Gönderen Konu: Çift Çekirdekli işlemciler (dual-core) ve tek çekirdekliler (single core) ?  (Okunma sayısı 56583 defa)  Share 

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı WhiteScars

 • Genel Yönetici
 • Usta
 • *****
 • İleti: 1047
 • Toplam: 143
 • (,^^)
Özellikle yeni bir bilgisayar alacakların kafasındaki önemli sorulardan biri işlemciyi çift çekirdekli (dual - core) veya tek çekirdekli mi (single core) alsam diyenlere bir nevi ışık tutması amacıyla bu yazıyı yazıyorum.

Türkiye'deki genel mantık

Öncelikle şunu söyleyebilirimki, Türkiye'de bir çok insan gözü kapalı bir şekilde daha önce birinin dual-core işlemcilerin daha hızlı veya performanslı çalıştığını söylediği zaman gözü kapalı bir şekilde bu işlemciyi almaya gittiğini gözlerimle şahit oldum. Araştırmak isteyenler ise bir çok forum sitesinden yanlış bilgiler elde ettiğini gördüm. Ordan biri mutlaka içinden der sen doğrusunumu söyleyeceksin şimdi diye?  ;D Bu sorunun cevabını isteyen varsa referanslarda verdiğim linkleri okuyabilir. (İngilizce)

Her neyse konumuzu sapıtmadan devam edeyim.

Çift Çekirdek (dual - core) nedir?

Çift çekirdekli işlemci demek aynı cip [IC - Integrated Circuit] üzerine farklı iki adet çekirdeğin birbirinden bağımsız şekilde çalışabilecek bir halde entegre edilmesi demektir. Şimdi yeni moda quad - core çekirdekler ise 4 tane çekirdeği barındırabilen tek bir ciptir. [IC - Integrated Circuit]. Genelde her bir çekirdek farklı ön belleklere (cache memory) sahiptir. Bu yüzden çoğu dual core işlemcilerin ön bellekleri büyüktür. Dual Core işlemcilerin bir başka özelliği ise geniş çaplı (mesela pipelining veya multi-threading) gibi işlemlerde çekirdeklerin birbirinden bağımsız daha optimize çalışmasıdır. Threading kavramı zaten bir program içinde başka bir programı çalıştırmak demektir. Peki threads ne demek? Size hemen bir örnek anlatayım çok rahat anlayabileceğiniz. Örneğin herkes word'u bilir. Word'de bir yazı yazarsınız. Arkasından CTRL + P tuşuna basarsınız ve yazdığınız yazı yazıcıya gönderilir. Yazdığınız yazı yazıcıdan çıkarken siz word'de hala dosyaya bir şeyler daha yazabilirsiniz. İşte word'ün kullandığın bir özellik thread'tır. Eğer thread kullanmamış olsaydı. Çıktıyı alasıya kadar word'de sizin yazmanız devam ederdi fakat kaydedemezdiniz. Şu anda kaydetmeyi geçtim print işlemini gönderir göndermez word'ü kapatsanız bile yazma işlemi devam edebiliyor. Bir başka örnek ise FlashGet. Bildiğiniz gibi dosyaları indirirken bir çok parçaya bölebiliyor. Bunu yapabilmesi için sunucuya kaç parçaya böldüyse o kadar soket ile bağlanması demektir. Buda o kadar thread yaratması gerekiyor demektir.

Avantajları Nedir bu Dual Core işlemcinin?

