Gönderen Konu: Dergi boyutu kaca kac (A4,A3 gibi)  (Okunma sayısı 19591 defa)  Share 

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı cekirdek

• İlk Adım
  • *
  • Toplam: 0
Dergi boyutu kaca kac (A4,A3 gibi)
« : 10 Mayıs 2007, 00:13:24 »
konuyu acacak uygun bir yer bulamadım :-X

Ben okulda sınaw niteliğini tasıyan bir dergi yapacağım corel da ancak dergilerin boyutlarını bilmıyorum
acaba bilenler varsa yazabilirlermi,
Standart bir dergi boyutu ve varsa standart sıdı olculer..

saygılarımla..

Çevrimdışı Burak Özdemir

• Genel Yönetici
  • Çırak
  • Toplam: 72
    • web Blog
Ynt: Dergi boyutu kaca kac (A4,A3 gibi)
« Yanıtla #1 : 10 Mayıs 2007, 00:25:17 »

ortalama dergi boyları  295 (uzunluk) - 220 (genişlik) mm tabi... :) A4 ebatlarından genişlik olarak birazx büyük.

TRT - Bilişim Rüzgarı & Burak Özdemir.net

Çevrimdışı cekirdek

• İlk Adım
  • *
  • Toplam: 0
« Yanıtla #2 : 10 Mayıs 2007, 00:28:51 »
A4 ü kaca kac oldugunu daha iyi belırtmek içn yazdım :D
Cevabın için teşekkür ederim..tasarıma başlayayım ;D

Çevrimdışı Özge MARDİ

• Grafik Tasarımcı
  • Çömez
  • **
  • Toplam: 51
« Yanıtla #3 : 15 Mayıs 2007, 15:05:49 »
Tasarlayacağın dergi için  22x30cm. uygundur. Sıra dışı bir ölçü istiyorsan 23,5x33,5cm de  olabilir, yanız bu ölçü dergi değil de daha çok bir gazete ölçüsü olabilir. Fakat, tasarım yapacağımız yüzeyin ebatlarını belirlerken nasıl bir yol izlememiz gerekir? Bu önemli bir sorudur. Bu bir kitap da olabilir bir afişte olabilir. Aslında hepsinin tek bir çözümü var. kağıt ebatlarına göre belirlememiz gerekir.

Dergi gibi çok sayfalalı süreli ilanların tasarımlarında, sayfaların tasarımı bittikten sonra matbaada basılabilmesi için, forma dediğimiz 8,16,32li düzene göre montajlanması gerekir.

Bunun içinde dergi sayfalarının ebatlarının tam tabaka kağıda göre belirlenmesi gerekmektedir. Piyasada tam tabaka kağıt olarak 100x70cm, 64x90cm ebatlatları kullanılmaktadır.

Kısacası bir derginin, broşürün, afişin, boyutlarını belirlerken tam tabaka kağıt ölçülerine uygun bir boyutlandırma yapmalıyız ki, matbaada basım sırasında kağıdın kenarlarında fire dediğimiz boşluklar oluşmasın.

Kolay gelsin

« Son Düzenleme: 15 Mayıs 2007, 15:13:57 Gönderen: Özge MARDİ »
"Hedef Bilgi Toplumu"

Bilişim Forum

« Yanıtla #3 : 15 Mayıs 2007, 15:05:49 »

İstediğiniz Sorudan Başlayabilirsiniz | Doktor a Sor