portakal

Gönderen Konu: Oc yardımcı olurmusunuz  (Okunma sayısı 3299 defa)  Share 

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı AGIR_ABi01

• Çömez
  • **
  • Toplam: 0
Oc yardımcı olurmusunuz
« : 29 Ocak 2008, 11:43:07 »
E6420 işlemci ve asus p5b-vm anakart kullanıyorum hafif oc yaptım (2.13 - 2.21 yaptım) daha fazla arttırdığım zamn makina acılmıyor bios reset yapıorum açılyor sizce voltaj yetersiz mi geliyor voltajı zarar vermeden nasıl arttırmalıyım ve bu işlemci oc sınırını biliyormusunuz 3 ghz olur mu
HAYAT HERŞEYE RAĞMEN YAŞAMAYA DEĞER

Çevrimdışı bağlarbaşılı

• Çaylak
  • Toplam: 4
Ynt: Oc yardımcı olurmusunuz
« Yanıtla #1 : 31 Ocak 2008, 18:35:28 »
You are not allowed to view links. Register or Login
E6420 işlemci ve asus p5b-vm anakart kullanıyorum hafif oc yaptım (2.13 - 2.21 yaptım) daha fazla arttırdığım zamn makina acılmıyor bios reset yapıorum açılyor sizce voltaj yetersiz mi geliyor voltajı zarar vermeden nasıl arttırmalıyım ve bu işlemci oc sınırını biliyormusunuz 3 ghz olur mu
bence aşırı şekilde yüklenme en son yaptığın şekliyle kalsın.3 ghz olmasını istemktense direk 3 ghz işlemci alabilirsin.kaş yapacam diye göz çıkarma.. .  ;)
Teknoloji [email protected] ı 

max cavalera

• Ziyaretçi
« Yanıtla #2 : 14 Mart 2008, 14:18:56 »
O/c konusunda bilginiz yeterli değilse çok iyi araştırma yapıp öyle o/c yapmalısın. Senin sorununun birçok nedeni olabilir. Ben aklıma gelen muhtemel sorunları söylüyüm.
1. si işlemcin bildiğim kadarıyla 1066fsb anakartın 1066 fsb den yukarısını desteklemiyor olabilir.
2. si Ramlerin eğer 533mhz ise işlemci fsb sindeki arttırımın ram lerinede yansıyacaktır. 533 mhz den yukarısını ramlerin kaldırmıyo olabilir. (1066fsb=266fsb dir aslında 4de biri olarak alınır. Ramin hızıda bunun 2 katıdır yani 266*3=533mhz) Bununda aslında çözümü var, ram ile fsb bölenlerini değiştirmek gibi (örneğin 5/6 gibi) ama bu daha profesyonel overclockcular içindir.
3. sü işlemcin voltaj istiyor olabilir. Ama bahsettiğin artış çok çok az bi artışdır. Yani bu kadarlık bi artış için işlemcinin voltaj isteyeceğini sanmıyorum, istiyorsada eğer çok şanssızsın takoz bi işlemciye rastlamışsın.(o/c birazda donanım bakımından şans işidir her parça aynı oranda o/c yemez)
4.sü kuzey köprüsüne voltaj vermen gerekebilir.

Bütün bu mevzuları halleettikten sonra sisteminin stabil olduğunu anlamak için bazı testler yapman gerekir. Sıcaklıkları kontrol etmen gerekir, ve en doğru ayarlar yakalandıktan sonra bu ayarlar birazdaha zorlanabilir(stabiliteyi bozmayacak şekilde)
Overclock gerçekten bi zevktir,ama bilinçli olmak kaydıyla. Kolay gelsin.

Çevrimdışı Fatih Emektar

• Genel Yönetici
  • Usta
  • Toplam: 214
  • ..::ESKİŞEHİRSPOR::..
« Yanıtla #3 : 05 Mayıs 2008, 13:02:37 »
eğer overclock hakkında yeterli bilgiye sahip değilseniz makineyi fazla zorlamaya gerek yok yoksa parçalara zarar verebilirsin
Nus ile uslanmayanı etmeli tekdir, tekdir ile uslanmayanın hakkı kötektir!

Bilişim Forum

« Yanıtla #3 : 05 Mayıs 2008, 13:02:37 »

İstediğiniz Sorudan Başlayabilirsiniz | Doktor a Sor