portakal

Gönderen Konu: OpenGL Programlamaya Giriş [Vidyolu Anlatım]  (Okunma sayısı 24256 defa)  Share 

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı WhiteScars

• Genel Yönetici
  • Usta
  • Toplam: 143
  • (,^^)
OpenGL Programlamaya Giriş [Vidyolu Anlatım]
« : 09 Temmuz 2008, 13:49:39 »
OpenGL Programlamaya Giriş

Projelerimden dolayı son bi kaç aydır OpenGL ile programlama yapmaktayım. Hazır bilgiler taze iken kısaca bir giriş yapmak geldi içimden. OpenGL ile ilgili bir başlık atmıştım pek fazla rağbet görmedi ama bir gün birileri merak edipte, yapmak isterse burden başlayabilir.

Burda belirtmek istediğim bir kaç nokta var:

• Bu vidyoda anlatılacaklar en az orta seviye bir programcılık bilgisi ister. Mesela Nesne tabanlı programlama hakkında bir bilgisi olmayan arkadaşlar burda yapacaklarımda bazı kısımları anlamayacaktır. Fakat bu yapamazsınız anlamına gelmez 
  • Bu konuyu anlatırken programlama dili olarak C#’I seçtim. Çünkü C# dili kısa sürede ve kolay bir şekilde basit program yapmak için güzel bir dildir. Size kısa yoldan programınızı yapmanızı sağlamak için. Örneğin Java’yı seçseydim bir de Arayüz nasıl hazırlanır bunuda anlatmam gerekirdi.
  • OpenGL programlama normal programlamaya pek benzemez, OpenGl state-machine yapısına sahiptir. Yani siz görüntünün detaylarını hazırlarsınız glDraw Fonksiyonunu çalıştırdığınız an görüntü ekrana gelir. Yani dinamik olarak görüntüde oynama yapılmaz.

Bu konuyu anlatırken bazı araçlar kullanıcaz bunlardan bahsedeyim.
C# dilini kullandığımızdan dolayı Visual Studio .NET gerekecek. 2005 veya 2008 sürümleri olabilir.
Birde CsGL kütüphanelerini indirmeniz gerekiyor. CsGL açık kaynak kodlu C# için yazılmış bir OpenGL kütüphanesidir. İndirmek için;

You are not allowed to view links. Register or Login

Bu dosyayı indirdikten sonra winrar ile açıp içinden çıkan DLL dosyalarını , "C:\Windows\System32" klasörünün içine kopyalayın.

Hazırlık kısmı bu kadar merak eden arkadaşlar buraya kadar olan kısmı okuyup, anlayıp ilerde koyacağım vidyoyu beklesin. Aslında yazı olarak yazmak istedim ama pek anlaşılır olmayacak ve uzun olacak diye vazgeçtim. Vidyoyu HD yapıcam haberiniz olsun 1680 * 1050 çözünürlükte. Dosya boyutu büyük çıkabilir o yüzden sıkıştırıcam.

Vidyolar

HD yapıcam dedim ama sonra boyutları çoşunca vazgeçtim. ;D Vidyolar şu anda hazır fakat internet bağlantım yavaş olduğundan dolayı şu an hepsini yükleyemedim. Yükledikçe linkleri düzelteceğim.

Dosyalar hakkında bilgi vereyim. Her vidyo rar dosyası içinde sıkıştırılmış exe dosyası halinde. Korkmayın virüs falan değil. Vidyo oynatıcısı içine gömülmüş vidyolar. O yüzden exe halinde. Neden böyle yaptığımı sorarsanız, daha önceki hazırladığım vidyolarda bazı kullanıcılar kodek problemi yaşıyordu. Bu şekilde kodek problemi ortadan kalkıyor. Bir de vidyolar "kayıpsız" yani olabilecek en yüksek kalitede. OpenGL ekranında çizilen objelerin detayları doğru düzgün gözüksün diye bu şekilde yaptım. O yüzden vidyoların boyutları biraz fazla. Bence çok kafanıza takmayın dosya boyutunu (: içinde ne oldukları önemli.. Bu arada vidyolar 1024 x 768 çözünürlükte...

• You are not allowed to view links. Register or Login Boyut: 45694 KB
  • You are not allowed to view links. Register or Login Boyut: 39497 KB
  • You are not allowed to view links. Register or Login Boyut: 41700 KB
  • You are not allowed to view links. Register or Login Boyut: 93629 KB

Bütün vidyolar upload edilmiştir. Linklerinde hepsi çalışıyor..

