Gönderen Konu: Bilgisayar Mühendisliği hakkında detaylı bilgilendirme yazısı ve sorularınız...  (Okunma sayısı 88860 defa)  Share 

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı WhiteScars

• Genel Yönetici
  • Usta
  • Toplam: 143
  • (,^^)
Kuşkusuzki hayatta en önemli unsurlardan birisi eğitimdir. Eğitimde yönlendirme, bilgilendirme yanlış yapıldığı zaman ülkemiz gençlerinin kaderi ile oynanmaktadır. Bu yazıyı yazmamın sebebi, gelecekte mühendis olmak isteyen, özellikle bilgisayar mühendisi olmak isteyen genç arkadaşlara bir fikir verebilmektir.

Ben 2006 yılında bilgisayar mühendisliğinden mezun olmuş 2007 yılında bilgisayar mühendisliği yüksek lisans programına başlamış, aynı zamanda araştırma görevlisi ve okutman olarak üniversitede çalışmaktayım.

İlerde bölüm tercihleri yaparken bence en çok dikkat etmeniz gereken unsurlardan bir tanesi yeteneklerinizdir. Diğer önemli bir unsur ise karakterinizdir. Öncelikle biraz mühendislik kavramını inceleyelim.

Mühendislik kavramının temelinde üretmek, sorun çözmek, sorun yaratmak ve hayal etmek vardır. Bunlarıda biraz inceleyelim

Üretmek
Mühendis olan insanlar bir şeyler üretmek zorundadır. Yeni bir şey yapmak var olan sistemi geliştirmek gibi yetenekleri, öngörüsü ve fikir yürütebilme kabiliyetinin olması gerekir. Bu yüzden analitik zekası normalin üstünde olması büyük bir avantaj sağlayabilir. Ama olmasa da olur :D Bir çok bilimin temelinde matematik, fizik, kimya yatmaktadır. O yüzden mühendis olacak insanın bu konular üzerinde iyi bir birikim yapması gerekmektedir.

Sorun Çözmek
Sorunları sevmesi lazım mühendis adam. Mesela bir yazılımda bir hata vardır, oturup günlerini harcayıp o hatayı çözmeyi sevmesi lazım. Eğer bundan haz almayacağınızı düşünüyorsanız, mühendislik mesleğine yaklaşmamanızı öneririm.

Sorun Yaratmak
Sorun çözmek gibi sorun yaratmanızda gerekiyor. Bundan kastım her şey güzel sistematik bir şekilde çalışsa bile, mutlaka o sistemi daha iyiye #####ürebilecek yöntemler mevcuttur. Buna geliştirme denir.

Hayal Etmek
Hayal etmek mühendisliğin bir parçasıdır. Bazen hiç akla sığmayacak bir çok şey hayal gücü sayesinde gerçekleşir. Bu yüzden ünlü bilim adamı Einstein hayal etmenin bilim açısından çok önemli olduğunu bastıra bastıra belli etmiştir. Hayal edesinizki yapacak, uğraşacak bir işiniz olsun.

Bu bahsettiklerim genel kavramlar şimdi biraz daha özele inelim ve Bilgisayar mühendisliği hakkında tartışalım. Bu kısmı soru cevap halinde geçeceğim. Bir çok insanın merak ettiği sorulara cevap bulabilmesi için.

Soru: Ben bilgisayar mühendisliği okumak istiyorum, fakat matematik alt yapım sağlam değil. Acaba bilgisayar mühendisliğini kazandıktan sonra üniversite hayatımda ne gibi zorluklarla karşılaşırım?

Cevap: Öncelikle yukarda da bahsettiğim gibi matematik fen alanları mühendislik bölümleri için çok önemli unsurlardır. Fakat bilgisayar mühendisliği eğitiminde her şey matematik fen ağırlıklı değil. Toplasanız belki 10-15 ders bunlarla alakalıdır. Diğerleri bilgisayar network yazılım gibi konuları içerir. O yüzden pek fazla korkmanıza gerek yok. Ama bu alanlarda kendinizi geliştirmeniz gerekiyor.

