portakal

Gönderen Konu: Veri yapıları konusunda yardımınıza ihtiyacım var !  (Okunma sayısı 2704 defa)  Share 

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı pc_canavarı

  • İlk Adım
  • *
  • İleti: 1
  • Toplam: 0
Aşağıdaki soruları çözmemde bana yardımcı olur musunuz ? ?

1) Küçükten büyüğe doğru sıralı bir diziye, dizinin sırasını bozmayacak şekilde, verilen bir elemanı ekleyen program kodunu yazınız.
Girilen dizi: 1 3 5 7 9    Eklenecek sayı: 4     Dizinin son hali: 1 3 4 5 7 9

2)Dışarıdan alacağınız boyut değerlerine göre dinamik olarak tanımlayacağınız iki matrisin çarpımını, çarpım kurallarını sağlayan kontrolleri de içerecek şekilde gerçekleyen program kodunu yazınız.

3)Bir fabrikada çalışan işçilerin “ad, soy ad, sicil, bölüm, maaş” gibi bilgilerini içeren bir struct yapısı oluşturunuz. Dışarıdan alacağınız işçi sayısı değerine göre gerekli değişken tanımlamalarınızı yaparak, işçi bilgilerinin klavyeden girilerek kaydedildiği program kodunu yazınız.

4)N adet düğümden oluşan ve düğümler içerisinde rastgele atanmış rakamlar tutulan ‘list’ isimli bir bağlı doğrusal liste yapısı oluşturulmuştur. Listede tutulan bu rakamların tekrar edilme sayılarını hesaplayıp sonucu tanımlanan bir ‘sonuc’ dizisi ile geri döndüren ‘sayRakam’ isimli fonksiyonu yazınız

5)Bir bağlı dairesel listelerde listenin sonundaki düğümü kesip, listenin başına ekleyen bir fonksiyon yazınız.

6) İki bağlı doğrusal bir listeyi (örneğin 13, 17, 14, 11 dizilimine sahip) tersten yerleşecek şekilde (düğümler 11, 14, 17, 13 şeklinde dizilecek) yeniden oluşturan bir fonksiyon yazınız

7)) İki bağlı dairesel bir listede, fonksiyona parametre olarak aktarılan “A” listesindeki “x” verisini
içeren ikinci düğümü bularak silen (bu düğümü belleğe iade eden) bir fonksiyon yazınız.

8)Dışarıdan verilen bir kelimeyi, kelimenin ilk elemanından son elemanına kadar yığın yapısına ekleyen ve daha sonra yığın yapısından çıkararak ekrana yazdıran programı gerçekleyiniz.

9)Dışarıdan girilen ve aşağıda verilen örmekteki gibi parantezler kullanılarak tanımlanan herhangi bir matematiksel formülün parantez sayısının ve kullanımının doğru yapılıp yapılmadığını kontrol eden program kodunu yazınız.

Giriş: 7 – ( ( X * ( ( X + Y ) / ( J – 3 ) ) + Y ) / ( 4 – 2.5 ) ) Sonuç : Doğru
Giriş: 7 – ( ( X * ( ( X + Y ) / ( J – 3 ) ) + Y ) / ( 4 – 2.5 ) ) ) Sonuç: Hatalı

10)Dışarıdan verilen 10 elemanlı bir sayı dizisini oluşturulan kuyruk yapısına ekleyen ve daha sonra bu kuyruktaki elemanları ekrana yazarak kuyruktan çıkaran program kodunu yazınız.

11)“50, 28, 46, 80, 47, 96, 14, 10, 68, 20, 34, 71” değerlerine sahip düğümlerini oluşturacağınız ikili ağaç yapısına yerleştiren program kodunu yazınız.

12)) Yazacağınız bir fonksiyonla, a şıkkında verilen ağaç yapısı üzerinde dışarıdan girilen “x” sayısının bulunup bulunmadığını tespit eden, bulunduğu takdirde adresini, aksi takdirde “null” değerini döndüren fonksiyonun program kodunu yazınız.

13)“60, 35, 20, 15, 17, 13, 40, 30, 18, 25” elamanlarını oluşturacağınız AVL tree yapısına yerleştiren program kodunu yazınız.

Bilişim Forum


 

İstediğiniz Sorudan Başlayabilirsiniz | Doktor a Sor