Gönderen Konu: Forumda Bazı Arkadaşlar Türkçe'yi iyi bir şekilde Kullanmıyorlar.  (Okunma sayısı 22763 defa)  Share 

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı bilgisayar_dahisi

• İlhan SARICAN
  • Genel Yönetici
  • Usta
  • Toplam: 188
  • İktisatçı-Bankacı-Ekonomist.
    • KRal Space
Arkadaşlar forum.bilisimruzgari.com sitesine yaklaşık 3,5 aydır girmekteyim.

Ve bu sayede bayağı birşeyler öğrenmişimdir.Bu Forum sitesinin üyelere çok yardımcı olduğunu üstüne basarak  söylüyorum.Üyelerin bilgilerine bilgi katmaktadırlar.

Ancak benim bu forum sitesindeki bazı üyelere bir kaç söylemlerim olacak:

Arkadaşlar Türkçe zaten İyice batılaşmada yakında Türkçe diye bir dil kalmayacak mesala Türkçe karşılığı olan bir kelime olsa dahi biz türk milleti olarak o kelimenin ingilizcesini söylüyoruz.Böyle yaparak kendimizi kültürlü sanıyoruz. Diğer insanlardan üstün görüyoruz.Aslında bu bir kültürlü olmanın adımı değildir olsa olsa küstahlıktır.

Forum sitesinde bazı arkadaşlar uğruna savaşlar yapılmış Türkçeyi düzgün olarak kullanmamaktadırlar.
Lütfen bu söylemleri üzerine alınanlar alınsın. Türkçeyi iyi Kullanan arkadaşlar alınmasın. Onları tenzih ediyorum.

Lütfen konu açarken ve konulara yanıt verirken yanlış yazılmış cümlelerden kaçınınız.Bu forum sitesinde yazmış olduğumuz yazıyı binler okumaktadır. Bu yazılanlar dilekçede nasıl dikkatli kelimeler kullanıyorsak,burada da aynı şekilde dikkatli olmamız gerekmektedir.
Anlamı olmayan cümleler yazılmaktadır. Şahsen bazı arkadaşların yazmış oldukları yazıları okumakta zorluk çekiyorum ve okusam dahi ne dediklerini anlamıyorum.

İşin açıkcası bazı üyeler hiç özenmeden Türkçe kurallarına uymadan konu açmaktadırlar ve konulara yanıt vermektedirler.

Saygılarımla,

İlhan

« Son Düzenleme: 22 Aralık 2006, 11:45:09 Gönderen: bilgisayar_dahisi »
BANKACI ===> Albaraka Türk Bankası Çalışanı

Özelden yardım istemeyiniz. Yanıt verilmeyecektir.

Çevrimdışı Enes İLHAN

• Gaziantep
  • Genel Yönetici
  • Usta
  • Toplam: 53
    • www.enesilhan.net
Gerçekten çok doğru bazı üyeler kendilerine forumda yer bulmak için gönderdikleri mesajlarda 3-4 harften kaçınıyor böyle kişilerin uyarılması lazım bence ya da o gönderdiği mesajları genel yöneticiler veya üst yöneticiler tarafından silinmelidir diye düşünüyorum...!!!
Kul Fanidir,Yol Mukaddes,
Bir Gün Verilecek Bu Son Nefes...

Çevrimdışı fe-yy-az

• Çaylak
  • Toplam: 38
Aşağıdaki örneği başka bir siteden aldım.Durumun vehametini (aslında bu da türkçe bir kelime değil ya,neyse)
ortaya koymak ve ibret olması açışından buraya koyuyorum.Çok şükür ,henüz burada böylesine rastlamadım.Fakat önlem alınmazsa gidişat bu yöndedir...
Sevgiler.

qullandığın linux versiyonunu bilmemeqle birliqte qomut satırında iqen "setup" yasıp enterla ve önüne gelen menüden "system service" secheneğine gel enterla daha sonrada "smb" yada "samba" servisini aqtif et daha sonra bu menülerden chıq. daha sonra ya linux u yeniden bashlat yada qomut satırında iqen....  not olaraq shunu belirteyim chalıshtığımıs qurumlara server olaraq 2x3.0 xeon ishlemcili ve minimum 4 gb ram olan 73x2 ve 146x4 scsi disq ve raid yapılandırması yapılmısh......