Soru: Bilgisayar Mühendisi ne iş yapar?

Cevap: Bilgisayar mühendisi bir çok iş yapabilir arkadaşlar. Fakat aslında yapması gereken işler, yazılım projeleri yönetmek, ağ yöneticiliği, veri tabanı uzmanlığı, yazılım güvenliği, bilgisayar donanımı gibi alanlar olabilir.

Soru: Neden bilgisayar mühendisliği okuyayımki, 15-16 yaşındaki çocuklar bile format atıp bilgisayar tamiri yapıyorlar. Internetten sağdan soldan kod parçaları bulup, program, web sayfası yapabiliyorlar. Bence bu meslek anlamsız...

Cevap: Bilgisayar mühendisinin işi ne bilgisayar tamir etmektir ne de program yazmaktır. Zaten bu işler için üniversitelerde 2 yıllık teknisyenlik, programcılık gibi bölümler bulunmaktadır. Bilgisayar mühendisliğinin temelde sistem oluşturmak, çözüm üretmek vardır. Yani kısacası bir yazılım projesinden bahsediyorsak eğer şöyle diyebiliriz. Bilgisayar mühendisi yazılım projesinin başında olur. Yazılımın nasıl yazılacağına, diğer sistemlerle nasıl bütünleşeceğine, yazılımın parçalara bölüp, nasıl yapılacağının kararını vermesi gibi işlerle meşgul olur. Aynı zamanda yazılım ekibinin başında olup, ekip çalışanlarının sorunları ile ilgilenmesi gerekmektedir. Mühendis yazılımın dizaynını yapar programcı da dizayna uyup kodu yazar. Sistem normalde bu şekilde işlemesi gerekiyor. Fakat Türkiye'de ekmek parası yüzünden sistemde çeşitli kaymalar var :D

Soru: Peki biz programlama yapacak teknik donanıma sahip olacakmıyız bilgisayar mühendisliği okuduktan sonra?

Cevap: Teorik olarak evet. Fakat 2 yıl programcılık okuyan arkadaşlar sizden daha fazla programlama tecrübesine sahip olacaklardır. Çünkü Bilgisayar mühendisliği programında sadece yazılım yok (ağ, veritabanı, donanım gibi konularda var). En fazla 2-3 yazılım dili öğrenerek mezun olacaksınız. Önemli olan bir şey ise, eğer bir yazılım grubunun başında proje menejeri olarak duracaksanız o insanlardan fazla bir yazılım tecrübesine sahip olmuş olmanız gerekiyor. Bu da şu demek, eğer başarılı bir mühendis olmak istiyorsanız çok fazla emek harcayıp, çok az uyuyacaksınız.

Soru: Peki genel olarak nasıl bir eğitim alınır bilgisayar mühendisliği seçildiğinde?

Cevap: Bilgisayar mühendisliğinde toplam 3 dal mevcuttur. Bunlar yazılım, donanım ve ağ olarak ayrılırlar. Bu bölümde 3 konuyada eşit ağırlık verilecek şekilde eğitim verilmesi gerekir.

Soru: O zaman biz bu 3 konuda da çok sivrilemeyeceğiz. Hepsinden bilgimiz olacak ama herhangi biri üzerinde uzmanlığımız olmayacak. Bu da mezun olunca (noluyo lan?  :-\) dememize sebep olacak? :D

