portakal

Gönderen Konu: KDE 4.1 Yenilikleri  (Okunma sayısı 3053 defa)  Share 

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Fatih Emektar

 • Genel Yönetici
 • Usta
 • *****
 • İleti: 1868
 • Toplam: 214
 • ..::ESKİŞEHİRSPOR::..
KDE 4.1 Yenilikleri
« : 08 Ağustos 2008, 14:47:52 »
KDE 4.1 Yenilikleri

KDE Topluluğu KDE 4.1.0'ın çıkışını duyurdu. Bu sürüm, KDE 4 serisinin ikinci nesli ve birçok yeni uygulamaya sahip.

KDE 4.0'ı kullanmış birçok insanın geri bildirimleri, 4.1 sürümünde göz önünde bulundurulmuş ve eksik görülen kısımlar mümkün olduğunca tamamlanmaya çalışılmış. KDE 4 merdiveninin en üst basamağında bulunan bu ürün, Kişisel Bilgi Yöneticisi'ni de (KDE PIM suite) içeren ilk KDE 4 sürümü. Kişisel Bilgi Yöneticisi'nin içinde ise e-posta istemcisi KMail, kişisel takvim olarak kullanabileceğiniz KOrganizer, RSS okuyucusu Akregator, haber grubu okuyucusu KNode ve Kontact iskeletinin üstüne yerleştirilmiş birçok bileşen daha var. Dahası, KDE 4.0 içinde tanıtılmış olan yeni masaüstü kabuğu Plasma, KDE 3 kabuğu kullanan birçok kullanıcının yeni gözdesi olabilecek şekilde geliştirildi.

KDE'nin sürüm yöneticilerinden Dirk Müller, rakamlarla konuştu ve “KDE 4.0'dan 4.1'e 20.803 adet kod değişikliği gönderildi, bunun yanı sıra katkıcılardan alınan ve geliştiriciler tarafından gönderilen 15.432 adet değişiklik mevcut. Değişik bölümlerde toplamda yaklaşık olarak 35.000 değişiklik yapıldı, ki bunların bazıları KDE 4.1 ile birleştirilmiş olduğu için sayıma dahil edilmediler.” dedi. Müller ayrıca KDE'nin yönetici takımının SVN sunucusu üzerinde geliştiriciler için 166 yeni hesap açtığını söyledi.

Uwe Thiem'in Anısına
KDE Topluluğu bu sürümü, KDE'nin uzun süre geliştiriciliğini yapmış olan ve geçtiğimiz günlerde böbrek yetmezliği yüzünden vefat eden Namibyalı Uwe Thiem'e ithaf ediyor. Uwe'nin beklenmedik ölümü geliştirici arkadaşlarını çok üzdü. Uwe, hayatının son günlerine kadar programlama konusunda KDE'ye katkıda bulunmasının yanı sıra Afrikalı kullanıcıları özgür yazılım konusunda bilinçlendirmede de önemli bir rol oynamıştı. Bu ani ölümle birlikte KDE, çok değerli bir geliştirici ve arkadaşını kaybetti.

Geçmiş, Şu An ve Gelecek
KDE 4.1, eskiye alışkın kullanıcılara da uygun bir sürüm olmayı amaçlayan ilk sürüm olmasına rağmen, KDE 3.5 ile kullandığınız bazı özellikler hâlâ tam olarak etkinleştirilemedi. KDE takımı bunların sonraki sürümlerde erişilebilir olması için çalışıyor. KDE 3.5'teki bütün özelliklerin tek tek adapte edileceği garantisi olmamakla birlikte, KDE 4.1 başlı başına zengin ve güçlü özelliklere sahip bir çalışma ortamı sağlıyor.

KDE 4.1, KDE 4 serisi içinde gelecekteki gelişimin önemli bir aşamasını oluşturan büyük bir adım. KDE 4.2 ise Ocak 2009 tarihinde bekleniyor.

