portakal

Gönderen Konu: Yazılım Uzmanlığının olmazsa olmazları nelerdir?  (Okunma sayısı 5510 defa)  Share 

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı yusufkoc

• İlk Adım
  • *
  • Toplam: 0
Merhaba Arkadaşlar,

Yazılım uzmanlığı hakkında bazı görüşlerinize ihtiyacım var,bir yazılımcıda olması gereken özellikler nelerdir,bu işin piri olabilmek için ne yapmak gerekir,nasıl bir yol izlenmeli.
« Son Düzenleme: 20 Haziran 2009, 08:23:49 Gönderen: Mustafa Hakan IŞIK »

Çevrimdışı M. Hakan IŞIK

• Cyber-Security
  • Çırak
  • Toplam: 178
Yazılım Uzmanlığının olmazsa olmazları nelerdir?
« Yanıtla #1 : 05 Nisan 2009, 15:56:24 »
1-Analitk düşünceye sahip olmalısınız. Analitik düşünmeyenler bu meslekte ezbercilikten öteye gidemezler.

2-Problem ve mantık ögelerine severek yaklaşmalısınız... İlk sorunda projeyi Shift+Delete yapanlar hiç bir projeyi sonuçlandıramazlar. Sabırlı olmanız başarınızı artırır.

3-Algoritma oluşturabilmeli, Bir algoritma diagramı verilince taklit edeceğine kendi bakış açısı ile aynı işi yapan başka bir diagram yazabilmelisiniz. aksi taktirde kendinize ait bir ürün oluşturmanız hemen hemen imkansızdır.

4-Yabancı diliniz iyi olmalıdır. Çünkü yazılım sektöründe gerek programda kullanılan komutlar, gerek inşaa araçları, gerek basılı ve görsel eğitim dökümanları, gerekse açıklamalar ingilizce kökenlidir. Her programın türkçesi olmadığından ingilizce kullanmak zorundasınız. Türkçe yama kullanmak yerine orjinal dilini tercih etmenizi öneririm. Çünkü ingilizcede sözlük anlamları benzer olan kelimeler yazılım dünyasında ayrık anlamlara sahiptir. Yama yazarları olaya dil açısından yazılımcılar fonksiyon açısından bakarlar.

5-Grafik ve kodu etkin olarak birleştirebilmelisiniz. Görsellik yazlımın albenisini etkileyen bir faktör olduğundan grafik ögelerini kodlarınızla bütünleşmiş olarak kullanmalısınız. gerek grafik arayüzü kullanın gerek kullanayın... Programlarda kullanıcı rahatlığı ve yönelimleri önemlidir. Çıkış butonunu yanlış yere koyarsanız kullanıcılar yazılımınıza itici bakarlar. Kullanıcıların eğilimlerini anlayarak görsel şablonunuzu tasarlayın.

6-Kullanıcı isteklerinden kaynaklanacak hataları işin başında fark etmeli ve hata pencereleri tasarlamalısınız. Kullanıcılar sorun oluşunca bunun neden kaynaklandığını bilmek isterle. Windows hata mesajları gibi ne olduğu belirsiz hatalar yerine anlamlı ve teknk desteğe yönlendirici hata pencereleri oluşturmanız önerilir.

7-En az 2 programlama dilinde kendini sipat etmiş bir kişinin gözetiminde eğitim almalısınız. Biri windows diğeri açıkkaynak dünyasında sık kullanılan 2 programlama dili seçin. Tek dil bilen ile 2 dil bilen arasında sorun çözme konusunda bariz farklar vardır.

8-Sürekli teknolojik yenilikleri takip etmelisiniz... Gereğinde donanım ile yazılımın birbirinden ayrılmayacağından yola çıkarak iyi seviyede donanım bilgisine sahip olmalısınız. yazdığınız programları kendi bilgisayarınızda çalıştırıryor olmanız doğaldır. Ancak her kullanıcı sizin bilgisayarınızdaki CPU, anakart, bellek miktarı, soket mimarisi ve ekran kartı değerlerine sahip değildir. Olabilecek en kötü ortalama değerdeki makinayı (ev kullanıcılarının kullandığı en vasat makina) referans alarak kodunuzu yazın.

9-Açıklamalardan yoksun olarak kodlanmış kısa programlar çalışsalarda beğenilmez. İçinde açıklamalar yazılmış olan uzun kodlu ve çalışmayan programlar daha makbuldür. Çünkü zaman içinde kodlarınızı düzenleyerek yeni şeyler eklemek isterseniz kodların ne işe yaradığını anlamazsınız. Ama çalışmayan hatalı bir kodlama doğru bilgilendirme notları ile daha işlevsel hale getirilebilir. Yazılan programlara bilgilendirme başlıkları ve kısa açıklamalar yazmanız yararınızadır. Bu konuyu alışkanlık edinin.