« Son Düzenleme: 22 Aralık 2006, 13:00:08 Gönderen: fe-yy-az »

allturnam38

• Ziyaretçi
You are not allowed to view links. Register or Login
Bilgisayar Terimleri Karşılıklar Kılavuzu

Bilgisayar Terimleri Projesi kapsamında hazırlanan Bilgisayar Terimleri Karşılıklar Kılavuzu’nu konu ile ilgilenenlerin ve kamuoyunun eleştirilerine açıyoruz.

Türkçe-İngilizce ve İngilizce-Türkçe dizinler hâlinde yaklaşık 10.000 terimin bulunduğu bu Kılavuz’da terimler İngilizceden Türkçeye alfabetik sıralamayla verilmiştir. Kılavuz’daki Türkçe karşılıkların bir bölümü Proje Çalışma Grubunun önerisidir. Daha önce çeşitli kişilerce veya kuruluşlarca önerilen ve Türkçede yaygınlaşan terimlerden Türkçenin ses, biçim ve anlam özelliklerine uygun olanlar Proje Çalışma Grubunca da benimsenmiş ve Kılavuz’a alınmıştır. Bazı terimler için birden fazla karşılık önerildiği görülecektir. Proje Çalışma Grubu, bu terimlerle ilgili önerilerinden hangisi kamuoyunca benimsenirse, yayımlanacak Kılavuz’a onu alacaktır.

ayrıca benim gözlemlediğim sık yapılan hataların bazıları şöyle;
"v" harfi yerine "w" harfini kullanmak
"k" harfi yerine "q" harfini kullanmak
kelimelerden bazı harfleri atmak mesela sondaki "r" harfi  geliyo giriyo vb.
dizüstü bilgisayar yerine laptop
elektronik posta yerine e-mail kullanımı

Çevrimdışı billocan

• Çırak
  • Toplam: 29
  • Durmadan ilerleyen tek şey : Bilişim ve Teknoloji
Bu konuda çok haklısınız.Yüreğimle katılıyorum.Türkçe'mizi yobazlaştıranlarında
yöneticiler tarafından uyarılmasını veya cezalandırılmasını talep ediyorum.
Lütfen dilimize sahip çıkalım...
SAKARYA ÜNİVERSİTESİ ELEKTRONİK ÖĞRETMENLİĞİ

panzehir

• Ziyaretçi
valla demek yerine walla demek te ne oluyor bunu kullanan kimseler kendilerini çokmu yaratıcı zannediyorlar acaba. Örnekler çok, mesela yazılım-donanım demek yerine software-hardware demek gibi...
Özenti işte tamamen özenti başka birşey değil.

"Milli his ile dil arasindaki bağ çok kuvvetlidir. Dilin milli ve zengin olması milli hissin inkisafinda başlıca müessirdir.Türk dili dillerin en zenginlerindendir.  Yeter ki bu dil suurla işlensin. Ülkesinin yüksek istiklalini korumasını bilen Türk milleti dilini de yabancı dillerin boyunduruğundan kurtarmalıdir. "
M.K.  Atatürk.

Çevrimdışı Tolga İşçİ

• Genel Yönetici
  • Usta
  • Toplam: 177

qullandığın linux versiyonunu bilmemeqle birliqte qomut satırında iqen "setup" yasıp enterla ve önüne gelen menüden "system service" secheneğine gel enterla daha sonrada "smb" yada "samba" servisini aqtif et daha sonra bu menülerden chıq. daha sonra ya linux u yeniden bashlat yada qomut satırında iqen....  not olaraq shunu belirteyim chalıshtığımıs qurumlara server olaraq 2x3.0 xeon ishlemcili ve minimum 4 gb ram olan 73x2 ve 146x4 scsi disq ve raid yapılandırması yapılmısh......

