portakal

Gönderen Konu: Bilgisyr. Kurs.ve Hangi Prg Öğrenmeliyim?  (Okunma sayısı 25985 defa)  Share 

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı lazonina

• İlk Adım
  • *
  • Toplam: 2
Bilgisyr. Kurs.ve Hangi Prg Öğrenmeliyim?
« : 14 Mart 2008, 01:51:59 »
merhabalar ben nilay,
ben güzel sanatlar fakültesi heykel bölümü mezunuyum. temel bilgisaray bilgisine sahibim kendimi tasarım konusunda daha da geliştirmek istiyorum. bunun için tasarım konusunda eğitim veren bilgisaray kursları araştırmaktayım. iş başvurularında ilgilendiğim alanlar takı tasarımı, desen tasarımcısı ve tasarımcı gibi kriterleri ön palnda tutmaktayım. sadece takı tasarımı üzerini değil diğer tasarım alanlarında da rahatça iş bulabileceğim bilgisaray programlarını öğrenmek istiyorum. beni bu konuda bilgilendirir seniz sevinirim.

ben bilge adam bilgisaray kurslarıyla görüştüm isteğime yönelik bir program seçeneğinin olmadını söylediler .

birde bilişim eğitim merkezi ile görüştüm orda da tasarım plus eğitimi varmış içeriğinde de şu programlar var :ms office, autoCAD, Rhino, 3ds MAx, Photoshop

ben özellikle hangi programları öğrenmeyliyimki bana daha yaralı olabilsin ve benim isteklerimi karşılaya bilsin. acilen cevaplarınıZI beklemekteyim
birde bu simini söylediğim bilgisaray kursları hakında bilginiz varsa benim le paylaşırsanız sevinirim. veya bu pc kursalarından eğitim alanlar varsa... şimdiden teşekkürler!
"BUARADA İSTANBUL YAŞAMAKTAYIM"

« Son Düzenleme: 21 Şubat 2009, 22:35:44 Gönderen: Faik Özkara »
Cumhuriyet,millet egemenliğini belirleyen ve millet egemenliği ile bağdaşabilen tek rejimdir.ATATÜRK

Çevrimdışı Necati GÜNER

• ""NeCaTi53""
  • Genel Yönetici
  • Usta
  • Toplam: 238
   Aramıza hoşgeldin Nilay,
Öncelikle öğrenme isteğinizden dolayı sizi kutluyorum.Ülkemizde bukadar zeki ve kabiliyetli insan varken herkes; ben yapamam,istiyorum ama birtürlü zamanım olmuyor,birgün başlayacam gibi değişik bahanelerle hep kaçarlar.İnsanların istedikten sonra yapamayacağı çok az şey vardır.Kısa bir girişten sonra sorunuzun yanıtına gelmek istiyorum.

Demişsinizki "takı tasarımı, desen tasarımcısı" gibi bir alanda kendinii geliştirmek istiyorsunuz.Kapalı olarak baktığınızda bu alanla ilgili bir kurs bulmanız imkanız.Tasarımcıların en önemli özelliği hayal gücünün zenginliği ile ölçülür.Bakınız "bilişim eğitim merkezi " den plus eğitim dediğiniz konulardaki

ms office:Sizin bildiğiniz word, exel,power point gibi yazılımları öğretir.İş sahibi ve bilgisayarı olan herkesin bilmesi gereken ilk başlangıç programları olduğunu düşünüyorum.Bir tasarımcı için önemi olmasada, Bilgisayar kullanan bir birey olarak bu programı bilmeniz gerekmekte

autoCad: Evet mimarlar gibi tasarım yapan kişiler bu programlar evlerin iç veya dış yapılaını tasarlarlar.Sadece ev değil, bir otmobil tasarımcısıda olabilirsiniz.Tasarımla ilgili program..

Rhino:Bu programda bir tasarım mantığı ile çalışan bir program,3D grafikleri tasarlayabileceğiniz özelliklere sahip.

Photoshop:Bu programlada özellikle resimler üzerinde oynama değiştirme veya web sayfası yapma gibi özellikleri içieren ve günümüzde çok yogun bir şekilde kullanılarn bir program..

Diğer programlarda tasarım üzerine.Bakın program özelliklerine bakarak bunların takı veya desen tasarımı ile alakası olmadııgını düşünmeyiniz.Photosop programı ile desen dizaynı yapabilir, autocad programı ile takılarınızın  genel hat çizgilerini cizebilirsiniz.Oluşturdunuğunuz takının 3 boyutlu görüntülerini oluşturabilirsiniz.Hepsi bir yana bu programları öğrendikçe hayal gücünüzünde artacağını unutmayınız, Hayal gücünüzün artmasi ile farklı konulara hevesinizde artabilir, Bu yüzden bence bu kurs işini daha derin düşünüp, kursa başlayıp kendinizi geliştirmenizdir.İstedikten sonra ulaşılamayacak başarı çok azdır.Bol şanslar...

Çevrimdışı Burak Özdemir

• Genel Yönetici
  • Çırak
  • Toplam: 72
    • web Blog

Merhaba,

Office programları için kursa vs. birşeye gerek olduğunu düşünmüyorum. Üzerinde biraz çalışarak ve internetteki bilgileri inceleyerek rahatlıkla öğrenilebileceği kanısındayım.

Diğer saydığın programlara gelince.

istanbul gibi bir yerde sadece autocad ve office programları bilerekte işbulabilirsiniz.

Tabi autocad bilmek herşeyi yaparım manasına gelmiyor dikkat edin ! azda olsa teknik resim bilgisini ve kurallarını bilmeniz lazım.

Eğer  bir inşaat işlerine bakan  ofiste çalışmak istiyorsanız mimari bilgiye sahip olmalısınız ve en azından;  Autocad ve Archicad 'İ çok bilmeniz lazım. İlaveten 3d smax 'bilginizde yanınızda olması lazım her ihtimale karşı..

Grafikle tasarımla veya web tasarımla ilgilenirim diyorsanız photo shop, corel draw, dreamwaver, html, vs. öğrenmeniz gerekir. 

