portakal

Gönderen Konu: ODTÜ oyun geliştirecek  (Okunma sayısı 3847 defa)  Share 

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Bölükbaşı

• Genel Yönetici
  • Usta
  • Toplam: 160
ODTÜ oyun geliştirecek
« : 16 Mayıs 2008, 13:12:56 »
Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Teknokent'inde, dünyada 40 milyar dolarlık pazara sahip oyun sektörü için ürünlerin geliştirileceği "Oyun Teknolojileri ve Animasyon Merkezi" (METUTECH-ATOM) açıldı.

Merkezin açılışı dolayısıyla ODTÜ Teknokenti Galyum Blok'ta düzenlenen törende konuşan Sanayi ve Ticaret Bakanlığı Ar-Ge Genel Müdürü Ziya Karabulut, Türkiye'de bir ilki gerçekleştirdikleri için ODTÜ yetkililerine teşekkür etti. Türkiye'de katma değeri yüksek ürünlerin geliştirilmesi konusunda Bakanlık olarak her türlü desteği vermeye hazır olduklarını ifade eden Karabulut, "Türkiye'nin geleceğinin bilgi ve teknoloji üretimine bağlı olduğunun bilincindeyiz" diye konuştu.

Karabulut, Türkiye'de 30 teknoparkın faaliyette olduğunu, yürütülen proje sayısının 2 bin 650'ye, patent sayısının da 160'a ulaştığını bildirdi.

ODTÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Canan Çilingir ise merkezin kurulmasında akademisyenlerden, öğrencilerden ve şirketlerden destek aldıklarını belirterek, emeği geçenlere teşekkür etti.

Herkese açık bir merkez

Merkezde, oyun ve animasyon teknolojileri alanındaki AR-GE faaliyetlerinin teşvik edilmesi ve mevcut fikirlerin ticarileşmesi hedefleniyor. "Ön kuluçka merkezi" sayesinde özellikle üniversite öğrencilerinin ve araştırmacıların fikirlerini ekonomik değere dönüştürmelerine fırsat tanınması amaçlanıyor.

Açık çalışma ofisleri şeklinde tasarlanan birimlerde faaliyet gösterecek öğrencilerden, fikirlerini gelir elde edilebilir niteliğe kavuşturmaları bekleniyor. Merkez bünyesinde verilecek temel eğitimler, girişimcilerin ürünlerini ticarileştirmeleri sürecinde yardımcı olurken, odaklandıkları konulara yönelik özel eğitimler ise projelerini geliştirmelerinde katkı sağlayacak.

Uluslararası araştırmalarda, müzik ve sinema sektörleri küçülürken, bilgisayar oyunları sektörünün büyüdüğünün ortaya konulduğu belirtildi.

Uzmanların bugün 40 milyar dolar hacmindeki oyun sektörünün 2011 yılına kadar 50 milyar dolarlık büyüklüğe ulaşacağını tahmin ettikleri bildirildi.
Chip...

Çevrimdışı memocan

• Çaylak
  • Toplam: 3
  • Ben kimim? Ben nerdeyim?
Ynt: ODTÜ oyun geliştirecek
« Yanıtla #1 : 17 Mayıs 2008, 03:27:33 »
Bu merkez ancak süper mario falan yapar. Başka bi şey beklemiyorum.
Youtube'u kullanmamayı teşvik edenleri, bu yolla ülkelerine iyilik yaptığını zannedenleri kınıyorum!

Çevrimdışı Bölükbaşı

• Genel Yönetici
  • Usta
  • Toplam: 160
« Yanıtla #2 : 17 Mayıs 2008, 09:19:05 »
Açıklamada herkese açık bir Merkez olduğu belirtiliyor.

Biz neden yapmayalım yeter ki konuya kafa yorup emek harcayalım.Baştan olmazlarla bir işe başlamayıp bütün ilgi duyanların önünü açalım...

Tüm bu konuda çalışma yapıp emek sarfedip yol gösterenlere Teşekkür ederim...