Bu vidyoların devamı üyelerimizin bu anlatımla yaptıklarının sonucunda bir şeyler ortaya çıkartması durumunda devam edecektir. Yaptığınız şeyleri paylaşırsanız devamı gelecek.  ;D
« Son Düzenleme: 15 Ekim 2008, 12:35:05 Gönderen: WhiteScars »
İnsanoğluna bırakabileceğiniz en güzel miras tecrübelerinizdir...

Çevrimdışı palugenclik

• İlk Adım
  • *
  • Toplam: 0
Ynt: OpenGL Programlamaya Giriş [Vidyolu Anlatım]
« Yanıtla #1 : 10 Temmuz 2008, 18:50:05 »
 Belki bu sitede fazla ilgi görememiş olabilir ama ilgilenen bir çok kişi var.Ayrıca diğer forum sitelerinde konu başlığını vermeye çalışacağım.İlgi çekeceğine eminim.Yalnız birde sorum olacak özellikle grafik üzerine C++ ın daha iyi olduğu söyleniyor(hız olarak).benim bu konu hakkında pek bir bilgim yok.Bizi C# ın bu konudaki avantajlarını anlatabilir misiniz?bu arada yinede C# üzerinden öğrenmek istiyorum...

Video(lar) nuzu bekliyorum.paylaşım güzeldir...

Çevrimdışı WhiteScars

• Genel Yönetici
  • Usta
  • (,^^)
« Yanıtla #2 : 11 Temmuz 2008, 13:45:06 »
C++ daha uygun aslında grafik işlemleri için fakat ben kendim şahsen pointer vs. falan uğraşmak istemiyorum. C# ve Java gibi diller nesne tabanlı program yazmak için daha uygun. Kendi yapıları zaten nesne tabanlı. Bu iki dile daha fazla yatkınım o yüzden

Çevrimdışı palugenclik

• İlk Adım
  • *
« Yanıtla #3 : 17 Temmuz 2008, 01:30:52 »
en yakın zamanda bekliyorum....

Çevrimdışı WhiteScars

• Genel Yönetici
  • Usta
  • (,^^)
« Yanıtla #4 : 21 Temmuz 2008, 10:50:06 »
Bu aralar netle ilgili bazı problemlerim var. Yakın bi zaman içinde koymaya çalışırım.

Çevrimdışı palugenclik

• İlk Adım
  • *
« Yanıtla #5 : 19 Ağustos 2008, 09:57:10 »
kardeş şu problemlerini hallettiysen buraya bırakabilirsin Opengl dersini.Eğer hazırlamadıysanda elindeki dökümanları paylaşsanda sana çok dua ederim.Kolay gelsin

Çevrimdışı WhiteScars

• Genel Yönetici
  • Usta
  • (,^^)
« Yanıtla #6 : 20 Ağustos 2008, 12:45:20 »
Bir kaç problem var ama koyucam buraya vidyo. Biraz geç olacak gibi ama bu mesajı yazarken hemen yapabilme şansım vardı. Cep telefonuyla bağlanıyorum nete o yüzden upload edemiyorum bişi.

Çevrimdışı palugenclik

• İlk Adım
  • *
« Yanıtla #7 : 21 Ağustos 2008, 17:01:00 »
Abi bekliyorum.Zaten Opengl ile ilgili piyasada türkçe kaynak bulmakta zorlanıyoruz.Sen bir de video koyarsan tam süper olur.Allah kolaylık versin.

Çevrimdışı WhiteScars

• Genel Yönetici
  • Usta
  • (,^^)
« Yanıtla #8 : 26 Ağustos 2008, 14:33:42 »
upload ettim hepsini bitti hayırlı uğurlu olsun  ;D

Çevrimdışı Mehmet ATAŞ

• Çömez
  • **
  • Toplam: 1
« Yanıtla #9 : 27 Ağustos 2008, 11:14:20 »
    Eline sağlık kardeş gayet güzel olmuş.