Rhino programına gelince, pek kullanana rastlamadım ama hakkında bilgi edinmeye çalışanlarla konuşmuştum zamanında. :) Kullanımı biraz zor olsa gerek ve kullanıldığı yerlerde biraz kısıtlı sanırım..
  Yani işin özü her yerde kullanılmıyor gerek kalmıyor ona. Size iş imkanı veya para kazandıramayacak bir programı öğrenmek istemezsiniz heralde. Bu sadece rhino için değil başka yazılımlar içinde geçerli olabilir.

Solidw works' bilmenin de zararı olmaz bu arada. Elinizden geliyorsa onuda öğrenin bence. :)

iyi günler.

TRT - Bilişim Rüzgarı & Burak Özdemir.net

Çevrimdışı lazonina

• İlk Adım
  • *
selamlar necati bey ve hoşbulduk:)
ilk olarak zaman ayırıp sorularıma cevap yazıp beni bu konuda bilgilendirip ve  bir yanıt olduğunuz için teşkkurederim. Yani sonunda "iki kişi cevap yaza bildi" ve bir açıklama getire bildi sorularıma!!!!
"Demişsinizki "takı tasarımı, desen tasarımcısı" gibi bir alanda kendinii geliştirmek istiyorsunuz.Kapalı olarak baktığınızda bu alanla ilgili bir kurs bulmanız imkanız.Tasarımcıların en önemli özelliği hayal gücünün zenginliği ile ölçülür."
Bu konuda bende hemfikirim bunu bildiğim için özellikle bir açıklama yapmıştım sadece takı tasarımı ile ilgili değil diye ben daha çok bilgisaray üzerinde tasarım yapmak istiyorum. Ve böylelikle tasarım gücümü sadece kağıt üzerinde değil bilgisaray ortamında da gerçekleştirmek istiyorum. Bununla birlikte hem bu alanda bir iş sahibi olmak istiyorum hemde bana çok büyük bir katkısı olacağını düşünüyorum.

programlar hakkında açıklamalı bilgiler içinde çok teşkkurederim.Kafamdaki bir çok soru işaretine yardımcı olmuş oldunuz.

birde bu bilişim "eğitim merkezi" hakkında bir bilginiz varmı eğitimi konusunda. başka önere bileceğiniz kurslar varmıdır istanbulda.

[size=10pt]merhaba henster açıklamaların için çok teşkkurederim ve zaman ayırdığın içinde.)[/size]
Ben "ms office" kullanımını biliyorum onda bir problemim yok zaten. detaylı açıklamaların ve karşılaştırmaların bana yardımcı olacaktır bunun için teşkkurederim. hiç değilse hangi programı öğrenmem benim daha yararıma olur onun bir ayrımını daha rahat yapabilicem.
Açıkçası birde  "Rhino prg" hakkında dediğiniz biraz aklımı karıştırmadı değil. Ama öğrenmeninde bir zararı olmaz diye düşünmüyorumda değil!!!
"Solidw works" bu programın adını ilk kez duyuyorum bunla ilgili bir araştırma yaparım bu öneriniz içinde teşkkurederim.
 bu arada önere bileceğiniz bilgisaray kursları varsa sevinirim.

tekrar her ikinizede teşşkurederim...

saygılarımla NİLAY

« Son Düzenleme: 16 Mart 2008, 00:12:12 Gönderen: lazonina »
Cumhuriyet,millet egemenliğini belirleyen ve millet egemenliği ile bağdaşabilen tek rejimdir.ATATÜRK

Çevrimdışı WhiteScars

• Genel Yönetici
  • Usta
  • Toplam: 143
  • (,^^)
Hmm benim değişik bir yaklaşım açım var,

Söz konusu olan şey tasarım olunca bütün işi bilgisayara yüklemek bence güzel bir çözüm yöntemi değil. Yaratıcılık insana özgü ve yeteneklerine bağlı olan birşey. Ve bilgisayar gerekli donanımlar olmadığı sürece sizin bütün yaratıcılık ve yeteneğinizi bir bütün olarak ortaya çıkarmanıza yardımcı olamayacaktır. Benim tavsiyem işe bir adet tablet alarak başlamanız. Biraz pahalıya gelebilir ama ömür boyunca kullanacağınızı farzettiğim için bence tasarım yapan bir insan için önemli.

Peki tableti aldınız şimdi sıra, bu tablet ile yapacağınız tasarımlar hangi programla manipule edeceğiniz. Benim şahsi görüşüm bu tip programlarda piyasa lideri ve en güçlü image processing araçı olan Photoshop'tur. 2D çalışmalarınızın hepsini bu program tek başına yüklenebilir. O yüzden bende çok iyi derecede öğrenmeniz gerekir.

3D tasarımlarınız içinde ben işin ehli ola 3DS Max'i tavsiye ederim. Ama lisans ücretleri çok yüksek olduğu için çalıştığınız/çalışacağınız firmaların bu programa sahip olmama ihtimalleride yüksek. Fakat dünya piyasasındaki lider bu programdır. Bu programı öğrendikten sonra alternatif yazılımları öğrenmekte pek zor olacağını sanmam. SolidWorks, MAYA gibi

Bunların yanında office programlarını iyi kullanabilmek sizin için iyi bir referans olacaktır.

Bunların yanında size ekstra özellik katabilecek tercih sebebi yapabilecek bir kaç programda var. Mesela Corel Draw'ı öğrenebilirsiniz. Vektörel çizimleri Photoshop'tan daha iyi yapan bir yazılım. Çok büyük boyutlarda ilan afiş vs, şeyleri resim kalitesini bozmadan yapabileceğiniz bir yazılım.

HTML, CSS bunlarda web programcılığın temel öğeleri. Bunları bilmek bence güzel bir referanstır. Bunların hepsini çok güzel bir şekilde manipüle eden bir programda var. Dreamweaver. Bunuda öğrenebilirsiniz.

