Gönderen Konu: Pardus'ta system volume gözüküyor  (Okunma sayısı 3044 defa)  Share 

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Tekno_Sever

• Çaylak
  • Toplam: 6
  • T€Kn0|0j!y1 §€\/!Y0Rµl\/l
Pardus'ta system volume gözüküyor
« : 04 Şubat 2010, 21:35:33 »
Pardus'u yaklaşık 2 ay önce kurmuştum ama şunu fark ettim;
Windows'ta giremediğim system volume information klasörü Dolphin'de (Pardus'un dosya gezme programı) klasör gözüküyor ve erişebiliyorum.Bir bilene sordum.Pardustan silmeye kalkarsam windows çökebilir demişti.O virüsü Pardustan nasıl silebilirim? resimlere bakın:
You are not allowed to view links. Register or Login

You are not allowed to view links. Register or Login
I l_ () \/ € Y 0 µ T £ l< l\l 0
T £ l< l\l 0 _ § € \/ £ R

Çevrimdışı Tuğsan Ünlü

• İlk Adım
  • *
  • Toplam: 0
Ynt: Pardus'ta system volume gözüküyor
« Yanıtla #1 : 06 Şubat 2010, 13:42:36 »
O bir virüs değil sistem dosyası ama bende Windows pek kullanmadığım için ne işe yaradığını bilmiyorum.

Çevrimdışı Tekno_Sever

• Çaylak
  • Toplam: 6
  • T€Kn0|0j!y1 §€\/!Y0Rµl\/l
« Yanıtla #2 : 06 Şubat 2010, 18:06:15 »
antivirüsüm orda bir virüs buldu o virüs de rootkit virüsüymüş.Rookit sistemin root ayalarını bozarak sisteme zarar veriyormuş
I l_ () \/ € Y 0 µ T £ l< l\l 0
T £ l< l\l 0 _ § € \/ £ R

Çevrimdışı M. Hakan IŞIK

• Cyber-Security
  • Çırak
  • Toplam: 178
« Yanıtla #3 : 01 Şubat 2012, 19:08:57 »
bu klasörlerden system volume information adlı klasör içinde bulunduğunuz partisyona ait og kayıtlarını barındırır. Yani içinde bulunduğunuz partisyondaki yapılan tüm işlemlerin kaydını saklar. Kritik verileri kurtarmada, sisyem geri yüklemelerinde yararlanılan bir klasördür. Recycler klasörü ise silinen dataların son durağıdır. içinde bulunduğunuz partisyonda bir veriyi sildiğinizde Recycler klasöründe saklanır. Verileri silmenize rağmen harddiskinizde hala yer bulamamanızın asıl nedeni Recycler klasöründe bekletilen verilerdir. her iki klasörüde linux altında tamamen silmenizin hiçbir zararı yoktur. Siz siler silmez sistem geri yükleme noktaları, log kayıtları ve yedeklerinize ilişkin kulanılmak üzere derhal boş olarak bu klasörler yeniden atanır.

Esasen bu dizinlerin silinmesi ciddi bir kazanımdır. Bir çok rootkit ve malware yazılımı bu klasörlere kendilerini saklarlar. Normal durumda görünmeyen ve silinemeyen bu klasörler sistemin enfekte olma nedeni oldukları gibi sık sık dolan harddisk alanlarınında başlıca kaynaklarıdır.

Bilişim Forum

« Yanıtla #3 : 01 Şubat 2012, 19:08:57 »

İstediğiniz Sorudan Başlayabilirsiniz | Doktor a Sor