Cevap: Evet böyle bir durumda söz konusu. Zaten bu yüzden amerikada artık bilgisayar mühendisliği bölümü yok. Bu ana dallar 4 gruba ayrılmış durumda. Bunlar Bilgisayar Bilimleri (Computer Science), Yazılım Mühendisliği (Software Engineering), Donanım Mühendisliği, Ağ Yöneticiliği (Network Administration). Türkiye de ise bu sisteme yavaş yavaş geçiliyor. Peki bilgisayar mühendisliğini bitirince bize ekmek yok. Bu bölümden mezun olanlar bütün ekmekleri alacaklar diyorsanız, size başka bir alternatif sunabilirim. Yüksek Lisans yapmak. Bilgisayar mühendisliğinden mezun olduğunuzda bu alanların hepsinde ortalama bir bilgi sahibi olursunuz. Fakat yüksek lisansta belli alanlara kayıp o alanlarda sivrileşebilirsiniz. Eğer böyle bir şey yaparsanız o zaman bu yukarda saydığım bölümlerden mezun olanların işi zorlaşır.  ::)

Soru: Peki ben bilgisayar mühendisi olmaya karar verdim beni ne gibi zorluklar bekliyor?

Cevap: İşte bu kısım en eğlenceli kısım :D. Çok fazla zorluk var bunlarıda sorular olarak cevaplıyım.

Soru: İngilizce şart mı bu işte?

Cevap: Evet. Hem de kesinlikle. Çünkü bilişim sektörünün merkezi amerika. Bir çok kitap dergi makale ingilizce yazılıyor. Hatta bazı konularda türkçe kaynak bulmak nerdeyse imkansız. İngilizce olarak verilen kaynaklar genelde daha doyurucu. Bu yüzden bilgisayar mühendisliği okurken ingilizce eğitim veren bir üniversiteye gitmenizi kesinlikle tavsiye ederim.

Soru: Yazılım konusunda sivrileşmek istesem ne gibi zorluklar var?

Cevap: Yazılım sektörü Türkiye'de iş bulmak istiyorsanız ilk seçeceğiniz bölüm olması gerekiyor. Karnınız aç kalmaz iyi bir yazılımcıysanız. Zorluklarına gelince, şu anda en popüler dilleri adınız gibi bilmeniz gerekiyor. Java, C#, C++, Delphi, PHP, ASP, JSP, CSS, HTML gibi. Sadece yazılım dilini bilmekte sizi kurtarmaz. O dile hakim olmalı avataj ve dezavantajlarını bilmeniz gerekmekte. Günümüzde adam akıllı bir yazılımcıyım demek için event-driven (düz programlama) programlamadan çıkıp object-oriented (Nesne tabanlı programlama) programlama bilmeniz gerekiyor. Nesne tabanlı programlama konusunda da uzman olmanız gerekiyor. Aynı zamanda bu dillerde çalışacak bileşenleride çok iyi bilmeniz gerekir. Mesela veri tabanları. MySQL, Oracle, MSSQL veri tabanlarını iyi bilmeniz gerekir. Kısacası tam donanımlı yazılımcı olmak kolay değil. Yazılım işini bitirdiğiniz zaman bile yeni kapılar açılıyor. OpenGL, DirectX programlama, Web servisleri yazma gibi.. Bu bölümde uzmanlaşınca, yazılılm ile ilgili bütün meslek dallarında çalışabilirsiniz.

Soru: Donanım üzerinde geliştirmek istesem kendimi?

Cevap: Donanım kısmı aslında bana biraz yabancı bir kısım o yüzden çok fazla detayına girmeden yazacağım. Öncelikle picc programlama, assembly, gibi dilleri iyi bilmeniz lazım. Elektriksel devreler, elektronik bu tip şeylere meğilli olmanız gerekiyor. Fizik elektronik bilgilerinizin iyi olması gerekiyor. Bu bölümde kendinizi geliştirirseniz robot mekanizmalar, otomasyon sistemleri gibi meslek dallarında iş bulabilirsiniz.

Soru: Peki Ağ üzerine çalışsam?

