Gönderen Konu: Overclock yaptım fakat yapamadım :D  (Okunma sayısı 6763 defa)  Share 

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı billocan

• Çırak
  • Toplam: 29
  • Durmadan ilerleyen tek şey : Bilişim ve Teknoloji
Overclock yaptım fakat yapamadım :D
« : 20 Aralık 2006, 16:37:58 »
 Arkadaşlar geçen overclock yapmıştım.Anakartın fsbsini 200'den 203'e çıkarmam kafi gelmişti benim ve işlemci sıcaklığı için.(2,8'den 3,2 olmuştu. ???)Lakin pc'yi kapatıp bir sonraki gün açtığımda ise eski değerine dönmüştü.Fsb 203 değerinde olmasına rağmen 200'de çalışıyordu.Her neyse yavaş yavaş gene artırmaya başladım.Bu seferde 219'un üstine çıkamadım.219'un üstüne çıktığımda pc yeniden başlayınca fsb değeri tekrar 200'de işlem yapmaya devam etti.Bir türlü üstüne çıkmadım.Bu arada işlemci sıcaklığı 45-50 derecelerdeydi.Tamam dedim 219'da kalsın.2,8 ghz dual core 3,0 ghz olmuştu.Fakat pc'yi tamamen kapatıp yani elektriğini kesip yeniden açtğımda gene 200'den işlem yapmaya devam etti.Fsb değeri 219 görünse bile.Buna bir çare bulamadım...

Sanırım bilen yok.Zatende gerek kalmadı.Anakartın driver'ndan çıkan Ai Suite adlı
programın Ai N.o.s. bölümüyle işlemciyi % cinsinden zaman aşımına uğrattım.%115 yaptım.Sonuç pozitif oldu.Pc'yi kapatıp yeniden açmama rağmen ayarlar değişmedi.
Sıcaklık ise 46-54 derecelerde seyretti.Yani bir problem çıkarmadı.Elle artırmaya kalktığımda işlemci çarpanını değiştirmeme rağmen bir türlü değişmiyordu.Büyük ihtimalle kilitli.Fsb değerini arttırmama rağmen pc'yi yeniden başlatınca eski haline dönme sorunuda Ai N.o.s. ile overclok işlemi yaptığım için ortadan kalktı.

Böylelikle deneyimimi sizlerle paylaşmış oldum arkadaşlar ;)
« Son Düzenleme: 24 Aralık 2006, 18:24:38 Gönderen: billocan »
SAKARYA ÜNİVERSİTESİ ELEKTRONİK ÖĞRETMENLİĞİ

Çevrimdışı RuPTuR

• İlk Adım
  • *
  • Toplam: 1
Ynt: Overclock yaptım fakat yapamadım :D
« Yanıtla #1 : 14 Nisan 2007, 16:51:07 »
bios'dan mı değiştiriyordun fsb'yi?öyleyse eğer biosdan çıkarken save&exit(kaydet ve çık) yapmamışsındır.Asus anakart kullanıyorsun sanırım.İlk önce güncel bios kulanıp kullanmadığını öğren.Sonra biosunu güncelle.Daha sonra biosdan azar azar fsb'yi arttırarak makineni dene.İnternette birçok yerde o.c. nasıl yapılır anlatılıyor.şimdi burada uzun uzun anlatmiim.Bir sorunun olursa p.m. atabilirsin bana.Görüşmek üzere..

Çevrimdışı billocan

• Çırak
« Yanıtla #2 : 14 Nisan 2007, 17:04:56 »
Biostan halletmeme gerek kalmadı.Anakart cdsi içindeki overclock programını kurdum oradan yaptım.Ama
manuel kabul etmedi.Bende standart yaptım.Yani normalden %15 fazla olanı seçtim ve bir dahaki açılış sonucunda fsb değeri değişmedi.Sonuç olarak 2800 Mhz oldu 3200 Mhz.Bunu yaparkende harici bir
overclock fanı takmadım.İşlemci ile birlikte gelenle yaptım.Sadece 2, 3 derece oynadı...

Çevrimdışı nitrojen_13

• Çömez
  • **
« Yanıtla #3 : 14 Nisan 2007, 20:10:20 »
anakart cdsindeki programla yaparsan yeniden başlattığında eski yarına döner benim anakart farklı bir marka bende denemiştim öyle olmuştu biostan yap

Çevrimdışı billocan

• Çırak
« Yanıtla #4 : 16 Nisan 2007, 15:35:59 »
You are not allowed to view links. Register or Login
anakart cdsindeki programla yaparsan yeniden başlattığında eski yarına döner benim anakart farklı bir marka bende denemiştim öyle olmuştu biostan yap
Haklısın.Fakat kendin adım adım artırmaya kalkınca bir yere kadar izin veriyor.Sonra normale dönüyor.Ama % olarak
yapınca bir daha değişmiyor.Yani bende öyle...

Çevrimdışı RuPTuR

• İlk Adım
  • *
« Yanıtla #5 : 22 Nisan 2007, 01:30:49 »
Aslında biosdan değiştirmen daha kalıcı olur :D
Ama mesela cool&quiet desteğini veya ona benzer o.c. ile ilgili destekleri kapaman gerekir.Yoksa onlar engel olur.Sistemi tekrar başa alır.Benim tavsiyem asus yetkili dağıtıcısı çizgi elektroniğin forumu var.Orada herşeyi çok kolay bulabilirsin.

Çevrimdışı billocan

• Çırak
« Yanıtla #6 : 22 Nisan 2007, 17:53:22 »
Ama mesela cool&quiet desteğini veya ona benzer o.c. ile ilgili destekleri kapaman gerekir.Yoksa onlar engel olur.Sistemi tekrar başa alır.Benim tavsiyem asus yetkili dağıtıcısı çizgi elektroniğin forumu var.Orada herşeyi çok kolay bulabilirsin.
Arkadaşlar yardımlarınız için teşekkürler.Ama ben zaten overclock'u konuyu açtıktan birkaç gün sonra kalıcı olarak yaptım.Yani başta yapamamıştım ama şuan pc overclocklu.İlginiz için tekrar teşekkürler...

Çevrimdışı freewill

• İlk Adım
  • *
  • Toplam: 0
« Yanıtla #7 : 12 Haziran 2007, 14:48:36 »

iyide intel işlemci kullanıyo o teknoloji ondan yok  ;) zaten o/c yapılan bir işlemcide bu ayarlar varsayılan olarka kapanır  8)

Çevrimdışı leosoon

• İlk Adım
  • *
  • Toplam: 0
« Yanıtla #8 : 17 Kasım 2014, 11:09:30 »
Fsb 203 değerinde olmasına rağmen 200'de çalışıyordu.Her neyse yavaş yavaş gene artırmaya başladım.Bu seferde 219'un üstine çıkamadım.219'un üstüne çıktığımda pc yeniden başlayınca fsb değeri tekrar 200'de işlem yapmaya devam etti.Bir türlü üstüne çıkmadım.Bu arada işlemci sıcaklığı 45-50 derecelerdeydi.Tamam dedim 219'da kalsın.2,8 ghz dual core 3,0 ghz olmuştu.Fakat pc'yi tamamen kapatıp yani elektriğini kesip yeniden açtğımda gene 200'den işlem yapmaya devam etti.Fsb değeri 219 görünse bile.Buna bir çare bulamadım.

Bilişim Forum

« Yanıtla #8 : 17 Kasım 2014, 11:09:30 »

İstediğiniz Sorudan Başlayabilirsiniz | Doktor a Sor