Gönderen Konu: Yol Gezisi Yapacaklar İçin İpuçları  (Okunma sayısı 116 defa)  Share 

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Eren Demir

  • İlk Adım
  • *
  • İleti: 2
  • Toplam: 0
Yol Gezisi Yapacaklar İçin İpuçları
« : 11 Eylül 2017, 17:47:14 »
Yol gezisi konusunda ister deneyimli ister amatör ol, bu ipuçları sayesinde nereye gidersen git yolculuğun ummadığın kadar kolay geçecek!

Bu konuda kimsenin bir şüphesi yok; yol gezileri gerçekten harikadır. Hangi ülkede yol gezisine çıkmış olursan ol, Thelma & Louise ve Jack Kerouac isimleri mutlaka aklının bir yerlerindedir ve 5 yıldızlı otellerde uyuyup, lüks bir BMW kullanıyor olman bile bu büyüyü azaltamaz.

Başarılı bir yol gezisinin anıları hayatın boyunca sana eşlik eder. Kalkıp harekete geçme becerisi ve bilinmezliğin yarattığı müthiş heyecan benzersizdir: Nerede uyuyacaksın? Nerede yemek yiyeceksin? Bir sonraki molanı nerede vereceksin?

1. Google Maps

Başlamak için harika bir nokta. Başlangıç yerini ve gideceğin yeri girerek, oraya ulaşmanın ne kadar süreceğiyle ilgili bir fikir edinebilirsin. Rotayı düzenleyerek, seçebileceğin alternatif yolları görebilir ve yolun ne kadar süreceğini de öğrenebilirsin (ayrıca, aslında aklında olmayan, ancak sana birkaç saat uzaklıkta bulunan görmekten keyif alacağın yerleri de keşfetme fırsatı sunar). Tek ihtiyacın olan şey, ana rotanı (A ve B noktaların) belirlemiş olman ve tüm yolculuğunun her metresinin daha önceden kararlaştırılmamış olması. Beklenmedik dönüşlere, ansızın verilen kararlara ve ‘acaba şurada ne var?’ tarzında anlara açık olmalısın.

2. Müzik

Müzik ve açık yol kadar birbirini iyi tamamlayan çok az şey vardır. Müzik dinlemek için bolca zamanın olacağından, akıllı telefonuna birkaç çalma listesi indirmeyi ihmal etme (ve USB kablosunu da unutma). Bununla birlikte, evde dinleme fırsatı bulamayacağın müzik türlerine bir şans vermek için yerel radyoları kontrol etmek de iyi bir fikir.

3. Az seyahat edilen yollar

Otobanlar hız kazandırabilir ama aynı zamanda pek çok şeyi kaçırmana sebep olurlar. Eğer mümkünse (zaman ve arazi şartları göz önüne alındığında), daha az seyahat edilen yolları tercih etmeye çalış. Daha çok yer görecek, yerel halktan insanlarla tanışacak ve daha önce gezmediğin yolları görmüş olacaksın. Benzer bir başka önerimiz ise: o yola mutlaka sap! Kulağa tuhaf gelen bir hayalet kasabayı veya garip bir turistik noktayı işaret eden bir tabela mı gördün? Hemen takip et! Fırsat ayağına geldi. Yol gezilerinde spontane kararların büyük faydasını görebilirsin.

4. Yerel yemekler ye, yerel yerlerde konakla

Ne olduğuna dair en ufak bir fikrin olmasa bile, yerel yemeklere mutlaka bir şans ver. Ne de olsa, belki bundan başka bir fırsat bulamayabilirsin. Konaklamalar için de aynısı geçerli: gösterişli bir resort otelde kalmak kulağa çekici gelebilir ama o eşsiz Oda & Kahvaltı otelde veya yolun üzerindeki rüküş motelde kalmaman için bir neden var mı?

5. Yol arkadaşı

Yol gezileri arkadaşlıkları güçlendirebildiği gibi bozabilir de. Tabii ki yol arkadaşları seni güldürebilir ama bir de onlarla altı saat boyunca arabanın içinde tıkılı kaldığını, GPS bozulduğunda harita okumayı beceremediklerini ve daha birçok durumu aklına getir… Tüm bunlar senin için sorun değilse, ilgi alanları konusunu değerlendirmeyi de unutma: yerel tarihle onlar da senin kadar ilgili mi, yoksa ilk fırsatta en yakın barı bulmaya mı koşuyor?

Ruh haline uyan, senin hiç beceremediğin bir konuda yeterince iyi olan (örn. harita okumak, yerel bir dili konuşmak) ve en iyi ile en kötü zamanlarında seni idare edebilecek doğru yol arkadaşını bulduğundan emin ol.

6. SIM Kart

Eğer telefonunun SIM kilidi yoksa, masrafları azaltmak ve insanların sana kolayca ulaşmasını sağlamak için yerel bir SIM kart alabilirsin. Skype ve WhatsApp Messenger’ı kullanabilecek olsan da, çalışmak için Wi-Fi veya mobil veri bağlantısına ihtiyaç duyarlar.

Artık işin temel noktalarını iyice kavradığına göre, sıra en iyi fırsatları bularak aracını kiralamaya geldi. Yolları fethetmeye hazırlan! Son olarak gezinize çıkmadan sizden önce aynı geziyi yapmış kişilerden gezi yazıları You are not allowed to view links. Register or Login okuyarak yolculuğunuzu çok daha güzel hale getirebilirsiniz.

Bilişim Forum

Yol Gezisi Yapacaklar İçin İpuçları
« : 11 Eylül 2017, 17:47:14 »

 

İstediğiniz Sorudan Başlayabilirsiniz | Doktor a Sor