Çevrimdışı hagard

• İlk Adım
  • *
  • Toplam: 1
« Yanıtla #3 : 17 Mayıs 2008, 10:40:40 »
bi yerden başlamak gerek..

Çevrimdışı myloo

• Çaylak
  • Toplam: 2
« Yanıtla #4 : 17 Mayıs 2008, 15:52:12 »
You are not allowed to view links. Register or Login

daha iyisini yapabiliosan çıkta sen yap. adamlar Türkiye'de ilk yapmaya çalışıo sen destek vereceğine olumsuz yorum yapıosun...

Çevrimdışı memocan

• Çaylak
« Yanıtla #5 : 17 Mayıs 2008, 18:04:07 »

daha iyisini yapabiliosan çıkta sen yap. adamlar Türkiye'de ilk yapmaya çalışıo sen destek vereceğine olumsuz yorum yapıosun...

Güzel bi şey çıksın destekleriz. Ama sanmıyorum.
Youtube'u kullanmamayı teşvik edenleri, bu yolla ülkelerine iyilik yaptığını zannedenleri kınıyorum!

Çevrimdışı myloo

• Çaylak
  • Toplam: 2
« Yanıtla #6 : 17 Mayıs 2008, 18:13:05 »

Güzel bi şey çıksın destekleriz. Ama sanmıyorum.

ok. k.bakma kardeş biraz sert yazmışım...

Çevrimdışı ozcangulderen

• İlk Adım
  • *
  • Toplam: 0
« Yanıtla #7 : 17 Mayıs 2008, 18:21:58 »
memocan bizler bu merkezi açılacağını ilk duyduğumuzda bizde boyle demiştik ama yinede içinde bulunmaya karar verdik. insanlar on yargılı yaklamak yerine biraz yaratıcı ve gelişime açık olmayı denese herşey çok daha gelişmiş olurdu. Biz kafa yapımızı değiştirdik ve bu merkez için gonüllü çalışmaya karar verdik. Aklına gelen gelmeyen Türkiyede ve yabancı ülkelerdeki teknolojiyle ilgilenen digital oyunlar geliştiren neredeyse bütün kuruluşlarla iletiime geçtik ve aldığımız tepkiler bizi dahada cesaretlendirdi.Şu anda bizi destekleyen INTEL, MICROSOFT gibi firmalar CRYSIS'i yaratan CRYTEK varken mario yapar mıyız. Evet neden olmasın Marionun 3d versionunu guzel olabilir. Seni ve tüm Animasyon Teknolojileri Ve Oyun Meraklılarını aramızda gormek isteriz. Unutmalım ki bu işi yapanlar kendine inanan insanlardı.

Bu arada online başvuruları http://www.metutech.metu.edu.tr/atom/index.php adresinden yapabilirsiniz...

Çevrimdışı memocan

• Çaylak
« Yanıtla #8 : 17 Mayıs 2008, 19:44:35 »
memocan bizler bu merkezi açılacağını ilk duyduğumuzda bizde boyle demiştik ama yinede içinde bulunmaya karar verdik. insanlar on yargılı yaklamak yerine biraz yaratıcı ve gelişime açık olmayı denese herşey çok daha gelişmiş olurdu. Biz kafa yapımızı değiştirdik ve bu merkez için gonüllü çalışmaya karar verdik. Aklına gelen gelmeyen Türkiyede ve yabancı ülkelerdeki teknolojiyle ilgilenen digital oyunlar geliştiren neredeyse bütün kuruluşlarla iletiime geçtik ve aldığımız tepkiler bizi dahada cesaretlendirdi.Şu anda bizi destekleyen INTEL, MICROSOFT gibi firmalar CRYSIS'i yaratan CRYTEK varken mario yapar mıyız. Evet neden olmasın Marionun 3d versionunu guzel olabilir. Seni ve tüm Animasyon Teknolojileri Ve Oyun Meraklılarını aramızda gormek isteriz. Unutmalım ki bu işi yapanlar kendine inanan insanlardı.

Bu arada online başvuruları http://www.metutech.metu.edu.tr/atom/index.php adresinden yapabilirsiniz...

