Gönderen Konu: Öneri ve Şikayetlerim  (Okunma sayısı 5548 defa)  Share 

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı yaso_19

• İlk Adım
  • *
  • Toplam: 2
    • Öğrencilerin Bilgi ve Haber Paylaşım Portalı
Öneri ve Şikayetlerim
« : 22 Aralık 2008, 01:20:20 »
Merhabalar,
Öncelikle bu yazımda belirteceğim herşey kişisel görüşümdür..

Sizin programınız ve siteniz ciddi şekilde genelde son kullanıcı olmak üzere takib edilmekte.
Peki böyle yararlı, gerekli programda yapılması gerekenler yaptıklarınız mı acaba?

Dikkat ediyorum, programlarınızda hep shareware programlara vurgu yapıyorsunuz. Bunun nedeni nedir?
Özellikle Windows, IExplorer ve ücretli programlara vurgu yaparak trial programlar tanıtıp, ücretli program almak için yönlendiriyorsunuz. Bunun nedeni nedir?
Neden bu ülkemizde gereksiz, iş yapamaz, pahalı, işe yaramaz ücretli programlara yönlendirme yapmak yerine; harika esnek, performanslı, güvenli, ücretsiz, gelişime herkes tarafından açık ve popülaritesi yüksek, güvenli Opensource (açık kaynak) programlara yönlendirme yapılmaz anlayamıyorum. Anlamak da istemiyorum.
Bu firmalar programınıza sponsor oluyorsa bilemem ama eğer olmuyorlarsa bunun nedeni nedir?

Neden programlarınızda ısrarla Windows, IExplorer gibi yazılımlara vurgu yapıyorsunuz?
Neden TRdeki şuana kadar yapılmış en iyi, en gelişmiş, en güzel linux dağıtımı olan PARDUS kullanılıp, tanıtılmıyor? İnanıyorum ki bunu yapsanız PARDUS kullanıcısı bianda azımsanmayacak derecede artacaktır.
Üstelik Linux sistemlerinde virüs bulmak da yok denecek kadar azdır. Windows gibi heryeri açıkla dolu, özelleştirilemez bir sistem yerine, Linux gibi çok güvenli, tamamen özelleştirilebilir ve tamamen ücretsiz OpenSource bir sisteme vurgu yapmıyorsunuz?
Not: Pardus şuan için çok yüksek bir kullanıcı sayısına ulaşmış, TÜBİTAK bünyesinde ortaya çıkmış ve onbinlerce insan tarafından geliştirilmekte, yaklaşık 10 dilde kullanılabilir, dış ülkelerden çok olumlu görüşler almakta, dünyadaki en iyi linux dağıtımları sıralamasında çok yukarlarda olduğunu ve devletimizin birçok kurumunda (TSK dahil) kullanıldığını biliyormusunuz?

Normal yazılımlara gelirsek;
Neden IExplorer? Bugün çok popüler firmaların ve genel kullanıcının anketlerine, tespitlerine göre dünyanın en açık veren, en esneksiz tarayıcısı IE. Bir yılın yaklaşık 250-270 günü güvenlik açığı olarak geçiyor. Hergün ie üzerinden açık keşfediliyor. Ki özelleştirme çok az, varolanlarında hepsi ücretli.
Neden Mozilla Firefox'a vurgu yapmıyorsunuz?
Şuan dünyadaki en güvenli, en esnek, en performanslı, en özelleştirilebilir, en güzel tarayıcıdır Firefox.
Herşeyiyle yeni nesil Web uygulamacılığını ifade eder. Neden tarihi eser IE ye teşvik etmek yerine, Yeni Nesil Firefox'a vurgu yapılmıyor?
Bugün arkadaşlarımızı, tanıdıklarımızı Firefox ile tanıştırdığımızda, "bana neden daha önce bunu söylemedin" diye kızarken insanlar, siz neden insanları böyle bir nimetten mahrum bırakıyorsunuz ki?

