Gönderen Konu: IBM Lenovo SL-500 İncelemem  (Okunma sayısı 24246 defa)  Share 

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı WhiteScars

• Genel Yönetici
  • Usta
  • Toplam: 143
  • (,^^)
IBM Lenovo SL-500 İncelemem
« : 10 Şubat 2009, 21:18:42 »
Normalde bir ürün incelemesi yapmadım daha önce ta ki kendime bir dizüstü bilgisayar almaya karar verinceye kadar. Öncelikle şunu söylemem faydalı olacaktır. Türkiyede dizüstü fiyatları çok dalgalı. Yani bir firmada gördüğünüz laptop 200€ altına başka firmada da bulabilirsiniz. O yüzden laptop alırken mutlaka web üzerinden iyi bir inceleme yapın. Özellikle fiyat veren sitelerden akakce gibi mutlaka araştırma yapın.

Şimdi gelelim yeni aldığım bilgisayara. Özellikleri
Alıntı
Intel Core 2 Duo P8600 2.4 Ghz 3MB L2 cache memory
Genuine Windows Vista Home Premium (32-Bit)
15.4" WSXGA AntiGlare (1680 x 1050)
NVIDIA GeForce 9300M 256MB
Samsung 2 GB PC2-5300 DDR2 SDRAM 667MHz SODIMM Memory (1 DIMM)
UltraNav with fingerprint reader
1.3 Megapixel Integrated Camera
Seagate 250 GB Hard Disk Drive, 5400rpm
Intel Turbo Memory 2GB
Integrated Bluetooth PAN
Intel WiFi Link 5100 (AGN)
6 cell Li-Ion Battery ( 2.4 Ah )
Country Pack North America with Line cord & 90W AC adapter

Özellikleri bence oldukça yüksek olan, ve fiyatıda özelliklerine göre çok komik olan bir bilgisayar. Ben aldığım zaman üzerindeki 2 gb rami çıkartıp 4 gb ram (corsair) taktırıp 1631 YTL verdim. Eğer ram yükseltmesi istemiyorsanız fiyatı 1550 civarında.

Peki neleri iyi bu dizüstü bilgisayarın:
1. İşlemcisi P serisinin en hızlı işlemcisi. Yaptığım araştırmalara göre p8400 işlemcisi bir çok noktada p8600'ü yakalamış performans açısından. Bu bilgisayardaki işlemci ise p8600. neden p8400'den de bahsediyorum. Çünkü alacağınız dizüstü p8400 işlemcisi varsa bile iyi bir işlemci olduğunu bilin diye. Bu işlemciye sahip piyasadaki en ucuz dizüstü bu bilgisayar

2. Üzerinde Samsung marka 2GB tek parça halinde ram geliyor. Eğer ram ihtiyacınız 2 gb karşılamaz ise bir ram slotunuz boş orayada bir 2gb lık ram taktırabilirsiniz. Bence iki ram'inizde aynı marka olsun. Daha sonra bazı uyuşmazsızlıklara neden olabilir.

3. Monitörü mükemmel bir monitor WSXGA Burdaki S yüksek çözünürlüğü ifade ediyor. 15.4" monitörede 1680 x 1050 çözünürlüğü koymuşlar ya helal olsun. Peki yüksek çözünürlük iyimidir? Bence iyidir fakat görme problemi olanlar için pekte güzel değil. Çünkü cidden yazılar çok ufak. Peki çözümü yok mu? Evet var. Font DPI değerini 96 dan 110'a yükselttiğiniz anda gayet güzel bir masaüstünüz oluyor. Bu arada piyasada araştırdığım 15.4" ekrana sahip olan bütün dizüstü bilgisayarların monitörü 1280 x 800 çözünürlükte çalışıyor. Benim bu bilgisayarı ısrarla istememin sebebi yüksek çözünürlüklü monitörü olmasıydı.

4. Ekran kartı 9300 M aslında çok başarılı bir kart değil. Fakat oyun meraklısı değilseniz bence yeterde artar bile. Ekran kartı paylaşımsız. Bence bu güzel bir özellik. Bir çok kişi aksini düşünsede. Aynı zamanda NVIDIA çipsetine sahip olduğu için OpenGL programlamada sorun çıkmıyor. Çoğu laptop Intel Marka paylaşımlı ekran kartına sahip bilgisayarlar sorun çıkartıyordu.

5. Parmak okuyucu bence çok güzel ve resmen bu bilgisayarı alanlara hediye ediliyor.

6. 1.3 MP kamerası standart işinizi görür

7. 250 GB HDD si var bence bir dizüstü için yeterde artar bile.