[/quote]

verdiğin örnek ilk bakışta komik gibi dursa da dediğin gibi işin durumu cidden vahim bir halde...ben bu ve benzeri yazılan yazıları,cümleleri tek kelimeyle rezalet diyorum...güzel TÜRKÇE'miz bu kadar batırılır...

Çevrimdışı Burak Özdemir

• Genel Yönetici
  • Çırak
  • Toplam: 72
    • web Blog

ilhan , iyi bir konuya değinmişsin. :)

Konuyla ilgili çok güzel bir yazı buldum; Umarım anlayış gösterirsiniz.

Karamanoğlu Mehmet Beyi arıyorum.
Göreniniz, bileniniz, duyanınız var mı?
Bir ferman yayımlamıştı;

Bu günden sonra divanda, dergâhta, bargâhta, mecliste, meydanda
Türkçeden başka dil konuşulmaya diye,
Hatırlayanınız var mı?

Dolanın yurdun dört bir yanını,
Çarşıyı, pazarı köyü, şehri
Fermana uyanınız var mı?

Nutkum tutuldu, şaşırdım merak ettim,
Dolandığınız yerlerdeki Türkçe olmayan isimlere,
Gördüklerine, duyduklarına üzüleniniz var mı?

Tanıtımın demo, sunucunun spiker,
Gösteri adamının showman, radyo sunucusunun discjokey,
Hanımağanın first lady olduğuna şaşıranınız var mı?

Dükkânın store, bakkalın market, torbasının poşet,
Mağazanın süper, hiper, gros market,
Ucuzluğun damping olduğuna kananınız var mı?

İlân tahtasının billboard, sayı tabelâsının skorboard,
Bilgi alışının birifing, bildirgenin deklârasyon,
Merakın uğraşın hobby olduğuna güleniniz var mı?

Bırakın eli, özün bile seyrek uğradığı,
Beldelerin girişinde wellcome,
Çıkışında, good-bye okuyanınız var mı?

Korumanın, muhafızın body-guard,
Sanat ve meslek pirlerinin, duayen,
İtibarın, saygınlığın prestij olduğunu bileniniz var mı?

Seki’nin, alanın platform, merkezin center,
Büyüğün mega, küçüğün mikro, sonun final,
Özlemin, hasretin nostalji olduğunu öğreneniniz var mı?

İş hanımızı plâza, bedestenimizi galleria,
Sergi yerlerimizi center room, show room,
Büyük şehirlerimizi, mega kent diye gezeniniz var mı?

Yol üstü lokantamızın fast-food,
Yemek çeşitlerimizin mönü olduğu yerlerde,
Hesabını, adisyon diye ödeyeniniz var mı?

İki katlı evinizi dubleks, üç katlı komşu evini tripleks,
Köşklerimizi villa, eşiğimizi antre,
Bahçe çiçeklerini flora diye koklayanınız var mı?

Sevimlinin sempatik, sevimsizin antipatik,
Vurguncunun spekülatör, eşkiyanın mafya,
Desteğe, bilemediniz koltuk çıkmağa sponsorluk diyeniniz var mı?

Mesireyi, kır gezintisini picnic,
Bilgisayarı computer, hava yastığını air-bag,
Pekâlayı, oluru okey diye söyleyeniniz var mı?

Çarpıcı, önemli haberler flash haber,
Yaşa, varol sevinçleri, oley oley,
Yıldızları star diye seyredeniniz var mı?

Vırvırık dağının tepesindeki köyde,
Cafe-show levhasının altında,
Acının da acısı, nes-kaaave içeniniz var mı?

Toprağımızı, bayrağımızı, inancımızı çaldırmayalım derken,
Dilimizin çalındığını, talan edildiğini,
Özün, el diline özendiğine içi yananınız var mı?

Masallarımızı, tekerlemelerimizi, atasözlerimizi unuttuk,
Şarkılarımızı, türkülerimizi, ninnilerimizi kaybettik.
Türkçemiz elden gidiyor, dizini döveniniz var mı?

Karamanoğlu Mehmet Bey i arıyorum,
Göreniniz, bileniniz, duyanınız var mı?
Bir ferman yayınlamıştı....
Hayal meyal hatırlayıp da sahip çıkanınız var mı?