Söz konusu bir işi iki çekirdek yapıyor olunca devre üzerinde akan veri akışı normal işlemcilere kıyasla daha fazla olur. Bu yüzden bilgisayar üzerindeki RAM genelde Dual core işlemci kullanılan sistemlerde DDR2 bellekler olur. Çünkü DDR2 belleklerin bandwithleri daha yüksektir. Hani ram kenarlarında yazarya DDR 400 MHZ. DDR2 800 MHZ. MHZ olan kısım bandwith'inizdir. Peki 400 ile 800 arasındaki fark cidden 2 kat daha mı hızlı demek? Kesinlikle hayır. Bu RAM'ler performans açısından bir birlerine çok yakındırlar. Fakat DDR2 nin veri alıp göndermedeki kapasitesi daha yüksektir. Ayrıca güç tüketimi saat hızları daha düşük olduğu için daha azdır. Görünüşe göre daha çok diz üstü bilgisayarlara uygun gibi gözüküyor.

Dezavantajlarına gelince...

Bana göre dezavantajları daha çok avantajlarına kıyasla. Çünkü şu an için sadece gelecek vaat edebilecek bir teknoloji. Her şeyden önce işletim sisteminiz dual-core işlemciyi desteklemesi gerekmektedir. Mesela Dual core işlemci alan bir kişinin bilgisayarında Windows XP kullanmaması gerekiyor. Vista veya Linux kullanmalı. Ayrıca dual core işlemcinin performansı tamamen Thread kullanımına bağlıdır. Yani bir oyun ne kadar az thread kullanıyosa single core işlemci o oyunu daha performanslı çalıştırır. Çünkü single core işlemcilerin hızı dual core işlemcilere göre çok çok fazladır. En son AMD Athlon 6400 çıkmıştı ve saat hızı sanırsam 3.4 Ghz di. Oyun oynayacaklara sözüm. Şu anda piyasada bulunan çoğu oyun thread fazla kullanmaz. Bu yüzden alacağınız oyun Dual - Core bilgisayarda çok hızlı çalışacağını sanmayın. Fakat Half-Life2: Episode 2 oyunu thread çok kullanılacak şekilde tasarlanmaya başladı. Yani Valve firması dual - core işlemcilere şans vermek istiyor. Aynı zamanda single core çalışan işlemcileride hiçe sayacak gibi. Yani kısacası risk alıyor. Neticesini hepimiz göreceğiz.

Aynı anda iki çekirdeğin aynı sistem üzerinde çalışması görünüşte iyi bir performans avantajı olarak değerlendirilebilir. Eğer tek çekirdekli işlemcilerin memory bandwith limiti olduğunu göz önüne alırsak (DDR 400 MHZ bu limittir.) Dual core işlemcilerinin aynı bandwith limitlerinde single core'a nazaran %30 ile %70 arasında bir performans artışı olduğunu söyleyebiliriz. Eğer bir bandwith derdi olmazsa bu bu artış %90 lara varabilir. Fakat eğer iki işlemci arasında iletişim limit faktörü olmadığını düşünürsek 2 işlemcili bir bilgisayarda %100'lül bir perfomans artışı olabileceği söylenebilir.

Kısacası 2 tane single core işlemci ile çalışan bir bilgisayar dual - core işlemcili bir bilgisayarı çok pis döver :)

Eski bir laf vardır. Biri bişiyi sürekli anlatır karşındaki kişi sizin söylediklerinizden bişi anlamaz ve direk sonuç ister. Programcılar arasında sürekli dönen bir laftır. "Talk is cheap, show me the code.." Kısacası tamam geç bunları ben ne anlamalıyım?  ;D

Talk is cheap show me the code..

