portakal

Gönderen Konu: Visual Studio "Programcı Katili" :)  (Okunma sayısı 15267 defa)  Share 

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı WhiteScars

• Genel Yönetici
  • Usta
  • Toplam: 143
  • (,^^)
Visual Studio "Programcı Katili" :)
« : 05 Ekim 2008, 17:56:55 »
Merhaba arkadaşlar size bir yazımı paylaşmak istiyorum.

Visual Studio "Programcı Katili" :)

Öncelikle azcık kendimden bahsedeyim. Geçen yıl mezum olduğum üniversitede bu yıl yüksek lisans'a başladım ve şu an üniversitede okutmanlık yapmaktayım ve yaklaşık 3-4 tane dersi işlemekteyim. Nesne tabanlı programlama (Java ile), Sistem programlama (Java ile), Veritabanı yönetim sistemleri ve programcılığı (Oracle ve C# ile), Görsel Programlama (C# ile), Data yapıları (C++ ile) gibi dersleri vermekteyim. Görmüş olduğunuz üzere yarı microsoft ürünleri, yarısıda java tabanlı programlama dersleri. İkisinde de hatrı sayılır tecrübelerim olduğunu söyleyebilirim. Lisans yıllarımda başlamak üzerine, açık kaynak kodu üzerine bir sempati duydum ve o zamandan bu zamana açık kaynak kodlu yazılımlar hoşuma gitmeye başladı. Sempatinin oluşmasındaki en büyük faktör kuşkusuzki, açık kaynak kod lisansının temelinde yatan ve bütün insanoğlunun faydası için ortaya atılması gibi bir düşünceye sahip olmasıdır.

Son zamanlarda (aslında mezun olduğumdan bu yana) bir çok iş arama sitelerindeki iş ilanlarına bakıyorum. Bir çok iş sahibi verdikleri ilanlarda microsoft ürünleri hakkında tecrübesi olan, bu yöne yatırım yapmış kişiler aramakta. Bu da şunu gösteriyorki, Türkiye piyasasında microsoft yavaş yavaş çıtaları yükseltip kendini en üste çıkarma yarışını önde #####ürüyor. Bu durum ülke bazında avantajları ve dezavantaları tartışılabilir. Fakat benim değinmek istediğim nokta bu değil. Daha çok işin akademik tarafı. Yani microsoft yazılım dilleri ile diğerleri.

Önce microsoft dillerinden biraz değinelim. En popüler ve en güçlü olan yazılım dili şu anda C# dili. C# dilinin temeline baktığınız zaman açık bir şekilde javaya benzer bir sistem olduğunu söyleyebilir. Hatta .NET Framework yeni bir keşif değildir. Ana fikri Java Virtual Machine den gelen bir sistemdir. Yani aslında C# dili zaten eskiden varolan Java dilinden esinlenerek yapılmış bir dildir. Tabi bu noktada tıpatıp aynılar demiyorum. Mutlaka birbirlerine göre artıları ve eksileri olacaktır. Peki neden C# dili en güçlü dili?. Öncelikle şu kuşkusuzdurki yazılım dünyasında son zamanların en büyük trendi nesne tabanlı programlamadır. Java bu nesne tabanlı programlama dillerinde oldukça başarılı bir çizgi oluşturmuştur. Aynı çizgiyi takip eden C# dili de otomatik olarak programcıların hoşuna giden güçlü bir dil haline gelmiştir.

Öte yandan microsoftun diğer dillerinden biri ise Visual Basic'tir. Bana göre procedural dilde grafik arayüzlü bir program yazmak için kullanılabilecek en basit programlama dilidir. Daha öncede bahsettiğim gibi revaçta olan nesne tabanlı programlama olduğu için her ne kadar bu dili nesne tabanlı yapmaya uğraşsada microsoft sonu kötü gözüken bir dildir. Diğer dilleri pek konuşmaya gerek yok.