TRT - Bilişim Rüzgarı & Burak Özdemir.net

Çevrimdışı Ahmet Küçüktığlı

• Genel Yönetici
  • Usta
  • Toplam: 280
  • Hedef Bilgi Toplumu
    • www.bilisimruzgari.com
Türkçe'yi düzgün kullanmayan üyeler uyarılmalı,tekrar yaparsa yine uyarılmalı,eğer hala devam ediyorsa son olarak birkere daha ihtar edilmeli.Uyarıldığı halde yaptığı hatalara devam ediyorsa üyeliği iptal edilmelidir bana göre..
« Son Düzenleme: 26 Ocak 2007, 06:38:14 Gönderen: blue »
İnsanın kendi kabiliyetini saklaması, büyük bir kabiliyet işidir. La Rochefoucauld

Çevrimdışı Akdogan33

• Çaylak
  • Toplam: 1
  • VOLUME 33
Güzel bir konu tebrik ederim.Burada yazılan herbir yazı kişinin Türkçe bilgisini ölçüyor.O olağandışı kelimeleri yazanlar  kötü örnek oluyorlar.mutlaka ceza uygulanmalı ki herkes daha dikkatli olsun.

Çevrimdışı semmih

• Çırak
  • Toplam: 3
  • Herkesi Youtube grubuma bekliyorum...
    • Yanni Fun Clup
arkadaşları uyarınca olur öyle şeyler diyorlar. hızlı yazıyorumda,yok ne olacakmışta... gibi mazeretler uydurup kendilerini savunmaya çalışıyorlar.bu tip insanların Türkler den çıkması çok normal. dilimizi tarzancaya çevireye çalışan arkadaşlara sesleniyorum. ormanınıza geri dönün yada o çok özendiğiniz abd ingiltere ve fransa ya.

saygılarla...

Çevrimdışı YaKoZa(CaKiReFe)

• Çaylak
  • Gel Gör Beni AşK NeyLeDi DerViŞ YuNuS EmRe...
    • ANKARANİN İNCİSİ GÜZEL BİR BELDESİ
bazen hızlı yazdıgım işin harfler tam ters sistemde oluyor bende yapıyorum bazen ama bu ornektekıler gıbı deıl tabikide sadece harflerın sırası degısıyor ama gorduklerımı hemen degiştirmek için çaba sarf ediyorum TÜRKÇE HEPİMİZİN BAŞKA TÜRKÇE YOK saygılarımla biz bu dile sahıp cıkmazsak kımse cıkmaz zaten dilimiz ingilizce fransizca farsça arapça diller gezıyor hep ok yes yeah u(you) k yerine q ş yerinr $ ne bılıyım daha aklıma gelmıyor bir suru kelımeler var bunlar bence olmuyor arkadaşlar..... daha orneklerı cogalabılırler arkadaslar emınım bundan yanı

Bilisimruzgari

• Ziyaretçi
Arkadaşlar yazdıklarınız Türkiye içinde yaşayan üyelerimiz için harfiyen geçerli fakat unutulmamalıdır ki Yurt Dışında yaşayan çok sayıda üyemiz var. Türkçemizi kullanmada sorun yaşabilirler kaldi ki bilgisayarlarında Türkçe klavye bile mevcut değil, eleştiri yaparken bunu da göz ardı etmeyelim ve daha dikkatli olalım lütfen.

Çevrimdışı YaKoZa(CaKiReFe)

