Gönderen Konu: Kontörlü hattı olanlar dikkat!  (Okunma sayısı 2486 defa)  Share 

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Harun PEYNİR

 • Genel Yönetici
 • Usta
 • *****
 • İleti: 1215
 • Toplam: 86
  • Bahar Sokak
Kontörlü hattı olanlar dikkat!
« : 04 Mart 2009, 21:06:55 »Cep telefonundan arayarak kontör isteme yöntemiyle yapılan dolandırıcılık mağdurlarına her geçen gün yenileri ekleniyor.

Önceden tespit ettikleri telefon numarasını arayan veya çağrı bırakan zanlıların kendilerini Ankara Emniyet Müdürlüğü'nde görevli başkomiser veya müdür olarak tanıttıkları, zanlıların vatandaşları ikna edebilmek adına gerçekten görevli şube müdürleri veya büro amirlerinin adlarını ve telefonlarını verdikleri tespit edildi.

Ulaştıkları vatandaşlara en yakın petrol istasyonu, market veya telefon bayisinden kontör almalarını söyleyen şebeke üyelerinin, bazı mağdurlardan telefonlarını açık tutmalarını istedikleri, tereddüt eden vatandaşları ise ''GSM firmasıyla görüşüldü, bu görüşmeler faturanıza yansımayacak'' veya ''Emniyet Genel Müdürlüğü kontörlerin parasını size geri ödeyecek'' diye ikna ettiği öğrenildi.

Adana'da son olarak Çukurova Özürlüler Derneği (ÇÖZDER) Başkanı Ahmet Ataş'ı arayan şebeke, soruşturma için kontör talep etti. Ataş, polise yardımcı olabilmek adına kontör göndermeyi kabul ettiğini belirterek, ''Asayiş Şube Müdürlüğünden arandım, bir kentin Tugay Komutanının eşinin benim numaramdan rahatsız edildiğini söylediler'' dedi.

Bu kişilerin gün boyunca kendisini aradığını ve uzun görüşmeler yaptığını, zaman zaman da telefonda beklettiğini ifade eden Ataş, şunları kaydetti:
''Gizli bir soruşturma yaptıklarını, telefonumun numarasının kopyalanıp suça karıştığını, kopyalayan kişinin bulunması için istediklerini yapmam gerektiğini söylediler. Telefondaki kişi benimle konuşurken polislerin kullandığı telsiz anonsu sesleri geldiği için şüphelenmedim. 4 adet 250 kontör olarak şifrelerini onlara illettim. Sonra Emniyet Müdürlüğüne geleyim, sorun neyse karşılıklı görüşelim dediğimde kabul etmediler. Gelmeme gerek olmadığını söylediler. Ben yine dernek başkanlığı nedeniyle görüştüğüm emniyet yetkililerine durumu anlatınca dolandırıldığımı anladım.''

Ataş, şebeke üyelerinin kendisini aradığı telefon numarasıyla savcılığa başvurup, dilekçe verdiğini bildirdi.

KABUL ETMEYİNCE KÜFÜR ETTİLER

Adana Şehit Aileleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Emine Kunt da dolandırıcıların kendisini aradığını, isteklerini kabul etmeyince hakaret ettiklerini belirterek, Emniyet Müdürlüğüne başvuruda bulundu.
Kendisine cep telefonundan ulaşan kişilerin, aynı yöntemle yaklaştıklarını ifade eden Kunt, ''Benden kontör istediler. Daha önce bu tip olayları duyduğum için kabul etmedim. Bu konuyu emniyet müdürlüğüne gelerek konuşabileceğimi söyledim. Sinirlenip, 'seni alır #####ürürüz. Ona göre dediğimizi yap' dediler. Ben yine de kontör göndermeye yanaşmayınca, bana ve emniyet teşkilatına küfür ettiler. Bunun üzerine durumu Emniyet Müdürlüğüne bildirdim. Yankesicilik ve Dolandırıcılık Büro Amirliğine de yasal başvurumu yaptım'' diye konuştu.

PARÇA KONTÖR OLARAK SATIYORLAR

Emniyet Müdürlüğü yetkilileri, şebeke üyelerinin mağdurlardan aldığı 5-10 bin TL'lik kontör şifrelerini bilgisayarlarına yükleyerek parça parça sattığını, parça kontör satıcılığının kanuni olarak yasaklanması halinde bu suçların önüne geçilebileceğini bildirdiler.

Yetkililer, polisin kontör talebinde bulunmasının mümkün olmadığını vurgulayarak, şebekeye karşı dikkatli olunmasını istediler.
Bu arada, Emniyet Müdürlüğü yetkililerinin, vatandaşların cep telefonlarına konuyla ilgili uyarı mesajı gönderilmesi için çalışma başlattıkları, hazırlanacak uyarı metninin GSM operatörlerine verileceği belirtildi.

Kaynak:Alıntıdır.

Çevrimdışı Necmiye

 • Genel Yönetici
 • Çaylak
 • *****
 • İleti: 370
 • Toplam: 55
 • Hedef Bilgi Toplumu...
Ynt: Kontörlü hattı olanlar dikkat!
« Yanıtla #1 : 21 Nisan 2009, 00:01:18 »
İnsanlar artık kendini kaybetmiş bir şekilde kişileri dolandırırken hiç rahatsız olmadan, kanunun-adaletin verdiği cezalardan kaçınmadan bu tür dolandırıcılığa başvurur oldular. Belli konularda ceza yaptırımları bence daha caydırıcı olmalı.

Hak aramada, şikayette hukuki sürecin uzun olması insanları şikayet etmede geri adım attırıyor. Unutmayalım ki bugün bu tarz dolandırıcılığa göz yumup boşverenlerden olursak ilerleyen dönemde daha büyük sıkıntılarla karşılaşan oluruz.

Karşınızdaki dolandırıcı resmi kurum isimleri kullansa dahi bu kadar çabuk kanmayalım lütfen. Sonuçta resmi kurumlardan gelenlere kimlik sorma hakkımız var. Hele telefonla görüşme oluyorsa hiç itibar edilmemeli. İnanmak yerine o an telefonu kapatıp emniyete giderek olayı anlatmak çok daha yararlı olacaktır. Ki eğer böyle bir olay varsada zaten emniyete gidip görüştüğünüzde doğruluğu ortaya çıkacaktır.

Hatırlarsanız bir dönemde öylesine bir numara çevirip insanları arayıp alay eden, küfür edenler çoktu. Bunlar o insanların ruhsal sıkıntılarının bir göstergesidir. Bu tarz sıkıntılı insanlarla birey olarak konuşarak çözüm bulamayız.

Ufacık bir şeyde emniyete gidilmez dersek bir süre bekleyip aynı davranış tekrarlanıyorsa kişiye emniyete başvuracağınızı söyleyerek böyle bir davranışta bulunmasından vazgeçirebiliriz. Eğer vazgeçmiyorsada tek çözüm hukuki yoldan hak aramadır. Lütfen bunu unutmayarak toplum düzeni için bireysel olarak görevlerimizi yerine getirelim..

Haberi paylaştığınız için teşekkürler..
Bilgi; alırken asla korkma, verirken asla kaçma..

... İyi Niyet, Hoşgörü ...

Bilişim Forum

Ynt: Kontörlü hattı olanlar dikkat!
« Yanıtla #1 : 21 Nisan 2009, 00:01:18 »

 

İstediğiniz Sorudan Başlayabilirsiniz | Doktor a Sor