Gönderen Konu: İntragastrik Mide Balonu  (Okunma sayısı 251 defa)  Share 

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı hediyerengi

  • İlk Adım
  • *
  • İleti: 3
  • Toplam: 0
İntragastrik Mide Balonu
« : 05 Nisan 2018, 18:00:33 »
Endoskopik intragastrik balon veya kısaca mide balonu nispeten yeni ve cerrahi olmayan bir obezite tedavisi yöntemidir. Sadece diyet ve egzersizle, daha komplike bariatrik cerrahi metodlar arasındaki boşluğu doldurmak üzere geliştirilmiştir.

Obezitenin ameliyatsız bir obezite tedavisi olarak kullanımı tüm dünyada bilinen ve geçerli bir metoddur. Mide içerisinde yer kaplayan bir balon yardımıyla tokluk hissi vererek obeziteyi kontrol altına alma fikri ilk kez 1982’de geliştirilmiştir. O günden bugüne pek çok farklı balon türüyle başarılı bir kilo kaybı sağlanabildiği yüzlerce çalışmayla kanıtlanmıştır. 1980’lerin ortalarında kötü tasarlanmış ve üretilmiş balonların kendiliğinden inmesi ve barsak tıkanıklığına yol açması gibi nedenlerle mide balonu kullanımı bir süre sekteye uğramıştır.

1987’de Florida’da yapılan bilimsel bir kongrede çok sayıda uluslararası uzman biraraya gelerek ideal gastrik balon için temel tasarım kriterlerini belirlemişlerdir. Bu sayede üretilen yeni nesil mide balonları tüm Avrupa’da kabul edilmiş bir tedavi metodu haline gelmiştir. İyi bir balonda bulunması gereken özellikler:

Yazının devamı için: You are not allowed to view links. Register or Login

Bilişim Forum

İntragastrik Mide Balonu
« : 05 Nisan 2018, 18:00:33 »

 

İstediğiniz Sorudan Başlayabilirsiniz | Doktor a Sor