Bunların haricinde diğer yazılımlar da var.
Web aleminde artık herşeyin bir opensource karşılığı var. Örneğin Photoshop > GIMP, Microsoft Office > OpenOffice. Shareware programlar sistem belleklerini aşırı yerken, bilgisayarlarda çok yer işgal ederlerken ve sistemleri bir kağnıya dönüştürürken; OpenSource uygulamalar mükemmel esneklikle, mükemmel hızla, mükemmel performansla çalışıyor ve üstelik ücretli programların çok fazlasından çok fazla daha özellikli. Bunları bilmiyormusunuz? Yoksa bilmek mi istemiyorsunuz?

Bunların gerekliliğine bir örnek vermem gerekirse eğer;
Bu ülkede çocuklara öğretilen ilk başta Windows, Mic. Office gibi yazılımlardır.
Oysa ilk pc yi eline aldığında Linux'u gören, açık kaynak yazılımları kullanan kişilerin şuan çok büyük firmalarda mükemmel işler çıkardığını biliyormuydunuz?

Sizi bu uygulamalarınızla ilgili esefle kınıyor ve insanları OpenSource kavramına yönlendirmeye davet ediyorum.

Bunlar benim kişisel görüşümdür ve eminim ki net alemiyle haşır neşir olan ve Opensource'u bilen binlerce insan da bu görüşlerime katılmaktadır.

Madem ki eleştirilere açıksınız (ki böyle bir forum açılmış), eleştirilerimi dikkate alacağınızı umuyorum..

İlgililerin dikkatine..
« Son Düzenleme: 22 Aralık 2008, 01:22:32 Gönderen: yaso_19 »

Çevrimdışı Necmiye

• Genel Yönetici
  • Çaylak
  • Toplam: 55
  • Hedef Bilgi Toplumu...
Ynt: Öneri ve Şikayetlerim
« Yanıtla #1 : 27 Aralık 2008, 01:37:29 »
Verdiğiniz bilgiler şaşırttı beni. Çünkü anlattıklarınızdan hiç bilmediklerim duymadıklarım var.

Dediklerinizin bazılarını kullandım ve güzel yanlarını keşfettim. Kullanım alışkanlığından mı bilmem
bazı bahsettiklerinizde yenileri kullanırken eski kullandığım ile karşılaştırma yaparken yeni kullandığımda
zorlanıp yapamadığım işlemler olunca alışılagelmişi kullanmak için geri adım atmıştım.

Ama dediğiniz gibi Bilişim Forumda bahsettiğiniz ürünlerinde tanıtılması ülkem insanına bilgi verilirse
kullanıcıyı renklendirip farklı yollarıda deneme konusunda merak uyandırılabilir ve kullanım gerçekleşerek
memnun kalındığında tercih edilebilir hala gelir.

Düşüncelerinizi aktardığınız için teşekkürler.
« Son Düzenleme: 27 Aralık 2008, 01:40:30 Gönderen: Necmiye »
Bilgi; alırken asla korkma, verirken asla kaçma..

... İyi Niyet, Hoşgörü ...

Çevrimdışı yaso_19

• İlk Adım
  • *
« Yanıtla #2 : 01 Ocak 2009, 18:40:20 »
İşte bahsettiğim şey tam da buydu. Çoğu kişinin haberi bile yok söylediğim şeylerden. Halbuki haberi olsa neler olacak kim bilir :)

Daha 1-2 aydır piyasaya çıkan Google Chrome (opensource yazılımdır, http://code.google.com adresinde kaynağına ulaşabilirsiniz.) bile IE nin son sürümünden defalarca kat iyiyken oturup düşünmek lasım. Yıllardır varolan bir program karşısında, daha çok yeni ama opensource bir programın başarısını buyrun kıyaslayın.

Biz de ilk geçişlerde zorlandık zamanında, çünkü senelerce kullandığını bir çırpıda atıyorsun kolay değil.

"Oysa ilk pc yi eline aldığında Linux'u gören, açık kaynak yazılımları kullanan kişilerin şuan çok büyük firmalarda mükemmel işler çıkardığını biliyormuydunuz?" cümlemin anlamı işte bu. Eğer biz en başta dediklerimle başlasaydık, şuan dünyanın zirvesinde olurduk herhlade diye tahmin ediyorum. Birkaç tanıdığım var böyle, adamlar akıl almaz şeyler yapıyorlar şimdi..