Burası Sonuç bölümü.. Şimdi dual-core'un ciddi anlamda hayatımızın hangi kısımlarında bize yardımı olacağını söyleyeceğim. Örneğin bir grafikersiniz. Photoshop mutlaka kullanırsınız. Elinizde büyük çözünürlükte bir çalışma var ve üzerine bir render efek koyacaksınız :) işte size dual core işlemcinin single core işlemciye nazaran daha çok performans göstereceği bir uygulama. Mesela 3DS Max kullananların bir sahneyi texture ile kapladıktan sonra çok düzgün bir şekilde render etmek istediklerinde gece yatarken makinalarını açık bırakıp render işlemine başlayıp sabah kalktığında hala bitmemiş olduğunu görünce delirip kendini balkondan aşşağı atmasını engelleyebilecek bir teknoloji olduğunuda söyleyebilirim. Bunlarda dual core alabilirler. Öte yandan thread çok kullanan programları kullanan bütün arkadaşlara dual - core tavsiye ederim. Bu thread çok kullanan programlar genellikle grafik tasarımcıların kullandığı programlardır. Fakat tabi istisnalarda çok. Örneğin java üzerinde thread kullanan bir yazılım geliştirirken yazılımınızı test etmek için (en fazla kaç thread çalıştırıyo acaba diye merak edip) yüksek sayılarda thread oluşturduğunuzda makinanınız CPU sunun nasıl acı çektiğini gözler önüne serildiğinde ona acıyıp direk reset tuşuna basabilirsiniz. Benim işlemcim AMD Athlon 3500+ 64 bit. Kendi geliştirdiğim bir uygulamada 100 tane thread çalıştırınca makina epey bi kasıyodu. Bunu 1000 yapınca makinayı resetlemek zorunda kaldım çünkü 1 dk bekleme ile çalışmışıtı. Fakat aynı işlemi Dual-Core makinada denedim 20 sn içinde açmıştı.

Bugüne kadar çıkan işlemci çeşitleri

Çok eskilere gitmeye gerek yok 30386'ları muhtemelen burda kimse görmedi o yüzden Pentium'un MMX serisinden başlamak lazım.

Pentium MMX: 32 bit CPU mimarisi x86 yani şu anda 32 bit işlemciler bu işlemciye kadar dayanıyor.
Pentium II: 32 bit CPU mimarisi yine x86. Intelin en kısa ömürlü işlemcisi.
Pentium III: 32 bit CPU mimarisi yine x86.
Pentium IV: 32 bit CPU mimarisi yine x86.
Amd K6: AMD nin parladığı dönem. PIII 600 işlemciyi dövüp bu piyasada bende varım dediği zamanki işlemcisi.
Pentium IV Presscott: Ön bellek miktarları daha pentium IV teki işlemcilerden daha fazla olan fakat genel anlamıyla pentium IV le aynı olan işlemciler. yine x86 mimarisi söz konusu.
Celeron: Intelin masa üstü bilgisayarlar için çıkardığı işlemci ön bellekleri pentium 4 lere nazaran çok yarı yarıya. O dönemlerlde P IV ler 512 kb ön belleğe sahipken Celeronlar 256 kb tı. Bu işlemcilerde yine 32 bitlik x86 mimarisine sahip.
Pentium EE [Extreme Edition]: Sadece AMD nin FX serisi işlemcisi ile yarışmak için ortaya atılmış bir işlemcidir. Çıktığı dönemlerdeki fiyatı 1000$ lara kadar yükselmekteydi. Ön bellekleri büyü 3.2 Ghz hıza sahip bir işlemciydi. Tam emin olmamakla beraber sanırsam 32 bit ve 64 bit mimarileri olan bir işlemciydi. Yani 32 bit olanıda vardı 64 olanıda.
AMD Athlon: Intel'e k6 işlemcisi ile bende varım dedikten sonra. Piyasayı ciddi bir şekilde kızıştıracak işlemciler üreten firmanın o dönemlerde pentium işlemcilerini testlerde çok zorlayan işlemcilerini ürettiği model. Bu modeldeki bütün işlemciler 32 bit ve x86 mimarisini paylaşıyorlar. Tam bu dönemin ortalarında yani AMD 2000+ ve üzerindeki modellerde 13 micron inceliğindeki işlemvi bacakları kullanılmaya başlanıldı. Bu işlemci grubunun son üyesi AMD 3000 + Athlondur.
Pentium LGAs Pentium işlemcisinin 64 bitlik döneme tamamen geçtiği seridir. Mimariler artık x86_64 olmuştur. Bunların modelleri hep LGA olarak geçer. Ör. Pentium LGA 570
AMD Athlon 64 Buda AMD nin 64 bite tamamen geçtiği işlemci serisidir. Son üyesi sanırsam AMD Athlon 64 4000+ olması lazım bundan sonraki seriler X2 olarak çıkarıdı. Yani dual-core. Mimarisi x86_64.
AMD Athlon X2: AMD nin çift çekirdekli 64 bit olan işlemci serisi.
Pentium Core Duo, Core Duo 2: Buda pentiumun 64 bit olan çift çekirdeli işlemcisi.