Çevrimdışı palugenclik

• İlk Adım
  • *
« Yanıtla #10 : 02 Eylül 2008, 15:15:32 »
Sağol indiriyorum şimdi

Çevrimdışı M-Rea

• İlk Adım
  • *
    • Benim Forumum
« Yanıtla #11 : 17 Eylül 2008, 19:32:23 »
Sanırım bana dediğin konu bu? Fırsat buldukça videoların herpsini indiricem. Paylaşım için sağol.. ;)
©M-Rea NativeRock™®

Çevrimdışı M-Rea

• İlk Adım
  • *
    • Benim Forumum
« Yanıtla #12 : 25 Eylül 2008, 20:34:19 »
anlatımın için çok teşekkürler abi.. ;) harika anlatmışsın. visual studio programım olsaydı bende aynı şeyleri alıştırma olsun diye yapıcaktım.

bu arada, ben bu visual studio'yu nereden indiricem? yardımcı olursanız sevinirim.
©M-Rea NativeRock™®

Çevrimdışı WhiteScars

• Genel Yönetici
  • Usta
  • (,^^)
« Yanıtla #13 : 26 Eylül 2008, 15:36:26 »
Microsoftun sitesinde Visual Studio C#'ın Express Edition diye bir sürümü var. Ücretsizdir. Bu anlattıklarımı onlada yapabilirsiniz.

You are not allowed to view links. Register or Login

Çevrimdışı blue-ice

• İlk Adım
  • *
« Yanıtla #14 : 15 Aralık 2008, 09:53:44 »
Merhaba arkadalar,

Ben de birikimimi paylaşmak üzere makaleler yayınlıyorum. DirectX ile geliştirdiğim Yapay zeka da içeren C++ oyununu 6000 satır olarak yazmıştım.
Exe olarak indirebilirsiniz. İlgi artarsa makalelere devam edeceğim. Oyunu daha da geliştirmek için yardım etmek isteyen arkadaşlar da olabilir belki.
Ayrıca İnteraktif televizyon kanallarından birinde de oyunum mevcut, onuda C ile yazmıştım. Normal programlamaya göre çok daha zevkli.

Bu konuda uzun süre çaba göstermiş biri olarak *** sitesini kurdum ve C++ ile seneler önce
geliştirdiğim strateji oyunu hakkında makale -  yazı dizisi hazırlıyorum. Diğer bahsettikleriniz hazır sistemlerdir, ancak
DirectX gibi kütüphaneleri direk olarak kullanırsanız, uzun vadede daha çok olaya hakim olur, kaputun altında ne
olduğunu da bilirsiniz. Bu terime yabancılar ( under the hood diyor) eveliyatını anlarsanız, daha sonrasında nasıl bir
yol izlemeniz gerektiğine daha kolay karar verir, zamanı daha faydalı kullanırsınız. Hepinizi sitemize bekliyoruz,

aynı zamanda editor olmak isteyenlere de kapımız açık.

Görüşmek üzere

Lütfen Forum Kurallarını okuyunuz.
Mesaj tarafımdan düzenlenmiştir.
WhiteScars
« Son Düzenleme: 16 Aralık 2008, 02:23:03 Gönderen: WhiteScars »

Çevrimdışı enginar34892

• İlk Adım
  • *
« Yanıtla #15 : 28 Aralık 2008, 18:47:57 »
 :) :) :)
Çok sağol hocam
Eline diline sağlık
Başarılar
kesinlikle çok yararlı oldu
Devamını bekliyoruz inş...
Bir gün çok büyük adam olacam...

Çevrimdışı ouzcpp

• İlk Adım
  • *
« Yanıtla #16 : 21 Ocak 2009, 23:45:09 »
Batu kardeşim öncelikle hazırlamış olduğun OpenGL video dersi için sana teşekkür ediyorum. Gerçekten çok iyi olmuş devamını senden bekliyoruz.

Bu ülkenin sen ve senin gibi insanlara ihtiyacı var.

Ayrıca bizi Tükçe kaynak arama sıkıntısındanda kurtarmışsın sana tekrar teşekkür ediyoruz.

Çevrimdışı ouzcpp

• İlk Adım
  • *
« Yanıtla #17 : 22 Ocak 2009, 00:03:44 »
WhiteScars kardeşim Bu arada eğer tekrar bir video hazırlama kararı alırsan eğer. , bukez C++ ile yaparmısın ben C# geçmekte sıkıntı çektim ama yinede anlıyorum sana tekrardan teşekkür ediyorum.

Birde basidinden dersler anlatırsan çok daha iyi olur mesela Form yapısı kullanmadan direk olarak fonksiyonlarla ilk ders dersin, buna ardından class ile bir örnek verirsin, daha sonra form yapılarına filan geçersin. Sen yaparsın arkadaşım sende o zeka ve tecrübe var bu şekilde anlatırsan hem daha kalıcı olur ve OpenGL ' yi türk kardeşlerimiz öğrenmekte zorlanmazlar.

