Gönderen Konu: Web Sitesinde Kod Dizilimlerinin Önemi  (Okunma sayısı 474 defa)  Share 

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı gnlihaker

  • İlk Adım
  • *
  • İleti: 18
  • Toplam: 0
Web Sitesinde Kod Dizilimlerinin Önemi
« : 06 Mart 2019, 16:05:51 »
Web Sitelerinin Arka Yüzü
Hayatımızın büyük bir bölümünü kaplayan internet gün geçtikçe büyümeye ve gelişmeye devam ediyor. Her geçen gün görsellik açısından daha da gelişen web siteleri her alanda biz kullanıcılarıyla buluşmaya devam ediyor. Şaşırtıcı derecede görselliğe sahip siteler ile dolan hayatımız bizi hayretler içerisinde bırakabiliyor.

Eskiden sadece tablosal bir görünüme sahip web siteleri artık animasyonlar, üç boyutlu tasarımlar, videolar ve gifler ile daha da gelişmiş durumda karşımıza çıkıyor. Tabii böyle bir site kurmanın zorlukları da yok değil. İşte bu noktada devreye kodlar giriyor.

Web Sitelerinde Kodlamanın Önemi
Şaşırtıcı derecede güzellikte web siteleri hayatımızı doldururken akıllara gelen ilk soru “Nasıl yapıyorlar acaba?” oluyor genellikle. Elbette bunu yapmak kolay değil. Aşırıcı derecede kod bilgisi gerektirmesinin yanı sıra dizilim ve düzen bilincini de beraberinde getiriyor. İyi bir internet sitesinin kod yapısı düzenli bir dizilimden geçtiğini her yazılım uzmanı ve web tasarım uzmanı ciddi derecede bir önem arz ettiğini bilmektedir.

Kötü dizilime sahip bir web sitede çıkan sorunları bulmak için saatler hatta bazen günler ayırmamız gerekebilir. Ancak düzenli bir kod dizilimine sahip bir site kendi sorununu neredeyse kendisi gösterir. Dizilim yönünden düzene özen ve önem gösteren bir site her ne olursa olsun. Her zaman ayakta kalmayı başarır.

Bugün bildiğimiz birçok web sitesi ayakta kalmasını bu dizilime özen ve önem gösterdiğinden yıllardır ayakta kalmayı ve hatta en iyi olmayı kısmen buna borçludur. Çünkü hangi site olursa olsun hepsi her an çökme tehlikesi ile karşı karşıyadır. Ancak düzenli bir dizilime sahip kod yapıları sayesinde sorunlar daha biz kullanıcılar fark etmeden çözüme ulaşır. Tabii bunu düzenli bir kod dizilimi sayesinde yapabilmektedir.

 Kodlama ve Dizilim İlişkisi
 İyi bir internet sitesinin yolu aslında kodlamada ki dizilimin düzeninin iyi olmasından geçer. İnternet sitesini bir dans çeşidi olarak düşünürsek eğer. Dans etmek için attığımız her adımda bu durumda bizim kodlarımız olacaktır. Kodlarımız bu adımlar gibi ne kadar düzgün olursa ortaya çıkan dans yani internet sitesi de iyi olacaktır.


Kaynak: You are not allowed to view links. Register or Login

Bilişim Forum

Web Sitesinde Kod Dizilimlerinin Önemi
« : 06 Mart 2019, 16:05:51 »

 

İstediğiniz Sorudan Başlayabilirsiniz | Doktor a Sor