8. Pilide yaklaşık 150dk falan çalışıyor.

9. Görünümü öyle çok janjanlı değil. Hatta bence hiç dizayn bakımına bişi koymamışlar içine. En azından dışı parlak siyah ve ThinkPad yazısının i sinin üstündeki nokta kırmızı ışık :)

10. Klavyesi üzerinde 2 mouse var. Bence güzel bir özellik. Olurya mouse tuşunuz bozulursa korkmayın bi tane daha var :D Ses açma kapama tuşları FN ile yapılmıyor. Böylece klavye sürücüsü yüklemenize gerek yok. Sol tarafta sesi tamemen kapatan ve açan tuşları var. Klavyesi su geçirmiyor.

11. En güzel özelliklerinden birisi ise tek tuşla bilgisayarınızı fabrika ayarlarına çevirebiliyorsunuz. İsterseniz içindeki datayı ayda bir kendisi yedekliyor. Kısacası nasıl yedek alıcam vs uğraşmıyorsunuz.

12. Merak eden varsa Wireless adaptörü Draft-N teknolojisini destekliyor. Daha uzun mesafelerden çekebiliyor. (a/g/n) Kardeşimin laptop'u Toshiba ve Draft-N'i yok. Toshiba çevrede 2 network bulabilirken IBM 6-7 network bulabildi. Bence göz ardı edilmemesi gereken bir özellik.

13. Bu arada hepsiburada.com da gezerken farkettim. Lenovo için targus özel çanta üretmiş. Ve yine aynı sitede IBM Thinkpad Mouse satılıyor. Çantayı aldım dün elime geçti fiyatı uygun ve kaliteli malzemeden yapılmış. Mouse'da aldım. Oda epey kaliteli ama fazla fonksiyonu yok. Hepsi aynı marka oldu :D Set şeklinde. Bilgisayarın herşeyi ile bana maliyeti 1710 YTL oldu.

Çanta için
You are not allowed to view links. Register or Login

Mouse için

15. Kilosu 2.9 15.4" monitörlü dizüstü bilgisayarlar arasında normal sayılabilecek bir ağırlık

16. Windows Vista Home Premium ile birlikte geliyor. Yanında pek fazla yazılım vermemişler. Bence güzel bu şekilde olması. Herşeyi kendi istediğiniz gibi yükleyebilirsiniz. İşletim sisteminin dilini Türkçe veya İngilizce olarak seçebiliyorsunuz. İçinde gelen bir kaç yazılım

• Microsoft Office 2007 60 günlük sürüm
  • McAffe Internet Security 30 günlük
  • Microsoft SQL Server Express Ücretsiz

Kısacası böyle özelliklere sahip dizüstü bilgisayarların ortalama fiyatları 2000-2300 YTL arasında dolaşırken bu bilgisayarın 1550 YTL gibi bir fiyata sahip olması bence kaçırılmayacak bir fırsat.

Bu arada bu dizüstü piyasada tükenmeye başladı. Ben pcdepo.com'dan aldım. Fakat zor buldum haberiniz olsun. Eğer almak istiyorsanız acele edin.

Büyük Resmi için tıklayın
« Son Düzenleme: 12 Şubat 2009, 12:35:18 Gönderen: WhiteScars »
İnsanoğluna bırakabileceğiniz en güzel miras tecrübelerinizdir...

Çevrimdışı Bölükbaşı

• Genel Yönetici
  • Usta
  • Toplam: 160
Ynt: IBM Lenovo SL-500 İncelemem
« Yanıtla #1 : 10 Şubat 2009, 21:38:25 »
Güle güle kullan .

Fiat olarakta özellik olarakta kaçırılmayacak bir makine.

Çevrimdışı Faik Özkara

• "Hedef Bilgi Toplumu" - TRT Bilişim Rüzgarı
  • Genel Yönetici
  • Usta
  • Toplam: 208
  • Kocaeli Üniversitesi Otomotiv Teknikeri
    • http://flavors.me/FaikOzkara
« Yanıtla #2 : 10 Şubat 2009, 23:55:31 »
Laptopu güle güle kullanın. ;)