Ama zararın neresinden dönersek kardır, bunu unutmamak lasım. (Harddiskinizin bi yüzüne windows, bi yüzüne ayrı bi işletim sistemi kurabilirsiniz, hayatınızı tamamen değiştirmenize gerek yok ;) zamanla..) O yüzden bu devletin Microsoft'la anlaşma yapıp okullarda zorla onu itelemesini, bilişim rüzgarı vb yerlerde de anlaşma dahilinde veya anlaşma olmadan ücretli (win yada başka bişi farketmes) yazılımların itelenmesini esefle kınıyorum ve herkesi buna son vermeye davet ediyorum.

Özgürlük, özgürlük diye bağırıyorsunuz. O zaman insanları sınırlandırmak yerine, gerçek özgür platforma buyrun.

Çevrimdışı Lotus Expeditor

• Çırak
  • Toplam: 69
  • Lotusun tekiiiiiiiiiii
« Yanıtla #3 : 01 Ocak 2009, 20:01:50 »
  Ben 5.sınıf öğrencisiyim; bilgisayar dünyasına 6 yaşımda girdim. Söylediklerinize katılıyorum. Bize ilk olarak Microsoft Windows program türevlerini öğrettiler. Okuldaki Formatör öğretmenlerden daha profesyonelim. :) Öğretmenlerime öneride bulunuyorum. Linux türevlerinde orta bilgiye sahibim. Windows İyi, Apple Mac OS hiç. daha doğrusu bana bilgisayarı babam ve kendim öğrendim. 8 yaşımda programlamaya merak saldım. Şimdi iyi düzeydeyim. Benden daha iyisi olduğunu kabul ediyorum
Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

Çevrimdışı M.Kadir Kızıler

• Çırak
  • Toplam: 32
  • Kadir Kızıler.
« Yanıtla #4 : 01 Ocak 2009, 20:31:05 »
You are not allowed to view links. Register or Login
  Ben 5.sınıf öğrencisiyim; bilgisayar dünyasına 6 yaşımda girdim. Söylediklerinize katılıyorum. Bize ilk olarak Microsoft Windows program türevlerini öğrettiler. Okuldaki Formatör öğretmenlerden daha profesyonelim. :) Öğretmenlerime öneride bulunuyorum. Linux türevlerinde orta bilgiye sahibim. Windows İyi, Apple Mac OS hiç. daha doğrusu bana bilgisayarı babam ve kendim öğrendim. 8 yaşımda programlamaya merak saldım. Şimdi iyi düzeydeyim. Benden daha iyisi olduğunu kabul ediyorum
sizin 5.sınıf öğrencisi olmanıza gerçekten çok  şaşırdım  :oçünkü siz gayet profesyonel bir bilgisayar kullanıcısınız oysaki sizin yaşınızdaki öğrenciler bilgisayarı oyun için açıyor... siz bu yaşta bu bilgiye sahipseniz
demek bizim yaşımıza gelince ne olacak  :D  başarılarının devamını dilerim..
KADİR KIZILER
Akıllı olmak da birşey değil, mühim olan o aklı yerinde kullanmaktır (Descartes)

Çevrimdışı yaso_19

• İlk Adım
  • *
« Yanıtla #5 : 01 Ocak 2009, 22:03:51 »
Lotus,

Gerçekten daha ilkokul 5 teysen ve o kadar bilgin varsa boşver oyunları sen böyle devam et, 10 sene sonra hayallerinin kat be kat fazlasını gerçekleştirmiş olursun :)
Senin gibi 1000 kişi daha olacak bu memlekette, pazarda ne Microsoft bırakırız ne Google :)

Çevrimdışı Berk Demirkır

• İlk Adım
  • *
  • Toplam: 1
« Yanıtla #6 : 22 Mart 2009, 12:59:34 »
Dün Bilişim Rüzgarı programını ilk defa izleme fırsatım oldu. Program boyunca Internet Explorer adlı tarayıcının özellikle programın hedef kitlesi olan yeni bilgisayar kullanıcılarına nasıl empoze edildiğini üzülerek izledim. Asıl beni üzen bunun devletin yayın organı olan TRT'de yapılıyor oluşuydu. Devletimiz bir yandan ulusal işletim sisteminin yaygınlaşması için elinden geleni yaparken, bir yandan da böyle bir programla kendi işletim sistemini tabiri caizse çöpe atıyor! Ne kadar ironik ne kadar acı verici bir durum.

