Gönderen Konu: Pardus'te Yüklediğimiz Programlar,Oyunlar vs.Uyumsuzluk Yaşatır mı?  (Okunma sayısı 6148 defa)  Share 

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Faik Özkara

• "Hedef Bilgi Toplumu" - TRT Bilişim Rüzgarı
  • Genel Yönetici
  • Usta
  • Toplam: 208
  • Kocaeli Üniversitesi Otomotiv Teknikeri
    • http://flavors.me/FaikOzkara
Arkadaşlar internetten edindiğim bilgiler var ama ben kararsız kaldığım için birkezde forumda konu açıp sizlere sormak istiyorum.Aşağıdaki soruları bilgileriniz doğrultusunda yanıtlarsanız sevinirim.

1. Parduse herhangi bir antivirüs programı yüklememize gerek var mı?(İnternette bazı bilgiler okudum ve virüs girdiklerini iddaa ediyorlar ve ayrıca resimli olarak ekran görüntüsünü çekmişler.Bu yüzden kararsız kalıp sormak istedim.)

2. Pardus'e yüklediğimiz programlar,oyunlar vs. herhangi bir uyumsuzluk yaşatırmı.

3. Windows XP yüklü olan bir bilgisayarda Pardus yüklerken herhangi bir sorun yaşatırmı?

« Son Düzenleme: 20 Mayıs 2008, 00:10:05 Gönderen: Faik Özkara »
You are not allowed to view links. Register or Login

Çevrimdışı Professional

• Çaylak
  • Toplam: 3
1. şimdilik gerek yok pardus güvenilir
2.çok olmasada az buçuk sorunlar olabilir
3. ayrı disk bölümlerine yüklersen sorun olmaz 
önce windows u sonrada pardusu yüklerseniz daha garantili olur

Çevrimdışı Faik Özkara

• Genel Yönetici
  • Usta
3.ayrı disk bölümlerine yüklersen sorun olmaz 
önce windows u sonrada pardusu yüklerseniz daha garantili olur

Sanırım iki işletim sistemini bir arada kullanmamı istiyorsunuz ama ben sadece Pardus'ü bulundurmak istiyorum bilgisayarımda.Ayrıca sorunlar derken hangi sorunlardan bahsetmek istediniz.Driverler'mi yoksa bilgisayar yüklediğimiz programların çalışmama durumumu?
« Son Düzenleme: 20 Mayıs 2008, 00:11:11 Gönderen: Faik Özkara »

Çevrimdışı Necati GÜNER

• ""NeCaTi53""
  • Genel Yönetici
  • Usta
  • Toplam: 238
Merhaba Faik, hemen sorularının cevabına geçelim

1- Eğer sen müsade etmedikçe virus girme ihtimalı çok zor hatta yok.Nedenide linux tabanlı işletim sistemlerinde program yüklerken root şifresini yazmak zorunda olduğun.Root şifresinden kastım yönetici parolan.Ayrıca herşey açık kaynak kod olduğu için eğer biraz bilgin varsa programın kanağındanda bişeyler çıkartman mümkündur.

2-Windowsta kullandığınız programları Pardus ta kullanamassınız.Ama her windows için yazılmış bir programın alternatifi linux için var.Orta seviye bir kullanıcının windowsta yaptığı her iş için linux tabanlı işletim sisteminde karşılığı olan bir program var.Ayrıca şunuda belirtmek istiyorum.Linux programlarının boyutları çok ufaktır.Örneğin Wİndows için bir nero programı 350-500mb arasında iken linuxde kullandığın neronun boyutu 20-30mb dir.Evet hiç şaşırma sadece 30mb.

Linux tabanlı işletim sistemlerinde malesefki windowsta oynadığınız oyunları linuxta oynayamıyorsunuz.Genellikle oyun üreticileri linux uyumlu olan versyonlarını yayınlamıyorlar.Ama linuxtede keyifli vakit geçirebileceğin oyunlar mevcut....