Cevap: Bilgisayar ağlarında uzmanlaşmak zor iştir. Bu yöne gitmeye niyetliyseniz, Linux'ü adınız gibi bilmeniz gerekmektedir. Çünkü linux başlı başına bir ağ oyuncağıdır. Bir çok kavramı linux üzerinde uygulayabilir test edebilirsiniz. Mesela web sunucusu kurup yönetme, ftp sunucuları, mail sunucuları, dhcp sunucuları kurmak, ayarlamak ve bakımını en rahat linux ortamında kurcalayıp öğrenebilirsiniz. Linux hakkında dökümantasyonlar en güzel ingilizce olarak verilmektedir. Aynı zamanda ağ güvenliği uzmanlığı gibi meslek dallarınada merakınız varsa bu yönde kendinizi geliştirip, linux'ün altından girip üstünden çıkmanız gerekiyor. Aynı zamanda Network Protokollerini, data transfer olaylarını, sinyal iletme gibi konularda uzmanlarşmanız gerekmektedir. Kişisek tavsiyem eğer bu konular üzerinde kendinizi geliştirmek istiyorsanız eğitim hayatınız boyunca Microsoft ürünlerinden uzak durun. Çünkü bu ürünler şeffaf değildir. Sizin yapmanız gereken şeyi otomatik olarak kendisi yapar siz arka planda ne olup bittiğini bilmezsiniz. Hem linux windows'u döver  :-*

Çok yazdım yoruldum. Eğer sorularınız varsa bu kısımda paylaşabilirsiniz.
« Son Düzenleme: 12 Şubat 2009, 13:58:42 Gönderen: WhiteScars »
İnsanoğluna bırakabileceğiniz en güzel miras tecrübelerinizdir...

Çevrimdışı anchorarmour

• Çaylak
  • Toplam: 11
    • ONLİNE OYUN
Hangi üniversiteden kaç puanla girdin?
Hayalleri gerçekleştirmek için önce uykudan uyan!

Çevrimdışı WhiteScars

• Genel Yönetici
  • Usta
  • (,^^)
konumuzla bir alakası var mı?

Çevrimdışı anchorarmour

• Çaylak
  • Toplam: 11
    • ONLİNE OYUN
Bende bilgisayarmühendisi olacağım onun için sordum hemde başlığı bilgilendirme demişsin sonrada alakası ne diyorsun
Hayalleri gerçekleştirmek için önce uykudan uyan!

Çevrimdışı WhiteScars

• Genel Yönetici
  • Usta
  • (,^^)
191 puan (eski sistemle) uluslararası kıbrıs üniversitesi burslu bilgisayar mühendisliği programı. Ben mezun olalı epey oldu 2006 mezunuyum. o yüzden bende ilk başta alakasını göremedim ondan alakası var mı diye sordum :)

Çevrimdışı tekno42

• İlk Adım
  • *
  • Toplam: 0
    • Define işaretleri
Güzel bir açıklama olmuş. Web tasarımı ve internet dilleri php asp pek bilgisayar mühendislerin alanına girmiyor galiba.
You are not allowed to view links. Register or Login

Çevrimdışı WhiteScars

• Genel Yönetici
  • Usta
  • (,^^)
Onlar biraz çerez gibi kalıyo bil. müh. eğitimi aldığında.

Çevrimdışı Mehmet ATAŞ

• Çömez
  • **
  • Toplam: 1
Güzel bir bilgiledirme olmuş. Bende bir yerlerde okuduğum fakat gerçekliğini bilmediğim ama hoşuma giden bir meseleyi anlatayım.

-1950'lerde amerikada bilgisayar mühendisleri yeni yeni yayılmaya başlamış. Tabi o zamanlar çok değerli.Amerikada kısa sürelide olsa şöyle bir yasa çıkarılmış. Bilgisayar mühendisleri yakalarna bir yakalık taksınlar ve gün içinde belirli önceliklere sahip olsunlar demişler(trafikte,hastande vs.).

