Gönderen Konu: CATIA Programı Kolay mı yoksa Zor mu?  (Okunma sayısı 16529 defa)  Share 

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Faik Özkara

• "Hedef Bilgi Toplumu" - TRT Bilişim Rüzgarı
  • Genel Yönetici
  • Usta
  • Toplam: 208
  • Kocaeli Üniversitesi Otomotiv Teknikeri
    • http://flavors.me/FaikOzkara
CATIA Programı Kolay mı yoksa Zor mu?
« : 01 Ocak 2009, 20:53:25 »
Arkadaşlar CATIA programı hakkında bir bilgi edinmek istiyorum.İnternette bu programla ilgili araştırma yaptım ve bazı kişiler program için zor diyor bazıları ise kolay.Sizlerinde yorumunu almak istedim.Sizce CATIA zor mu yoksa kolay bir programmıdır?

Meslek Lisesi Makina Ressamı mezunuyum ve AutoCAD kursuna başladım.Üniversitede ise Otomotiv mezunuyum ve CATIA programını kullanmak istiyorum.
You are not allowed to view links. Register or Login

Çevrimdışı İbrahim

• Çaylak
  • Toplam: 12
  • uludağ üniversitesi makine tek.tasarım
Ynt: CATIA Programı Kolay mı yoksa Zor mu?
« Yanıtla #1 : 01 Ocak 2009, 23:41:06 »
CATİA programı çoğu kişinin görüşüne göre zor denir bende hocalarımdan öğrendiğim kadarıyla ve kendi deneyimime göre catia programını öğrenmek zor ve belirli bir alt yapınızın olması lazım bende şu anda kullanıyorum çok iyi sayılmam ama kullandığım diyer programlarla kıyaslama yaparsak beni baya zorladı başlarda ama autocad bilgisi ilede güzel çalışmalar yapılabilir
bu durumda biraz tecrübeye dayanıyor tabi, hemen hemen hertürlü katı model ,komplex parçalar, teknik resim yapımında kolaylık sağlar başka programlarda yabdığım modelleri fazla zorlanmadan acabildim

şu an aklıma gelen bu kadar fakat autocad bilginiz ve otomotiv mezunu olmanız bu programı öğrenmenizde size kolaylık sağlıcakdır sıkıntı cekceğinizi sanmam

benim önerim vaktiniz ve zamanınız varsa kısa dönem kursları daha çabuk öğrenirsiniz gerçekden önemli bir programdır. yok kendiniz keşfetmek isterseniz sadece uzun zamanınızı alabilir tecrübe ilede orantılı bir bakıma

iyi günler ...
2009 dgs ODTÜ,uludağ üni.

Çevrimdışı Faik Özkara

• "Hedef Bilgi Toplumu" - TRT Bilişim Rüzgarı
  • Genel Yönetici
  • Usta
  • Toplam: 208
  • Kocaeli Üniversitesi Otomotiv Teknikeri
    • http://flavors.me/FaikOzkara
« Yanıtla #2 : 02 Ocak 2009, 02:34:20 »
Açıklayıcı bilgi için sağolun.Şunuda diyorlar bazı kişiler.CATIA programını kullanmak için önce AutoCAD programını bilmek gerekir.Ayrıca şuda ilginçtir ki AutoCAD programının fiyatı 4500$ iken CATIA programının fiyatı ise 50000$'dır.Yani CATIA en pahalı program olarak bahsediliyor.

Çevrimdışı İbrahim

• Çaylak
  • Toplam: 12
  • uludağ üniversitesi makine tek.tasarım
« Yanıtla #3 : 02 Ocak 2009, 10:55:24 »
Açıklayıcı bilgi için sağolun.Şunuda diyorlar bazı kişiler.CATIA programını kullanmak için önce AutoCAD programını bilmek gerekir.Ayrıca şuda ilginçtir ki AutoCAD programının fiyatı 4500$ iken CATIA programının fiyatı ise 50000$'dır.Yani CATIA en pahalı program olarak bahsediliyor.

Evet doğru catia ve ugs gibi programlar diyerlerine göre daha pahalidır Bunun nedenide kullanım alanının çok geniş olması

+ olarak catia yüklenilecek pc nin donanımınında yüksek olması gerekir normal standartlarda bir pc dede çalışdırmak mümkün fakat bir komut için dakikalarca bile bekleyebilirsiniz programın acılmasını hiç saymıyorum bile..
2009 dgs ODTÜ,uludağ üni.

