portakal

Gönderen Konu: Video formatları hakkında  (Okunma sayısı 490 defa)  Share 

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı simeli

• İlk Adım
  • *
  • Toplam: 0
Video formatları hakkında
« : 23 Mart 2016, 22:53:36 »
 Merhaba Arkadaşlar,

Foruma yeni üye oldum.Video formatları konusunda kafam çok karışık. Format,uzantı ,codec hepsi birbirine girmiş durumda. Sayın Gökşen bir cevabında,taşıyıcı formatlarla codec'leri ayırmak gerek diyor. Oysa hâlâ çoğu yerde,bırakın taşıyıcı format'la codec'in birbiri yerine kullanımını, çözünürlük değerleri de format olarak kullanılıyor. Böyle olunca da ,özellikle benim gibi işin uzmanı olmayıp yarım yamalak bilgisi olan ,ama bilgilenmeyi de çok isteyenler için durum, içinden çıkılmaz hale geliyor.
 Sayın Gökşen'in ilgili konuya verdiği cevapta biraz anlaşılabilir ayrıntı görünce, kafamdaki sorulara cevap bulurum umuduyla, siz arkadaşlara bir kaç sorum olacak. Muhtemel cevaplarınızı, hem teknik detaylı hem de bilmeyenlerin de anlayabileceği şekilde verirseniz memnun olurum. Aşağıdaki hususlardaki sorumlarımda, kendime göre benzetmeler de bulunuyorum. Teknik olarak mantıksızlık varsa affola.

Geçen internetten bir film indirdim. Bilgilerine baktığımda : Matroska (mkv mi oluyor ? ) formatında, 4.48 GB büyüklüğünde, 1440x1080 çözünürlüğe sahip bir film. Codec değeri olarak ise, H264 (H264/AVC/MPEG4 ) gözüküyor.
 1. Filmi 4.48 GB büyüklüğüne aldanarak DVD ye kaydetmek istedim ancak,nero ,diskte yeterli boşluk yok uyarısı vererek kaydetmedi. DVD 4.7 GB olduğuna göre 4.48 GB lık veri nasıl sığmaz ?

2. Bunun üzerine format factory ile MKV den daha fazla sıkıştırma yapabileceğini sanarak, mpeg4 (divx)'i seçtim. Dönüşüm tamamlanınca, yeni değerlere baktım : Format, MOV,MP4,M4A,3GP,3G2,MJ2 olarak gözüküyor. Codec kısmında , mp4v (0x7634706d) yazıyor. Çözünürlük,dokunmadığım için aynı 1440x1080. Ama boyut 8,68 GB'a fırlamış.
Film zaten ham halinde olmadığı mkv formatında sıkıştırıldığı halde ,dönüşüm sonrası nasıl 8,68 GB 'a çıkar ? Yani tabir caizse kesilip atılmış kısımların bir kısmı geri mi geldi ?Nasıl yani ? Ham hali olsa tamam.Ama  sıkıştırılmış halinden nasıl olur da daha büyük hale gelir ?

3. Sayın Gökşen ,ilgili konuya verdiği cevapta, en kaliteli görüntüyü veren sıkıştırma formatının MKV olduğunu söylüyor. Tamam kabul. Ama diğer yönden düz mantıkla bakarsak,veri ne kadar büyük olursa görüntü de o oranda kaliteli olmaz mı ? Yani o mantığa göre de Divx sıkıştırmanın 8,68 GB büyüklüğünün sunduğu görüntünün MKV nin 4,48 GB lık görüntüsünden daha kaliteli olması lazım gelmez mi ? Ama değil, değil mi ? Peki neden ? Yani, Divx'in ki bir tür hamallık mı ? Hem daha fazla veri ( GB ) ,hem de daha kalitesiz görüntü ?

4. Bu filmin aynı sahnesini iki ayrı çözünürlük ile 1280x1024 çözünürlüklü bilgisayarda izledim. 960x720 çözünürlüklü filmin belli bir sahnesini youtube'den , yine aynı sahnesini ama 1440x1080 çözünürlüğü ile internetten indirerek izledim. Sanki 720 çözünürlüklü olan 1080 çözünürlüklü olandan daha net gibi geldi.Sahneyi durdurup baktım yine aynı şey 720 çözünürlüklü daha pürüzsüz ,1080 çözünürlüklü de net olmakla beraber sanki,ne bileyim daha pikselleri belirgin mi diyeyim ,tabiri bilemiyorum, farklı gibi geldi.Acaba bilgisayarın çözünürlüğü olan 1024, 720yi kapsayıp,1080'i kapsamadığı için mi 1080l' lik görüntü bilgisayarda öyle gözüktü.Henüz söz konusu 1080 lik filmi TV de izlemedim. Bilmem ne kadar fark eder ? !

5 1.maddede belirttiğim GB meselesine dönersek, eğer sıkıştırmada en kaliteli format MKV, codec ise h 264 ise ve bu değerlere sahip film de 4,48 GB ise 4,7 GB kapasiteye sahip olduğunu iddia eden DVD de bu değeri alamıyorsa , bu demektir mi ki ben bu filmi format ve codec değerlerini değiştirmeksizin 100 MB bile küçültemem ve Bluray'de ancak flash bellek üzerinden izleyebilrim...Tabi bluray diske kaydetmedikçe !
 Mesajım biraz uzun oldu ama idare ediverin artık. Zira ben de az biraz da ayrıtı hastalığı var...Anlamadığım konu olsa da.
 Cevaplarınız için teşekkürler.

Bilişim Forum

Video formatları hakkında
« : 23 Mart 2016, 22:53:36 »

İstediğiniz Sorudan Başlayabilirsiniz | Doktor a Sor