Bunu anlatmamın nedeni aslında bilgisayar mühendisliğin önemini anlatmaktır. Bilgisayar mühendisi yanlızca web sitesi ,design vs. şeylerle ilgilenen insan değildir. Bir bilgisayarın işleyişi yani bilgisayarın görünmeyen tarafından bakarak görmeye ,bilgisayarı son kullanıcıya daha kullanışlı bir hale getirir.Ayrıca bilgisayar mühendisliği, çok fazla genel bir başlıktır.Yani altında bir çok ana konu yatan baba bir konudur. Onun içindirki bilgisayar mühendisinden bilgisayar mühendisine farklı konularda büyük farklılıklar gösterebilir. Bu çok normal bir mevzudur. Açıkca söylemek gerekse hakkıyla yapıldığında gayet ağır bir iştir. İşini hakkıyla yapan bütün meslektaşlarımı kutluyorum.

Çevrimdışı xXxIaMLeqenDxXx

• İlk Adım
  • *
BnM De Ödw WarDı,GzL Br PaYLaŞm OlmŞ  ;)

Lütfen Türkçemizi düzgün kullanalım.
« Son Düzenleme: 01 Mart 2010, 11:39:13 Gönderen: Faik Özkara »

Çevrimdışı adsl456

• İlk Adım
  • *
peki hocam ben lise son sınıftayım ve alanım türkçe matematik bilgisayara ilgim oldukça fazla fakat matematik dersim fazla iyi değil orta 3 alıyom genelde bide lise 1 de fizik kimya biyoloji de buna yakındı buna rağmen bilgisayar mühendisliğini seçip bu bölümde başarılı olabilirmiyim bana doyurucu bi cevap vermenizi isteyecem kendinizden örnekler verseniz iyi olur sizin derslerniz nasıldı bu bölümü seçmeden önce

not anadolu öğretmen lisesinde okuyorum haliyle bizim sınavlar diğer okullara göre daha zor oluyor. bunuda göz önüne alırsanız sevinirim.bide ingilizcede sıkıntı var ünüveriside öğrenmek yeterli mi olur yoksa lisede öğrenemeden bu bölüme giremezmiyim
« Son Düzenleme: 13 Haziran 2010, 10:10:01 Gönderen: adsl456 »

Çevrimdışı WhiteScars

• Genel Yönetici
  • Usta
  • (,^^)
Eğer türkçe matematik bölümünden bilgisayar mühendisliğine geçebilmede bir engel yoksa olabilir. (Bizim zamanımızda sadece sayısal bölümden tercih edilebiliyordu.) Matematik, Fizik, Kimya ilk yıllarda alacağın dersler. Genelde lisede öğrendiklerinden fazla zorlukta olmazlar. Matematik önemli. Biraz çalışman gerekiyor. Bende Anadolu Öğretmen Lisesi çıkışlıyım. Orda aldığın eğitim yeterli olacağı kanaatindeyim. Fakat ingilizce problemini çözmen gerekiyor. Bu devirde doğru düzgün mühendis olmak için dünya standartlarında olmanız gerekiyor. Dünya standartlarında olmak içinde ingilizce şart. Zaten iş başvurularında vs ingilizce olmadığı zaman eleniyorsunuz. Benim tavsiyem ingilizce eğitim veren bir üniversitede okuman. Biyoloji kimya ve fizik 2. sınıftan sonra artık işine yaramıyor. Daha çok programlama, network konuları, donanım konuları işliyorsun. Fakat işin içinde Matematik her zaman var.

