Gönderen Konu: Virüsle İlgili Bazı Bilgisayar Terimleri  (Okunma sayısı 3685 defa)  Share 

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Bilisimruzgari

  • Ziyaretçi
Virüsle İlgili Bazı Bilgisayar Terimleri
« : 25 Ağustos 2006, 01:04:01 »
Boot Disc (Açılış disketi): Bilgisayarın açılması için gerekli olan dosyaların bulunduğu diskettir. Açılış disketleri kullanılan işletim sistemine ve işletim sisteminin sürümüne bağlı olarak değişir.

.EXE file (çalıştırılabilir dosya): Bilgisayar üzerinde işlem yapmaya yarayan ve virüslerin en çok zarar verdikleri dosya türleri.

Macro (Makro): İşletim sistemine veya kullanılan programa özgü kaydedilmiş komutlar bütünüdür. Makro virüsleri, zarar verdikleri makrodaki komutların hatalı çalışmasına ve sınırsız döngüye girmelerine yol açarak işlevlerini bozarlar.

Master Boot Record (MBR): Disk veya disketlerin dosya yapı bilgilerinin tutulduğu ve diskin ilk bölümünde yer alan kısım. Virüsler bu alandaki bilgiyi bozarak diskin yapısını bozmakta ve içindeki dosyalara erişimi engellemektedir.

OS-Operating System (İşletim Sistemi): DOS, Win3.1, Win95, Unix, Linux, Macintosh 6.X vb. gibi bilgisayarın donanımı ile uyumlu bir yapı, düzen ve ilişki içinde bilgisayarda belli işlevleri gerçekleştirmenizi sağlayan temel yazılımlardır.

Registry (Kayıt): İşlem sistemi ile ilgili belli komutların ve bilgilerin tutulduğu veri tabanıdır.

Trojan Horse (Truva Atı): Kendiliğinden yayılmadıkları için teknik olarak virüs kabul edilmeyen fakat kendisinin veya başkalarının, üzerinde bulunduğu bilgisayara zarar vermesine neden olan programlardır.

Worm (Internet solucanı): Trojanlar gibi, çoğunlukla elektronik mektuplar veya IRC gibi programlarla yayılan, fakat kendiliğinden yayılmayan ve bilgisayarın işleyişini olumsuz etkileyen programlardır.

kaynak: bilisimterimleri

Çevrimdışı myloo

  • Çaylak
  • ***
  • İleti: 196
  • Toplam: 2
Ynt: Virüsle İlgili Bazı Bilgisayar Terimleri
« Yanıtla #1 : 01 Temmuz 2008, 21:49:17 »
ayrıca .bat uzantısıyla da tehlikeli komutlar yazılabiliyor...

Bilişim Forum

Ynt: Virüsle İlgili Bazı Bilgisayar Terimleri
« Yanıtla #1 : 01 Temmuz 2008, 21:49:17 »

 

İstediğiniz Sorudan Başlayabilirsiniz | Doktor a Sor