Ben bir web programcısıyım ve yaptığım iş gereği web sitelerinin tüm popüler tarayıcılarda çalışması için çaba sarfetmek durumundayım. Sizi temin ederim, Internet Explorer web sitelerini en kötü gösteren ve en yavaş açan tarayıcıdır. Ayrıca Internet Explorer hatalı gösterimlerini düzeltmek için üzerinde üzerinde en çok uğraşmak zorunda kaldığım (tek!) tarayıcıdır. Bununla da kalmaz sahip olduğu güvenlik açıkları sayesinde kullanıcıların bilgisayarlarını da internetten gelebilecek tüm tehlikelere açık kılar. (Windows işletim sistemine virüs bulaşmasında en önemli etkenlerden biri Internet Explorer'dır)

Tüm dünya bunun farkındayken, herkes daha güvenli, hızlı, özelleştirilebilir tarayıcılar kullanılmasını önerirken, Bilişim Rüzgarı programı sunucularının Türk bilgisayar kullanıcılarına Internet Explorer kullanmayı önermesi, program boyunca Internet Explorer kullanması, bir web tarayıcısını "Web Tarayıcısı" değil de "Internet Explorer" olarak nitelendirerek kullanıcıları tek bir noktaya odaklamasını esefle kınıyorum.

Şu an web tarayıcıları pazarında Internet Explorer'ı açıkça alt etmiş bir sürü tarayıcı vardır (Alt etmiştir evet, daha hızlı, daha güvenli, daha özelleştirilebilir olduğu ispatlanmış tarayıcılardır bunlar)
Buyrun en popüler birkaçı:

Mozilla Firefox
Kuşkusuz en popüler alternatif web tarayıcısıdır. Popüler tüm işletim sistemlerinde sorunsuz çalışmaktadır. Eklentileri sayesinde bir web tarayıcısından çok daha fazlasını sunar.

Google Chrome
Google tarafından sadelik, hız ve güvenlik parolasıyla çıkartılmış çok yeni bir tarayıcıdır. Fakat ilk sürümündeki stabilitesi, hızı ve sadeliğiyle göz doldurmaktadır. Şimdilik sadece Windows işletim sistemi üzerinde çalışmaktadır.

Opera
Eğer mobil cihazları kullanarak internete giriyorsanız adını mutlaka duymuşsunuzdur. Mobil dünyanın vazgeçilmez ve en iyi tarayıcısı aslında bilgisayar dünyasının da en iyi tarayıcısıdır. Fakat (kullanıcıların bir türlü sesini duymamış olmasına bağlıyorum) bu kadar mükemmel bir tarayıcı olmasına rağmen hakettiği popülerliği bir türlü kazanamamıştır.

Safari
Mac kullanıcılarının çok iyi bildiği, Apple ürünü bir tarayıcıdır. 3. sürümünden itibaren Windows işletim sisteminde de çalışmaktadır. Sitesinde iddia edildiğine göre dünyanın en hızlı web tarayıcısıdır.

Umarım buraya yazılanları yapımcılar okuyordur. Umarım burada onların görüşlerini de okuma imkanı buluruz.
« Son Düzenleme: 22 Mart 2009, 13:03:17 Gönderen: Berk Demirkır »

Çevrimdışı Bölükbaşı

• Genel Yönetici
  • Usta
  • Toplam: 160
« Yanıtla #7 : 22 Mart 2009, 13:33:04 »
Dün Bilişim Rüzgarı programını ilk defa izleme fırsatım oldu. Program boyunca Internet Explorer adlı tarayıcının özellikle programın hedef kitlesi olan yeni bilgisayar kullanıcılarına nasıl empoze edildiğini üzülerek izledim. Asıl beni üzen bunun devletin yayın organı olan TRT'de yapılıyor oluşuydu. Devletimiz bir yandan ulusal işletim sisteminin yaygınlaşması için elinden geleni yaparken, bir yandan da böyle bir programla kendi işletim sistemini tabiri caizse çöpe atıyor! Ne kadar ironik ne kadar acı verici bir durum.