Çevrimdışı ouzcpp

• İlk Adım
  • *
« Yanıtla #18 : 06 Şubat 2009, 13:42:19 »
Aksaklıklardan dolayı adresi düzeltiyorum !

Arkadaşlar Kendi Hazırladığım Sitede OpenGL Dersleri Vermekteyim Baştan Sona...

http://site.mynet.com/Opencpp/AnaSayfam/index.htm

Takip ederseniz yararlı Olacağını Düşünüyorum Artık Türkiyede Herkez OpenGL Öğrenecek.
« Son Düzenleme: 12 Ocak 2010, 08:00:05 Gönderen: ouzcpp »

Çevrimdışı darkshade

• İlk Adım
  • *
« Yanıtla #19 : 09 Mayıs 2009, 23:53:06 »
Teşekkürler videolar çok güzel.

Çevrimdışı Mengü

• İlk Adım
  • *
« Yanıtla #20 : 12 Mayıs 2010, 01:12:41 »
Gerçekten çok faydalı bir paylaşım. Ne zamandır opengl ile programlamaya başlamak istiyordum ancak bir kıvılcım bekliyordum. İlaç gibi geldi :)

Çevrimdışı muallaktaki

• İlk Adım
  • *
« Yanıtla #21 : 26 Aralık 2011, 00:48:35 »
Batu hocam keşke anlatımlarına devam etseymiş. Türkçe kaynakta ciddi sıkıntı var. Ayrıca hiçbir kaynak video kadar öğretici olmuyor. :(
Benim şahsen bu aralar openGL le ilgili kaynaklara ihtiyacım var. Ama maalesef zorlanıyorum. Neyse... Bu kadar da olsa yürekten teşewkkür ediyorum batu hocamıza :)
yangında bir kova su bile çok şey demektir. Ellerine yüreğine sağlık!
Eğer videoların devamı gelirse hususi dua edecem sizin için hocam :))

Çevrimdışı muallaktaki

• İlk Adım
  • *
« Yanıtla #22 : 26 Aralık 2011, 02:29:01 »
Şuan videoları izliyorum. Açıkçası tam olmayan (aslında son derece düzgün ama videoyu hazırlayanın kendi ifadesi böyle) Türkçesiyle bir hizmet yapıp bunu paylaşan bu kişi beni çok utandırdı. Zorlanarak anlatmaya çalışmış hizmet etmiş olmak için. Cidden hayran kaldım.
Halbuki bildiğini saklayan ne insanlar var... Minnettarız böyle hizmet derdinde olan insanlara... Allah razı olsun yaaa..

Çevrimdışı naturaleffect

• İlk Adım
  • *
« Yanıtla #23 : 14 Haziran 2012, 22:02:06 »
hocam merhaba.

videolarını izledim emeğine sağlık. kodları yazdım ssenle beraber çalıştırdım projeyi. form ekranı gelmeden .cs uzantılı bi dosya sordu. bulamadığımdan iptal dedim. Sonrasında Form1 in yapıcı metoduna yazdığın  ogl.Dock = DockStyle.Fill; komutunda 'CsGL.OSLib' tür başlatıcısı özel durum döndürdü. diye hata verdi. Projeyi çalıştırdığımda ilk defa sorduğu .cs i sormuyor aynı yerde hata veriyor. nedendir?

ddl leri system32nin içine attım.

Çevrimdışı mercan2344

• İlk Adım
  • *
« Yanıtla #24 : 17 Ekim 2012, 00:21:02 »
Hocam ben yazılım konusunda bayaa yeniyim de... videolarınızı izledim adım adım yaptım ancak şöyle bir hata alıyorum  'OpenGLTest.OpenGLView.InitGLContext()': no suitable method found to override...  aynı hatayı glDraw için de veriyor... nasıl düzeltebilirim acaba.. ?

Çevrimdışı eddar

• İlk Adım
  • *
« Yanıtla #25 : 06 Ocak 2014, 02:02:23 »
Eline sağlık hocam fakat yanlız linkler kırık , yenileyebilir misiniz ?

Bilişim Forum

« Yanıtla #25 : 06 Ocak 2014, 02:02:23 »

İstediğiniz Sorudan Başlayabilirsiniz | Doktor a Sor