Öte yandan Java'dan bahsedelim biraz. C#, J# gibi dillere esin kaynağı olmuş oldukça güçlü bir yazılım dilidir. En büyük avantajlarından birisi cross-platform olarak çalışabilmesidir. Yani işletim sistemine bağlı kalmadan yazdığınız bütün programlar her işletim sisteminde çalışabilir. Bunu sağlayan ise Java Virtual Machine'dir. Yazdığınız program JVM sayesinde istediğiniz platformda çalışır. Nesne tabanlıdır. hatta yazdığınız her program java ağacı içersinde kendisi bir class'tır. Programcıyı nesne tabanlı program yazması için zorlar. İşte bu yüzden zor olarak bilinir.

Diller bu şekilde, kullanılan IDE (Integrated Development Environment) yani bu dillerde program yazmanızı sağlayan programlara gelelim. C# dili için sadece Visual Studio var. Java için iki büyük IDE söz konusu birisi Netbeans diğeri Eclipse. Bu bahsettiğim editorlerin hepsi kendi alanında oldukça güçlü editorler. Şimdi gelelim editörleri incelemeye.

Visual Studio IDE

Tabiri caizse kendiside bir nevi programcıdır. Yani zaten başında ona hükmeden bir programcı var bide kendisi programcı eder toplamda 2 programcı. Peki neden böyle diyorum. Visual Studio editörü bir programcının yapması gereken bir çok işi basite indirgeyen bir editördür. Bir çok şey sürükle bırak ile yapılabilir. En basitinden bir veritabanı uygulamasını hiç bir şekilde kod yazmadan yapabileceğiniz bir editördür. Kulağa hoş geliyor değil mi?. Teknoloji gelişiyor programcınında bu teknolojiden yaralanması gerekiyor. :) Bence de öyle.. Bizim ne günahımız var. Canımız çıkıyo son kullanıcıya bir program yazıp ulaştırmak için. Bu yüzden hızlı program geliştirmek için yaratılmış bir IDE. Bu konuda oldukça başarılı olduğunu söyleyebilirim. Fakat tam anlamıyla bir programcı katilidir kendisi. Evet bu konu üzerinde durmak istiyorum. Çünkü bir çok insanın görmekten korktuğu, görsede aman boşver ben ekmeğime bakayım mantığıyla es geçtiği. Aslında cidden çok önemli bir konuyu atladığı nokta burası.

Biraz açalım bu konuyu. Şimdi şöyle anlatayım. Örneğin Visual Studio kullanıyorsanız ve arayüzü olan bir program yazacaksanız C# ile, ilk önce yeni bir proje açarsınız. Arayüzü tasarlamak için örneğin bir buton koyacaksınız. Sürükleyip bırakırsınız olup biter. Visual studio içindeki programcı size o butonu yaratacak ve işlevsel hale getirecek kodları sizin yerinize yazar. O butonun ne yapacağı kodunuda siz yazarsınız olur biter. Peki tam bu noktada sizce yanlış bişiler var mı?

Başka bir örnek anlatayım. Mesela bir database programı yazacaksınız. Visual Studio ile programlama yapanlar Query Builder'ı bilirler. İstediğiniz tabloları seçersiniz koşulları girersiniz size table adapterinden tutunda binding source'una kadar herşeyi hazırlar koyar. Sizde bir data grid koyarsınız form'a bütün databasedeki veriler burda listelenir ve işiniz biter. Peki sizce burda bir şeylerde yanlışlık var mı?

Yukarda anlattığım iki örnekteki yanlışlıkları görmeyen yada yanlışlık olmadığını düşünenler için, bence yanlış olanları size söyleyeyim. Öncelikle Visual Studio kendi içinde barındırdığı araçlar sihirbazlar ile programcının işini oldukça kolaylaştırmakta, fakat bunu yaparken editörün kalıpları içinde yaptırmaktadır. Buda bir programcının tembelleşmesine, var olan bilgilerinin körelmesine, en önemlisi yaratıcılığının azalmasına neden olmaktadır. Örneğin, SQL dili başlı başına ayrı bir programlama dilidir. Query Builder ile tabloları seçip yaptığınız bir sorgunun asıl SQL komutları arka planda Visual Studio tarafından otomatik bir şekilde yaratılmıştır. Bu yüzden sizin çokta SQL den anlamadan bişiler yapmanızı sağlayabilmektedir. Peki ya SQL den anlayan yalamış yutmuş bir insansanız, o zaman ne yapacaksınız? yine bu kalıplara mı takılı kalacaksınız? Mesela ben joint query yazmak istiyorum yada sub-query onu nasıl Query Builder ile yapıcam? İşte bakın burda ben visual studio kurbanıyım. Eğer programlama bilgim ve visual studio çalışma prensibini öğrenmiş bir insan isem gereklli dosyalarda ve gerekli satırlarda istediğim sorguyu SQL dilinde yazıp, bu problemi query builder olmadan da çözebilirim. Peki ya o kadar bilgim yoksa? Zaten o kadar bilginiz varsa her işi kendiniz yapacaksanız kodlayacaksanız neden Visual Studio'ya mahkum kalasınız? O kadar wizard, tool neden var :) ee nasıl kolaylaşacak hayatınız?

