Gönderen Konu: İşlemcide çok çekirdek olmasının faydaları nelerdir? İşlemci rehberi  (Okunma sayısı 27155 defa)  Share 

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Ahmet Küçüktığlı

 • Genel Yönetici
 • Usta
 • *****
 • İleti: 2220
 • Toplam: 280
 • Hedef Bilgi Toplumu
  • www.bilisimruzgari.com
Merhaba,Sizelere bu makalede anlatacağım konu işlemcinin çok çekirdek olmasının kullanıcılara ne gibi yararları olacağıdır.

Çekirdek konusunda daha önceden tek çekirdekli işlemciler mevcuttu fakat üretim teknolojilerinin gelişmesiyle çekirdek sayısı arttırılmaya başlandı. Yaklaşık 2-3 sene öncesine kadar oldukça yaygın oldu çift çekirdekli, dört çekirdekli işlemciler ve hemen hemen her eve girdi denebilir.

Teknolojinin hızla ilerlemesiyle artık çekirdek sayıları artan işlemciler üretildi ve bu kullanıcılar için oldukça ideal. Özellikle oyun tutkunları için sürekli işlemcilerin çekirdek sayılar artması ve hızları arttıkça yeni nesil her oyunu kaldırabilecek işlemcilerde gerek intel gerek amd üreticileri tarafından üretiliyor.

Yüksek çekirdekli işlemcilerin sağladığı avantajlar daha hızlı bir işletim sistemi, programların daha hızlı açılması ve çalışması, çekirdeğin bir tanesinin uygulamalara yönelmişken diğerinde işletim sistemi altında çalışan antivirüs ve diğer günlük kullandığımız programlara yönelmesi gibi avantajları var. Yüksek çekirdekli işlemcilerde bu durum daha avantajlı oluyor.

İntelin son çıkarttığı işlemciler olan i serileri hızını yaptğınız uygulamalara göre ayarlayan turbo boost teknolojisiyle donatılmıştır.

İşlemci alırken nelere dikkat etmelisiniz?

Öncelikle yeni bir sistem topluyorsunuz veya yeni bir bilgisayar alacaksınız öncelikle dikkat edilmesi en önemli nokta pc de ne yapacağınızdır. Bu konuda yeterli bilgiye sahip değilseniz haddinden fazla iyi bir işlemci almanıza gerek yok demektir. Mesela ev kullanıcıları yüksek konfigürasyon sisteme sahip olmak zorunda değildir. Bunun için yüksek fiyat ödeyip işlemci ya da bilgisayar almak durumunda kalabilirler. Örneğin internet ya da ofis amaçlı kullanılacak bir bilgisayarda gidipte 1.000 dolarlık bir işlemci almak anlamlı olmayacaktır. 50 dolarlık bir işlemciylede aynı işlemleri yani internette gezme veya msn, mail, word, excel  gibi temel kullanım uygulamalarında da size yeterli olacaktır.

Bilgisayarımda en yeni oyunlarıda oynamak ve yüksek kalitedeki HD videoları izlemek istiyorsanız fiyatı yüksek ve performanslı bir işlemciye ihtiyaç duyulacaktır. Bunların yanında kullandığınız işlemci kadar işlemcinin soğutucusuda çok önemlidir. Soğutucu bir zaman sonra tozlanıp kafanızı ütülemeye başlayacaktır  :) işlemciniz için yetersiz olacaktır. Normalde satın almış olduğunuz standart bir işlemci ile sadece işlemcinin işlemcinin ısınmasını engelleyecek bir fan gelir ve fazla kapsamlı bir fan değildir. Piyasada sonradan temin edebileceğiniz fanlar sayesinde çok daha güçlü ve etkili soğutma sağlanabilir.

Ek olarak fanlarda şöyle bir duruma dikkat etmek gerekmektedir, küçük çaplı olan fanlar aynı soğutmayı sağlamak için daha fazla dönmeye maruz kalıyorlar bu durumda daha fazla yüksek sesi akabinde getiriyor. Daha düşük çaptaki fanlarda daha yavaş dönerek serinliği sağlayabiliyorlar. Hem sessizlik hem de performans için soğutucunuzuda özenli seçmeniz gerekiyor.

İşlemci hızının önemi nedir?

İşlemcinin hızlı olması multimedya, video ve oyunlarda önemlidir. Örneğin, Günlük yaşantısının çoğunluğunu internette geçiren birisi fazla işlemci gücü duymayacak ve işlemci hızının belkide gün içerisinde % 15 civarında kullanacak fakat satın alırken en iyisini almak isteniyor. Günlük kullanımda iyi işlemcinin parasına karşılığı tam anlamıyla verilmemiş oluyor. Ofis ortamında kullanılacak bilgisayarlarda da işlemci hızının bana göre bir önemi yok temel ofis uygulamaları ile uğraşılacaksa.

İntel ve Amd işlemciler arasındaki fark nedir?

İki markanın farklı ürünleri ve farklı avantajları var. Örneğin intel overclock konusunda büyük bir sükse sahibi. Overclock bilmeyen arkadaşlarımız için işlemcinin var olan hızından daha yüksek bir hıza kavuşturmaktır. Örneğin 3 Ghz bir işlemcinin 4,5 Ghz bir hıza kavuşması söz konusu olabiliyor anakart üzerinde yapabileceğiniz bazı ayarlar sayesinde. İntelde bu oran ortalama % 50 % 60 seviyesinde denebilir. Amd de ise % 20 % 30 seviyesinde. Amd fiyat ve performansı dengelemek için kullanıcıların karşısına çıkıyor. Tipik ev ve ofis kullanıcıları için intel mi veya amd işlemciyimi tercih etmeliyim sorusuna yanıt aramadan her iki işlemciyide tercih edebilirsiniz.

Ahmet Küçüktığlı
Bilişim Rüzgarı

« Son Düzenleme: 17 Haziran 2010, 14:26:04 Gönderen: Ahmet Küçüktığlı »
İnsanın kendi kabiliyetini saklaması, büyük bir kabiliyet işidir. La Rochefoucauld

Çevrimdışı NomeC*

 • İlk Adım
 • *
 • İleti: 28
 • Toplam: 1
AMD kullanıyorum. Şu ana kadar sorun yaşamadım. İlerde intel kullanırsam OC atıcam fakat OC ile birlikte daha önce bilgisarımda olmayan sorunlarla karşılaştım. Tekrar OC atmaya pek sıcak bakmıyorum şu anda gerekmiyor pek

Çevrimdışı Nakliyatistan

 • İlk Adım
 • *
 • İleti: 24
 • Toplam: 0
  • Nakliyat Firma Rehberi
Teşekkür ederim gerçekten yararlı bir bilgi.

Bilişim Forum


 

İstediğiniz Sorudan Başlayabilirsiniz | Doktor a Sor