Gönderen Konu: Kasanın çektiği elektrik hakkında  (Okunma sayısı 2862 defa)  Share 

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı вєη x

• Çırak
  • Toplam: 50
Kasanın çektiği elektrik hakkında
« : 13 Nisan 2009, 00:20:28 »
Arkadaşlar bazen geceleri bilgisayarı açık bırakıyorum film indirmek için ve bu zamanda kasanın çektiği elektriği minimuma indirmek için neler yapabilirim ???
« Son Düzenleme: 13 Nisan 2009, 00:24:54 Gönderen: iSмaiL »
уapaмaγaćağıмız şєу уσктuя, Sadєćє iмкaηSızı вaşaямaк zaмaηıмızı aLıя.

Çevrimdışı Necati GÜNER

• ""NeCaTi53""
  • Genel Yönetici
  • Usta
  • Toplam: 238
Ynt: Kasanın çektiği elektrik hakkında
« Yanıtla #1 : 13 Nisan 2009, 01:30:53 »
You are not allowed to view links. Register or Login
Arkadaşlar bazen geceleri bilgisayarı açık bırakıyorum film indirmek için ve bu zamanda kasanın çektiği elektriği minimuma indirmek için neler yapabilirim ???

elektrik tüketimini minimuma çekmek için ilk işiniz monitorunuzu kapatmanız olacaktır.Diğer seçenekler ise aygıt yöneticisine girip dvd-rom,dail up modem, wireless veya ethernet kartınızdan hangisini kullanmıyorsanız bu donanımları devre dışı bırakarak güç tasarrufu sağlayabilirsiniz.

Çevrimdışı вєη x

• Çırak
  • Toplam: 50
« Yanıtla #2 : 13 Nisan 2009, 19:49:01 »

Hangilerini kapatsam sorun yaşamam, bazılarının ne işe yaradığını bilmiyorum da..
уapaмaγaćağıмız şєу уσктuя, Sadєćє iмкaηSızı вaşaямaк zaмaηıмızı aLıя.

Çevrimdışı Necati GÜNER

• ""NeCaTi53""
  • Genel Yönetici
  • Usta
  • Toplam: 238
« Yanıtla #3 : 13 Nisan 2009, 20:34:40 »

Hangilerini kapatsam sorun yaşamam, bazılarının ne işe yaradığını bilmiyorum da..

1-Ağ bağdaştırıcı içerisindeki wireless veya etherneti (internet için hangisini kullanmıyorsanız onu kapatın)
2-DVD-rom u kapatın
3-insan arabirimi aygıtları içerisindeki kızıl ötesi aygıtları kapatın

Resimde göremediğim ve bilgisayarınızda varsa bluetooth,iee 1394 veriyolu ana bilgisayar denetleyicisi,entegre web cameranız (varsa) MMC kart yuvası ve son olarak PCMCI donanımlarını kapatın.Donanımların + işaretlerine tıkladığınızda bu bileşenleri göreceksinizdir.

Her seferınde bunları kapatmaktansa Donanım profili oluşturarak işlemlerinizi hızlı ve kolay olarak yapabilirsiniz.Donanım profili oluştuktan sonra bilgisayarınız açılışta hangi donanım profili ile açmayı soracaktır size, sizde download işlemi yapmak istediğinizde ayarlamış olduğunuz donanım profili ile bilgisayarınızı açar ve downloada başlarsınız.Normol kullanmak istediğinizdede diğer donanım profilinizi seçerek bilgisayarınızı normal kullanmaya devam edersiniz.

Çevrimdışı Enes İĞNECİ

• İlk Adım
  • *
  • Toplam: 0
  • Bilmemek ayıp değil öğrenmemek ayıp.
« Yanıtla #4 : 13 Haziran 2009, 19:41:50 »
İşlemcinin frekansını düşürüp çektiği voltu da düşürürseniz de elektrik tasarrufu sağlarsınız.

Çevrimdışı Tolga İşçİ

• Genel Yönetici
  • Usta
  • Toplam: 177
« Yanıtla #5 : 14 Haziran 2009, 02:13:59 »
açıkçası bu gibi önlemlerin elektrik faturasında çok büyük bir düşüş sağlayacağı konusunda hemfikir değilim.siz ne kadar önlem alırsanız alın mutlaka bir yerden bu aldığınız önlem başka bir elektrikli cihaz tarafından kapatılıyor veya yeni bir vergi çıkıyor bu da faturaya yansıyor.

Bilişim Forum

« Yanıtla #5 : 14 Haziran 2009, 02:13:59 »

İstediğiniz Sorudan Başlayabilirsiniz | Doktor a Sor