Burda bir çok arkadaş autocad'i tavsiye etmiş veya söylemiş. Öncellikle fazla bilginin yada yeteneğin size zararı olmadığını söyleyebilirim. Fakat autocad genelde mühendislerin mimarların teknik çizim yapmak için kullandığı bir yazılımdır. Sizin tasarım yapcağınızı ele alarak şunu diyebilirimki, sizin teknik çizimlere ihtiyacınız yok. Bu yüzden şu an için öğrenmemeniz gerektiğini düşünüyorum. İlerde çalışacağınız ve memnun olduğunuz bir iş yerinde böyle bir gereksinim varsa o zaman öğrenmeniz taraftarıyım.

Yukarda söylediğim programları öğrendiğinde piyasada kendine güzel bir yer bulabileceğine eminim.
İnsanoğluna bırakabileceğiniz en güzel miras tecrübelerinizdir...

Çevrimdışı Necmiye

• Genel Yönetici
  • Çaylak
  • Toplam: 55
  • Hedef Bilgi Toplumu...
Merhaba Nilay,

Öncelikle yaşamında başarılar dilerim. Aldığın eğitimle birlikte insanoğlu kendini geliştirmeyi
seçerse çok daha mükemmel denilecek seviyelere gelebildiğini görebilir ve inşallah sende
içindeki öğrenme isteğinle bunu başaranlardan olacaksındır.

Tasarımla ilgili bence en büyük kazanç hayal gücü, sonrasında bunu ortaya çıkarabilmek için
kullanılan araç ve gereçlerdir. Benim sana tavsiye edebileceğim bir program yok çünkü konu
hakkında bilgi derecem yok denilecek kadar zayıf.!! Sadece gözlemlediğim bir konudan
bahsetmek istiyorum sana.

İnşaat teknikeri olan bir arkadaşım vardı. Zaman zaman işyerine onu ziyarete gittiğimde
Autocad programında yaptıklarını, aldığı çıktılar, ekrandaki çizimleri dikkatimi çekmişti. Hani
inşaat işi bu çizim sabit olur esneklik olmaz kalıplar vardır önplana çıkan bunlardır dersiniz ya
ben arkadaşımın çizimlerinde çok farklı esneklikler bir evin harika denilecek kadar güzel yapılar
yaptığını gördüm.

Bu anlamda senin alanında bu program nekadar yararlı olur bilmiyorum ama kişinin hayal gücü
ile esnek bakışı birleştiğinde araç gereç ve programlar kullanılarak çok güzel veriler ortaya çıkıyor..

İyi çalışmalar herşey gönlünce olsun..
Bilgi; alırken asla korkma, verirken asla kaçma..

... İyi Niyet, Hoşgörü ...

Çevrimdışı lazonina

• İlk Adım
  • *
selamlar saygılar :)

biraz zamandan sonra ve gelen yorumlarında katkısıyla araştırmalarıma devam ettim ve sonuç olarak halen dahaaaaa :P düşünüyorum ve iyice kafam karıştı. Ama kafamda bugun bazı şeyler belirlenmeye başladı.

bu arada hemen whiteScars ve necmiye arkadaşlara teşekkür ederim yorumları ve paylaşımları için.

özellikle whiteScars arkadaşım sizin yorumunuz ve ayrıntılı bakış açınız için ayrıca teşekkurederim. sizin dediklerinizden sonra aslında daha detaycı düşünmeye başladım özelliklede autocad için dediklerinizden sonra.
[(Burda bir çok arkadaş autocad'i tavsiye etmiş veya söylemiş. Öncellikle fazla bilginin yada yeteneğin size zararı olmadığını söyleyebilirim. Fakat autocad genelde mühendislerin mimarların teknik çizim yapmak için kullandığı bir yazılımdır. Sizin tasarım yapcağınızı ele alarak şunu diyebilirimki, sizin teknik çizimlere ihtiyacınız yok. Bu yüzden şu an için öğrenmemeniz gerektiğini düşünüyorum. İlerde çalışacağınız ve memnun olduğunuz bir iş yerinde böyle bir gereksinim varsa o zaman öğrenmeniz taraftarıyım.whiteScars )

aslında bende bu konuda terreddütteydim açıkçası. tamam alıcam diyordum ama şuan için bana ne gerekiryor sa onu almam daha mantıklı diye düşünmekteydim. Ve  işyeriimdeki birkaç arkadaşımada bu konuda danışmıştım ona sizin gibi şuan için onu almamın pek yararlı olmıyacağı kanaatindeydi. ( bu arada ücretli öğretmenlik yapmaktayım__ teknoloji tasarım dersleri veriyorum :P)

bugun itibariyle gene kurs araştırmalarına devam ettim ve

mikrosis diye biryerle görüştüm ordaki yetkili kişiye derdimi anlattıktan sonra benim için eğer ki kariyer anlamında birşeyler düşünüyorsam (ki zaten amacımda o iyibir kariyer yapmak) ,
benim için iyi tercihin grafik tasarımı olduğunu söyledi iş alanın daha fazla olduğunu farklı alanlarda daha fazla seçim yapma imkanımın olduğunu detaylıca anlattı. aoutocad ve 3dmax gibi programların daha çok mimarlar,iç mimarların kullandığını şuan için pek yararlı olmıcanı söyledi ve devam etti....

mikrosis in grafik tasarım eğitim içeriğide şunlardan oluşuyor: masaüstü yayıncılık, photoshop, freehand, quarkXpres, coreldraw, ılustrotorcs3, ındsınıgcs3... ve 4 yalık bir eğitim 140 saat ve 1450ytl gibi bişe

bilge adamla konuştum daha sonrasında tekrardan grafik ve web tasarımcılı üzerine bir eğitim programları var onlarda da tam 400 saat lik bir eğitim süreci yani 8 ay kadar bir eğitim süreci ve 4bin ytl gibi bir miktar söylediler. eğitim içeriğinde de ;temel tasarım teknikleri,macintosh sistemi,adobe ılustrotorcs3
ve vektörel tasarımları, adobe photoshop, adobe ındsınıgcs3
 WEB TASARIMI içinse :makromedıa fireworks 8 ile grafik tasarımı, dreamweaver8 ile htlm, vb.....
e iyi güzel de ama biraz pahalı geldi bana maaaleseffkii :(

gene bunun yanında birkaç yerle daha görüştüm ama pek güvenemedim veya ısınamadım açıkçası.

açıkçası fiyatlar arttıkça ben kendimi biraz çekmeye başlıyorum ama iyi bir eğitimde almak istiyorum bununda kaliteli bir yer olması demek ve daha fazla para demek diye düşünüyorum :(

bişe bilmemek ne kadar acıki ben böyle kıvranıp duruyorum neyi yapıp yapmam konusunda ve bu beni daha fazla tereddüte düşürmekte... :-\

yazan veya yazmak isteyen arkadaşlarımın yorumlarını tekrardan beklemekteyim benimle bilgilerinizi ve fikirleriniz paylaştınız için teşekkurederim...

saygılarımla nilay....

