Gönderen Konu: Pardus, Linux, Ubunti?  (Okunma sayısı 2437 defa)  Share 

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Sincerely

• Çömez
  • **
  • Toplam: 5
Pardus, Linux, Ubunti?
« : 04 Haziran 2011, 12:43:57 »
Merhabalar arkadaşlar:

Çok gereksiz görebileceğiniz bir konuyu açmış bulunuyorum :)

Pardus, Linux, Ubunti hakkında bilgi verebilir misiniz? Windows'tan farkını öğrenmek istiyorum. Çok yazılar okudum ama hiç anlayacağım dilde değildi :-\
Bana arkadaşını göster, sana kim olduğunu söyleyeyim. (Mevlana)

Çevrimdışı WhiteScars

• Genel Yönetici
  • Usta
  • Toplam: 143
  • (,^^)
Ynt: Pardus, Linux, Ubunti?
« Yanıtla #1 : 08 Haziran 2011, 19:46:09 »
Güzel kardeşim öyle bir soru sormuşsunki, buna sayfalarca yazı yazılabilir. Sen spesifik soruların varsa onları sor.

Genel olarak şu noktalardan bahsedeyim.

Linux Nedir?
Linux bir işletim sistemidir windows gibi, fakat alt yapısı farklıdır. Diğer önemli farklardan birisi ise açık kaynak kodlu olmasıdır ve dünyada bir çok gönüllü tarafından geliştirilmektedir. Açık kaynak kodlu demek, bu işletim sistemini istediğiniz gibi değiştirme yetkisi size ait demek. Bu konuya çok girmemek lazım, zira linux'ü değiştirmek gibi bir niyetiniz olmadığını düşünüyorum. Ücretsizdir. Kimse sizden para istemez. Fakat teknik destek almak isterseniz o zaman ufak bir miktar para ödemeniz gerekebilir, yada probleminiz neyse bilisimruzgari gibi forumlarda probleminizi yazarsınız bir çok insan size cevap verecektir. Bir sürü isim var, Ubuntu Pardus Fedora ıvır zıvır. Doktor bunlar ne diye sorarsan şöyle anlatayım. Linux aslında bir çok parçadan oluşur. Bir çok parçadan kastım yazılımlar programlar. Fakat hepsinde ortak kullanılan bazı programlar vardır. Mesela işletim sistemi çekirdeği, donanım sürücüleri vs. Bu pardus, ubuntu vs bu adamlar bu linux'ün ortak parçası üzerine diğer programlarıda ekleyip, ortaya karışık bir işletim sistemi atıyorlar. Kimilerinin koyduğu programlar daha çok ev kullanıcılarına hitap ediyor, kimisi server'lara konup 7/24 çalışması için programlar koyuyor, kimiside grafik tasarımcılar için gerekli bir çok programı bir araya getirip bu şekilde bir linux ortaya çıkıyor. İşte bütün bu adamlara linux dağıtımları deniyor. Hangi dağıtımı kullanmak işinize geliyorsa veya kolay geliyorsa o dağıtım CD'sini indirip, bilgisayarınıza kurup kullanıyorsunuz.

Şunu açıkça belirtmek gerekir. Ev kullanıcılarına en dost linux dağıtımı Ubuntu'dur. Türkçe olmazsa olmaz diyorsanız Pardus'tur. Yok abicim ben server üzerine kurucam bu makina 2-3 yıl boyunca resetlenmeden çalışması gerekiyor diyorsa, Debian, Red Hat CentOS falan bunlardan birini kurarsın.

Güvenlik:
Şimdi iş güvenlik olunca linux, windows'u şöyle bir 12312312 falan çarpar. Neden dersen sadece bir cevap vericem. Linux'te admin yetikisi olan kullanıcı root kullanıcısıdır. Bunun dışındaki diğer kullanıcılarda sistemin dosyalarına değişikli yapabilme yetkisi yoktur. Virüs bile olsa değişiklik yaptırmaz. Taki root kullanıcısı ile bu işi yapasıya kadar. O yüzden root kullanıcısı olmadığın zaman istediğin kadar takla at o sistemi bozamazsın. Fiziksel darbeleri saymıyoruz tabi.

Kullanım Kolaylığı:
Hocam linux baş belasıdır :) o yüzden windows'taki sihirbazlardan (next next mantığı) kurtulup, arka planda gerçekte neler oluyor bunu bilmen lazım. O yüzden bir çok kullanıcıya bu durum zor gelip, bırakmasına neden oluyor. Ama güvenlik istiyorsan, sisteminde ne olup ne bitiyor bunları görmek istiyorsan biraz kasıp öğreneceksin işletim sistemi nasıl çalışır. Emme Ubuntu gibi dağıtımlar bu arka planda olup biteni fazla anlamanıza gerek kalmadan root şifrenizi verdiğinizde sisteminizde bu değişiklikleri size kolayca yapabilecek sistemler sunuyor. O yüzden normal bir bilgisayar kullanıcısı Ubuntu'yu kullanabilmesi gerekiyor. 1 - 2 ay araştırma ile. (Aslında bu sürede fazla)

Dertlerden arındırılmış bir işletim sistemi:
Hani virüs var, trojan var o var bu var. Şimdi bu abiler linux tarafına fazla yaklaşamıyor. Linux çünkü doğası gereği biraz paranoyak. O yüzden ne yaparsanız yapın, root kullanıcısı ile yapmadığınız sürece sıkıntı çıkma ihtimali %0.00001'lerde falan olur. Neden bu kadar çok ihtimal veriyorsun diyebilirsin. İnsan evladı linux'ü yaptı yine insan evladı linux'ü çökertebilir diyorum. Ama inan bana windows'u çökertmek 10 sn alırken linux'ü çökertmek için biraz uğraşırsın. Aymı olur yıl mı olur bilemem.

