portakal

Gönderen Konu: Google Adwords Kalite Puanını Belirleyen Faktörler Nelerdir?  (Okunma sayısı 445 defa)  Share 

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı SanalYonetmen

  • Çömez
  • **
  • İleti: 76
  • Toplam: 0
  • E Ticaret, SEO, Sosyal Medya ve Reklam Danışmanlığ
    • Sanal Yönetmen
Google Adwords Kalite Puanı

Google Adwords Reklam Kampanyaları, günümüzde internet üzerinden E Ticaret faaliyeti yürütenler tarafından, oldukça sık yardımına başvurulan bir dijital reklam yöntemi haline gelmiştir. Google Adwords reklamlarında başarı elde etmek için dikkat edilmesi gereken birçok nokta vardır. Başarılı Adwords yönetiminde; “Google Adwords kalite puanını yükseltme, anahtar kelimelerin belirlenmesi, reklamların ve açılış sayfalarının düzenlenmesi, kampanyaları sürekli takip etme, hedef kitlenin arama alışkanlıklarını inceleme, satın alma döngülerini takip etme” gibi birçok kriter etkili olmaktadır.Google Adwords reklamlarında başarılı sonuç elde edilebilmesi açısından, kalite puanı dikkat edilmesi gereken önemli kriterlerdendir. Peki, Google Adwords kalite puanı nedir? Google Adwords kalite puanı; oluşturulan reklam kampanyaları, seçilen anahtar kelimeler ve açılış sayfasının kalitesine yönelik olarak hesaplanan bir tahmindir. Kalite puanı Google sistemleri tarafından 1 ile 10 arası bir ölçek kullanılarak belirlenir.

Google Adwords Kalite Puanını Etkileyen Kriterler

Google Adwords kalite puanına etki eden temelde üç önemli faktör vardır. Bunlar: “Reklamın Beklenen Tıklanma Oranı, Reklam Alaka Düzeyi ve Açılış Sayfası Deneyimi” faktörleridir. Daha önceden kaleme almış olduğumuz “Google Kalite Puanı Hesaplama” konulu yazımızda, yukarıda sıralamış olduğumuz bu üç önemli faktörü anlatmıştık. Bir önceki yazımızı da inceleyerek, hem bu üç önemli kriterin kalite puanına etkilerinin neler olduğunu hem de Google Adwords kalite puanının nasıl hesaplandığını okuyabilirsiniz. Peki, Google Adwords kalite puanını belirleyen faktörler arasında yer alan diğer kriterler nelerdir? Şimdi bunların neler olduğuna bir değinelim.

Görülen URL’nizin Geçmiş Tıklama Oranı

Google Adwords sisteminden, ihtiyacınız olduğunda her zaman yararlanabilirsiniz. Ürün tanıtımlarınızı yapmak veya satışlarınızın artmasını sağlamak için her zaman reklam kampanyası oluşturabilirsiniz. Oluşturacağınız yeni reklam kampanyalarından daha yüksek verim alabilmek ve performans olarak daha başarılı olabilmek için; görülen URL’nizin geçmiş tıklama oranı önem taşımaktadır. Daha önceden oluşturduğunuz Google Adwords reklam kampanyaları ve bu kampanyaların kullanıcılar tarafından tıklama oranları, sizin Google Adwords kalite puanınızı etkileyen bir unsurdur. Görülen URL, kullanıcıların reklama tıkladıktan sonra yönlendirildiği sayfayı temsil etmektedir. Google Adwords ile oluşturulan tüm reklam kampanyalarına ait sayfa URL’leri, Google tarafından ayrı ayrı değerlendirilmektedir. Bu geçmiş reklam kapmayanları arasında, tıklama oranı yüksek olan URL’ler kalite puanınıza olumlu yönde etki etmektedir.

Coğrafi Performansın Etkisi

Google Adwords reklam kampanyalarını oluştururken, reklamınızın yayınlanmasını istediğiniz kriterleri kendinize göre belirleyebilmektesiniz. Bunlardan bir tanesi de coğrafi konumun belirlenmesidir. Oluşturacağınız Google Adwords reklam kampanyasının, hangi coğrafi lokasyonlarda yapılacak aramalarda gösterilmesini istediğinizi sistem ara yüzünde ayarlayabilmektesiniz. Yeni oluşturduğunuz Google Adwords reklam kampanyasının, hedeflediğiniz coğrafi bölgedeki başarısı, kalite puanınıza etki eden bir diğer faktördür. Coğrafi konuma göre belirlediğiniz reklam kampanyalarından yüksek verim elde edebilmek için ürün ve hizmetlerinizin hitap edeceği, performansı yüksek olan yerleşim yerlerini seçmeniz tavsiyemizdir.Hedeflenmiş Cihazların Etkisi

Google Adwords reklam kampanyalarını oluştururken, reklamınızın hangi cihazlardan yapılan aramalarda gösterilmesi gerektiğini de belirleyebilmektesiniz. Böylelikle reklam kampanyanızı ister tek bir cihaz türü üzerinden, isterseniz tüm cihazlarda gösterilmesini sağlayabilirsiniz. Ancak sistem tarafından reklamlarınız, her cihaz türü için ayrı ayrı değerlendirmeye tabi tutulmaktadır. Yani oluşturduğunuz reklam kampanyası; bilgisayarlarda, mobil cihazlarda veya tabletlerde, gösterdiği performansa göre her biri için ayrı kalite puanı almaktadır. Bu yüzden, her cihaz için farklı kalite puanı hesaplaması yapıldığını unutmayınız. Örneğin; tablet cihazlar üzerinden elde ettiğiniz yüksek kalite puanı, bilgisayarlar üzerinden elde ettiğiniz kalite puanına etki etmemektedir. Her biri kendi özelinde değerlendirmeye tabi tutulmaktadır.

Google AdWords Kalite Puanını Yükseltebilmek için dikkat edilmesi gerekilen bilgilerin devamına Sanal Yönetmen blog sayfasında yer alan “ You are not allowed to view links. Register or Loginnda Kalite Puanını Belirleyen Faktörler “ yazısından ulaşabilirsiniz.
E Ticaret, SEO, Sosyal Medya ve Reklam Danışmanlığı İçin Sanal Yönetmen | Dijital Reklam Ajansınız

Bilişim Forum


 

İstediğiniz Sorudan Başlayabilirsiniz | Doktor a Sor