portakal

Gönderen Konu: Bilgisayardaki istediğim programların çalıştırılması  (Okunma sayısı 4041 defa)  Share 

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı ibrahimturk4444

• İlk Adım
  • *
  • Toplam: 0
Arkadaşlar bilgisayarda kurulu istediğim programların çalıştırılmasını istiyorum. Öyle bir programı bilgisayarıma kurayım ki sadece benim tanıttığım exe uzantılı programlar çalışsın diğer programların çalıştırılmasını engellesin. Örnek olarak WINWORD.EXE dosyasını tanıtarak WORD programını çalıştırayım veya MSPAINT.EXE dosyasını tanıtarak PAINT programını çalıştırayım vs.. Böyle bir program var mı? Varsa bilgi verirseniz sevinirim.

Çevrimdışı Gökşen

• Genel Yönetici
  • Çırak
  • Toplam: 112
  • İran Prensi Resimdekiler Montajdır
Ynt: Bilgisayardaki istediğim programların çalıştırılması
« Yanıtla #1 : 15 Eylül 2010, 09:36:20 »
başlat çalıştır gpedit.msc kullanıcı yapılandırması>yönetim şablonları>sistem sağda yanlızca izin verilen windows uygulamalarını çalıştır var onu etkinleştirin göster ve ekleyi tıklayıp uygulamanın exesinin ismini yazın örnek notepad.exe
ordaki açıklamayı da okuyun ayrıca dikkatli olun makineyi komple kilitlemeyin en azından regedit.exe yi veya mmc.exe yi de ekleyin ayrıca bu çok verimli yöntem de değildir yani winword.exe yi eklediğinizi düşündüğümüzde başka bir uygulamanın adı winword.exe olarak değiştirilse gene çalıştırılabilir
« Son Düzenleme: 15 Eylül 2010, 22:27:52 Gönderen: Gökşen »
Gökşen PASLI

• İlk Adım
  • *
« Yanıtla #2 : 17 Eylül 2010, 00:39:40 »
You are not allowed to view links. Register or Login
başlat çalıştır gpedit.msc kullanıcı yapılandırması>yönetim şablonları>sistem sağda yanlızca izin verilen windows uygulamalarını çalıştır var onu etkinleştirin göster ve ekleyi tıklayıp uygulamanın exesinin ismini yazın örnek notepad.exe
ordaki açıklamayı da okuyun ayrıca dikkatli olun makineyi komple kilitlemeyin en azından regedit.exe yi veya mmc.exe yi de ekleyin ayrıca bu çok verimli yöntem de değildir yani winword.exe yi eklediğinizi düşündüğümüzde başka bir uygulamanın adı winword.exe olarak değiştirilse gene çalıştırılabilir

Teşekkür ederim fakat sorunumu çözemedim.
gpedit.msc komutu xp home de çalışmıyordu. İnternette gpedit klasörünü bulup indirdim çalıştırdım sizin açıklamanızdaki olduğu gibi (administrative template) yönetim şablonları altında sistemin içinde (run only allowed windows applications) izin verilen windows uygulamalarını seçtim (enable) aktif ettim (show) göster (add) ekle dedim ve notepad.exe yi yazdım fakat başlat çalıştıra winword.exe yazdığımda program hala çalışıyor. Acaba windows home olduğu için mi yoksa bir yerde hatamı yapıyorum. You are not allowed to view links. Register or Login   Ayrıca bunun için yazılım varmıdır?
« Son Düzenleme: 17 Eylül 2010, 02:24:36 Gönderen: ibrahimturk4444 »

Çevrimdışı Gökşen

• Genel Yönetici
  • Çırak
« Yanıtla #3 : 17 Eylül 2010, 09:50:31 »
windows xp home da grup ilkesi yoktur baştan yazılsaydı söylerdim neyse onun yerine registryden ayarlama yapılması gerekir aşağıdakini reg olarak saklayıp eklemeyi deneyin ve yeniden başlatın ama daha önce registryde verilen konumları bulup kontrol edin bakalım sizin yaptığınızda bu ayarlar çıkmış mı

sonradan ayarı geri kolay almanız açısından regedit.exe yi ve mmc.exe yi ekledim bu ayarda yanlızca regedit ve mmc çalışır diğer programlar çalışmaz tabiki bu ayar öyle çok etkili bir koruma sağlamaz yeni eklemek isterseniz 3 yazıp ilgili exeyi de yanına yazın

