portakal

Gönderen Konu: Değerlerin en büyük ve en küçüğünü bulmak? (Excel)  (Okunma sayısı 13890 defa)  Share 

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Ö.Devrim ARIKAN

• İlk Adım
  • *
  • Toplam: 0
Merhaba arkadaşlar aslında sorunum en büyük ve en küçüğü bulmak değil. Bulduktan sonra bu en büyük değerin ait olduğu hücrede ne yazıyorsa onu belirtmek. Örneğin ülkelerdeki konaklama ve yol ücretleri.. Hesaplatıyorum, en küçük en büyük buluyorum ama o toplam değer yazıyor ( 2000 TL ) ama ben o ülkenin adının yazmasını istiyorum. Yardımlarınızı bekliyorum.

Çevrimdışı Ergün_Poyraz

• Çömez
  • **
  • Toplam: 1
    • www.poyrazweb.hizmetleri.net
Ynt: Değerlerin en büyük ve en küçüğünü bulmak? (Excel)
« Yanıtla #1 : 28 Ekim 2010, 00:02:45 »
sn.arıkan sorunuzu tam anlayamadım o kullandığınız  formül kodunu ve açıklayıcı örnek verebilirmisiniz : mesela

a              b                c
1  Ülke adı | Konaklama | Yol Ücreti
2  Türkiye  | ist.           | 150.00TL
3    Almanya | stuttgart   |300.00 Tl
4............
5...........
...
Bu şelikde en fazla 300 Tl yazmasını değil Almanya Yazmasını mı istiyosunuz...

yUKARIDAKİ  TABLODA EN BÜYÜK DEĞERE KARŞILIK GELEN ÜLKE ADINI Bİ SATIRA YAZDIRALIM BUNUN İÇİN :

=ARA(MAK(C1:C5); C1:C5; A1:A5)

YA DA =ARA(BÜYÜK(C1:C5;2); C1:C5; A1:A5)
NOT : YUKARIDAKİ İKİ FORMÜLÜDE AYRIHÜCRELERDE SAYILARI KONTOL İÇİN KULLANINIZ... ŞÖYLE Bİ HATA DOĞMAMASI İÇİN ÖRN.YOL ÜCRETİ TÜRKİYE İLE ALMANYANIN 250TL İSE  YUKARIDAKİ İLK KOD DİELİM Kİ ALMANYAYI ALIR İKİNCİSİ İSE TÜRKİYEYİ BU ŞELİKDE AYNI DEĞERDEKİ SAYILARI ÖĞRENEBİLİRSİNİZ.. 2. KODLA İSTERSENİZ =ARA(BÜYÜK(C1:C5;2[bU 2 EN BÜYÜK SAYININ 2.SİNİ GÖSTERMEYE YARIYOR BURASI 4OLURSA EN BÜYÜK 4. SAYIYI GÖSTERİR. ÖRN.1 2 3 4 5 6 YA KADAR SAYILARI SIRAYLA SATIRLARA YAZILDI BİZDE EN BÜYÜK 3 SAYIYI GÖSTERMESİ İÇİN =ARA(BÜYÜK(C1:C5;4); C1:C5; A1:A5) ); C1:C5; A1:A5) BU ŞEKİLDE 4 YAPTIK SONUÇ OLARAK BİZE "3" RAKAMINI BULUR BUNUN DA SATIR KARŞILIĞI 3 ÜN YANINDAKİ ÜLKENİN ADI OLUR...

BU FORMÜLÜN AÇIKLAMASI: ARANAN DEĞER [(MAK(C1:C5)] ,EN BÜYÜK DEĞERİ SAYIYI BULDUKTAN (300 DÜR 300'Ü)DAHA SONRA C1:C5 VEKTÖRLERİ ARASINDAKİ SATIRLARDA ARAR (ÖRNEKTE EN BÜYÜK DEĞER 300 BULDUKTAN SONRA SONUÇ OLARAK A1:A5 SATIRLARI ARASINDAKİ KARŞILIĞINI BULUR VE SADECE ALMANYA YAZAR...

ARAMAK İSTEDİĞİNİZ SAYI YADA KELİME VS.. SAYI DEĞERİ EN KÜÇÜK OLANIN KARŞILIĞINI BULMAK İÇİN =ARA(MİN(C1:C5); C1:C5; A1:A5) FORMÜLÜNÜ UYGULAYINIZ...

YA DA SİZ ARANACAK KELİMEYİ YA DA SAYIYI KENDİNİZ BELİRLEMEK İSTİYORSANIZ YAPMANIZ GEREKEN  =ARA(ARANACAK SAYIYI YAZINIZ; B2:B6; A2:A6)  VEYA OTOMATİK OLARAK ARAMASI İSTERSEN YAPMAN GEREKEN BİTANE HÜCREYE SAYI YAZDIK DİYELİM O YAZDIĞIMIZ SAYIYI ARASIN SAYIMIZI DİYELİMKİ D6 HÜCRESİNE YAZDIK BUNUN İÇİN GEREKN FORMÜL =ARA(D6; B2:B5; A2:A5)
« Son Düzenleme: 28 Ekim 2010, 03:02:16 Gönderen: Ergün_Poyraz »
poyraz

Bilişim Forum

Ynt: Değerlerin en büyük ve en küçüğünü bulmak? (Excel)
« Yanıtla #1 : 28 Ekim 2010, 00:02:45 »

İstediğiniz Sorudan Başlayabilirsiniz | Doktor a Sor