Birde çok çekici bir olayı var linux'ün. Paket manager sistemleri mevcut. (Paket dediğim aslında program) bunlar apt-get, yum, emerge adı altında linux dağıtımlarında herhangi birinde bulunabilir. Örneğin Ubuntu apt-get kullanır. Mesela düşün. Şimdi windos kullıyosun ve DVD writer'ın var. DVD yazmak istiyorsun. Bu işlem için ne yapman lazım. Ya DVD writer ile birlikte beleş verilen Nero gibi bir program varsa onun CD sini takar kurarsın, yada gider beleş CD yazma programlarının listesini arayıp bulursun birini indirirsin ve sistemine kurarsın dvd yazarsın yada Nero gibi paralı yazılımlardan birini bulur warez sitelerinde key ararsın bulursun, kurarsın kurabilirsen, CD keyini yazarsın kabul ederse :) ve birde allah biliyor o crack'lı exe dosyalarını kullanırken aslında o cracklı exe dosyası sisteminizde neler yapıyor. Neyse bir şekilde takla atar kurarsın. DVD'ni yazarsın. Ben ubuntu'da napıyorum biliyomusun. Terminali açıyorum. Oraya sudo apt-get install k3b yada bresero yazıyorum bir bakmışım program yüklenmiş. Uyuglamalr menusünden seçip tıklıyorum bi bakmışım program açılmış. Sonra boş dvd'mi koyuyorum ve yazıyorum.

Yada office düşün. Paran varsa gider Microsoft Office satın alırsın. Sistmeine kurarsın. Kurarken microsoft office sana 90 takla attırır key için. Yok volume license'mış yok activation mış yok oymuş buymuş uğraşırsın. Yada ubuntu kurulu makinanda hazır gelen open-office kullanırsın. Beğenmezsen sudo apt-get install staroffice yazarsın baktın beğenmedin mi o zaman sudo apt-get install koffice yazarsın. Yine mi beğenmedin. Paran da mı var. Git Microsoft Office satın al. Sonra yine aç ubuntu'nu sudo apt-get install wine'de sana windows emulatör yüklesin. Tak CD'yi sağ tuşla tıkla setup dosyası üzerine Run with wine windows loader gibi bişi var seç onu. Adam windows programınıda linux üzerinde çalıştırsın.

Bak ne dedim öyle bir soru sormuşunki sayfalarca yazı yazılır. O yüzden spesifik sorular sormanda fayda var zira bu kadar yazıyı yazasıya kadar 15 dk falan gitti. Linux ne anlat desen günlerimi alır.

Şimdi sor bakalım sen ne kullanıyorsun diye. Derimki windows. Be doktor o vakit ne işin var windowsla dersen. Tabi linux deyince her şey güzel değil. Malesef bazı firmalar windows'a verdiği desteği linux'e vermiyor. O yüzden kullanmak zorunda olduğun bazı programların ise linux alternatifi olmadığı için mecburen windows kullanıyorsun. Ama inan bana istediğin programın mutlaka bir alternatifini linux'te bulursun, olmazsa wine ile çalıştırırsın oda olmazsa, programın kaynak kodu varsa açıp linux'te derleyip çalıştırmayı deneyebilirsin, o damı yok abi o vakit yapcak bir şey yok 2 işletim sisteminide kurarsın. İşin olunca window'a döner bakarsın işin olmadımı linux'te takılırsın.
« Son Düzenleme: 08 Haziran 2011, 19:54:29 Gönderen: WhiteScars »
İnsanoğluna bırakabileceğiniz en güzel miras tecrübelerinizdir...

Çevrimdışı Sincerely

• Çömez
  • **
  • Toplam: 5
Ynt: Pardus, Linux, Ubunti?
« Yanıtla #2 : 08 Haziran 2011, 23:49:54 »
Çok teşekkür ederim merak ettiğim soruların cevabını vermişsiniz :) Bilginize sağlık başka sorum yoktur.
Bana arkadaşını göster, sana kim olduğunu söyleyeyim. (Mevlana)

Çevrimdışı RealtyOwews

• Usta
  • Toplam: 0
    • :  ,  ,  ,   ,
Pardus Linux Ubunti
« Yanıtla #3 : 14 Eylül 2019, 01:23:09 »
Normal kullanıcı olarak çok fazla var. Microsofta şimdi rakip olamasa bile oldukça fazla kullananı var.

Birçok ülke devlet dairelerinde linux kullanmaya başlamıştır. Ayrıca Türkiyede bazı resmi kurumlarda Pardus kullanılmaktadır.
,

Bilişim Forum

Pardus Linux Ubunti
« Yanıtla #3 : 14 Eylül 2019, 01:23:09 »

İstediğiniz Sorudan Başlayabilirsiniz | Doktor a Sor