« Son Düzenleme: 30 Mart 2008, 00:13:35 Gönderen: lazonina »

Çevrimdışı M. Hakan IŞIK

• Cyber-Security
  • Çırak
  • Toplam: 178
Selam Nilay...

Yukardaki metinlerden anladığım kadarı ile sen faydalı ürün tasarımı yapabileceğin bir 3D yazılımı öğrenmek istiyorsun. Öğrenmek istediğin yazılım konusunda

1- Yeterli kaynak ve eğitim dokümanı
2- Yeterli düzeyde eğitim veren kurum
3- Kullanım kolaylığı
4- Amaca yönelik özelleştirilme

kıstaslarını dikkate almakısın. yani hem sana ilham verecek ve eğitimine katkı sağlayacak çalışma örnekleri/kitap/CD gibi materyaller konusunda kabul görmüş ve olgunlaşmış olmalı hem yeterli düzeyde eğitim verebilen bir eğitim merkezi olmalı hem kullanımı ve öğrenilmesi karmaşık ve kodlama salatası içermemeli ve bunlar sağlanırken senin hedeflediğin amaçlarda en başarılı şekilde sonuç verebilmeli...

Ben amatör olarak 3D Studio Max 2008 ve Cinema 4D Sürüm 10 yazılımlarını kullanıyorum. Aslen otomotiv teknikeri olmam nedeni ile bu amaca yönelik olarak kayseri 'de İmaj Kurs merkezinden 2 yıla yakın araç ve makine tasarımına yönelik eğitim aldım. (Almak zorunda kaldım. çünkü Araç tasarım dersinden geçmem mümkün olmuyordu başka türlü)Adlarını yukarıda verdiğim programların kullanımı biraz ilk  tanışma esnasında karışık gelse de zamanla göz aşinalığı ve tecrübe edinilmesi olayların kontrol altına alınmasını sağlıyor. İstanbul 'da bu eğitimleri veren mutlaka yeterli düzeyde eğitim kurumları vardır. Ancak önemli olan bu eğitim kurumlarının yetkinlikleri ve verecekleri kurs sertifikasının kabul edilebilirliği... Mükemmel düzeyde 3D Studio Max kullanıyor olabilirsiniz.Ama aldığınız belge kabul gören bir belge değilse iş başvurularınızda sizi geri planlara itebilirler.

Sizin 2D yazılımlara ihtiyacınız hem var hem yok... Nedenine gelince... materyallerin yapım resimlerini perspektif olarak yapmalısınız. örneğin bir broş tasarımı yada yüksük tasarımı yaptınız ve bu ürün seri imalat prosesleri ile bol sayıda yapılacak... Bunun seri şekilde yapılması inin döküm kalıbı imal edilmelidir. Döküm kalıbında belli tolerans değerleri verilir. Böylece dökümden çıkan materyal işlenme sırasında gerçek ölçülerine indirgenebilsin... fakat sizin tasarım yaparken bu aşamaları değil ürünün sanatsal ve ergonomik kullanım yönlerine dikkat etmeniz gerekir. Siz 3D çalışması olarak yaparsınız. Yaptığınız çalışma imalat prosesi açısından endüstri mühendisince değerlendirilir ve bir akış şeması yapılır. Bu akış şemasında çalışmanızın teknik ressamlar tarafından 2 boyutlu imalar resminin ve döküm kalıbı çizimlerinin de yeri vardır. Yani AutoCAD benzeri bir programı öğrenmenizin zararı olmasa da sizin çalışmanıza yarar sağlamayacağı da bariz şekilde görülüyor.

Diğer taraftan QuarkExpress,In Design, Illustrator,Photoshop benzeri yazılımları ele alalım... İlk ikisi gazetecilik ve matbaacılık sektöründe kullanılan editörler... Bu yazılımları size öneren kişinin bu sektörden anlamadığı muhakkak...Siz tasarım yapacaksınız. Haber dizgisi yada el ilanı tasarımı yapmayacaksınız... Diğer ikizi fotoğraf düzenleme ve vektörel tasarım yazılımları... Genellikle fotoğraf düzenlemeleri ve matbaacılık işlerinde tercih edilir. Özelde ise web tasarımcıları kısmen bazı özelliklerinden yararlanır. Siz kumaş tasarımı, moda editörlüğü, web tasarımı, dizgi ve serigrafi işi ile uğraşmayacağınız için bence bu yazılımları öğrenmek te ancak size bir hobi olabilir.

Sanırım yukarıda bir yerlerde MAYA dan bahsedilmiş... MAYA yazılımı 3D yazılımlarından olmakla birlikte amacı sinema endüstrisindeki rendering ihtiyaçlarını karşılamak ve sanallaştıma ile sahne üretimidir. Örneğin Matrix filminde kullanılan efektlerin büyük bir kısmında MAYA kullanılmıştı. Bu sahneler bilgisayar ortamında sanallaştırma ile yapılmıştı... Sanırım siz medya işi yapmayacak reklam filmi tasarlamayacaksınız. Dolayısı ile MAYA her ne kadar tasarım işinde işinize yarar olsa da faydalı ürün hedefi video sektörü olduğundan sizin çalışma alanınızın ihtiyaçlarını kısmen karşılar düzeydedir.

