Gönderen Konu: Notepad++ 5.9.5  (Okunma sayısı 1772 defa)  Share 

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı soulmy

  • Çömez
  • **
  • İleti: 54
  • Toplam: 2
Notepad++ 5.9.5
« : 25 Ekim 2011, 18:26:25 »

Notepad++ açık kaynak kodlu, ücretsiz, birçok programlama dilini destekleyen, Windows altında çalışan yararlı bir editördür. Windows'un klasik not defteri yerine kullanılabilecek uygun ve işlevsel yazı düzenleyicisidir.

Notepad++, tamamen C++ Win32 api ile yazılmıştır, yani Windows MFC kullanımı yoktur. Bu sayede birçok editörde olduğu gibi yavaş açılma problemi de ortadan kaldırılmıştır. GPL lisanslı bu yazılım beklediğinizden de daha hızlı çalışır.
Syntax (sözdizimi) hatası bulma, vurgulama ve renklendirme yapabilir. Desteklediği programlama dilleri: C, C++, Java, C ++ , XML, HTML, PHP, Javascript, RC kaynak kodları, Makefile, ASCII art dosyası (uzantısı .nfo, doxygen, ini olanlar), batch (çoklu komut) dosyası, ASP, VB/VBS kaynak kodları, SQL, Objective-C, CSS, Pascal, Perl, Python ve Lua.

Yazılımın Genel Özellikleri
* WYSIWYG (MS Frontpage tarzı dizayn; önizlemeli düzenleme) özelliği vardır: Eğer renkli bir çıktı yazdırmanız gerekiyorsa renklendirme yapıp renkli çıktınızı rahatlıkla alabilirsiniz.
* Çoklu dil desteği vardır. Türkçe dil desteği de mevcuttur.
* Kullanıcı tanımlamalı Syntax (sözdizim) vurgulamaları ayarlayabilirsiniz. Mesela anahtar kelimeleri, operatörleri, yorumları renklendirebilirsiniz.
* Aynı anda birden fazla belge ile çalışabilirsiniz.
* Gelişmiş arama modülü vardır. Belge içerisinde aramalarınızı kolayca yapabilirsiniz.
* Yeni sekme açma özelliği ve sürükle-bırak özelliği kullanıcıya büyük kolaylık sağlar. CTRL+N tuşuna basarak yeni bir sekme açıp herhangi bir dokümanı sürükleyerek açabilirsiniz.
* Büyütme(ctrl+), küçültme(ctrl-) özellikleri sayesinde yazıları istediğiniz büyüklüğe getirebilirsiniz.
* Parantez belirteçleri sayesinde açtığınız bir parantezi { } [ ] ( ) vb. belirginleştirir ve kapattığınız parantezi de belirginleştirerek (renklendirerek) simetrik bir kolaylık sağlar.
* Geniş bir eklenti ve tema desteği bulunmaktadır.
* API (Otomatik tamamlama) desteği mevcuttur.


<<<-- Download -->>>
Lütfen program üreticisinin kendi adresini paylaşın. Lütfen forum kurallarını okuyun. Mesajınızdaki external linkler silinmiştir.
« Son Düzenleme: 15 Kasım 2011, 18:51:09 Gönderen: WhiteScars »

Bilişim Forum

Notepad++ 5.9.5
« : 25 Ekim 2011, 18:26:25 »

 

İstediğiniz Sorudan Başlayabilirsiniz | Doktor a Sor