Gönderen Konu: merhaba dünya  (Okunma sayısı 1711 defa)  Share 

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı orçunaktaş.

• Çömez
  • **
  • Toplam: 3
merhaba dünya
« : 09 Temmuz 2010, 22:26:49 »
Programlama diline, iyi bir şey üretmek için başlayıp yazdığın ""merhaba dünya"dan bile zevk alırsan, işletim sistemi bile yazabilirsin ( kendi çapında  )

arkadaşlar bu yazıdan ilham aldım dev c++ bulup indirdim
#include<stdio.h>
int main( void )
{
   // Hello World yazar.
   printf( "Hello World" );
   // Sizden herhangi bir giriş bekler.
   // Böylece program çalışıp, kapanmaz.
   getchar( );
   return 0;
}
 yukarıdaki yazıyı programın içine kopyala yazpıştır yaptım derle dedim.sonuç.dos penceresinde merhaba dünya yazısı çıktı.acaba ben bir şeylerimi eksik yaptım giriş bekler yazıyor, çalışıp kapanmaz yazıyor ama dos penceresi açıldı.herşey o merhaba dünya yazısını dos pen.görmek içinmiydi. bide zahmet olamzsa dev c++ giriş programını  hiç bilmeyenlerin anlayacagı şekilde anlatan bir makale, not vs bildiğiniz linkeler var mı? örnekleriyle beraber ne bileyim işte anlayanlar belki benim ızdırabımı anlıyordur?bu programlar dos ekranında yazı yazmayamı yarıyor.xp de cmd ,netstat vs gibi kodlarla girilen dos kaynagı bu mu valla haşat oldum bilmeden bir adım atmak kolay değil bilene sorayım

Çevrimdışı tayhan

• Çömez
  • **
  • Toplam: 1
Ynt: merhaba dünya
« Yanıtla #1 : 16 Temmuz 2010, 08:53:29 »
bu program sadece dos ortaminda 'merhaba dunya' yazdirir. kod icinde // yaninda yazan yorum cumleleri calismaz, sadece bilgi vermek uzeredir. eger sonrasindaki kod yazilmamis olsaydi program cok hizli bir sekilde calisip kapanacakti ve farketmeyecektin. bu nedenle disaridan giris beklemesini saglayacak bir kod eklenmis.
tam anlasilmis midir bilmiyorum ama programlamaya giris yapacaksan bu giris sart. dos ortamindan simdiden sikilman cok da iyi degil. zaten aslinda hersey orada cereyan ediyor

Bilişim Forum

Ynt: merhaba dünya
« Yanıtla #1 : 16 Temmuz 2010, 08:53:29 »

İstediğiniz Sorudan Başlayabilirsiniz | Doktor a Sor