Aslında tam bu olay işte türkiyedeki yazılım piyasasını öldüren sebeplerin en büyüğü. Bir çok yazılımcıyım deyip, Visual Studio'yu alıp altına program yazan insan çok. Peki onların yaptığı kötü mü? Hayır onlar özgür değiller. Yaratıcılıkları, yapabilecekleri Visual Studio ile sınırlı. Bu da piyasayı kötü yönde etkileyen bişidir. Mesela öyle bir insana cross-platform çalışan bir yazılım yaz bize desen yazamayacaktır. İşte diyorum ya Özgürlükleri Kısıtlı. Sadece cross-platform değil bir çok şey var kısıtlı oldukları.

Peki Visual Studio kötü mü öcü mü? diye soranlar vardır elbet. Elbette hayır. Kendisi benimde beğendiğim bir editördür. Kısa zamanda çok rahat program yazabileceğiniz bir editörki, bu alanda kendisi lider. ee hem kötü diyon hem iyi diyon. Sen ne dediğini bilmiyon diyenlerde olacaktır.  ;D

Şimdi işin açıkcası ben şundan tarafım. Bence önce herşey temelinden öğrenilmeli, Mesela Java'da sadece arayüz yapmak belki günleriniz alır. Oturup teker teker her butonu yarat yerine yerleştir, listener ata vs. vs. çok uzun iş. Fakat önce bunlar yapılmalı. Bunların nasıl yapıldığını bir insan bilmeli, SQL sorgularını tool'lar ile değil oturup insan kendisi yazmalı. Bunları yalayıp yuttuktan sonra oturup visual studio'da javada yapacağını 1 haftalık işi 1 günde yapıp paranızı almalısınız. Birde kendi edindiğim tecrübelerden söylüyorum büyük projelerin işi değil microsoft ürünleri. Burda microsoft'tan seminer için gelen bir kaç arkadaşlada bu konuları konuşmuştum. Oda bana katılmıştı. Microsoft dillerinin ve Visual Studio'nun daha çok hızlı bir şekilde program geliştirmek için yaratıldığını söylemişti.

Peki JAVA editörleri daha mı güzel?

Öncelikle Eclipse'i ele alalım. Bence Java ile program yazmak için oldukça güzel bir editör. Hiç bi şekilde sürükle bırak yok ama çok güzel programlama yardımcı özellikleri var. Sizin yerinize oda kod yazıyor ama visual studio'daki gibi değil. Sadece hızlı yazmanızı sağlayan özellikler var. Bence tam anlamıyla bir editör.

Diğer yandan Netbeans var. Son zamanlarda SUN firması netbeans'ı Java'da arayüz yapması zor oluyor diye gelen şikayetler üzerine birazcık Visual Studio'ya benzetmeye başladı. Tabi buna sevinen Java programcılarıda var fakat tam aksine bundan hoşlanmayıp eclipse dönenlerde var. İşin açıkcası Javada oturup GUI kodu yazmak çok uğraştırıcı bişi. Çünkü çok fazla kod yazmanız gerekiyor. Fakat kontrol tam anlamıyla elinizde.