Yeni Özellikler
KDE-PIM, kişisel bilgileriniz ve iletişiminiz için gerekli uygulamalarla birlikte 4.1'de geri döndü. Mail istemcisi KMail, plan program yapmanız için KOrganizer, RSS okuyucusu Akregator ve diğerleri KDE 4 görünümüyle birlikte tekrar kullanıma hazır.

KDE 4.1'de öncelikle;

Kullanımı kolay bir video oynatıcı olan Dragon Player
Yeni entegre edilmiş ve özellik yönünden zengin bir hexeditor, Okteta
Fiziği kolay ve eğlenceli bir biçimde öğrenebileceğiniz fizik emülatörü, Step
Sisteminizde ne olup bittiğini takip edebileceğiniz araç, KSystemLog
KDiamond (özgür Bejeweled oyunu), Kollision, KBreakOut ve Kubrick gibi size sıkıcı iş temposunun arasında eğlenme fırsatı veren oyunlar
Çevirmenler için KDE 4'ü kendi dillerine çevirmelerine yardım eden Lokalize (eğer diliniz 50 garip lisan arasında yer almıyorsa KDE4 sizin dilinizi zaten destekliyordur)
ve masaüstü CD okuyucunuz KSCD
ile karşımıza çıkıyor.

Bunların yanında gördüklerimiz:

Dolphin, ana penceresinde ağaç görünümüne sahip ve yeni özelliği ile sekmeleri destekleyen KDE dosya yöneticisi. Tek tıklamayla seçim yapılması çalışmalara hız kazandırıyor, kopyala ve taşı işlemlerinin de tek tıkla yapılması bu işlemlerin her zamankinden kolay olmasını sağlıyor. Tabii ki Dolphin'e alternatif olarak Konqueror seçeneğiniz de halihazırda bulunuyor. Dolphin'in ekran görüntülerini burada bulabilirsiniz.

Konqueror, kapatılmış pencere ve sekmeleri tekrar açma özelliği(yeni) ve sayfalar arasında yumuşak bir şekilde kayarak gezinebilmesiyle KDE'nin web tarayıcısı ve dosya yöneticisi.
Gwenview, tam ekran görünüm özelliği ve resimleriniz arasında hızla ve kolayca dolaşabilmeniz için küçültülmüş resim önizleme çubuğu ile KDE'nin resim görüntüleyicisi. Ayrıca akıllı geri alma sistemi ve resimlere oy verme özelliğine sahip. Gwenview'in ekran görüntülerini burada bulabilirsiniz.

KRDC, KDE'nin uzak masaüstü istemcisi şimdi yerel ağ üzerinde ZeroConf protokolünü kullanan masaüstlerini otomatik olarak algılıyor
Marble, KDE'nin masaüstü yerküresi artık OpenStreetMap ile uyumlu. Bu sayede özgür haritaları kullanarak yolunuzu bulabilirsiniz. Marble'ın ekran görüntülerini burada bulabilirsiniz.
KSysGuard, çıkış yapan işlemleri ya da yürütülmekte olan uygulamaları görüntüleme özelliğine sahip olduğundan artık ne olup bittiğini öğrenmek için uygulamalarınızı Terminal'den tekrar başlatmanıza gerek yok.
KWin Birleşik Pencere Yöneticisi'nin özellikleri daha kararlı ve genişletilmiş. Coverswitch pencere değiştirici efekti (Alt+Tab yaparken pencereleri birebir görmenizi sağlar) ve meşhur jöle pencereler özelliği de eklendi. KWin'in ekran görüntülerine buradan erişebilirsiniz.
Plasma'nın panel yapılandırıcısının özellikleri daha da genişletildi. Yeni panel kontrolü ile panelinizi kişiselleştirebilir, ayrıca masaüstünüze çeşitli açılarda paneller ekleyebilirsiniz. Plasma'nın ekran görüntülerini burada bulabilirsiniz.

