Gönderen Konu: 2013 Esnek Ekran Yılı Olabilir [Projeksiyon]  (Okunma sayısı 1520 defa)  Share 

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı techkolik

  • İlk Adım
  • *
  • İleti: 6
  • Toplam: 0
2013 Esnek Ekran Yılı Olabilir [Projeksiyon]
« : 17 Aralık 2012, 09:10:16 »


You are not allowed to view links. Register or Login

Samsung ve LG 2013 yılında akıllı telefon dizaynını değiştirecek yeni bir teknoloji üzerinde duruyor.

Samsung ve LG 2013 yılında akıllı telefon dizaynını değiştirecek yeni bir teknoloji üzerinde duruyor. Şirketlerin üzerinde durduğu bu teknoloji sayesinde, esnek akıllı telefon ekran fikri yakında bilim kurgu statüsünü kaybedebilir ve bilimsel bir gerçeklik haline gelebilir.


Dokunmatik ekranın çıkışından beri büyük değişim göstermeyen cep telefonu pazarı, 2013 yılında esnek ekranın gelmesiyle birlikte pazardaki en büyük devrimlerinden birini gerçekleştirebilir mi? Eğer esnek ekran hakkında gittikçe artan söylentiler doğruysa, ve pazarın önemli üreticilerinden biri önümüzdeki sene bükülebilir ekrana sahip bir cihaz piyasaya sürerse, o zaman bu devrim gerçekleşebilir ve cihazı piyasaya süren şirket büyük bir modanın öncüsü olur. Bu devrim niteliğindeki yenilikten sonra, esnek ekran akıllı telefon teknolojisi kullanıcı için farklı da olsa, eminim zamanla farkına bile varılmadan bu teknolojiye uyum sağlanacaktır.

Boşa Geçen 10 Yıl

Şirketlerin esneyebilir ekran teknolojisiyle ilgili gelişim raporları on yıl önce, yani 2002 yılında Universal Display'in yayımladığı gelişim raporuyla başladı. Universal Display OLED ekran teknolojisindeki araştırmalarıyla ve Samsung Galaxy S2 ve S3 akıllı telefonların yapımında kullanılan panellerin yaratıcılığını üstlendiği için şu an pazarda ön planda. On yıl önce Universal Display'in bilim kurgu olarak nitelendirdiği esnek ekran teknolojisi, Samsung'la kurulan bağ ile daha gerçekçi bir hal aldı. Zaten bundan birkaç yıl sonrada Philips ve Sony'nin bu teknolojiyle ilgilenmesi, esnek ekranların gelecekte kullanılma potansiyelinin bulunduğunu gösterdi.


Philips CES 2006'da Readius ismindeki katlanabilir E-Ink ekrana sahip 16 seviye gri tonlaması yapabilen cihazını kullanıcılara tanıttı. Bir yıl sonra, Sony dünyada türünün ilk örneği olduğunu idda ettiği 2.5 inç'lik esneyebilen renkli ekranı bize gösterdi. O zamandan beri, aynı fikir üzerine kurulu ilginç; ama düşük hacimli ürünler ortaya çıktı. Bu ürünlerin en önemlisi ise, Esquire magazinin 2008 kapağında yer alan esneyebilir E-Ink ekrana sahip Seiko'nun piyasaya sürdüğü Spectrum SVRD001 ismindeki saattir.


Esnek E-Ink ekran Amazon Kindle'ında içinde bulunduğu birçok e-okuyucu'da var; ama esnek ekran teknolojisinin bütün özellikleri bu cihazlarda yok. Bu teknolojinin bir dalı olarak LG'nin EPD'si olan  (Elektronik kağıt ekranı) Wexler Flex ONE e-okuyucu buna örnek olarak gösterilebilir. EPD ekran E-Ink ekrandan daha yüksek çözünürlüğü olan,hafif, ince ve daha esnek bir yapıya sahiptir.

Akıllı Telefonlar İçin Esneyebilir OLED Paneller

Çok yönlü olarak kullanılan E-Ink ve EPD ekranlar, akıllı telefonlarda kullanılmak için pek uygun değil. Bunun bir çok nedeni var. En belirgin nedeni ise: Bu ekranların tepki sürelerinin çok yavaş olması (Bunun anlamı bu ekranlarla video izleyemezsiniz ve izleyeceğiniz videoların renkleri çok kötü olur). Bunun yanı sıra üretimde maliyette oldukça engelleyici bir faktör. Bu yüzdende esneyebilir ekran teknolojisi için, Universal Display'in OLED teknolojisine dönmek zorundayız.


Esneyebilir OLED ekranlar ince, hafif, oldukça esnek olacak ve en önemlisi cam kaplı olmayacak; bu yüzdende telefonumuz istediğimiz şekli alabilecek. Şirketler de bunun için var olan AMOLED ekran teknolojisine benzer bir şeyler yapmak için çaba sarfediyor ve ekranlarda cam tabakası olmayacağı için, bugün kullanılan cam kaplı ekrandan daha dayanıklı ve kırılmayan bir şeyler yapmaya çalışıyorlar. Peki tam olarak esneyebilir ekranlar nasıl? Kısaca bir çekiçle vursanız dahi, telefonunuz hala normal şekilde çalışacak diyebiliriz.


