portakal

Gönderen Konu: Domuz Gribi Virüsü !  (Okunma sayısı 2138 defa)  Share 

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Bölükbaşı

  • Genel Yönetici
  • Usta
  • *****
  • İleti: 2175
  • Toplam: 160
Domuz Gribi Virüsü !
« : 05 Mayıs 2009, 12:47:08 »
Domuz Gribi hakkında bilgi vereceğini söyleyerek size PDF dosyası sunan e-postalara dikkat edin.

You are not allowed to view links. Register or Login
Symantec Güvenlik Yanıt Merkezi, "Swine influenza frequently asked questions.pdf" yani "Domuz Gribi (Swine Flu) ile ilgili merak ettikleriniz" adıyla kullanıcılara ulaşan ve taşıdığı zararlı kodlarla kullanıcıların kişisel bilgilerini çalmayı hedefleyen bir Adobe PDF dökümanı saptadı.

Kullanıcılar, aldıkları e-postaya eklenmiş biçimde gelen bu PDF dökümanını açmak istediklerinde, PDF dökümanında yer alan zararlı kodların Adobe programında bulunan ve eskiden beri bilinen bir güvenlik (BID 33751) açığından faydalanarak  bilgisayara yerleşmesine olanak vermiş oluyorlar.

Virüs Ne Yapıyor?

Artık bilgisayara yerleşmiş olan bu "bigiçalıcı" kodların amacı ise bilgisayarda bulunan kişisel bilgileri ele geçirip, bu bilgileri e-posta yolu ile diğer bir e-posta adresine göndermek.

Bu gibi zararlı aktivitelere karşı kullanıcıların, etkin bir güvenlik yazılımı kullanmaları ve kullanmakta oldukları yazılımın güncellik ayarlarını da sık sık kontrol etmeleri gerekiyor.

Kaynak : Shiftdelete

Çevrimdışı Lengync

  • İlk Adım
  • *
  • İleti: 4
  • Toplam: 0
Domuz Gribi Virüsü
« Yanıtla #1 : 27 Ağustos 2019, 22:04:26 »
Sağlık Bakanlığı vatandaşları uyardı.

Domuz gribi aşısı yaptıracaklara aşılar uygulanmadan önce bazı bilgilendirme formları dağıtılıyor.Bu formlarda aşı yaptıracak kişilere aşının yan etkileriyle ilgili Sağlık Bakanlığının uyarıları da bulunuyor.Formda çok nadiren görülebilecek korkutucu yan etkilere dair uyarılara da yer veriliyor.Ciddi allerjik reaksiyonlar beyin dokusu sinir böbrek ve damar iltihabı bilinç kaybı ve istemli kaslarda şiddetli ritmik kasılmalar yüz felci ve solunum sistemi rahatsızlıkları bunlar arasında sayılıyor.

Türkiyede H1N1 aşısı olacaklara hastanelerde bilgilendirme formları dağıtılıyor.Formlarda aşının kimlere yapılmayacağına ilişkin uyarılar var.Buna göre yumurtaya karşı allerjisi olanlar önceki grip aşılarına allerji gösterenler çevresel sinir sistemi bozukluğundan kaynaklanan gbs sendromu geçirmiş kişiler ile kauçuğun hammaddesi olan latexe allerjisi olanların aşı olmamaları isteniyor.38 derece ve üstü ateşi olanlar da aşı yapılmayacak gruplar arasında yer alıyor.

Bilgilendirme formunda aşının yan etkilerine ilişkin uyarılar da var.Buna göre aşı uygulanan yerde kızarıklık hassasiyet ve şişlik oluşacak baş kas ve eklem ağrısı yaşanabilecek.Ateş mide bulantısı terleme üşüme ve titreme ile lenf bezlerinde şişlik de yan etkiler arasında.

Formda çok nadiren görülebilecek korkutucu yan etkilere dair uyarılara da yer veriliyor.Ciddi allerjik reaksiyonlar,beyin dokusu,sinir,böbrek ve damar iltihabı,bilinç kaybı ve istemli kaslarda şiddetli ritmik kasılmalar,yüz felci ve solunum sistemi rahatsızlıkları bunlar arasında sayılıyor.

Bilgilendirme formunda bu ağır yan etkilerin yıllardır kullanılan mevsimsel grip aşılarında zaman zaman görüldüğü hatırlatılıyor.Domuz gribi aşılarında bu tür belirlenmiş yan etkilere şu ana kadar rastlanmadığı,sadece görülebileceği varsayımından yola çıkılarak bu uyarıların yapıldığı vurgulanıyor.

Bilişim Forum

Domuz Gribi Virüsü
« Yanıtla #1 : 27 Ağustos 2019, 22:04:26 »

 

İstediğiniz Sorudan Başlayabilirsiniz | Doktor a Sor