Aslında söylemek istediğim şey, şu:
Microsoft'un Visual Studio editörü bir çok yeni programcıyı çekebilecek nitelikte özellikleri var. Bir çok yeni programcı bişiler sürükleyip bırakıp bişiler yapınca kendini bu diyara kaptırıyor ve alışıyor. Tabiki bu tercih meselesi ama bence bir programcının kendi özelliklerini, bilgisini ve yaratıcılığını koruması gerekir. Hatta üstüne yeni şeyler katması gerekir. Bunlar önemli unsurlar fakat bir çok insan tarafından göz ardı edilen şeyler. Türkiye piyasasıda yakında kötü bir hale gelecek, visual studio esiri olacak gibi bir görüntü var. O yüzden endişe duyduğum bir nokta. Bu yazıyı yazmamın sebebi bu işle uğraşan, sadece visual studio'yu kendine araç edinmiş arkadaşlara bir nevi uyarı niteliğinde olmasını sağlamak ve aynı zamanda visual studio ile çalışırken neler kaybettiğinizi görmenizi sağlamak amacıyla yazılmıştır.

O yüzden bu konu altında diller arası polemiğe girmeyiniz. Yok C# şöyle yok bu böyle diye. Varsa bir fikriniz paylaşın.

Üşenmeyip sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler..  ;D
İnsanoğluna bırakabileceğiniz en güzel miras tecrübelerinizdir...

Çevrimdışı red_hot

• İlk Adım
  • *
  • Toplam: 0
Ynt: Visual Studio "Programcı Katili" :)
« Yanıtla #1 : 23 Aralık 2008, 14:04:04 »
konu altıntı degıl sanırım-bılgınedırme ıcın tesekkur ederım

Çevrimdışı WhiteScars

• Genel Yönetici
  • Usta
  • (,^^)
« Yanıtla #2 : 23 Aralık 2008, 19:30:50 »
Ben alıntı yazı yazmayı bilmem :D

Çevrimdışı M. Hakan IŞIK

• Cyber-Security
  • Çırak
  • Toplam: 178
« Yanıtla #3 : 05 Nisan 2009, 15:59:38 »
Makalen tamda benim biraz önce başka bir başlıkta yazdığım cevapla birebir örtüşüyor. Ellerine sağlık.  ;)

Çevrimdışı piKacuu

• İlk Adım
  • *
  • Toplam: 0
  • -_-_-YaŞaM bİtEr DeStEk AsLa-_-_-
« Yanıtla #4 : 02 Mayıs 2009, 00:23:16 »
bende asp.net için visual studio kullanıyorum qerçi dah çok başındayım ama farklı bi yönden bakmamı sağladın konuya bizim arkadaşlarla sürekli hocayla tartıştığımız bir konuydu onunda hep söylediği şey sizinkiyle aynı qibi eğer kodları bilemezseniz hataları çözemezsiniz hataları çözemezseniz programcı olamazsınız :D

Çevrimdışı tayhan

• Çömez
  • **
  • Toplam: 1
« Yanıtla #5 : 02 Mayıs 2009, 08:20:28 »
guzel yorum, tesekurler

Çevrimdışı WhiteScars

• Genel Yönetici
  • Usta
  • (,^^)
« Yanıtla #6 : 03 Mayıs 2009, 00:27:47 »
ben yazı yazma özürlüyüm ama her yazdığım yazının arkasından okuyunca farkediyorum. :D

