portakal

Gönderen Konu: PARDUS 2008 İLE XP AYNI BİLGİSAYARDA NASIL ÇALIŞIR İKİSİ BİRLİKTE  (Okunma sayısı 5735 defa)  Share 

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı hasan_08

• İlk Adım
  • *
  • Toplam: 0
İYİ GÜNLER BENİM SORUM ŞU AN BİLGİSAYARIMDA XP YÜKLÜ PARDUSUN 2008 CD Sİ VAR ELİMDE ŞİMDİ BEN BU PARDUSU BİLGİSAYARIMA NASIL YÜKLEYECEM BEN DİSKET D YE YÜKLEMEK İSTİYORUM YALNIZ DİSKET D Yİ SAĞ TIKLAYIP BİÇİMLENDİR İ TIKLADIĞIM ZAMAN SADECE NTFS VAR FAT 32 DİYE Bİ SEÇENEK YOK BİLGİSAYARA XP CD Sİ TAKIP BİLGİSAYARI CD DEN BAŞLATACAK ŞEKİLDE AYARLADIM XP CD Sİ İLE FORMAT ATARKEN BİÇİMLENDİR KISMINA GELİNCE SADECE NTFS VAR FAT 32 VE 16 DİYE BİR SECENEK YOK BEN BU SEÇENEĞİ NASIL OLUŞTURABİLİRİM  WİNDOWS ORTAMINDA LİNUXA GİRMEK İSTEMİYORUM BEN BİLGİSAYAR AÇILIRKEN CANIM HANGİ İŞLETİM SİSTEMİNE GİRMEK İSTİYORSA ONA GİREYİM BUNU NASIL YAPACAM İYİ GÜNLER

Çevrimdışı musti_show

• İlk Adım
  • *
    • ASUSland BİLGİSAYAR
merabalar bahsettiğiniz şey bir bilgisayara iki ayrı işletim sistemi kurmak.Format atarken f8 tuşuna bastıktan sonraki gelen bölümde hard diskinizin bölümleri bulunur kaça böldüyseniz orda belli olur genelde xp işletim sistemi c kısmına yüklenir pardusuda d bölümüne yüklerseniz bilgisayar açılışta karşınıza iki ayrı işletim sistemi seçeneği sunar burdan istediğiniz işletim sistemini çalıştıra bilirsiniz.bilmem anlata bildimmi...

Çevrimdışı negatif

• Çömez
  • **
  • Toplam: 4
hasan_08;
bilgisayarını XP cdsi ile değil pardu cd si ile başlatmalısın. kuruluma başlamadan önce o sana mevcut bölümleri gösterip hangisine kurmak istediğini sorar. oradan Dyi seçebilirsin. ama unutmaki o bölümde olan şeyler gidecektir.
pardus kurarken hangi OS varsayılan olsun diye soruyormu bilmiyorum ama mutlaka senin istediğin şekilde çalıştırmanın bir yolu vardır...