OLED ekran cam kaplı olmayacağı gibi, kolayca çizilen ve eski püskü duran sadece plastikten yapılmış bir teknolojide olmayacak. Bu teknoloji Gorilla Glass üreticilerinin yeni ürettikleri Willow cam ile gelecek. İnanılmaz derecede ince, güçlü ve esnek olacak  cam, OLED ekran teknolojisinde kullanmak için dizayn edilmiş ve böylelikle plastik ekranın doğasında olan problemlerinde çözülmesi amaçlanmıştır.

Kırılmaz Ekrana Sahip Yeni Akıllı Telefon Tasarımları

Bir dakika durun ve üretici ve tüketici açısından Corning cam ile esneyebilir OLED ekranlı bir akıllı telefonun pazara sunulduğunu düşünün. Üreticiler büyük olasılıkla bu işten hoşlanacak; çünkü ilginç ve yeni tasarımlar onlara yeni fırsatlar sunacak. Ayrıca yeni cihazların ince olması şirketlerin üretim maliyetlerini düşürecek. Tüketici açısından ise, kırılmaz ve esneyebilir bir ekrana sahip cihaz oldukça büyük faydalar sağlayacak. Esneyebilir OLED ekran daha ince, daha hafif ve daha dayanıklı olduğu için  tercih sebebi olacak.

Nokia esneyebilir ekrana sahip, kinetik kullanıcı arayüzü ile çalışan ve kendi kendini temizleyen, koruyan bir maddeden yapılmış bir prototip yaratmıştı. Buradan anlayacağınız gibi, şirketin esneyebilir ekran teknolojisiyle ilgili tecrübesi uzun yıllar öncesine dayanıyor. Bunu görmek istiyorsanız,  Nokia'nın birkaç yıl önce yarattığı Morph isimli prototipe bakabilirsiniz.

Yakında Kıvrımlı; Fakat Sabit Pozisyonlu Esnek Ekranlar Bekliyoruz

2013 yılı esneyebilir akıllı telefon dizaynları ile çılgın bir yıl olacak. Tabi ki bu teknolojinin de  karşılaşacağı sorunlar olacak. Bu sorunlardan en önemlisi: Ekran hariç telefon yapımında kullanılan sert(esnek olmayan) donanım araçlarının nasıl esnetilebileceği. Esneyebilir bellek ve batarya için birtakım araştırmalar oldu;fakat bunların hiçbiri şu an esnek ekran teknolojisiyle kullanılabilecek durumda değil, bu yüzdende esnek ekranlı telefonlar başlangıç için sabit pozisyonda olabilir. Tabi ki esneyebilir donanım araçları ve tamamiyle esneyebilen telefonlar bir bilim kurgu rüyası değil; fakat bu teknolojinin gelişmesi için biraz zamana ihtiyaç var.

Akıllı telefon dizaynları son dönemde oldukça durakladı; fakat bu duruma gelene kadar çok yol katedildi. Önümüzdeki günlerde esnek ekrana geçilmesiyle de pazarda oldukça büyük bir canlanma olacağı aşikar.

Samsung ve LG Zaferi Paylaşabilir

Geçtiğimiz yıl bazı kaynaklardan alınan bilgilere göre, Samsung muhtemelen 2013'te esnek ekranlı telefonları piyasaya sürecek ilk üretici olacak. Şirket 2011'de Galaxy Skin adıyla gösterdiği konseptte, esnek ekran teknolojisinin neye benzeyeceğine dair kafamızla temel bir fikrin oluşmasına yardımcı olmuştu. UBS için çalışan bir analist, Galaxy S modellerinin 2 nesil sonra, tahminen 2014 yılına kadar  kırılmaz ve hatta muhtemelen katlanabilir, esnek ekranlar olacağını dile getirmişti. Samsung'un  Universal Display ile yakın ilişkisi de bu durumun kanıtı niteliğinde.

Diğer söylenti ise yukarıda belirttiklerimin aksine pek olumlu değil. Söylentiye göre, Samsung  lansmanın 2013'ün sonuna kadar gecikmesine neden olabilecek ekran üretim sorunları yaşıyor. Bu olumsuz söylentiye rağmen Samsung'un bu tanıtımı CES 2013 sırasında gerçekleştirmesi için hala bir şans var. Geçmişte esnek teknoloji ile bağlantılı olan YOUM adıyla adlandırılan bu teknoloji, yeni bir marka kimliği ile tanıtılabilir.

Samsung'un ezeli rakiplerinden biri olan LG'nin de yaz aylarından sonraki dönemlerde esneyebilir OLED teknolojiyi piyasaya sürmek için planları vardı. Sony gibi diğer şirketler de esnek ekranlara ilgi gösterdiler; ama Samsung ve LG gibi bu teknolojiye yüksek yatırımlar yapmadılar.

Peki neden Samsung ve LG esneyebilen ekranlara ilgi duyuyor? UBI Research'ün yaptığı bir araştırmaya göre önümüzdeki yıl 20 milyon esneyebilen AMOLED ekran panel nakliyesi gerçekleşecek, bu sayı 2015'te 120 milyon olacak ve bunlardan elde edilecek gelir 1.2 milyar doları bulacak. Bu yüzden bu teknolojiyi geliştirecek ilklerden olmakta büyük fayda var. Üreticiler açısından gelir çok fazla olacağı gibi, tüketiciler açısından baktığımızda da yenilikçi akıllı telefon tasarımlarının oldukça heyecan verici olacağını söyleyebiliriz.

Bilişim Forum

2013 Esnek Ekran Yılı Olabilir [Projeksiyon]
« : 17 Aralık 2012, 09:10:16 »

 

İstediğiniz Sorudan Başlayabilirsiniz | Doktor a Sor