Çevrimdışı Necati GÜNER

• ""NeCaTi53""
  • Genel Yönetici
  • Usta
  • Toplam: 238
« Yanıtla #7 : 03 Mayıs 2009, 04:35:19 »
    Sayın hocam, dediklerinize kesinlikle katılıyorum ve uyarılarınız ve önerileriniz içinde teşekkür ediyorum.Türk insanında, hatta insanlığın temelinde kolay yoldan para kazanmak dusuncesi VB tarzı programlama dillerini ön plana atmakta.Sizinde söylemiş olduğunuz gibi c++ da 1 haftada hazırlayacağınız basit bir programı vb de 1 gunde hazırlayabilirsiniz.Bazı durumlardada kodları yazıp hata denetimi yaptıktan sonra herhangibir mantık hatası olmamasına rağmen, programın çalışmaması ve hatayı bulabilmek için programı kademe kademe kontrol ederek hatayı bulup döngüyü düzene sokmakta cabası oluyor.Bu bağlamda düşündüğümüzde java veya c++ tarzı programlama dillerinin yanında vb yi karşılaştırıp, javayı veya c++ tercih etmek ; sağ elini başının üstünden geçirip sol kulağını tutmak gibi oluyor.Körelme konularına gelirsek haklı olabilirsiniz fakat "Özgürlükle Kısıtlı" cümlenize katılamıyorum.Aslında "özgürlükler kısıtlı" cümleciğinizi, vb de körelmiş bir programcının, bazı döngu ve sorguları yapmakta zorlanacağı anlamını çıkartıyorsak haklısınız ama c++ yazılan zor bir programlama dilini V.B. yapamassınız manasına geliyorsa buna katılmıyorum.
   Ağır bir tabir vardır, burda söylemek nekadar doğru olur bilmiyorum fakat üyelerimizin affına sığınaraktan yazmak istiyorum, "Windows İşletim sistemini Aptallar kullanır" tarzında bir söylem.Hani herşeyin kolayına kaçılmıştır ya.Program yüklemek 1 tıklama ile oluyor.1 tıklama ile dünyanın öbur ucundaki arkadaşınızla video görüşmesi yapabiliyorsunuz...Bu yaklaşımla beraber Visual Basic içinde aynı söylemi yakıştırabilirmiyiz?Sırf bildiklerimizi unutmama bağlamında c++ veya java dillerinde gunlerce kodmu yazmalıyız yoksa işimi kolaylaştıracak, hayatımıza biraz daha zaman kazandırabilecek bir programlama dilini dışlamalımıyız?O zaman hiç yenilikçi olmayalım ve Commodore 64 yıllarına geri dönelim veyahut dos ortamında komut yazarak kopyalama yaptıgımız, oyunları veya programları komut yazarak çalıştırdığımız yıllara geri dönüş.....

Bu bağlamda, sizinde söylemiş olduğunuz gibi Eclipse kullanarak yazılan java kodlarınında V.B den herhangibir farkı olmamakta.Sadece 1 harfe basarak gerekli kod dokumanlarını kendi veriyor zaten.Yapmanız gereken sadece seçim yapmak kalıyor.

İyi bir programcının, program yazdığı sürece hangib programlama dilini kullanırsa kullansın köreleceği kanaatinde değillim açıkcası.Şayet köreleceğini düşünen bir programcıda V.B görselliğini kullanmayarakta programcılığına devam edebilir.Kendini geliştirmek isteyen insan için her yolda, değişik alternatiflerin olduğunu düşünuyorum.Bununla beraberde V.B olsun, Eclipse olsun, programlama dillerinin bir üst versyonu benim hayatımı kolaylaştıracağı ve zaman kazandıracağı için herzaman tercihim olacaktır.

C++ ve javayı iyi bilen bir programcı için, vb programcısı bir alt sınıf olarak gözukmekte.Genel anlamda bakıldığında doğrudur.Birisi sırtına yükünü alıp yolu katederken, diğersi ise el arabasına koyup gitmekte ve herikiside aynı kategoriye koyulduğunda yükünü sırtında goturnenın gücüne gitmektedir.E haklıdırda yükü sırtta goturmek her yiğidin harcı değil ama "zaman" kavramı ön planda olduğu için el arabasında yükü taşıyıp işi çabuk ve temiz bitiren tercih ediliyor.Şimdi oturup düşünmemiz gerekiyor: Biz yükümüzü sırtımızda taşıyıp hayatımızdaki zamandan çalmamızla birlikte, yükümüzü sırtımızda taşıdığımızdan dolayı vucud sağlığımız yerinde olacaktır(körelmeyeceğiz) diğer yandan yükümüzü el arabası ile taşıyıp işimizi bitirdikten sonra kalan zamanınızda eğer körelmek istemiyorsanız spor yapın (kendinizi programlama dilinde geliştirmek için kitap okuyun, soru sorun, öğrenmeye zaman ayırın.Siz zamanın kölesi değil, zaman sizin köleniz olsun.)
   Üyelerimize bende birkaç öneride bulunmak istiyorum.Programcılıkta kendinizi geliştirmek istiyorsanız hep daha fazlasını istemeniz yeterlidir.Daha fazlasını yapma arzunuz sizi geliştireceği düşüncesindeyim.Kolaylıklardan muhakkaki yararlanın ama meydana getireceğiniz programın daha hızlı ve hatasız çalışması için kuracağınız döngülerı kısa tutmanız lazım.Döngulerı kısa tutmakta, zekanızı kullanmaktan geçer.Amacınız kullağınızı tutmaksa sağ elinizle, sol kulağınızı tutmayınız.En kısa zamanda DOĞRU VE hızlı çözume nasıl ulaşabilirim düşüncesi ile sol elinizi kullanmayı düşünün ve sol kulağınızıda sol elinizle tutmayı aklınıza getirin.Programcılıkta sürekli düşünün.Düşünunki kendinizi geliştirin.Kendinizi geliştirinki kazanan hem siz, hemde insanlık olsun....
« Son Düzenleme: 03 Mayıs 2009, 04:41:14 Gönderen: Necati GÜNER »