Ben bir web programcısıyım ve yaptığım iş gereği web sitelerinin tüm popüler tarayıcılarda çalışması için çaba sarfetmek durumundayım. Sizi temin ederim, Internet Explorer web sitelerini en kötü gösteren ve en yavaş açan tarayıcıdır. Ayrıca Internet Explorer hatalı gösterimlerini düzeltmek için üzerinde üzerinde en çok uğraşmak zorunda kaldığım (tek!) tarayıcıdır. Bununla da kalmaz sahip olduğu güvenlik açıkları sayesinde kullanıcıların bilgisayarlarını da internetten gelebilecek tüm tehlikelere açık kılar. (Windows işletim sistemine virüs bulaşmasında en önemli etkenlerden biri Internet Explorer'dır)

Tüm dünya bunun farkındayken, herkes daha güvenli, hızlı, özelleştirilebilir tarayıcılar kullanılmasını önerirken, Bilişim Rüzgarı programı sunucularının Türk bilgisayar kullanıcılarına Internet Explorer kullanmayı önermesi, program boyunca Internet Explorer kullanması, bir web tarayıcısını "Web Tarayıcısı" değil de "Internet Explorer" olarak nitelendirerek kullanıcıları tek bir noktaya odaklamasını esefle kınıyorum.

Umarım buraya yazılanları yapımcılar okuyordur. Umarım burada onların görüşlerini de okuma imkanı buluruz.

Sn; Berk Demir Öncelikle Bilişim Forumdaki ilk mesajınızdan dolayı hoş geldiniz.

Her ne kadar kendimde forumda üye olsamda,yukarıda anlatmaya çalıştığınız konularda elbetteki eleştiri yapıp eksiklikleri belirtmeniz güzel ,ama yazınızdan anlaşılan Bilişim Rüzgarı programını yeni izliyorsunuz,çünkü her hafta bilgisayar sistemleri üzerinde apayrı konular tanıtılmakta ve güncel bilgiler verilmektedir.

Özellikle bunun kanıtı olarak Forum bölümümüzü incelemeniz sanırım size her şeyi açıklayacaktır.

Tarayıcı link adresleri verip açıklamalarda bulunmuşsunuz, forumda her tür tarayıcı bilgileri bulunmakta olup  daha detaylı bilgilere ulaşmanız mümkündür.

Web tasarım ve programcı olduğunuzu ifade etmişsiniz,Forumda katılımda bulunup değerli bilgilerinizi bizimle paylaşırsanız umarımki herkese yararlı olacaktır.

Katılımcı ve bilgilendirici mesajlarınızın devamı dileği ile Hoşçakalın.

Çevrimdışı yaso_19

• İlk Adım
  • *
« Yanıtla #8 : 22 Mart 2009, 13:57:28 »
Yapımcıların bunları okuduğunu sanmıyorum.

Çevrimdışı pinti

• İlk Adım
  • *
  • Toplam: 0
« Yanıtla #9 : 15 Nisan 2009, 13:56:07 »
Öncelikle bize bu programı sunan TRT ye teşekkür ederim. Bildiğim kadarıyla görsel medyada bu formatta başka program yok. TRT nin de yaptığı bu program bence yetersiz.Yayın süresi gerçekten çok dar. 73 milyon civarında bir nüfusu olan ve nüfus yapısı genç olan ülkemizde,içinde bulunduğumuz iletişim-bilişim çağında bence ülkem insanı çok çok daha fazlasını hakediyor. blişim rüzgarı programı içerik olarak bence çok güzel fakat çok kısa. Ben şuna benzetiyorum,çölde susuzluktan ölmek üzere olan insana çay bardağıyla su vermek gibi. Görsel medyanın özel sektör tarafından zaten bir beklentim yok, onlar evlendirme ve dedikodu programlarıyla seyirciye yazık ediyor. Hani diyeceğim o ki köklü bir kurum olan TRT bari bu eksikliği gidersin. Lütfen.Rica etmiyorum.Yalvarıyorum. 33 yaşındayım ekranlardan şarkı türkü dinlemekten bıktım,sadece baldır bacak gösterip kendini sanatçı sayan çeyrek oktav sesli varlıklardan bıktım. Saygılar...