Bir başka öneri getirileceği düşüncesi ile buradan Solid Works yazılımına da değinmek istiyorum. Solid Works yazılımının üretim hedef kitlesi makine ve kalıp teknolojileridir. Sanırım dişli ve diferansiyel tasarlamayacak, silah modernizasyonu gibi komplike bir proje üzerinde similasyon çalışması yürütmeyeceksiniz. Arkadaşlar önerdilerse direkt bu seçeneği (Solid Works ve Catia ) çıkartın derim. Sizinle uzaktan yakından ilgisi bulunmayan bir yazılım.

Size 3D Studio Max veya Cinema 4D yazılımlarından herhangi bir tanesini seçmenizi ve öğrenmenizi öneririm. Mesleğinize en yakın hizmet veren yazılımlar bunlar... Umarım açıklamalarım yeterli gelmiştir. gelmediyse bile gereğinde sitedeki yöneticiler olarak 3D tasarım yazılımları hakkında uzman olalım veya olmayalım gereken yardımı yapacağımızı ve çekinmeden sorularını yöneltebileceğini belirtmek isterim. Çoğu yöneticimizin MSN adresleri zaten profillerinde mevcut. Çekinmeden MSN den sorularına cevap isteyebilirsin.

Başarılarının devamı dileklerimle
« Son Düzenleme: 30 Mart 2008, 16:29:35 Gönderen: Mustafa Hakan IŞIK »

Çevrimdışı Faik Özkara

• "Hedef Bilgi Toplumu" - TRT Bilişim Rüzgarı
  • Genel Yönetici
  • Usta
  • Toplam: 208
  • Kocaeli Üniversitesi Otomotiv Teknikeri
    • http://flavors.me/FaikOzkara
You are not allowed to view links. Register or Login
birde bilişim eğitim merkezi ile görüştüm orda da tasarım plus eğitimi varmış içeriğinde de şu programlar var :ms office, autoCAD, Rhino, 3ds MAx, Photoshop

Yeterli bilgileri arkadaşlarımız vermiş zaten.Ben derimki imkanınız var ise bu programların hepsini öğrenin.
« Son Düzenleme: 30 Mart 2008, 17:59:34 Gönderen: Faik Özkara »

Çevrimdışı lazonina

• İlk Adım
  • *
Merhabalar Mustafa Hakan Işık bey,
Size çok teşekkür ederim.Çünkü ben derdimi anlatamamış biri olaraktan siz benim ne demek istediğimi tam anlamıyla detaylı bir şekilde bir bir açıklamışsınız. Düşüncelerime tercüman olduğunuz için çok müteşekkirim. Hakkaten aklımda olupta ama bir türlü dilimin ucuna gelip çıkartamadığım ve aktaramadığım konuları güzel bir dillle açıklamışsınız.Bilmediğim programların içerikleri hakkında güzel,detaycı ve örnekliyici açıklamalarda bulunmanız bazı şeyleri benim için daha kolaylaştırmış oldu.

Alıntı
Size 3D Studio Max veya Cinema 4D yazılımlarından herhangi bir tanesini seçmenizi ve öğrenmenizi öneririm. Mesleğinize en yakın hizmet veren yazılımlar bunlar... Umarım açıklamalarım yeterli gelmiştir. gelmediyse bile gereğinde sitedeki yöneticiler olarak 3D tasarım yazılımları hakkında uzman olalım veya olmayalım gereken yardımı yapacağımızı ve çekinmeden sorularını yöneltebileceğini belirtmek isterim. Çoğu yöneticimizin MSN adresleri zaten profillerinde mevcut. Çekinmeden MSN den sorularına cevap isteyebilirsin.

bana önerdiğiniz bu programı bende düşünmüyor değilim sizin düşüncelerinize katılıyorum. Bana daha uygun olacağını düşünmekteyim açıkçası. aslında tercih etemeyi düşündüğüm bir kurs var dediğiniz bu programı içinde barındıran ve diğer bir başka programlarıda. ilk başlabgıç yazımda yazdığım kursla ilgili ama olasılıklardan kurtulursam kesin karara varıcam...

size bu konuyla ilgili birşey danışmak ve özellikle sormak istiyorum!bana dedikleri; 3dmax programını öğrene bilmem için özellikle autocad prg. da bilmem gerektiğini söyledir. ilk olarak onu görmeliymişim ki daha sonrasinda ki uygulamaları gercekleştirğimizde bu prgramda devam ediliyormuş.

özellikle bu soruma da yanıt verirseniz çok sevinirim  ;D 

mustafa bey tekrar çok teşekkürederim benimle fikir ve bilgilerinizi paylaştığınız için.

Çevrimdışı M. Hakan IŞIK

• Cyber-Security
  • Çırak
AutoCAD öğrenmeniz gerekmiyor.Ancak Endüstri Meslek Lisesi Teknik Resim müfredatının çizim kuralları ve parça çiziminde görünüşler ünite başlıklarında geçen konular hakkında bilgi sahibi olmanız, bir malzeme tasarımı sırasında çizim yaptığınız parçayı 3D ortamına aktarmanızda yararınıza olacaktır.Bir malzeme yi 3D ortamında çizmenin ilk kuralı 3 boyutlu olarak çanlandırabilmektir taktir edersiniz ki...

Talep ederseniz ders müfredatındaki ilgili bölümlerin ders notlarını MSN adresinden size verebilirim.

Başarı dileklerimle...

Çevrimdışı lazonina

• İlk Adım
  • *
hakan bey size özel mesaj kısmından mail adresi yazdım bakarsınız...