Çevrimdışı WhiteScars

• Genel Yönetici
  • Usta
  • (,^^)
« Yanıtla #8 : 04 Mayıs 2009, 09:07:17 »
Yukarda en son yazdığım yazıyı bile doğru düzgün yazamamışım. Ama siz beni anlıyosunuzdur muhtemelen. Afıınıza sığınıyorum.  ::)

Necati arkadaşım söylediklerine gelince evet bir çoğuna bende katılıyorum. Bu yazıda insanlara vermek istediğim mesaj işi kolaylaştıracak bir çok aracın (Microsoft ürünlerinde buna wizard deniyor) insanları körelttiği konusunun üzerine basmak. Her zaman işi kolaylaştırmak kötü demek değil, sürekli olarak aynı araçları kullanarak körelmek kötü. Örneğin, arayüz oluşturmak visual studio'da kolay bir şeydir, sürükle bırak ile butonlarınızı, text boxlarınızı kolayca koyarsınız. Ama aynı işi yapmak için Javada Layout Managerların nasıl çalıştığını bilmek zorundasınız. Kendinizi test etmek istiyorsanız, profesyonel bir programın arayüzünün bütün özellikleri ile[\b] visual studio IDE sinde herhangi bir programlama dili ile dizayn etmeye çalışın. bakalım ne kadar başarılı olacaksınız?

Programlama dillerin önemi ileri düzey programala yaptığınızda ortaya çıkacaktır. Örneğin kelime işleyen bir program yapmaya çalışıyorsunuz, bunun için string işlemlerini en hızlı yapacak bir programlama dilini tercih etmeniz gerekir. Son projemde böyle bir sonula karşılaşmıştım ve yaptığım testlerde Bir string içinde başka bir string'i bulmak için;

C ~100ms
C++ 140ms
Java 380ms
C# 2400ms

ms = milisaniye

zaman harcanıyordu. Düşünün 1.000.000 tane kelime işlediğinizi. Bence .NET Framework'unu kullanmak her zaman çözüm olmayabilir. Tek bir yere bağlı kalmamalı insan. Araştırmacı olmalı. Esnek olmalı, ve programlama dillerine kullandığı ide'nin özelliklerine tam hakim olmalı

Çevrimdışı skbt

• İlk Adım
  • *
  • Toplam: 1
« Yanıtla #9 : 04 Mayıs 2009, 10:30:32 »
visual stdio hazır özellikleri yani özellikle database kontrollerini  kullanmayıp kodlarınızı  kendiniz oluşturursanız ve  textleri  butonları v.s. hazır tooldan kullanırsanız körermiş olmazsınız :)  insanlar v.s yi kötülemeyi çok seviyor   kodlarla oluşturacağınız bir  program veya site yaptığınızda daha sağlam olduğunu göreceksiniz sağlam olmasa bankalar ve özel güvenlik şirketleri kullanmazdı   sizin yaptığınız open source yazılımlarını  yüceltmek c# da o kadar iyiseniz  bir sorun yok demektir.

Bilişim Forum

« Yanıtla #9 : 04 Mayıs 2009, 10:30:32 »

İstediğiniz Sorudan Başlayabilirsiniz | Doktor a Sor