Üniversitede 4 lük notlama sistemi geçerlidir. ilk yıl ortalamam 3.00 - 3.50 arasındaydı. Matematik, Fizik Kimya derslerini aldığımız zamanlar. 2. sınıfta düşüşe geçti :) Burada ileri matematik, fizik, elektronik dersleri ağır geliyor biraz. 3 ve 4 te ortalamam çoğu zaman 3.00'ın üstündeydi. Sonuçta 2.70 gibi bir ortalama ile bitirebildim. Dersi derste dinleyen sınavdan bir önceki gün sabaha kadar warcraft, warhammer, rome total war, counter strike oynayan bir tiptim :) Bunları tasvip etmiyorum. Fakat söylemek istediğim dersi derste dinleyip ödev, proje vs. bu tip şeyleri kendinize çok yüklenmeden zamanında yaparsanız ortalamanın üstünde bir şekilde mezun olmanız kolaylaşıyor. Bir tavsiyemde, ders konuları dışında kendinizi geliştirmek için çok çalışın. Örneğin ben 1. sınıftayken linux kullanmaya başlamıştım. 3. sınıftayken Java öğrenmeye başlamıştım. 4. sınıfta PHP öğrenmiştim. Normalde bunları okulda öğretmezler. Belki bir kaçı öğretiliyordur fakat bizim okulda yoktu. Kişisel gelişim bilgisayar mühendisliğinde oldukça önemlidir.

Çevrimdışı şahmaran

• İlk Adım
  • *
ben şuan bilgisayar mühendisliği 1.sınıf öğrencisiyim ve bu bölümü gerçekten isteyerek geldim. kendimi okul dışında da geliştirmek istiyorum sizce neler yapmalıyım?

Çevrimdışı TheNEsTLee

• İlk Adım
  • *
Ya benim durumum kötü lise 1. sınıfa bu sene geciorum puanımın ortalaması 294 annemler beni özel okula yolluycak 2.sene anadolu lisesine geciş yapıcam ama benim bilgisayarla aram cok iyidir ve bende olmak istiyorum sence ne yapmalıyım yani hangi liseye gitmeliyim bu konuda yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkür ederim :)

Çevrimdışı WhiteScars

• Genel Yönetici
  • Usta
  • (,^^)
Derlerin ödevlerin projelerin dışında boş kalan vakitlerinizi google ile değerlendirin. Örneğin linux ile başlayabilirsiniz. Nedir nasıl kurulur nasıl kullanılır vs. Yada bir programlama dilini öğrenmeye başlayabilirsiniz. (Java, C, C#)

Okuduğunuz lisenin pek bir anlamı yok. Önemli olan düzgün eğitim veren bir üniversitede hakkını vererek bilgisayar mühendisliği okumak.

Çevrimdışı Lotus Expeditor

• Çırak
  • Toplam: 69
  • Lotusun tekiiiiiiiiiii
2011-2012 eğitim öğretim yılında 8. sınıfta olacağım ,6.sınıfta biraz dersleri boş verdim bazı sorunlarımda vardı çözüldü. SBS Puanım 6.sınıfta 387 oldu 7. sınıfta 390 oldu fakat daha yüksek bir puanı çevremdekiler yüzünden kaçırdım 3 yanlış 1 doğruyu #####ürür yüzündende oldu biraz. Tüm dersleri bitirdim hatta kontrol ettim geriye 1 saati kaldı matematikten 5 tane soru yaptım gerisi boş :) 1 saat matematiğe kaldı ve ben yapmadım fazla şekil beni itti (fazla şekil bana zor geldiğini sanıyordum) sınav bitti geldik eve babam mali müşavir yapacağımı sorulara bakıp anladı verdi kitapçığı sordu soruyu 16 soruyu yaptım doğru diğer ikiside hatırlamaya çalıştım ve oldu ve bu 15 dakika bile sürmedi ,türkçem iyidir ama yanlışım beklediğimden çok oldu , sosyal ,fen ve ingilizcede toplam 10 yanlış , dikkatsizlikten ingilizceden yanlışım 3 oldu ,fenden ise 4 yanlış vede 2 dikkat ve 2 unutma oldu. 8.sınıfta öğretmenlerim üstüme düşeceklerini arayıp söylediler ,okulda sevilen bir öğrenciyim zekamın normalin üstünde olduğunu söylüyor öğretmenlerim. Evet 8.sınıfta daha dikkatli olursam iyi bir liseyi alırım. Dikkatsizlik sadece sınavda mı olur ,söyleneni unutmuyorum anında aklımda dersi derste dinlerim ,evde ödev yapar arada test çözer ,arkadaki ev halkının istemediği eski aletlerden aldığım parçalardan oluşma atölyemde deneyler yaparım ve bilgisayardada Java öğrenmeye çalışıyorum ,GİMP te iyiyim ve şimdilik en önemlisi web tasarımcılığı yaparım. Size sorum üzülmeli miyim yoksa sevinmeli ?
Sevgilerle ve geri dönüş beklentisiyle Lotus Expeditor
Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