Bunları duymak çok güzel. Bu işe inanmıyorum derken aslında Türk insanına olan inançsızlığımı belirtmek istedim. İkide bir Youtube'u kapatan bir ülkede insan nasıl umutlu olabilir ki bu konuda. Umarım çok iyi şeyler başarılır  :)

Çevrimdışı alienspawn

• İlk Adım
  • *
    • Çalışmalarım
« Yanıtla #9 : 16 Ekim 2008, 16:35:39 »
Bunları duymak çok güzel. Bu işe inanmıyorum derken aslında Türk insanına olan inançsızlığımı belirtmek istedim. İkide bir Youtube'u kapatan bir ülkede insan nasıl umutlu olabilir ki bu konuda. Umarım çok iyi şeyler başarılır  :)

Daha kendi yorumundan düşüyorsun bak :) Sen de bir türk değilmisin? Belki sistemlerde bu tarz uyumsuzluklar olduğu doğrudur, youtube vs. Ancak, ülkemizi hakarete boğan videoları engellemezse youtube türkiye de bu tarz bir önlem alır. Gel gelelim asıl konumuza,

Burada "Super Mario" bile olsa oyun geliştirmek isteyen insanlar olarak toplandık. Senin inancın olmayabilir, hatta türk insanına da inanmayabilirsin. Acaba sen ırk olarak kendini ne görüyorsun onu merak ettim. Türk olmayan birinin sözleri gibime geldi bu.

ATOM'da emin ol hatırı sayılır derecede gelişmeler ve kaliteli projeler var. eğer kafanda bir soru işareti varsa doğrudan ATOM'a danışabilir, sorabilirsin...

http://www.metutech.metu.edu.tr/atom/
METUTECH - ATOM - 2D Tasarım ve Konsept Sanatçısı

Çevrimdışı WhiteScars

• Genel Yönetici
  • Usta
  • Toplam: 143
  • (,^^)
« Yanıtla #10 : 16 Ekim 2008, 23:04:56 »
Arkadaşlar nasıl nerden duyupta birden toplanıverdiniz ve bir üyemize sert tepki vermeye başladınız bilmiyorum. Ama bu tartışma burada bitecek. Bu arada kendinizi doğru, haklı olarak göstermeye çalışmışsınız belki öylesinizde ama yapılan bir hataya başka bir hata ile cevap vermek zaten başlı başına bir hatadır. İçinizde tek yapıcı cevap yazan "ozcangulderen" olmuş kendisine teşekkürlerimi sunuyorum. Diğer arkadaşlar sizde bu tartışmayı uzatmayın rica ediyorum.
« Son Düzenleme: 16 Ekim 2008, 23:09:19 Gönderen: WhiteScars »
İnsanoğluna bırakabileceğiniz en güzel miras tecrübelerinizdir...

Çevrimdışı BEKİR TOPÇU

• İlk Adım
  • *
« Yanıtla #11 : 22 Şubat 2009, 12:26:06 »
bana göre oyun geliştirmeyi başarırsalar iyi olur
çünkü ozaman oyunların %100 ü türkçe olur ve haritalar türkiyeden haritalar olur

Çevrimdışı Tekno_Sever

• Çaylak
  • Toplam: 6
  • T€Kn0|0j!y1 §€\/!Y0Rµl\/l
« Yanıtla #12 : 05 Şubat 2010, 16:35:18 »
Televizyonda izledim Microsoft'un düzenlediği 48 saatte oyun yarışmasında odtü mobil oyun kategorisinde yarışıyor ve 48 saat içinde 19 tane mobil oyun tasarlamışlar.Geçen seneki yarışmada da aynı kategoride dünya 3.sü olmuşuz :)
I l_ () \/ € Y 0 µ T £ l< l\l 0
T £ l< l\l 0 _ § € \/ £ R

Bilişim Forum

« Yanıtla #12 : 05 Şubat 2010, 16:35:18 »

İstediğiniz Sorudan Başlayabilirsiniz | Doktor a Sor