3-Windows yüklü makinana linux (pardus) yüklemende herhangibir sakınca yoktur.Ama yükleme işlemin farklı bir partitionda olmak zorunda.Yanı C sürücünde hem windows hemde linux olmaz.Linux için farklı bir bölüm oluşturman gerekmekte.Bu bölüm 10gb olursa gayet orta seviye bir alan oluşuturmuş olursun.

Not:Verdiğim cevapta adı geçen linux, Pardus işletim sisteminin alt yapısını oluşturduğu için cevabında sürekli lünux olarak yazdım.Linux un birçok versiyonu var.Pardusta linux tabanlı olup bir Türk İşletim sistemidir ve Türkçedir.Zamanı geldiğinde Türkiyedeki herkesin Pardus kullanacağı kanaatindeyim.Umarımda gerçek olur....
« Son Düzenleme: 18 Mayıs 2008, 15:45:55 Gönderen: Necati GÜNER »

Çevrimdışı Faik Özkara

• Genel Yönetici
  • Usta
Bilgilerle aydınlatınız beni Necati arkadaşım.  :) Tek sıkıntım var o zaman bu da oyun oynayamayışım olacak.
Peki AutoCAD,Photoshop vb programları Pardus'te yüklememin herhangi bir zararı varmıdır?Yani bu programları hiç bir sorun yaşamaksızın kullanabilirmiyim?  ::)
« Son Düzenleme: 20 Mayıs 2008, 00:11:29 Gönderen: Faik Özkara »

Çevrimdışı Necati GÜNER

• ""NeCaTi53""
  • Genel Yönetici
  • Usta
  • Toplam: 238
Bilgilerle aydınlatınız beni Necati arkadaşım.  :) Tek sıkıntım var o zaman bu da oyun oynayamayışım olacak.
Peki AutoCAD,Photoshop vb programları Pardüs'te yüklememin herhangi bir zararı varmıdır?Yani bu programları hiç bir sorun yaşamaksızın kullanabilirmiyim?  ::)

Gönül rahatlığı ile yükleyebilirsiniz.Bu programların kendi üretici sitesinde linux için olan versyonları varmı bilmiyorum fakat AutoCAD veya Photoshop tarzı programlarla aynı işi yapan farklı isimlerde ve linux için yazılmış birçok kaliteli program olduğunu söyleyebilirim size.

Oyunlar konusunda yapabilecek pek fazla birşeyimiz yok.Sisteminize Pardusu kurun, oyun oynamak istediğinizde windowsa geçersiniz artık.Bence herkesin Pardus'u sistemlerine kurup deneyip, bu işletim sistemini hem desteklemesi hemde kullanması gerektiğini düşünuyorum....

Çevrimdışı Faik Özkara

• Genel Yönetici
  • Usta
Evet her ne kadar XP kadar bilgisayarlara yüklenmesede kurup denemekte fayda var. :)

Çevrimdışı M. Hakan IŞIK

• Cyber-Security
  • Çırak
  • Toplam: 178
Selamlar;

Öncelikle sorduğunuz sorulara daha önce cevap verildiğini belirtmek istiyorum. Pardus projesi ile ilgili olarak forumda benim moderatör olduğum başlıkta (yani burası ) daha önce bu sorulara yanıt verdi. Gene de tekrar edelim...Ayrıca kullandığınız sistemin adı Pardüs değildir. Resmi adının "Pardus" plduğunu ve okunuşunda bile "ü" harfi içermediğini buradan hatırlatırım.

Gelelim sorularınız...

Soru 1- Pardusa herhangi bir antivirüs programı yüklememize gerek var mı?(İnternette bazı bilgiler okudum ve virüs girdiklerini iddaa ediyorlar ve ayrıca resimli olarak ekran görüntüsünü çekmişler.Bu yüzden kararsız kalıp sormak istedim.)