10-Visual (görsel) programlamadan ziyade ilkel programlama dilleri ile başlayan eğitim daha kalitelidir. Visual kod yazarları genelde Builder (inşaa cı yazılımlar) ile sürükle bırak mantığına aşinadırlar ve gerekmedikçe action (eylem) içeren kodlar yazma ihtiyacı gütmezler. Ama ilkel programlama dillerinde (örneğin Turbo Pascal, Quick Basic vb.) programcı mutlaka bir action (eylem) oluşturmak zorundadır. İlkel kodlamadan visual a geçiş kolay ve zevklidir. Tersi olacak olursa çok sıkıntı yaşanır.

Kolay gelsin...
« Son Düzenleme: 20 Haziran 2009, 08:46:24 Gönderen: Mustafa Hakan IŞIK »

Çevrimdışı tontonq

• İlk Adım
  • *
Ynt: Yazılım Uzmanlığının olmazsa olmazları nelerdir?
« Yanıtla #2 : 26 Haziran 2009, 12:36:04 »
Teşekkur ederim çok güzel bilgiler bunlar

Çevrimdışı tempsko

• İlk Adım
  • *
« Yanıtla #3 : 29 Mayıs 2012, 21:40:16 »
Üsttekilere ilave olarak mutlaka bir sertifika da gerekiyor bence.
Abim de grafik uzmanıydı ama sertifikası yoktu.
İş ararken hep sıkıntı yaşıyordu.
Sonrasında sırf sertifika alabilmek için bilişim eğitim merkezine gitti.
Gerçi ne kadar grafikçiyim diye geziniyosa da bilmediği bir çok şeyi orada öğrendi :D
Sertifikayı aldıktan sonra iş konusunda da sıkıntı yaşamadı.

Çevrimdışı CCengizz

• İlk Adım
  • *
« Yanıtla #4 : 16 Şubat 2013, 13:02:33 »
İlgi alanlarınıza göre uzmanlaşmak istediğiniz alana göre alt yapınızı doldurduktan sonra olmazsa olmaz diye bişey kalmaz. Yeterki en temelden başlayın, eğitimlerle destekleyin kariyerinzi zaten sonrasında kendiliğinizden ilerlediğinizi geliştiğinizi ve en önemlisi nasıl gelişmeyi öğrendiğinizi göreceksiniz. ama temel olan eğitimler şart: http://www.btakademi.com/egitim/egitimler/?id=81&egitim=sql_server_2012_ile_temel_veritabani_sorgulama
Sertifika olayı maalesef ülkemizin bir gerçeği arkadaşa katılıyorum.

Çevrimdışı kadirrkoc

• İlk Adım
  • *
« Yanıtla #5 : 06 Kasım 2013, 10:41:23 »
Kesinlikle sertifika gerekli arkadaşlar. Bende Bilgisayar Programcılıgı mezunuyum ama belge istiyolar yazılıma dair. Bu kurslar gerekli ben Weeb Akademi kursuna gittim ve sıcak bi ortam bilmedigim tonla şey ögrendim okulda ögretilen şeyler temel, pratikte çok farklı sonuçlarla karşılaşıyorsunuz. Açıkçası memnunum herkese de tavsiye ederim bu kursu .

Çevrimdışı davidoff

• Çaylak
« Yanıtla #6 : 01 Aralık 2014, 12:03:06 »
Bütün herkeze teşekkür ediyorum sayenizde öğrenmek istediklerimi öğrendim.

Çevrimdışı BRKUZN467

• İlk Adım
  • *
« Yanıtla #7 : 12 Aralık 2014, 23:31:24 »
Merhaba Arkadaşlar ;
Ben yazılım işiyle uğraşıyorum çok ileri düzeyde olmasam da az çok birşeyler bildiğimi sanıyordum.Sonra kendimi daha ileriye nasıl taşıyabilirim,kendime nasıl birşeyler daha ekliyebilirim diye düşündüm ve biraz araştırma yaptım.Bu araştırmalarım sayesinde birkaç firma buldum ve en sonunda ücretsiz kariyer danışmanlığı veren Bilgiyazanı tercih ettim.Gittiğim zaman ilk olarak çok güzel ağırlandım ve çok yönlendirici,bilgilendirici bir konuşma dinledim.Bana ne tür eğitimler ile kendimi daha fazla geliştirebileceğimi söylediler.Şuan Bilgiyazan da Yazılım uzmanlığı eğitimi alıyorum ve yazılım alanında çalışan eğitmenler sayesinde çok daha iyi yönlendiriliyorum.Eğer sizde böyle bir durumla karşı karşıya geldiyseniz Bilgiyazanı şiddetle tavsiye ederim gerçekten çok faydasını gördüm hala da görmeye devam ediyorum.

Çevrimdışı maskot87

• İlk Adım
  • *
« Yanıtla #8 : 11 Ekim 2016, 10:38:10 »
yazılım mühendisliği son derece güzel ama zahmetli bir iş :)

Bilişim Forum

« Yanıtla #8 : 11 Ekim 2016, 10:38:10 »

İstediğiniz Sorudan Başlayabilirsiniz | Doktor a Sor