karakabus_

• Ziyaretçi
« Yanıtla #3 : 11 Şubat 2009, 12:26:01 »
10.09.2008 'de aldım
İşlemci    : Intel Core 2 Duo İşlemci T5850 İşlemci hızı 2.16 GHz 2MB L2 Cache 667 MHz FSB
İşletim Sistemi    : Orijinal Microsoft Windows Vista Home Basic (ben xp pro yükledim)
Bellek (Ram)    : 2+1 GB DDR2 667 MHz (3 GB)
Harddisk    : 250 GB Sata
Ekran Kartı    : 512 MB GeForce 9300GS - 256 MB Ayrılmış Bellek - DirectX® 10
Ekran    : 15.4" WXGA 1280x800 TFT Parlak Renkli Ekran
Optik Sürücü    : DVD±RW DUAL
Kablosuz Ağ    : Wireless 802.11 b/g
Card Reader    : Multi Card Reader
Ethernet    : 10/100 Ethernet
Fax Modem    : 56K FAX / Modem
Ses    : High definition audio - mikrofon
USB Port    : 3X Usb 2.0 port
Diğer    : VGA Out - PCI-e mini
Batarya    : 6 Hücreli Li-ION smart batarya
Kamera    : 1.3 MP Web Kamera
Bekleme Süresi    : 130 Dakika
Ağırlık    : Batarya dahil 2.5 kg
Boyutlar    : 359 mm/268 mm/24.8-37 mm
Ekstra    : Canon IP 1300 Yazıcı Hediye+çanta

fiyat 1250 ytl (12 taksit)   $ = 1.25

hayırlı olsun bende bunu aldım ve gayet memnunum.

Çevrimdışı KaDiRLaND

• İlk Adım
  • *
  • Toplam: 2
    • Tv izle, Canlı Yayın
« Yanıtla #4 : 16 Şubat 2009, 12:27:35 »
Özelliklere göre uygun fiyat verilmiş.Hayırlı olsun .

Çevrimdışı WhiteScars

• Genel Yönetici
  • Usta
  • (,^^)
« Yanıtla #5 : 18 Şubat 2009, 00:01:14 »
Bir üyemizin özel mesaj yoluyla ilettiği sorular

Alıntı
arkadasım ılk once yapmıs olduğun detaylı ınceleme ıcın cok tesekkur ederım.uzun zamandır dızustu pc almak ıcın arastırma yaptım gerek marka olarak gerekse ozellık olarak bakmadığım model bakmadığım marka kalmadı sl 500 uzun zamandır gozumun ıcıne ıcıne gırıyor:) yapmıs olduğun ıncelemede gayet guzel anlatmıssın ama kasa yapısı olarak çok kaba dıye yazılar okudum bırde acaba yük esnasında ısınma yapıyormu bırde sarj adaptoru buyuk mu kucukmu bu konularda benı aydınlatırmısın ha bırde unutuyordum az kalsın ram ları yukselttım demıssın bunu yapmak cıhazı garantı dısı bırakmıyormu ha bır soru daha:) bataraya garantısı ıle cıhaz garantısı aynı suremı bazı fırmalar batarya ya 6 ay gıbı bır zaman bıcıyorlar hımm bır dusuneyım baska sorum varmı? aa sanırım yok:) sımdıden cok teşekkurler yorumlarını beklıyorum..

Kasa yapısı klasik IBM dizüstü kasaları gibi. Sivri hatları var. Verdiğim linkteki resimdende görebileceğiniz gibi. Yani bir çok dizüstü bilgisayardaki gibi cancanlı şeyler yok. Isınma olayı çok yok. Gerçi bir oyun kurup oynamak daha nasip olmadı ama toplam 112 işlem çalıştırırken bile ısınmıyor. Açıkcası daha bilgisayarı zorlayacak çok iş yapmadım. Şarj adaptörü ortalama bir boyda. kablosu pek uzun değil. Cihazın ramlerini aldığım yer taktı o yüzden garantisi falan gitme gibi bir durum yok. Ayrıca RAM değişikliği yaptığınızda bilgisayarın garanti kapsamı dışına çıkacağını hiç sanmıyorum. Her şeyi ile 2 yıl garantili bu bilgisayar. Yeni aldığım ramler de dahil.

Çevrimdışı vetstek

• İlk Adım
  • *
  • Toplam: 0
« Yanıtla #6 : 18 Şubat 2009, 08:24:08 »
yorumların ve emeklerın ıcın cok tesekkurler arkadasım gercekten cok aydınlatıcı oldu.keske ağır bır oyun yukleyıp deneseydın:) ama sanırım yınede pek ısınmaz ıbm bu konuda ıyıydı dılerım lenovo da bu mırası hakkıyla devralmıs ve surduruyordur.yardımların ıcın tesekkurler..