Cevap : GNU/Linux sistemlerinde (Pardus projesi de dahil) kaynak kodları açık olduğu için son kullanıcıları etkileyebilen bir yazılım bulunmamaktadır. Linux sistemlere yapılabilirliği ispatlanmış 156 attack (saldırı) metodu rapor edilmiş olmakla birlikte bu saldırıların tamamı yapılabilirlik kanıtlarıdır. yapılabilirlik kanıtları son kullanıcıya yönelik olmayıp sistem güvenliğini test amacı ile yapılmış eylemleri kapsar.Son kullanıcılar bu saldırılardan etkilenmezler. Sistemde bir güvenlik açığı tespiti yapılır yapılmaz ilgili dağıtımım geliştiricileri durumu derhal diğer geliştirici guruplara bildirir. Bildirimde açığın türü,ne şekilde erişim haklarına yol açtığı ve önem derecesi belirtilir. Varsa çözüm için yapılacaklar bu mesaja eklenir. Bu mesajı alan bütün dağıtım geliştirici guruplar kendi dağıtımlarındaki açıkları saatler içinde kapatarak güncelleme bildirimlerinde bulunurlar.Mesajı alan dağıtım geliştiricileri bug (hata) denetimi yaparak raporlanan açığın kendi dağıtımlarını etkileyip etkilemediğini ve mevcut açığın ne tür bir güvenlik zaafiyetine neden olduğunu denetlerler.hata denetimi sonucu raporlana açık tespit edilmişse derhal gerekli düzenlemeler yapılarak hata güncellemeleri açıklanır. Son kullanıcıların bu açıkların varlığından ancak güncellemeler yayınlanması ile haberi olur. Bu nedenle antivirus yazılımı kuyllanmanız gerekmemektedir. Ancak BitDefender,Nod32,Panda gibi bazı yazılımların Linux sürümleri vardır. Genellikle Linux tabanlı ERP ve server hizmeti sağlayıcıları tarafından tercih edilirler (Server sürümlerde eski versiyonlar kullanılması alışılagelmiş bir durum olup; sunucu güvenliği sistemin dağıtımının eskiliği ile ölçüldüğünden sunucularda güvenlik açacıyla ek önlem olarak firewall kurulması linux camiasında kabul görmüş bir yaklaşımdır. Ancak ev kullanıcılarının böyle bir şeye ihtiyacı yoktur.)

2. Pardus'a yüklediğimiz programlar,oyunlar vs. herhangi bir uyumsuzluk yaşatır mı?

Cevap : Bazı yazılımları Wine yada Cadega gibi emulatorler yazılımları kullanarak kurmanız gerekecektir.Çünkü Linux kerneli (çekirdeği) doğrudan EXE tabanlı paket yazılımları çalıştırmanıza izin vermez. Ancak ben kişisel sistemimde 3D Studio Max 7, Photoshop CS2 ve buna benzer son sürümlerin bir alt varyasyonu yazılımları sorunsuz olarak kullanabiliyorum (Ben Debian Sarge 4 kullanıcısıyım.Ancak Pardus ve Debian aynı kernel ile yapılandırıldığından bir farkı olmayacaktır)

3. Windows XP yüklü olan bir bilgisayarda Pardus yüklerken herhangi bir sorun yaşatır mı?

Cevap : Hayır yaratmayacaktır.Ancak yapılandırmaları farklı disk bölüntüsüne yapmanız (Farklı bir partititon seçmeniz) kesinlikle önerilir. Aynı disk yapısında farklı bir işletim sistemi kullanmak linux önyükleyicileri olan Lşlo ve Grub kurulumunda bazı sakıncalara neden olduğu gibi bazen yanlışlıkla sisteme ait dosyaların silinmesi ihtimalini de kuvvetlendirecektir.Desteklenmediğini söylemiyorum.ancak tavsiye de etmediğimizi ve FAT olarak biçimlendirdiğiniz farklı bir partitionu Pardus kurulumunda sistem dosyaları (zorunlu) seçeneğini seçerek kurulum alanı olarak belirlemenizi tavsiye ederim.

