Gönderen Konu: disk silme programları  (Okunma sayısı 3928 defa)  Share 

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı nightfall2

• İlk Adım
  • *
  • Toplam: 0
disk silme programları
« : 03 Ekim 2010, 14:56:07 »
10 yıllık 40GB maxtor bir ide hard diskim var. Bunu disk silme programı ile silmemi tavsiye eder misiniz?
Yani geri getirilmesini istemediğim dosya yok üzerinde ama bu disk silme programlarını kullansak HDD’nin sağlığı açısından nasıl olur? Kendini tazelemiş olur mu?
Yoksa format atmakla yetineyim mi? Çünkü her atılan formatın bile HDD’yi eskittiğini okumuştum.
Daha net sormak gerekirse disk silme programlarının eski dosyaları geri getirmeyi önleme dışında diske bir faydası olur mu?
Sağ olun..

Çevrimdışı Gökşen

• Genel Yönetici
  • Çırak
  • Toplam: 112
  • İran Prensi Resimdekiler Montajdır
Ynt: disk silme programları
« Yanıtla #1 : 03 Ekim 2010, 19:58:11 »
eğer diskinizi birisine satmayacaksanız geri dönüşümsüz silmenin bir espirisi kalmıyor yani gerek yok aslında
benim bildiğim bu işlemin öyle hddnin sağlığına bir etkisi yoktur eğer öyle bişey olsa hiçbir zaman hddler bozulmazdı böyle formatlanınca düzelmesi gerekirdi
formatın hddyi eskittiği bence doğru sayılmaz çünkü sonuçta diskte yapılan her işlem hddyi etkiler yani formatlamada geçen zaman disk ömrü açısından devede kulak gibi bişey
Gökşen PASLI

Çevrimdışı nightfall2

• İlk Adım
  • *
  • Toplam: 0
« Yanıtla #2 : 06 Ekim 2010, 21:36:18 »
o halde, silme programları “format c:\” den farklı olarak ne yapıyor ki diski üzerine hiç veri yazılmamış bir disk haline getiriyor?

Çevrimdışı Gökşen

• Genel Yönetici
  • Çırak
  • Toplam: 112
  • İran Prensi Resimdekiler Montajdır
« Yanıtla #3 : 06 Ekim 2010, 22:39:48 »
tam olarak hiç yazılmamış değil wipe programlarının amacı güvenliktir dosyaları geri dönüşümsüz(kurtarılmasını önlemek) silmektir
normal formatlama işleminde dosyalar silinir ancak izleri hdd de dir recovery programıyla kurtarılabilir veya kurtarılamaz duruma göre değişebilir
ancak wipe programlarında ise dosyalar silindiği gibi üzerine 1, 3, 7, 35 kere üzerine rastgele veriler yazılırki kurtarılmaya çalışılsa da anlamsız veriler çıksın
Gökşen PASLI

Bilişim Forum

« Yanıtla #3 : 06 Ekim 2010, 22:39:48 »

İstediğiniz Sorudan Başlayabilirsiniz | Doktor a Sor