektir.

getch(); Normalde bu kod burda kullandığım işe yaramaz, ne işe yaradığını ilerde anlatıcam, buradaki kullanımının sebebi ise; programı yazıp bu koymadığımda program açılır açılmaz kapanır, yani yazdırdığımız "Merhaba Share Time" yazısı bile okunamaz. Bu komutu yazarak programı bir karakter girilene kadar bekletiyoruz. Böylece kullanıcı klavyeden herhangi bir tuşa basana kadar programımız bekleyecek. Klavyeden bir tuşa basıldığında kapanacaktır.

« Son Düzenleme: 20 Ekim 2010, 19:33:23 Gönderen: dumlu_hicret »

Bilişim Forum

« Yanıtla #9 : 19 Ekim 2010, 20:07:14 »

İstediğiniz Sorudan Başlayabilirsiniz | Doktor a Sor