Mustafa hakan IŞIK
Linux OS Experting
« Son Düzenleme: 19 Mayıs 2008, 17:13:29 Gönderen: Mustafa Hakan IŞIK »

Çevrimdışı Faik Özkara

• Genel Yönetici
  • Usta
Forumda verdiğiniz yanıtlara ulaşamadım.Kusura bakmayın. :o

Yeterince bilgiler verildi. ;) Bu durumda Pardus 2008'i beklemek olacaktır.Pardus 2008 çıkar çıkmaz geçici olarak yeni sürümü bilgisayarıma yükleyeceğim. :)
« Son Düzenleme: 20 Mayıs 2008, 00:27:42 Gönderen: Faik Özkara »

Çevrimdışı iyi_biri

• İlk Adım
  • *
  • Toplam: 1
Pardusu kullanmamız gerektiği vesaire düşüncelere katılıyorum fakat (Pardus 2007 yüklemiştim) sizinde belirttiğiniz gibi windows ortamında çalışan programlarımı çalıştıramadım hatta sabit sürücülerimide görmüyor ve ekran kartımın ana kartımın sürücülerini de yükleyemedim, bu durumda masa üstündeki leopar a oturup kös kös bakmak zorunda kaldım   :D
Pardusu indirmek cd ye yazmak kolay gibi görünürken, indirirken ve yazarken ayrı ayrı bir çok hatalar yapabiliyor böylece yazdığınız cd nin yolculuğu kısa sürüyor çöpe gidiyor.  :o :(

Benim iki sorum var: 1- c sektörüne windows kurulu, birde d sektörü oradada kullandığım programlarım ve oyunlarım var bu durmda yani d sektöründeki programlarımı kaldırmadan e sektörü oluşturulabilirmi sakıncaları varmıdır?
2- Diyelimki e sektörünü oluşturup Pardusuda kurduğum zaman Pardusda indirdiğim (indirme yapıyorsa tabi) her tür programı windows ortamındada rahatlıkla kullanabilirmiyim? Şimdiden teşekkürler ederim.

3- Bana Pardus u kullanabilmem için biraz öğretecek yada en azından birkaç püf noktası verebilecek biri olursa (yukarıda yazdığım ve diğer katılımcılarında belirttiği konulardaki gibi çekingenliklerim kalmasın) ellerini öperim başıma koyarım :D

Sayın: Mustafa Hakan Işık Linux da çalıştığınızı belirten ve sorulu cevaplı bir yazı yazmışsınız.
Mesela 2.ci soru ve cevap olarka belirttiğiniz Windows ortamında özelliklede exe lerin doğrudan Pardusta çalışmadığını ve yardımcı ek programlar gerektiğini yazmışsınız. Aslında Linux yada Pardusun nasıl olması yada nasıl çalışması gerektiğini söyler gibisiniz, yani ek yazılım kullanma gerekliliği ne kadar prtatikdir uygulanabilirliği ne kadardır? Bence Linux yada Pardusun bu konuya eğilmesi lazım. Çünki hepimiz Pardusu içinde yabancılarında olduğu ama proje sahibinin Türklerin oldu bir işletim sistemini gönül rahatlığı içinde kullanabilelim. Ulusal işletim sistemimiz Pardus olması gerekdiği yere gelsin hepimiz kullanalım. :;   

Sevgiler Saygılar
« Son Düzenleme: 18 Mart 2009, 13:18:41 Gönderen: iyi_biri »
BAŞARI BİR MİLLETİN BAŞARISIDIR

MUSTAFA KEMAL ATATÜRK

Bilişim Forum

İstediğiniz Sorudan Başlayabilirsiniz | Doktor a Sor