Şu anda piyasada iki büyük firmanın en son çıkardığı işlemci sınıfları yukardakiler.

Bunların hepsi masaüstü bilgisayarlar içindi.

AMD Opteron: Amd nin sunucu bilgisayarlar için geliştirdiği işlemci 64 bit olup ön bellekleri 2 MB ı bulan işlemcilerdir. Single core.
Pentium Xeon: Bu da intelin sunucu bilgisayarlar için geliştirdiği 64 bitlik işlemci. Single core.
AMD Turion: AMD nin diz üstü bilgisayarlar için geliştirdiği 64 bitlik işlemci. Amaç az enerji tüketmek.


Referanslar

You are not allowed to view links. Register or Login
You are not allowed to view links. Register or Login
You are not allowed to view links. Register or Login
« Son Düzenleme: 20 Ekim 2007, 15:22:55 Gönderen: WhiteScars »
İnsanoğluna bırakabileceğiniz en güzel miras tecrübelerinizdir...

Çevrimdışı <MEHMET>

 • By DeHsEt
 • Genel Yönetici
 • Usta
 • *****
 • İleti: 1118
 • Toplam: 87
 • Bilişim Rüzgarı
You are not allowed to view links. Register or Login
Kısacası 2 tane single core işlemci ile çalışan bir bilgisayar dual - core işlemcili bir bilgisayarı çok pis döver :)

   :D ;D :D ;D :D

  Verdiğin bilgiler gerçekten çok yararlı. İlerde yeni bir bilgisayar alırken bunları göz önünde bulunduracağım.  ;)
(+ tşk)
İlim ilim bilmektir, ilim kendini bilmektir...
Yunus EMRE

Çevrimdışı Faik Özkara

 • "Hedef Bilgi Toplumu" - TRT Bilişim Rüzgarı
 • Genel Yönetici
 • Usta
 • *****
 • İleti: 4616
 • Toplam: 208
 • Kocaeli Üniversitesi Otomotiv Teknikeri
  • http://flavors.me/FaikOzkara
Ek olarak aşağıda verilen linkten çit çekirdekli ve tek çekirdekli işlemcilerin özelliklerine tablolardan bakabilirsiniz.

    You are not allowed to view links. Register or Login
You are not allowed to view links. Register or Login

Çevrimdışı sebenden

 • İlk Adım
 • *
 • İleti: 3
 • Toplam: 0
peki pentiumun D işlemcileri nasıl acaba sanal çif çekirdek deniyor doğrumu.

Çevrimdışı Akıncı

 • İlk Adım
 • *
 • İleti: 24
 • Toplam: 0
bende linktn baktım ama İE6550,67508200,8400 göremedim bunlar ne oluyr,

Çevrimdışı Fatih Emektar

 • Genel Yönetici
 • Usta
 • *****
 • İleti: 1868
 • Toplam: 214
 • ..::ESKİŞEHİRSPOR::..
çift çekirdekli işlemciler vista da daha uyumlu çalışıyor diyorlar bu doğrumu? yoksa xpde de tam performans alabilirmiyiz?
Nus ile uslanmayanı etmeli tekdir, tekdir ile uslanmayanın hakkı kötektir!

