portakal

Gönderen Konu: C# da işletim sistemi Hemde || Open Source ||  (Okunma sayısı 6366 defa)  Share 

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Mehmet ATAŞ

• Çömez
  • **
  • Toplam: 1
C# da işletim sistemi Hemde || Open Source ||
« : 15 Haziran 2008, 13:04:43 »
  Microsoft yine yaptı yapacağını.Dünyada kendisine rakip kabul etmeyen Microsoft'tan penguene büyük bir atak.Microsoft C# ile yeni bir işletim sistemi.Windows işletim sistemlerinden bağımsız ve açık kaynak kodlu.Başlı başına yeni bir işletim sistemi.Ve  bu proje AR-GE çalışması için microsft mühendisleri tarafından geliştirilmiş bir kernel.
  İnanılması güç ama gerçek.Meraklılarına duyrulur.
  Geniş bilgi için:
  You are not allowed to view links. Register or Login

Çevrimdışı Gökhan Dokuyucu

• Genel Yönetici
  • Çaylak
  • Toplam: 21
  • Bilgisayar Öğretmeni
Ynt: C# da işletim sistemi Hemde || Open Source ||
« Yanıtla #1 : 16 Haziran 2008, 15:32:10 »
C# Geleceğin programlama dili olduğunu yine ispatlamış;)
Çok sağol bilgi için.
Bilgi Paylaştıkça Çoğalır...

Çevrimdışı sbach

• İlk Adım
  • *
  • Toplam: 0
« Yanıtla #2 : 19 Haziran 2008, 03:14:46 »
etkileyici , kolay ve yazması cok zevkli bir dil ona oaln sevgim biraz daha arttı

tesekkurler guzel bilgi

Çevrimdışı WhiteScars

• Genel Yönetici
  • Usta
  • Toplam: 143
  • (,^^)
« Yanıtla #3 : 21 Haziran 2008, 20:35:02 »
böyle bir işletim sistemi olacağını pek sannetmiyorum. olsada verimli çalışacağını sannetmiyorum. işletim sistemi bilgisayarın donanımını en verimli şekilde kullandığı takdirde başarılı olurlar. C# dili (javanın yandan yemişi  ;D) .NET framework üzerinde çalışır. Her zaman donanıma bir arayüz ile bağlantı kurabilir. Şimdi kafamda iki şey takıldı. Eğer C# ile işletim sistemi yazılacaksa .NET framework nereye yüklenecek? Hadi sisteme entegre etseler yine olmaz. Çünkü yine işletim sistemi framework üzerinden bilgisayarın donanıma ulaşacak. Bu şeye benziyo. Java ile ekran kartı sürücüsü yazmak. Eğer makinanızda java yüklü değilse ekran kartınız çalışmıcak  ;D

Yanılıyo muyum?

Bu arada burda yazdıklarımla .NET cileri karşıma almak gibi bir niyetim yok. Linkteki yazıyı okumadan bunları yazdım. Belki bir yolunu bulmuşlardır. İşletim sistemini object oriented yapmışlardır. Dil olarakta c#'ın düzenini kullanmışlardır. C, C++ gibi dillerle yazılmalı işletim sistemleri.  ;D
İnsanoğluna bırakabileceğiniz en güzel miras tecrübelerinizdir...

Çevrimdışı Mehmet ATAŞ

• Çömez
  • **
  • Toplam: 1
« Yanıtla #4 : 23 Haziran 2008, 01:11:07 »
  Başlangıç olarak böyle bir işletim sistemini microsoft duyurdu ve kodlarınıda internete verdi.Senin kaygılarına bir nebze katılıyorum WhiteScars.Fakat şu anda çalışır durumda bir iştetim sistemi almadığında bir şey diyemem.C# kullanmak için CLR(Common Language Runtime) ve .NET Framework sınıf kütüphanesine ihtiyacımız vardır.Zaten internetten dağıtılan codları derlemen için bunları senden istiyor.Neyse birazda C# ı diğerdillerden ayıran özelliklerden alıntıla bilginize sunacağım.