• Çaylak
  • Gel Gör Beni AşK NeyLeDi DerViŞ YuNuS EmRe...
    • ANKARANİN İNCİSİ GÜZEL BİR BELDESİ
Arkadaşlar yazdıklarınız Türkiye içinde yaşayan üyelerimiz için harfiyen geçerli fakat unutulmamalıdır ki Yurt Dışında yaşayan çok sayıda üyemiz var. Türkçemizi kullanmada sorun yaşabilirler kaldi ki bilgisayarlarında Türkçe klavye bile mevcut değil, eleştiri yaparken bunu da göz ardı etmeyelim ve daha dikkatli olalım lütfen.
tamam dediklerin konusunda haklısın ancak bu yapılan hatalar zaten anlasılıyor kelıme dagarcıklarından ve kelımelerın gelışınden ancak bu dedigimiz ve yapılan hatalar bizzat chat dili yada msn dili tabir ettigimiz diller kullanılıyor mesela ingilizcede u(you) 4(for=için) 2(to anlamında) yeah(evet) asl(adın soy adın neredensın ) anlamında aklıma gelenler bunlar benım konuştugum ingiliz fransız v.s yanı yabancı arkadaşlarım var ordan bılıyorum bu kelımelerı ancak gecen rast geldım burda boyle cumlelerı kullananlarda vardı peki bunlara ne dıyecez? bunu yazan kişi türkçeyi biliyor ancak kelımeleri ş leri $ k leri q olarak kullanmıs bunlar bence yanlış serkan bey sizi bilmem ama yanlış ingilizler yada yabancılar deyim bu sekıldekı kısaltmalarla ingilizce dilini köreltiyor biz bari yapmıyalım tamam avrupalılaşalım dıyoruz ama avrupa daha 1789 a kadar karanlık cagda idiler onlar bızım iyilerimiz aldılar sımdı bız onların kötüğlerini alıyoruz demi bunlar benım kanımca avrupa dıllerıne özentiden gelıyor onlardaki kısaltmalardan gunluk hayatta bıle chat yaparken herkez bu kısaltmaları kullanıyorlar ingilizce olan kısaltmaları bınlerce kez sahit oldum selam nbr nasılsın sagool iyim u dıyor adam ya :) yada direk asl diyor ne diyecegine what diyor bu sadece forumla ilgili degil genel kanayan yaramız ama su anda forumla ilgili konumuz eger o yazıyı gorursem ve sılınmedıyse lınkını verecem hatırlamıyorum su anda ve neler yazıldıgına kendınız sahıt olun saygılarım..... uzun bır yorum oldu kusura bakmayın...

Çevrimdışı Necmiye

• Genel Yönetici
  • Çaylak
  • Toplam: 55
  • Hedef Bilgi Toplumu...
Siteyi Türkiye dışından kullananlar var. Kullandıkları klavyelerinde
Türkçe karakter olmayanlar var. Bence ağır eleştiri yapılmış burda.
Şakalı veya yazmaktan üşenip birkaç harf yazmayarak yazanlar
yönetim tarafından uyarıldıklarında ben o arkadaşlarımızın bir dahakinde
duyarlı davranacaklarına inanıyorum. Hemen silip uzaklaştırmak yerine
birkaç kez uyarılmak bence karşındaki insanın davranışın bu forumda
hata olup duyarlı olması gerektiğini kavramasına neden olacaktır.

Eleştiri yaparken Türkçeyi tam bilmeyen veya yurtdışından katılan
yada aceleyle yanlış yazıp yazdıklarını tekrar okumadan göndermiş
gibi düşünülerek eleştirinin ağırlığı konmalı. Burda bence çok ağır
konuşulmuş...
Bilgi; alırken asla korkma, verirken asla kaçma..

... İyi Niyet, Hoşgörü ...

Çevrimdışı Ahmet Küçüktığlı

• Genel Yönetici
  • Usta
  • Toplam: 280
  • Hedef Bilgi Toplumu
    • www.bilisimruzgari.com
Biz üyelerimizi uyarırız, bize gerekli açıkmalayı yaparlar ise yurt dışında oturuyorum gibi bize bildirirlerse herhangi bir problem olmayacağını sanıyorum, ama herhangi bir problemi olmayıp düzgün bir şekilde yazmazlar ise o zaman üye takip edilir.