Windows Registry Editor Version 5.00

[HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Policies\Explorer]
"RestrictRun"=dword:00000001

[HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Policies\Explorer\RestrictRun]
"1"="mmc.exe"
"2"="regedit.exe"
Gökşen PASLI

• İlk Adım
  • *
« Yanıtla #4 : 18 Eylül 2010, 18:57:36 »
windows xp home da grup ilkesi yoktur baştan yazılsaydı söylerdim neyse onun yerine registryden ayarlama yapılması gerekir aşağıdakini reg olarak saklayıp eklemeyi deneyin ve yeniden başlatın ama daha önce registryde verilen konumları bulup kontrol edin bakalım sizin yaptığınızda bu ayarlar çıkmış mı
sonradan ayarı geri kolay almanız açısından regedit.exe yi ve mmc.exe yi ekledim bu ayarda yanlızca regedit ve mmc çalışır diğer programlar çalışmaz tabiki bu ayar öyle çok etkili bir koruma sağlamaz yeni eklemek isterseniz 3 yazıp ilgili exeyi de yanına yazın
[HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Policies\Explorer\RestrictRun]
"1"="mmc.exe"
"2"="regedit.exe"

Teşekkür ederim fakat  başarılı olamadım. Sizin yazdıklarınızı anladığım kadarıyla yaptım You are not allowed to view links. Register or Login. Bilgisayarı kapatıp açtım ama hala bütün programlar çalışıyor kısıtlamayı başaramadım.

Çevrimdışı Gökşen

• Genel Yönetici
  • Çırak
« Yanıtla #5 : 18 Eylül 2010, 19:12:21 »
yanlış yazmışsınız siz direkt reg kaydını elle girmişsiniz üstte alttaki metni reg dosyası olarak saklayıp registrye ekleyin yazdım siz elle girmişsiniz

resimde görülen 1 ve 2 yi silin

aşağıdakinin tümünü not defterine yapıştırın

"1"="mmc.exe"
"2"="regedit.exe"

ve saklayın ismini isim.reg yazın ve kaydedilen dosyayı çift tıklayıp registrye ekleyin ve yeniden başlatın olması lazım

yeniden başlatmada bu iki program hariç diğerleri çalışmayacaktır ayarı silmek için çalıştıra regedit yazıp HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Policies\Explorer
sağda RestrictRun un silinmesi yeter yine yeniden başlatın
« Son Düzenleme: 18 Eylül 2010, 19:18:24 Gönderen: Gökşen »
Gökşen PASLI

• İlk Adım
  • *
« Yanıtla #6 : 18 Eylül 2010, 21:46:42 »
yanlış yazmışsınız siz direkt reg kaydını elle girmişsiniz üstte alttaki metni reg dosyası olarak saklayıp registrye ekleyin yazdım siz elle girmişsiniz
resimde görülen 1 ve 2 yi silin
aşağıdakinin tümünü not defterine yapıştırın
"1"="mmc.exe"
"2"="regedit.exe"

ve saklayın ismini isim.reg yazın ve kaydedilen dosyayı çift tıklayıp registrye ekleyin ve yeniden başlatın olması lazım
yeniden başlatmada bu iki program hariç diğerleri çalışmayacaktır ayarı silmek için çalıştıra regedit yazıp HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Policies\Explorer
sağda RestrictRun un silinmesi yeter yine yeniden başlatın

Teşekkür ederim Allah razı olsun. Tam olarak istediklerim oldu. Selamlar...

Bilişim Forum

« Yanıtla #6 : 18 Eylül 2010, 21:46:42 »

İstediğiniz Sorudan Başlayabilirsiniz | Doktor a Sor