Gönderen Konu: Binlerce cep telefonu kullanım dışı olacak  (Okunma sayısı 1948 defa)  Share 

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Harun PEYNİR

  • Genel Yönetici
  • Usta
  • *****
  • İleti: 1215
  • Toplam: 86
    • Bahar Sokak
Binlerce cep telefonu kullanım dışı olacak
« : 22 Aralık 2008, 22:31:19 »
Kaçak cep telefonu satan bir şebekeye yapılan operasyonda 100 binin üzerinde İMEİ numarası ele geçirildi...

İstanbul Emniyet Müdürlüğü Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri Türkiye'de 2. veya 3. el olarak toplanan cep telefonlarına ait imei numaralarını içinde klonlayarak cep telefonu kaçakçılığı yaptıkları tespit edilen bir şebekeye yönelik çalışma başlattı. Çalışmalar sonunda İstanbul'un 14 ilçesindeki 75 ayrı adres ile 10 ayrı ilde yapılan eş zamanlı operasyonlarda İstanbul'da 41 kişi, diğer illerde ise 14 kişinin gözaltına alındı.

Operasyonlarda 5 milyon 93 bin 246 YTL değerinde kaçak cep telefonu yakalanırken, şüphelilerle birlikte 9 bin 290 adet kaçak cep telefonu, 36 bin 46 kaçak muhtelif cep telefonu aksesuarı ve eşya, 58 adet imei klonlamada kullanılan UFS cihazı, 52 adet cep telefonu imei programlama cihazı, 23 adet klonlama malzemesi, 2 adet tabanca, 3 adet bilgisayar, 1 adet kaleşnikof silah ile 168 adet dolu fişek ele geçirildi.

Operasyonda yakalanan ve Aksaray'da bulunan özel bir hastanenin ortağı olduğu belirtilen R.B.T.'nin daha öncede kaçakçılık ve 2 kız çocuğuna cebren ırza geçmek suçlarından sabıka kaydı olduğu belirtildi. Daha önceki kaçakçılık suçlarından temin ettiği paralarla özel hastaneye ortak olduğu iddia edilen R.B.T.'nin şebeke organizatörlerinden F.A.'ya müşteri bulmada yardımcı olduğu öne sürüldü. İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nde sorgu ve işlemleri tamamlanan şüphelilerden 40'ı bugün adliyeye sevk edildi.

Öte yandan polis Mali polis, şebekenin eline geçen imei numalarının iptal edilmesi için başvuruda bulundu. Kaçakçılık şebekesinden cep telefonu alan kişilerin cep telefonlarının iptal edileceği bildirildi.

Alıntıdır.

Bilişim Forum

Binlerce cep telefonu kullanım dışı olacak
« : 22 Aralık 2008, 22:31:19 »

 

İstediğiniz Sorudan Başlayabilirsiniz | Doktor a Sor