Çevrimdışı Özgür Şenerdoğan

• Genel Yönetici
  • Çırak
  • Toplam: 43
    • http://www.mshowto.org

Merhaba  Nilay  hanım ,  öncelikle hangi ilde ikamet ediyorsunuz bu önemli  bilişime  yönelik eğitim veren başlıca köklü kurumlar istda biliyorsunuz 

sorularınız olduğunda yazarsanız cevaplamaktan mutluluk duyarız  iyi çalışmalar

Özgür ŞENERDOĞAN
Özgür ŞENERDOĞAN

Çevrimdışı lazonina

• İlk Adım
  • *
Evett 1.5 aylık bir aradan sonra tekrar yazıyorum ama bu sefer bir kursiyer olaraktan:)

İlk olarak bilişim foruma ve forum arkadaşlarıma  yorumlarıyla bana büyük ölçüde yardımcı  oldukları için sizlere katkılarınızdan dolayı çok teşekkürederim.

araştırdığım ve aklıma yatan bilişim eğitim akademisine kayıt oldum ve tasarım plus eğitimine başladım...
şuanda autocad dersleri almaktayım ve ardından da 3dsmax eğitimi var ardından da photoshop ve rhino prglarını görücem. Şimdilik her şey yolunda inş benim için iyi bir seçim olmuş olur:)

Tekrardan herkese paylaşımları için teşekkürederim. Ve bir de hakan ışık bey'e autocad ders notları için  ayrıca teşekkürler...

saygılarımla  Nilay...   :D

Çevrimdışı M. Hakan IŞIK

• Cyber-Security
  • Çırak
Hayırlı olsun.

Başarılı bir kariyer ve hayat temenni ederim.

Çevrimdışı Özgür Şenerdoğan

• Genel Yönetici
  • Çırak
  • Toplam: 43
    • http://www.mshowto.org

Hakkınızda her şeyin hayırlısı olmasını temenni eder Başarılar dilerim 

Hoşçakal ..
Özgür ŞENERDOĞAN

Çevrimdışı lazonina

• İlk Adım
  • *
Teşekkürederim efenim güzel dilekleriniz için... ;)
« Son Düzenleme: 17 Temmuz 2009, 00:23:06 Gönderen: Mustafa Hakan IŞIK »

Çevrimdışı mr.logic

• İlk Adım
  • *
  • Toplam: 0
kararını verdiğine çok sevindim ben doğru bir tercih yaptığına inanıyorum umarım aksi olmaz

Çevrimdışı lazonina

• İlk Adım
  • *
teşekkür ederim logic..
kararımda hiç bir şekilde yanılmadım doğru karar vermişim bilişim eğitimi seçmekle :))
Auto cad2008 ve photoshop u bitirdim şimdide ekimin başında 3d max e başlıcam  daha sonra  hemen Rhino ya başlıcam
valla büyük çoğunlukla memnun kaldım inş böylede devam eder...
« Son Düzenleme: 19 Eylül 2008, 17:51:42 Gönderen: lazonina »

Çevrimdışı mr.logic

• İlk Adım
  • *
ben böyle devam edeceğini umuyorum çünkü bnde orada eğitim almıştım ve %100 memnun ayrıldım:)
başarılarınızın devamını görmek dileğiyle...

Çevrimdışı lazonina

• İlk Adım
  • *
inş. bakalım :) ama şuanda gerçekten memnun kaldım...
bu arda siz ne zaman ve hangi programlarımı öğrenmiştiniz? :)

Çevrimdışı Peter Salvatore

• İlk Adım
  • *

Merhaba Nilay ve saygideger arkadaslar

YEni uye oldum ve soyle bu bolumdeki nilay arkadasimizin sorununu okurken butun iletileri okudum. Ben 3d animasyonla ugrasan biriyim oncelikle Nilay arkadasima soru sormak istiyorum,program ogrenmek istiyorum demisin ama ne yapma kistiyorsun hangi alanda calismak istiyorsun, yillardir bu konusmalar surer gider malesef bu hataya bende dusmustum ve benim tavsiyem programlara cok takilmamak program= tekonoloidir bugun eski bir bilgisayr kulanicisi commodore ve amiga devrinden gelmis biri olarak eski yilarda tasarimla ilgilenen bilir ne 3dsmax yada maya yada XSI varken Deluxepaint kulanirdim ve inanin bu pogram hala mevcut ve manyak seyler yapiliyo demek istedigim eger sen Tv yada postproduksiyon alani tarzi calisacaksan tabiki bir tane 3d programini iyi ogren derim yanliz altini ciziyim surulerce program bilmek birm arifet degildir yani sana biri derse ben MAYA,XSI LIGHTWAVE MAX ,ZBRUSH..... kualniyorum diyorsa hepsini yarim yamalak biliyrodur demekdir bence bir program sec 3dsmax genelde oyun endustirisi Tv sinema icin kulaniliyor son yilarda film endustirisinede el atmis durumda ve film yapimlardindada kulaniliyor XSI ve maya tamamen film agirlikli giden programlar bunlar kafani kurcalamasin hepsi birbirine benzer ve uc asagi bes yukari birbirinden az farkliliklari vardir.Dolayisiyla butun is senin beyninde elinde bitiyor program tamam layici yani bir 3d programini iyi ogren ornegin 3dmax ardindan bir 2d programi olan Photoshop ve compostigin icinde Adobe after effects derim zaten bunlari yaparsan herseyi diledigin gibi yaparsin ve tabi tasarim bilgisi tasasarim bilgisi yoksa programda yardim etmez malesef o yuzedn hedefini belirle onagore yolunu ciz yani ben hem 3dmax bileyim hem maya hem o hem bu olay seni sogutur ve vakit kaybi olur diye dusunuyorum.