C#, güçlü, modern, nesne tabanlı ve aynı zaman type-safe(tip-güvenli) bir programlama dilidir.Aynı zamanda C#,C++ dilinin güçlülüğünü ve Visual Basic' in ise kolaylığını sağlar.Büyük olasılıkla C# dilinin çıkması Java dilinin çıkmasından bu yana programcılık adına yapılan en büyük gelişmedir. C#, C++ 'ın gücünden , Visual Basic 'in kolaylığından ve Java 'nın da özelliklerinden faydalanarak tasarlanmış bir dildir. Fakat şunu da söylemeliyiz ki, Delphi ve C++ Builder 'daki bazı özellikler şimdi C# 'da var. Ama Delphi ya da C++ Builder hiçbir zaman Visual C++ ya da Visual Basic 'in popülaritesini yakalayamamıştır.
C ve C++ programcıları için en büyük sorun, sanırım hızlı geliştirememedir. Çünkü C ve C++ programcıları çok alt seviye ile ilgilenirler.Üst seviyeye çıkmak istediklerinde ise zorlanırlar.Ama C# ile artık böyle bir dert kalmadı.Aynı ortamda ister alt seviyede isterseniz de yüksek seviyede program geliştirebilirsiniz.C# dili Microsoft tarafından geliştirilen .NET paltformunun en temel ve resmi dili olarak lanse edilmiştir.C# dili Turbo Pascal derleyicisini ve Delphi 'yi oluşturan takımın lideri olan Anders Heljsberg ve Microsoft'da Visual J++ takımında çalışan Scott Wiltamuth tarafından geliştirilmiştir.NET framework'ünde bulunan CLR (Common Language Runtime), JVM (Java Virtual Machine)' ye, garbage collection, güvenilirlik ve JIT (Just in Time Compilation) bakımından çok benzer.
CLR, .NET Framework yapısının servis sağlama ve çalışma zamanının kod organizasyonu yapan ortamıdır.CLR, ECMA standartlarını destekler.

Kısacası C# kullanmak için CLR ve .NET Framework sınıf kütüphanesine ihtiyacmız vardır. Bu da demek oluyor ki C#, JAVA, VB ya da C++ değildir. C,C++ ve JAVA 'nın güzel özelliklerini barındıran yeni bir programlama dilidir. Sonuç olarak C# ile kod yazmak hem daha avantajlı hem daha kolay hem de etkileyicidir.

Burak Selim ŞENYURT'un ilgili yazısından alıntıdır...

Çevrimdışı WhiteScars

• Genel Yönetici
  • Usta
  • Toplam: 143
  • (,^^)
« Yanıtla #5 : 25 Haziran 2008, 07:50:31 »
çalışma ortamı olarak hala bir arayüze framework'e ihtiyac duyuyor. C# için kötü bir dil demiyorum ama JAVA ile aynı çalışma prensiplerine sahip. Biri JVM kullanıyor, Biri .NET framework. Demek istediğim şu;
Eğer bu programlama dilleri ile donanım seviyesine inip çalışmak verimli sonuçlar verseydi, bir çok ekran kartı, anakart sürücüleri JAVA ile yazılmış olurudu. Böyle bi işletim sisteminin hala verimli olacağını düşünmüyorum. Bu arada Burak Selim ŞENYURT ile üniversitemizde yapmış olduğu konferansta tanışmıştık. O zamanlarda bu C# ile JAVA arasında biraz konuşmuştuk  ;D
İnsanoğluna bırakabileceğiniz en güzel miras tecrübelerinizdir...

Bilişim Forum

« Yanıtla #5 : 25 Haziran 2008, 07:50:31 »

İstediğiniz Sorudan Başlayabilirsiniz | Doktor a Sor