Çevrimdışı kamer40

 • İlk Adım
 • *
 • İleti: 8
 • Toplam: 0
Benim için çok faydalı oldu.Bilgilerimi pekiştirdim ve yanlışları  içinden çıkardım. Bu yüzden çok teşşekürler

Çevrimdışı bosluk

 • Çaylak
 • ***
 • İleti: 288
 • Toplam: 16
 • Sanitorium
  • innDir
Evet @Fatih Emektar. XP'de de çift çekirdekli işlemciler için destek sağlanmış olsa da (en son SP3 ile biraz daha çift çekirdek veriminin arttığını görüyoruz), ancak Vista ile tam verim alınabiliyor (O da her ne kadar tam ayrıntılı açıklanmasa da Microsoft cephesinden, en fazla Ultimate sürümü ile). Aslında 64 bit bir işletim sistemi ve 64 bit destekli uygulamalar ile işlemci gücünün sonuna kadar kullanılması da mümkün ama, 64 bitlik Windows işletim sistemleri, ne yazık ki 32 bit üzerine yazılmış programlar ile düzgün çalışamıyorlar pek. Özellikle oyunlarda, halihazırda 64 bitlik işletim sistemleri oldukça sorunlular. Tabi uyum problemi olmayan uygulamalar da bir o kadar hızlı çalışıyorlar. (Aynı bilgisayara 32 bitlik Vista ile 64 bitlik Vista kurulumunda bile gözle görülür biçimde hız farkı var.)
Fragile...

Çevrimdışı WhiteScars

 • Genel Yönetici
 • Usta
 • *****
 • İleti: 1047
 • Toplam: 143
 • (,^^)
Bu yazıyı epey bi önceleri yazmıştım okudumda şimdi çok fazla anlatım bozukluğu var yaw. Kendimden utandım  :-[
İnsanoğluna bırakabileceğiniz en güzel miras tecrübelerinizdir...

Çevrimdışı Soul_ToucH

 • İlk Adım
 • *
 • İleti: 7
 • Toplam: 0

Verdigin bilgiler için çok teşekkürler..hakikaten çogu kişi bu farkları tam olarak anlamadan bilgisayar alıyor..benımde kafam karışıktıı açıkcası çok yararlı oldu bu yazı tekrardan teşekkürler...

Çevrimdışı BiBLiYoMaN

 • Çömez
 • **
 • İleti: 142
 • Toplam: 12
 • Asortik de değilim wu-tangle kortizon!
  • msn spaces
Verdiğin bilgiler için teşekkkürler.Bir de şu dual-core ile core-duo arasındaki fark nedir onu anlayamadım :S

Çevrimdışı WhiteScars

 • Genel Yönetici
 • Usta
 • *****
 • İleti: 1047
 • Toplam: 143
 • (,^^)
dual-core iki çekirdekli işlemci demek, Core-Duo ise Intel firmasının iki çekirdekli işlemcilere verdiği takma ad.
İnsanoğluna bırakabileceğiniz en güzel miras tecrübelerinizdir...

Çevrimdışı Suskun

 • İlk Adım
 • *
 • İleti: 23
 • Toplam: 2
 • Ömer YILMAZ
Hocam Teşşekür Ederiz Emeğine Sağlık Gercekten Güzel Bir Döküman Olmuş :)

Çevrimdışı Sincerely

 • Çömez
 • **
 • İleti: 87
 • Toplam: 5
Çoğu kelimenin ne demek olduğunu anlamasam da keyifle okudum :D
Bana arkadaşını göster, sana kim olduğunu söyleyeyim. (Mevlana)

Çevrimdışı WhiteScars

 • Genel Yönetici
 • Usta
 • *****
 • İleti: 1047
 • Toplam: 143
 • (,^^)
Yazı biraz eski kalmış. Bazı söylediklerim artık doğruluğunu yitirmiş. Bilginiz olsun..
İnsanoğluna bırakabileceğiniz en güzel miras tecrübelerinizdir...

Bilişim Forum


 

İstediğiniz Sorudan Başlayabilirsiniz | Doktor a Sor