Gelelim kurslara burda reklam yada o soyle boyle demem ama Bilgi Adami tavsiye etmem hem cok pahali hem kisa zamanda kimse kimseye bir sey ogretemeyecegini dusunuyorum piyasada egitim CD leri var ingilizcen varsa bir suru tutorial Cdleri var profesyonellerin hazirladigi istersen bu konularda yardimci olurum ama illaki ben bunu belgeliyim diploma tarzi sertifika alayim diyorsan bilim merkezi var o iyidir hocasinida bilirim cok iyi bir 3dcidir. simdilik soyleyecegim bu kadar

hepinize iyi aksamlar

peter

Çevrimdışı lazonina

• İlk Adım
  • *
    Öncelikle hoşgeldin peter ve merhabalar
  Bu konuya ilgi gösterip zamanını ayarıdığın ve özelliklede yorumlarını paylaştığın için teşekkürderim peter. Benim için burdaki herkesin yorumları önemli ve bir okdarda bana yardımcı oldu ve olmaktada. Çünkü bilmedğim konularda da fikir sahibi oluyorum. Bunun için tekrar herkese teşekkürederim.
Gel gelelim sourlarına cevap vermeye,
Bu konuyu açarken kısa bir çaıklama yapmıştım daha çok hangi alanlarla ilgilendiğim ve ne yapmak istediğim hakında.
Ben bir heykeltraşım ve geçen sene iş başvuruları yaparken ilk tercihim "Takı tasarımcılığı"  ve diğer tasarımcı pozisyonlarında iş aramaktaydım " desen tasarımcısı, obje veya ürün tasarım, vb..." ki özellikle takı tasarımcılığını çok istemekteydim. Ama malesefki ben bu  kullanılan üç boyutlu tasarım prog. bilmemekteydim. Hatta gülaylar altın gibi büyük bir firmayla iş görüşmesi için çağrılmıştım ve sonuç olumsuz olmuştu çünki istediği prog hiç birini bilmiyordum. Takı tasarımcılığında kullanılan prog ise "jewelcad ve matrix" prog dır. Daha sonra bu proglar hakıında biraz bilgi topladım ve sadece takı tsasrımcıları için  programlanmış bir araç olduğunu öğrendim. Ben birde işin şu tarafından bakmaktayım sadece takı tasarımcılığı gibi düşünmek istemedim. Çünkü ya olmassa o zaman benim öğreneceğim bu program  boşuna olacaktır kaygısı ile her açıdan düşünerek  şuna karar verdim. Ben bir heykeltraşım. Benim hayatım , işim ve yaşam tarzım sürekli üretmek, yeni şeyler keşfetmek ve benim mesleğim gereği 3 boyut mantığını pratik olarak uygulama yeteneğine sahip biri olarak şu kanıya vardım;
Ben öyle bir program veya programlar öğreneyimki bana 3 boyut mantığı güden ve tasarımcı posizyonlarında ve istediğim alanlarda iş bulabilme olanağını bana sağlaya bilsin. Bu konuda kendimi hem dijital ortamda daha iyiye #####ürmek ve pratikteki bilgilerimle beraber pekiştire bilmek asıl amacım ve isteğim. Ki aldığım  kurs eğitimi ile de bunu başardım.

Ben bu konuyu açarken çok tedirgin bir şekilde nerde ne var nasıl olacak ne yapıcam ne öğrenicem gibi gibi sorunlarla boğuşup durdum. Burdaki bir çok arkadaştan aldığım bilgilerle beraber birazdaha biçimlenmeye ve aklımda bir çok olumsuz düşünceden kurtulmaya başladım. Ve ben bir ay boyunca kurs araştırması ve hangi programı  öğrenme konusunda baya araştırma yaptım. Sonunda Bilişim Eğitim Merkezinde eğitim almaya karar verdim. Pket program  satın ladım. İçersin de "photoshop, autocad, 3dmax ve rhino" vardı.
2008 in mayıs ayında Autocad ile başlayıp photoshop ve en son olarakta 2009 ocak ayında tamamladığım 3dmax i bitirdim. Şimdide rhino derslerine önümüzdeki ay başlıcam ve böylelikle paket programı bitirmiş olucam.
Şöyle söylemeliymki şu anakadar aldığım tüm programları büyük bir zevk alarak öğrendim. Hepsinden çok farklı şeyler öğrenmiş olup kendimi dijital ortamda daha fazla fikir sahibi  ve bu konuda kendimi kanıtlaya bilecek duruma geldime inanıyorum. zaten mesleğim icabı üc boyut mantığını iyi bilen biri olarak proramların "kullanım mantığını" anladıktan sonra benim için tasarlamak konusunda hiç bir problemim olmadı. Mesela siz bununla ilgili eğitim cdleri olduğunu söylemişsiniz. Malesefki ing yok ki olsaydıda ben gene öyle öğrenemezdim. Çünkü daha önceden ben bu programları bulup kullanmaya çalışmış ama işin mantığını anlayamadığım için başarılı olamamıştım. Yukarda da bahsettiğim gibi kullanım mantığı önemli idi. Benim aklıma takılan sorulara ve sorunlara karşı mantııklı  ve bilgilendirici açıklamaların olması gerektiğidi. Ki bunuda aldığım kurs yeri ve eğitmeniylede gayet iyi bir şekilde tamamladım . Ha şimdi olsa başka bir program almak istesem bu bilgilerimle ve bu  programların kullanım mantığı az çok birbirine benzer oldukları için  öğrenme güçlüğü veya kullanma güçlüğü çekmem. Kurcalar kurcalar öğrenirim.

"hem 3dmax bileyim hem maya hem o hem bu olay seni sogutur ve vakit kaybi olur diye dusunuyorum."  bu dediğine kayılıyorum bunlarıda düşünmedim değil. Ama ben bu kurs eğitimi alırken çalışıyordum ve halen daha çalışmaktayım. Öğretmenlik yapıyordum ve halen daha yapmaktayım. Bu geçtimiz yaz aylarında da oldu iş başvurularım ama ya benim istediğim gibi olmadı yada istediklerim olumsuz oldu .Bende  Hem boş olan vaktimi  değerlendirmek hemde yaz aylarında yapacağımn iş başvurularına kendimi hazırlmak için başladım ve halen daha devam etmekteyim.

Sonuç olarak şuana kadar aldığım programları aktif olarak rahat bir şekilde kullanabilmektiyim. Kurs eğitimi aldığım kurumdan ve eğtimcilerinden çok memnun kaldım. mesela  3dmax çalışmalarında sınıf içi çalışmalarda olsun mutfak, salon, ofis, dış cephe vb. çalışmalar yaptık ki bunun yanında birde bitirme projesi teslim etmek zorundasınız onda da çatı katı düzenleme  ili ilgili çalışmalar yaptım. Yaptığım çalışmaların çoğu eğitimcimiz tarafından başarılı bulundu ki bu görüşler benim gibi bu  tip programı daha öncesinde kullanmamış biri olarak bu gibi yorumlar önem arz etmekteydi. Tabi burda eğitimcimizinde bilgi ve programlara olan hakimiyeti önemli.