Çevrimdışı [email protected]İN

• Çaylak
  • Toplam: 10
  • arı/duru-yorum,oku/yazı-yorum,paylaş-ı-yorum
    • GÖZNURUNET.COM
« Yanıtla #10 : 16 Nisan 2009, 01:33:45 »
Şu an web tarayıcıları pazarında Internet Explorer'ı açıkça alt etmiş bir sürü tarayıcı vardır (Alt etmiştir evet, daha hızlı, daha güvenli, daha özelleştirilebilir olduğu ispatlanmış tarayıcılardır bunlar)

Mozilla Firefox
Kuşkusuz en popüler alternatif web tarayıcısıdır. Popüler tüm işletim sistemlerinde sorunsuz çalışmaktadır. Eklentileri sayesinde bir web tarayıcısından çok daha fazlasını sunar.

Google Chrome
Google tarafından sadelik, hız ve güvenlik parolasıyla çıkartılmış çok yeni bir tarayıcıdır. Fakat ilk sürümündeki stabilitesi, hızı ve sadeliğiyle göz doldurmaktadır. Şimdilik sadece Windows işletim sistemi üzerinde çalışmaktadır.

Yukarıda bahsedilenler kısmen doğru olsa da Internet Explorer'ı görüntü kalitesinde geçecek bir tarayıcıyı ne duydum ne de gördüm.Her şey hız değildir,güvenliğe gelince iyi bir antivirüsle bunun da çaresine bakılır sanıyorum?
SEVGİ İNSANI İNSAN YAPAN EN BÜYÜK DEĞERDİR

Çevrimdışı yaso_19

• İlk Adım
  • *
« Yanıtla #11 : 16 Nisan 2009, 01:51:49 »

Mozilla Firefox

Google Chrome

Yukarıda bahsedilenler kısmen doğru olsa da Internet Explorer'ı görüntü kalitesinde geçecek bir tarayıcıyı ne duydum ne de gördüm.Her şey hız değildir,güvenliğe gelince iyi bir antivirüsle bunun da çaresine bakılır sanıyorum?

hayırdır hangi görüntü? o dediğini sadece Microsoft sitelerinde görebilirsin, o da Microsoft'un uyguladığı ambargodan kaynaklıdır.

Diğer söylediğine gelirsek; hangi iyi bi antivirüs? ie açıklarının antivirüslerle alakası yok, açıklar güvenlik açıklarıdır, hackerların sistemlere sızmasına yarar.

Daha dünya üzerinde semantik olarak açıklara hükmedebilen bir antivirüs çıkmamıştır. Buna en yakın olan Kaspersky'dir.
Not: Kaspersky son sürüm kullanan pc ye virüs bulaştığını ve kaspersky nin elini kolunu bağladığını bizzat gördüm. Hatta öyledir ki çok uzun zamandır bildiğim autorun.inf adını verdiğim virüsü (diğer sistem sürücülerinin harici pencerede açılmasına yarar ve biçok zarar verir), hala kaspersky nin son sürümü bile yakalayıp temizleyemez. Bu virüsü temizlemeniz için çoook uzun bir prosedüre girmeniz veya pc ye fdisk atmanız şarttır.

Doğal olarak ie üzerinde yeni çıkan bir güvenlik açığına dünyadaki hiçbir antivirüs müdahale edemez. (Edemeyişinin sebebi, IE nin windows sistemiyle bütünleşik olması yüzündendir. Misalen Firefox, sistemle bütünleşik olmadığı için en büyük güvenlik açığında bile Ie deki kadar sisteme zarar verilemez!) O açıktan bir virüs de girebiliyorsa eğer; virüs girer girmez antivirüse kendisini sistem dosyası olarak tanıtacak veya antivirüsü kapatıcaktır.

Bunların sonucu olarak;
Ie dünyanın en kötü tarayıcısıdır, daha iyileri dururken en kötüyü kullanmak saçmalıktır.

Not: Ie 8 sürümünü beğendim, en azından plugin desteği ve html5 desteği verdi sonunda. Ama CSS3 desteği vermeyişi komediyi gözler önüne serdi. Yine de güzel. İğrenç bir tarayıcıdan, şöyle-böyle demeye getirebildi.
« Son Düzenleme: 16 Nisan 2009, 01:54:02 Gönderen: yaso_19 »

Bilişim Forum

« Yanıtla #11 : 16 Nisan 2009, 01:51:49 »

İstediğiniz Sorudan Başlayabilirsiniz | Doktor a Sor