Çevrimdışı Burak Özdemir

• Genel Yönetici
  • Çırak
  • Toplam: 72
    • web Blog
« Yanıtla #4 : 02 Ocak 2009, 11:16:10 »

Merhaba,

Her programın kişiye göre zorlukları vardır tabi ki. Bu sizin programları kullanabilme yeteneğinizede bağlı bir yerde. Niye derseniz; tasarım programlarının tamamı bir birine benzer. Görsellik olsun komutlar olsun vs.

Autocad bilmenizin catia öğrenmede artı faydası olacaktır. Autocad 2B + 3B 'yi çok iyi kullanan birisi olarak catia ile ilgili okuduğum bir kaç dökümanın ve izlediğim 2-3 videonun ardından catia da katı model çizmeyi öğrenmiştim zamanında... Aslında basit. Mantığını anladıktan sonra modeller kendiliğinden oluşuyor zaten.

Bir de catia yı ne için öğreneceksiniz ? Eğer otomotiv veya uçak fabrikasında çalışmayacaksanız öğrenmenizin bi anlamı olmaz kanısındayım. Catia programı çok pahalı olduğu için her işletme rahat rahat kullanamıyor. Onun için daha cazip programları tercih ediyorlar.

Surfcam, mastercam, solid works vs. gibi.

Catia kurslarına yüzlerce milyon para vermeye gerek yok bana kalırsa. İnternette kısa bi araştırma yaparsanız catia'nın müfredatını bulabilirsiz. İyi bir kitap alın derim ve tüm örnekleri tek tek deneyin. Dahası internetteki videolarıda izleyip kendinizi geliştirebilirsiniz.

Elimde eğitim filmleri ve pdf dosyaları var ama boyutları çok büyük 7 GB filan. :) Epey zaman lazım onları upload etmek için. O da bende yok malesef...

Tavsiyem http://www.muhendisim.net/ adresine bakabilirsiniz. Eğitim filmleri orada da mevcut.

iyi çalışmalar
TRT - Bilişim Rüzgarı & Burak Özdemir.net

Çevrimdışı kaos m16

• İlk Adım
  • *
  • Toplam: 0
« Yanıtla #5 : 08 Ocak 2009, 18:30:31 »
catıya zor hele ilk başlıyorsan ama temel olrak hepsi aynı  ben solidworks dan yanayım daha kolay hiç bilmeyen biri bile simgelerdem anlar

Çevrimdışı mustafa_68b

• İlk Adım
  • *
Ynt: CATIA V5 Eğitimi
« Yanıtla #6 : 30 Ocak 2012, 22:13:20 »
merhaba,
ben izmir de MMO'da ve ayrıca özel catia eğitimi veriyorum, temel ve ileri seviye catia eğitimi konusunda detaylı bilgi için mail adresimden bilgi edinebilirsiniz.
yardımcı olabilirim. ([email protected])
« Son Düzenleme: 30 Ocak 2012, 22:16:28 Gönderen: mustafa_68b »

Çevrimdışı weebakademi

• İlk Adım
  • *
« Yanıtla #7 : 24 Mayıs 2016, 18:45:25 »
Weeb Akademi şubelerinden öğreneceğiniz Catia eğitimi ile üretilecek olan ürünlerin, bilgisayar ortamında denenmesini sağlar ve bilgisayar destekli üç boyutlu bir çizim programıdır. Weeb Akademide alacağınız Catia eğitimi ile özellikle otomotiv, havacılık, kalıpçılık ve endüstriyel tasarım sektörlerinde yaygın bir kullanım alanına sahip olacaksınız. You are not allowed to view links. Register or Login firmamız eğitimde başarılı olduğunuz takdirde sizlerin almaya hak kazandığı sertifikayı da vermektedir. Kazanacağınız Sertifika sayesinde iş imkanlarınız artacak, iş başvurularınızda bir adım daha önde duracaksınız.

Bilişim Forum

« Yanıtla #7 : 24 Mayıs 2016, 18:45:25 »

İstediğiniz Sorudan Başlayabilirsiniz | Doktor a Sor