Ayrıca;

Akonadi Kişisel Bilgi Yönetim (PIM) framework'ü uygulamalar arası e-posta ve adres defteri bilgilerini depolamak için iyi bir yol sağlıyor.
KDE uygulamaları Python ve Ruby kullanılarak yazılabiliyor. Bu diller uygulama geliştiricileri için kararlı, olgun ve uygun diller olarak nitelendiriliyor.
Libksane, yeni tarama uygulaması Skanlite gibi görsel tarama uygulamalarına kolay erişim sağlıyor.
Yeni Phonon ses altyapısı, KDE'nin çokluortam desteğini geliştiriyor.
 

Bilinen Sorunlar
NVidia ekran kartı sahipleri pencere değiştirme ve yeniden boyutlandırma sırasında performans problemleri yaşayabilirler. NVidia mühendisleri bu durumdan haberdar olsalar da henüz bu soruna çözüm sağlayan yeni bir sürücü yayınlamış değiller. Grafik performansını nasıl artırabileceğiniz hakkında Techbase adresinde bilgi bulabilirsiniz. Yine de bu sorunun çözümü için NVidia'yı beklemek gerekmekte.

Edinin, Çalıştırın, Test Edin
Topluluk gönüllüleri ve Linux/UNIX OS sağlayıcıları büyük bir özveriyle KDE 4.1.0'ın bazı Linux dağıtımları (ve Mac OS X ve Windows) için çalıştırılabilir paketlerini hazırladılar. KDE 4.1 Pardus test deposuna girdi ancak tam anlamıyla kararlı olmadığı ve özellikle Pardus'un özgün bileşenlerini kullanma noktasında sorunlar yaşayabileceğinize dair  sizleri uyarmamız gerekiyor.


Alıntıdır.
Nus ile uslanmayanı etmeli tekdir, tekdir ile uslanmayanın hakkı kötektir!

Çevrimdışı darkghost

 • Çaylak
 • ***
 • İleti: 427
 • Toplam: 8
 • http://linuxpardus.blogcu.com
  • Pardus ve Linux
Ynt: KDE 4.1 Yenilikleri
« Yanıtla #1 : 09 Ağustos 2008, 00:27:11 »
Pardus 2008'in test deposunda da deneniyor .Sanırım yakında depoya eklenir.Kde 4 ü kullanmak isteyenler çok fazlalaştı.  Herkes merak ediyor nasıl diye.

------------------------------

pardus 2008.1 in çalışan cd sinde kde 4.1 i deneyebilirsiniz.ftp://ftp.pardus.org.tr/pub/pardus/calisan/2008.1/Pardus_Calisan_2008.1-KDE4_RC.iso  bu linkten indirin ve kalıp dosyası yazdır diyerek pardusta kde 4.1 deneyebilirsiniz.

------------------------------Düzenleme:Lütfen mesaj taşması(Flood) yapmayınız.
« Son Düzenleme: 06 Mart 2009, 17:48:11 Gönderen: Faik Özkara »
Blogumu görmek isterseniz  http://linuxpardus.blogcu.com   adresinde biraz dolaşın.

Çevrimdışı BiBLiYoMaN

 • Çömez
 • **
 • İleti: 142
 • Toplam: 12
 • Asortik de değilim wu-tangle kortizon!
  • msn spaces
Ynt: KDE 4.1 Yenilikleri
« Yanıtla #2 : 06 Mart 2009, 11:03:46 »
Pardus 2008.02'de KDE'nin hangi sürümü var bir türlü bulamadım nette

Çevrimdışı darkghost

 • Çaylak
 • ***
 • İleti: 427
 • Toplam: 8
 • http://linuxpardus.blogcu.com
  • Pardus ve Linux
Ynt: KDE 4.1 Yenilikleri
« Yanıtla #3 : 09 Mart 2009, 14:43:40 »
şu an öntanımlı olarak kde 3.5.10 kullanılıyor ama depolarda kde 4.2 sürümü mevcut depolardan kurabilirsiniz.
Blogumu görmek isterseniz  http://linuxpardus.blogcu.com   adresinde biraz dolaşın.

Bilişim Forum

Ynt: KDE 4.1 Yenilikleri
« Yanıtla #3 : 09 Mart 2009, 14:43:40 »

 

İstediğiniz Sorudan Başlayabilirsiniz | Doktor a Sor