Ben şuna inandım hiççç boş yere bilge adam gibi yerlere fuzulii  okadar para vermeye gerek yok düşüncesindeyim acayip derece çok pahalı. Kurslarda sadece kullanım mantığı gösterilmekte daha sonrası size kalıyor zaten . Programı kullandıkça dahada gelişiyorunuz.
bendende şimdilik bu kadar...

peter tekrar teşekkür ederim yorumların ve bilgi paylaşımın için.
Paylaşamaya devam :)

(NOt: Bu arada dediğin yer hakkında ve eğitimci hakkında daha detaylı bilgi verirsen sevinirim.)

Saygılarımla NİLAY......

« Son Düzenleme: 21 Şubat 2009, 22:28:05 Gönderen: lazonina »

Çevrimdışı honut

• İlk Adım
  • *
Ynt: Bilgisyr. Kurs.ve Hangi Prg Öğrenmeliyim?
« Yanıtla #23 : 25 Mart 2009, 13:14:49 »
Merhabalar,
Meslek yüksek okulu , Elektrik bölümü mezunuyum, Autocat bilmediğimden kursa gidip eğitim almak istiyorum, piyasadaki kurlardan ve ortalama fiyatı ne kadardır bilmiyorum.

Acilen yardımlarınıza ihtiyacım var, bilgi verebilirseniz çok sevinirim.

Barış

--------------------------

Bu arada yazmayı unutmuşum İstanbul Anadolu yakasında oturmaktayım....

--------------------------

Düzenleme:Lütfen mesaj taşması(Flood) yapmayınız.
« Son Düzenleme: 25 Mart 2009, 17:40:37 Gönderen: Faik Özkara »

Çevrimdışı lazonina

• İlk Adım
  • *
« Yanıtla #24 : 23 Nisan 2009, 21:27:55 »
selamlar honut biraz geç bir cevap olcak belki ama sana önere bileceğim yer benimde eğitim aldığım yer olan bilişim eğitim merkezi kadıköy şubesinde aldım. 
eğitmenimizden ve kurumdan memnun kaldıığımı söylemeliyim. ben paket program aldığım için tek tek fiatların neler olduğu konusunda pek bir bilgim yok açıkçası. ama sana fiat konusunda yardımcı olabileceklerini düşünüyorum birde tavsiye üzerine geldiğini söylersen daha da ilgilenebileceklerini düşünüyorum...

şimdilik bu kadar. sormak istediğin ve aklına takılan bir şey olursa yardımcı olmaya çalışırım.

bilgi paylaşıldıkça çoğalır:)

Saygılarımla Nilay...

Çevrimdışı M. Hakan IŞIK

• Cyber-Security
  • Çırak
« Yanıtla #25 : 24 Nisan 2009, 09:50:55 »
Konu makale tadında devam ettiğinden; diğer arkadaşlarında yararlanması amacıyla başlık tarafımdan sabitlenmiştir. Bölüm sorumlusuı moderatör arkadaşların bilgi edinmelerini rica ederim

Çevrimdışı lazonina

• İlk Adım
  • *
« Yanıtla #26 : 25 Nisan 2009, 01:45:00 »
Bana yardımcı olduğu gibi diğer arkadaşlara da umarım yardımcı olur.  Paylaşmaya devam.  :))

Çevrimdışı resif

• İlk Adım
  • *
« Yanıtla #27 : 06 Mart 2012, 11:28:09 »
gerçekten bilişim eğitim merkezindeki plus kurlar harika okuduğun bölüme göre kur ayarlamışlarve bölümün neredeyse bütün programların içeri yor arkadaşlar  bilişim eğğitim merkezini tavsiye ederim

Çevrimdışı borabora123

• İlk Adım
  • *
« Yanıtla #28 : 25 Mayıs 2012, 22:00:00 »
Bilişim eğitim merkezinin plus kurlarını ben de duydugumda cok şaşırmış biraz da ilgincime gitmişti sonra gittim şubelerine sordum beni bilgilendirmeleri için bana anlattılar ve gercekten aklıma cok uydu benm de tavsiyem BEM den yana zaten forumlarda filan araştırıyorum da herkes cok memnun..

Çevrimdışı riza78

• İlk Adım
  • *
« Yanıtla #29 : 01 Eylül 2012, 23:08:29 »
Merhaba arkadaşlar ben You are not allowed to view links. Register or Login sizlere isterseniz webmaster olmak ilgili birkaç şey söyleyebilirim.

Çevrimdışı kadirrkoc

• İlk Adım
  • *
« Yanıtla #30 : 06 Kasım 2013, 10:36:25 »
Merhaba arkadaşlar;
Bir süredir yazılım ve web tasarımla ilgileniyorum amatör olarak ancak nasıl daha ileri düzeye geçebilirim bilmemekle birlikte araştırmaya başladım ve kurslara kaydolmak için görüştüm. Şuan Weeb Akademi kursundayım ve gerekli egitimleri alıyorum gerçekten çok destekçiler eglenerek ögreniyorum ve akılda kalıcı oluyor.İyi dileklerimi buraya yazmak istedim eger ilgilenen arkadaşlar varsa çook iyi araştırsınlar ki ben epey araştırdım kimi kursun ismi var egitimi yok kiminde anlatım yok ama Weeb Akademi de aradıgımı buldum diyebilirim. İyi günler :)

Çevrimdışı lara25

• İlk Adım
  • *
« Yanıtla #31 : 01 Nisan 2015, 10:52:55 »
Merhaba arkadaşlar Autocad ve max düşünen arkadaşlara Ankarada tavsiyem Vektörel Bilişimdir.gidip görüşmenizi tavsiye ederim.

Bilişim Forum

« Yanıtla #31 : 01 Nisan 2015, 10:52:55 »

İstediğiniz Sorudan Başlayabilirsiniz | Doktor a Sor