Gönderen Konu: Sanal Banka Soygunları Artıyor  (Okunma sayısı 4915 defa)  Share 

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Bilisimruzgari

  • Ziyaretçi
Sanal Banka Soygunları Artıyor
« : 07 Şubat 2007, 14:31:33 »
2003 yılından bu yana ülkemizde kullanılan ADSL portları yardımıyla yaygınlaşan internet kullanımı ve internete erişilebilirlik oranının yükselmesi, Sanal banka soygunlarını artırıyor.

 

Bu can sıkıcı olayların birbiri ardına gelmesi ve mağdurların artması sebebiyle bir araya gelerek www.sanalbankamagdurlari.com adresli siteyi kurduk. Sitemizin halen 3500 e yakın üyesi bulunmaktadır. Siteyi kurmaktaki amacımız, sesimizi kamuoyuna ve yetkililere duyurabilmektir. Siteyi kurduktan sonra, yetkili mercilerin konuyla ilgili önlem almaları için elimizden geleni yaptık. Ancak yeterli sonuç alamadık. Üstelik açılan  davaların bir çoğu mağdurların aleyhine verilmiş kararlarla sonuçlandı.

 

Amacımız, sahip çıkılmayan mağdurların ellerinden alınan birikimlerinin tazmin edilmesini sağlamak, internet bankacılığının güveninirliğini arttırmak ve hızla artarak devam eden sanal banka soygunlarının önüne geçmektir.

   

   Bilgi Toplumu olma yolunda sağlam adımlar atmaya çalışan Türkiye’mizde, halkımıza internet ve internet güvenliği konusunda bilgi verilmeden internet üzerinden banka işlemleri yaptırılmaktadır. Kamu yönetimimiz ve kullanıcılarını internet şubesine yönlendiren ancak güvenlikle ilgili yeterli önlem almayan bankalarımızın daha duyarlı olmaları gerekmektedir. Bütün birkimini bankaların internet şubelerinde kaybeden vatandaşlarımız kaderlerine terk edilmişlerdir. Sağlığını, psikolojisini kaybeden, sisteme ve teknolojiye küskün bir zümre yaratılmıştır. Bu zümrenin çalınan varlığının tazmin edilmesi, bankalara ve internet bankacılığı sistemine güvenin tazelenmesi gerekmektedir. 

 

     Basından takip edildiği üzere, bu sistemden çalınan paraların büyük kısmı, döviz olarak yurt dışına çıkmakta veya yeraltı örgütlerinin kasalarına gitmektedir. Paranın miktarı, çok ciddi boyutlara ulaşmıştır. Bütün bunların yanı sıra, bankalarımız ve bankacılık sistemimiz zarar görmekte ve çok ciddi itibar kaybetmektedir.

 

     E-Devlet uygulamasına geçiyorsak, bilgi toplumu olmayı hedeflemişsek, halkımızın internet kullanımı ve internet güvenliği ile ilgili bilgilendirilmesi gerekmektedir.  Hergün birçok kişinin internet aracılığı ile soyulduğu, banka hesaplarının boşaltıldığı, internetin korkulu bir imge haline geldiği toplumuzda, önümüzdeki dönemlerde gerçekleştirilecek e-projeleri kullanacak, güvenecek insanımız kalmayacaktır. Bankalarımız ise, mevduat toplayacak kimse bulamayacaktır. Ayrıca dikkat edilmeli ki, bu yolla sadece paralarımız değil, bilgilerimiz de çalınmaktadır.

 

İçinde bulunduğumuz talihsiz durumla ilgili olarak siz değerli halkımızın konuya gerekli hassasiyeti göstereceğinize inanıyor, saygılarımızı sunuyoruz. 

 

L. Cem Polatoğlu
Sanal Banka Mağdurları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı


Bilişim Rüzgarı

Bilişim Forum

Sanal Banka Soygunları Artıyor
« : 07 Şubat 2007, 14:31:33 »

 

İstediğiniz Sorudan Başlayabilirsiniz | Doktor a Sor