Çevrimdışı WhiteScars

• Genel Yönetici
  • Usta
  • (,^^)
Yaşın daha erken bilgisayar ile uğraşmak için. Tavsiyem bu yaşta sosyalleşmen. Bilgisayar başında çok vakit geçirme. Arkadaşlarınla kez, kız arkadaş bul kendine falan :), spor yap, kitap oku. Lise zamanı uğraşırsın bilgisayarla. Özellikler sonlarına doğru

Çevrimdışı Lotus Expeditor

• Çırak
  • Toplam: 69
  • Lotusun tekiiiiiiiiiii
zaten bilgisayarla çok uğraşmıyorum ,spor olarak yüzme ve taekwondo ile uğraşıyorum ,okulda bir çok nedenden dolayı ünüm var. Bir kez gördüğüm şeyle uğraşşam hemen öğreniyorum ,sınav heyecanı var bende çok saçma
Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

Çevrimdışı riza78

• İlk Adım
  • *
Merhaba arkadaşlar ben bilgisayar mühendisi değilim ama çok iyi php .net bilgim var html css de bunların başında ama en çok profesyonel olduğum konu joomla ve oprncart işi olan arkadaşlar bana You are not allowed to view links. Register or Login ulaşabilirler.

Çevrimdışı fatma-35

• İlk Adım
  • *
Güzel bir açıklama olmuş

Çevrimdışı ATSIZ

• İlk Adım
  • *
Merhaba hocam ben bu sene Bilgisayar Teknolojisi Bölümünden DGS ile Bilgisayar Mühendisliğine geçtim.Bölümüm ingilizce olduğu için bu sene hazırlık okuyorum ingilizce devam etsem çok zorlanır mıyım bölümde 3 ten başlarsam alttan derste alacağım mecburen yoksa Türkçe bölüme mi geçsem.3. sınıftan mı başlıcam onuda tam bilmiyorum.DGS den giren bir arkadaşınız falan var mı beni bilgilendirirseniz çok sevinirim.Saygılarımla

Selçuk Üniversitesi-Bilgisayar Teknolojisi
Fatih Üniversitesi-Bilgisayar Mühendisliği

Çevrimdışı headbangci

• İlk Adım
  • *
Lise Son Sene Öğrencisiyim cocuklugumdan berı bılgısayarlarla ugrasırım donanım acısından degıl yazılım acısından bu bolum acısından kendımde gordugum en ıyı ozellık merak etmek ve arastırmak 8. sınıftayken yanlıslıkla f12 ye bastıgımda kodları gormustum o gun merak ettım arastırdım html kodları hakkında bılgıler ogrendım tasarımlar filan yaptım bu meslegı ıstıyorum onemlı olanda insanın sevdiği mesleği yapmak değilmi zaten şöle bi sorum olucak okuyacağım üniversitenin bi farkı varmı mesela gittiğim üniversite ingilizce eğitim verse ama adı duyulmuş bi üniversite olmasa ?

Çevrimdışı maskot87

• İlk Adım
  • *
açıklayıcı bilginiz için tşkler...

Çevrimdışı unsalatakan

• İlk Adım
  • *
merhaba, ingilizcede sıkıntım yok iyi bir ingilzcem var, Bilgisayar mühendisliği bölümünü ingilizce okumazsam bana ingilizce öğretmemesi dışında başka ne gibi dezavantajım olur.

Bilişim Forum

İstediğiniz Sorudan Başlayabilirsiniz | Doktor a Sor