Çevrimdışı yakamoz06

• İlk Adım
  • *
« Yanıtla #7 : 20 Şubat 2009, 03:46:52 »
WhiteScars  öncelikle laptopun hayırlı olsun ve bilgiler için saol verdiğin siteyi sayende öğrendim ve bilg. almayı düşünüyordum şimdi kafam iyice karıştı o kadar marka ve model varki.  Sitede (Acer Aspire AS5930G-582G25MN 2.0GHz 250GB 2GB 15,4" Vista ) modelininde çok iyi olduğu hakkında yorumlar var. (Oyun için)

Bu arada klavyenin su geçirmez olması mükemmel bir özellik yalnız su geçirmez diye bir yazıya raslamadım!
Eğer oyun yüklediğindede bizi bilgilendirirsen seviniriz.  ;)

Çevrimdışı WhiteScars

• Genel Yönetici
  • Usta
  • (,^^)
« Yanıtla #8 : 21 Şubat 2009, 02:00:16 »
Laptop'a işletim sistemi ilk yüklendiği zaman çalışan vidyolarda gösteriyor. Laptopun üstünden su döküyolar alt tarafından çıkıyor. İşlemci hızı düşük gibi geldi bana söylediğin bu Acer'ın. Arada çekirdek başına 400 Mhz lik bir fark var 2 çekirdek sayarsan 800Mhz yapar. Ben hala bu bilgisayarın türkiye şartları altında alınabilecek en iyi laptop olduğunu düşünüyorum.

Bu arada:
Eğer bu bilgisayarı alırsanız, üzerine linux vs bir şey yüklemeyin. Çünkü lenovo laptoplar ile gelen recovery sistemini bozuyor. Sonra düzeltmesi zor oluyor. Gerçi ben düzeltmedim tamamen hard diski formatlayıp, Vista 64 bit kurdum. Ama tavsiye etmem programları driverları falan yüklemesi cidden çok uzun sürüyor. Kimine göre dezavantaj sayılabilir bu ama dikkat edin derim. Bu arada 4 gb ram almıştım. 32 bitlik işletim vista home premium(bu bilgisayarın üzerinde gelen işletim sistemi) de bu rami desteklemiyordu. O yüzden zaten 64 bitlik bir işletim sistemi kuracaktım.

Kısacası HDD ile oynamayın. Recovery sistemi bozuluyor.  ;D
« Son Düzenleme: 21 Şubat 2009, 02:02:30 Gönderen: WhiteScars »

Çevrimdışı mindquake

• İlk Adım
  • *
« Yanıtla #9 : 03 Mart 2009, 03:06:26 »
Teşekkürler, gözüme kestirdiğim ve yakında alacağım bilgisayarın Türkçe incelemelerini ararken Google'da ilk sayfada burası çıktı, incelemeniz de gayet doyurucu.

Yabancı çok inceleme okudum (onların da geneli çok iyi diyor bu bilgisayara) ama bir de bizim vatandaşlar ne demiş diye merak ettim doğrusu  ;D

Thinkpad'i efsanevi sağlamlığı (arkadaşımda 5 yıllık bir modeli var ve hala yeni gibi sapasağlam) ve bu fiyata gerçekten harika bir donanımla gelmesi yüzünden oldukça beğendim ve almaya karar verdim.

İlk zamanlar RAM'i yükseltmeyi düşünmüyorum ama bir süre sonra max. kapasite olan 4'e tamamlarız artık.

Daha almadan birlikte geçireceğimiz yılları düşünüyorum, çok umutluyuz kendisinden  ;D

Teşekkürler tekrar inceleme için!

Çevrimdışı Mehtap..

• İlk Adım
  • *
« Yanıtla #10 : 20 Temmuz 2009, 13:27:51 »
merhaba bende yeni hatta çok yeni IBM lenovo SL500 kullanıcısıyım merak ettiğim şey parmak izi okutma işlevi nasıl çalışıyor ? bir çok yere baktım fakat kaydadeğer bir cevap bulamadım tam açıklamalı ve gerçekten işe yarıycak bi cevap verirseniz sevinirim şimdiden teşekkürler.. ;)

Çevrimdışı WhiteScars

• Genel Yönetici
  • Usta
  • (,^^)
« Yanıtla #11 : 23 Temmuz 2009, 16:07:33 »
kitapçığını okumanızı tavsiye ederim. Kısaca bir kereye mahsus parmaklarınızdan birini tanıtıyorsunuz sisteme daha sonra her seferinde aynı parmağı kullanarak windows'a giriş yapabiliyorsunuz. firefox tarayıcısına bir kaç eklenti eklediğinizde mail hesaplarınaza falanda parmak iziyle giriş yapabiliyorsunuz.

Çevrimdışı Mehtap..

• İlk Adım
  • *
« Yanıtla #12 : 24 Temmuz 2009, 13:27:38 »
çok teşekkür ederim yardımcı olduğunuz için işe yaradı gerçekten kullanabiliyorum şimdi =)

Çevrimdışı serseri_kursun

• Çömez
  • **
  • Toplam: 1
« Yanıtla #13 : 08 Eylül 2009, 11:50:27 »
hayırlı olsun bu fiyata alınabılecek guzel bi laptop
SERSERİ_KURSUN

Bilişim Forum

« Yanıtla #13 : 08 Eylül 2009, 11:50:27 »

İstediğiniz Sorudan Başlayabilirsiniz | Doktor a Sor