Çevrimdışı hasan_08

• İlk Adım
  • *
teşekkürler ben pardus 2008 cd si ile bilgisayarı başlattım bilgisayar açılkır açılmaz siyah yazılar çıktı sonmra pardus programı başladı işte sözleşme lisans anlaşması ordan devam ettim sonra disket d üzerinden yükle komutunu verdim şu an ben pardus dayım daha vindovs açılmış değil neyse devam ediyorum sonra disket d yi biçimlendiriyorum yazdı tabi pardus cd si biçimlendiriyor disket d yi sonra biçimlendirdi sonra pardusu yükledi sonra sistemin yeniden başlatılması gerekiyor diye yazdı sonra bilgisayar yeniden başlayınca vindovs açıldı pardus görünmüyor sonra masaüstünde iken bilgisayarımı tıkladım disket d kaybolmuş pardus disket d ye yüklü ama ben ona hiç bi zaman ulaşamıyacam nedenini bilmiyorum aslında pardusa istediğim an ulaşırım ama bu seferde xp yi yok etmem gerek ne yapmalıyım bilgisayarımda disket c yi sağ tıklayınca biçimlendir yeri var orda fat 32 diye bi seçenek yok acaba ondanmı pardusla xp aynı anda olmuyor birde pardusu yükledim xp yi yok etmiştim bi ara bilgisayarımda sadece pardus vardı sonra işte pardusun oyunlarına falan baktım ama ses yoktu kulaklığa ses geliyor ama hoparlörden ses çıkmıyor birde inca kamera çalışmıyor bi türlü olmadı amsn programı ile kamerada kendimi göreyim dedim oda olmadı kamera göstermiyor sonradan öğrendim inca kameraların sürücüleri hen üz linux için sürücüleri yokmuş birde k3b programı var bu programı açtığım zaman bilgisayar donuyor 1 saat donup kalıyor bilgisayar neden bir soruda bir türlü hoparlörleri çalıştıramadım hoparlörlerindemi sürücüleri linux için henüz yapılmamış diye düşündüm ama pardus 2007 çalışan cd sini takıp bilgisayarı yeniden başlattım yükleme cd si değil çalışan cd ile bilgisayarı yeniden başlatınca hoparlorlerden ses geldi ve k3b programıda çalıştı bilgisayarı yeniden başlat yapıp pardus 2007 çalışan cd yi çıkardım bu sefer bilgisayar pardus 2008 ile açılmaya başladı çünkü bilgisayarda pardus 2008 yüklü ama yine hoparlör çalışmıyor k3b programı yine çalışmıyor kamera zaten çalışmıyor ne yapmalıyım şu an bilgisayarımda xp yüklü pardus yüklü değil hem pardus hem xp ikisi aynı anda benim bilgisayarımda olmuyor çünkü benim bilgisayarımın fat 32 formatı yok ntfs var ve fat 32 ye çevirme diye bi imkanımda yok xp cd si ilede çevirme imkanım yok yani disket d nin formatı fat 32 olmadığı için pardus ile xp aynı bilgisayarda olmuyor galiba ya pardusu yüklemeyi başarıyorum disket d ye ama bilgisayarı yeniden başlayınca xp ile açılıyor bilgisayar xp işletim sistemi kesinlikle pardus a ulaşma imkanı vermiyor bi yerde hata yapıyom ama nerde bence disket d fat 32 değil büyük ihtimalle o yada başka bir hata neyse pardusu şu an pek sevmedim çünkü kameram ve hoparlörlerim ve kb3 programıda çalışmıyor pardusta çalışmıyor ya ilerde pardusun yeni versiyonu çıkarsa onu yükleyecem bilgisayarıma şu an pardus yapım aşamasında olduğu için bir diğer konuda mesela xp de iken bilgisayarımı sağ tıklayıp aç ı tıkladığın zaman disket c   disket d  disket a   cd rw   dwd rw kamera  simgeleri var ama pardusta bu simgeler yok neden yok pardusu güzel yapamamışlar birde belgelerim klasörünü açınca ordaki simgeleri döşeme listele diye bi seçenek var pardusta yok birde firefoxta herhan gi bir sitede iken mesela sinema sitesinde sin diyelim bu sitenin kısayolkunu masaüstüne atıyosun ve masa üstünde iken o simgeyi ikikere tıklayınca direk o site açılıyor ama pardusta böyle bişey mümkün değil neyse ilerde pardusun daha güzelin i ilerde yaparlarsa onu bilgisayarıma yükleyecem iyi günler

Çevrimdışı ilgin73

• İlk Adım
  • *
Pardus kuracağınız bölümü neden önce FAT dosya sistemine çevirmeye çalıştığınızı anlayamadım. Zaten Pardus kurulumu esnasında bu disk bölümü (Pardus’u kuracağınız bölüm) otomatikman EXT3 dosya sistemi ile biçimlendirilecektir.

Eski Windows sürümleri (sanırım Win98 öncesi olabilir) FAT kullanırdı, şimdi Windows; NTFS dosya sistemini kullanıyor. Pardus ise EXT3 dosya sistemini kullanıyor. Kısacası FAT dosya sistemi ile bir işiniz yok.

Eğer amacınız Windows üzerinden Pardus disk bölümündeki dosyalara ulaşmak ise, bu iş için Ext2Fsd programını Windows'a kurmanız yeterli olacaktır (You are not allowed to view links. Register or Login).

You are not allowed to view links. Register or Login
….pardusu yükledi sonra sistemin yeniden başlatılması gerekiyor diye yazdı sonra bilgisayar yeniden başlayınca vindovs açıldı pardus görünmüyor sonra masaüstünde iken bilgisayarımı tıkladım disket d kaybolmuş pardus disket d ye yüklü ama ben ona hiç bi zaman ulaşamıyacam nedenini bilmiyorum aslında pardusa istediğim an ulaşırım ama bu seferde xp yi yok etmem gerek ne yapmalıyım.

Sanırım GRUB önyükleme yazılımını kurmamışsınız. Bence Pardus 2008 CD’sini çöpe atıp Pardus 2008.1 i indirin. Kurulumunun şu aşamasında You are not allowed to view links. Register or Login  önerilen ilk seçeneği kullanarak devam edin. Bu şekilde kurulumu tamamladığınızda açılışa hem Windows’un hemde Pardus'un görünmesi lazım.
Bu arada aynı bilgisayara Windows ve Pardus kurulumu ile ilgili olarak şu sayfayı okumanızda büyük yarar var; You are not allowed to view links. Register or Login

İsterseniz, açılıştaki işletim sistemi seçme ekranına kavuştuktan sonra diğer sorunlarınız (web kamerası, ses, vd)  için kafa yoralım.
« Son Düzenleme: 03 Ekim 2008, 00:03:46 Gönderen: ilgin73 »

Bilişim Forum

İstediğiniz Sorudan Başlayabilirsiniz | Doktor a Sor