Mesela geçen gün bir mesaj sildim üye şu şekil mesaj yollamış, hele kurban yetiş nasıl oliyi bu ciğerim vb bu tip mesajların sanırım yurt dışı ile alakası olmadığını zannediyorum..
İnsanın kendi kabiliyetini saklaması, büyük bir kabiliyet işidir. La Rochefoucauld

Çevrimdışı sedaa

• İlk Adım
  • *
gerçekten çok önemli bir konuya değinmişsin bence de forumda buna dikkat etmeyenler uyarılmalı
Gaziosmanpaşa Üniverstesi Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenliği (1)

Çevrimdışı ©ODEGON27

• Usta
  • Toplam: 37
  • :::MALİYECİ::: Gaziantep-Sivas
    • **Codegon27 Blog**
BEN SADECE YARDIM YERİNE "F1" YAZIYORUM.
BUNU BİR KUSUR OLARAK GÖRMEM GEREKİR Mİ??
EĞER YANLIŞ YAPTIĞIMI DÜŞÜNÜYORSANIZ LÜTFEN BENİ UYARIN.HEMEN DÜZELTİRİM.
BİLGİSAYAR DİLİ DİYE F1'İ KULLANIYORUM.BAŞKA NEDENİ YOK.
YORUMUNUZU BEKLİYORUM.

Çevrimdışı elektr10

• Çırak
  • Toplam: 7
  • KTÜ
    • elektr10 blog
BEN SADECE YARDIM YERİNE "F1" YAZIYORUM.
BUNU BİR KUSUR OLARAK GÖRMEM GEREKİR Mİ??
EĞER YANLIŞ YAPTIĞIMI DÜŞÜNÜYORSANIZ LÜTFEN BENİ UYARIN.HEMEN DÜZELTİRİM.
BİLGİSAYAR DİLİ DİYE F1'İ KULLANIYORUM.BAŞKA NEDENİ YOK.
YORUMUNUZU BEKLİYORUM.
Enter daha oturmuş bir ifade.O zaman tamam/onay yerine enter diyelim.
Hazır niyetlenmişken bu F1 alışkanlığından vazgeç bence ;)

Çevrimdışı freeman

• İlk Adım
  • *
  • Toplam: 2
Bence de forumda Türkçe'yi düzgün kullanmayanlar uyarılsın belli uyarılardan sonra hala devam ediyorsa
adı forumda yayınlayalım.Görüntü kirliliğinden uzak, dilimizin yıpratılıp bozulmasına, en azından forumumuzda
dilimize sahip çıkarak önleyelim. Bu konuda yapılacakları canı gönülden destekliyorum.
Ayrıca toplum olarak şu "şarz" deme gafletinden de bir an önce lütfen kurtulalım.

Türk Dil Kurumu Yazım Kılavuzu

Çevrimdışı waysy

• İlk Adım
  • *
  • Toplam: 0
arkadaşlar çok haklısınız; bende, yabancı harfler kullanıyordum bi karar aldım ve bir daha yabancı harfler kullanmayacağım.. baksanıza adım bile "WAYSY"  hatırlattığınız için teşekkürler... ;)

ÖZENTİ GENÇLİK OLMAYALIM
« Son Düzenleme: 29 Haziran 2007, 10:14:15 Gönderen: waysy »

Çevrimdışı ÖvünÇ

• NergiS&ÖvünÇ
  • Çaylak
  • Toplam: 16
 BEN AMERIKADAN ALINMIS OLAN BIR LAPTOP KULLANDIGIM ICIN INGILIZCE KLAVYELI BIR BILGISAYARDAN YAZMAK DURUMUNDAYIM VE BU YUZDEN BUYUK HARFLE VE  NOKTALAMA ISARETLERINE PEK DIKKAT EDEMEDEN YAZMAK ZORUNDA KALIYORUM SORUN ICIN OZUR DILERIM ..
i've failed over and over and over again in my life and that is why i succeed ..

Çevrimdışı Faik Özkara

• "Hedef Bilgi Toplumu" - TRT Bilişim Rüzgarı
  • Genel Yönetici
  • Usta
  • Toplam: 208
  • Kocaeli Üniversitesi Otomotiv Teknikeri
    • http://flavors.me/FaikOzkara
Üniversitedeki Edebiyat hocamız sınav yaptığı zaman muhakkak sınav kağıtlarının alt tarafına bir not düşerdi.
''Yazınız elçinizdir.Ona gereken özeni gösteriniz.''Gerçekten buna uyanda var uymayan da var.Yazım kurallarına dikkat edersek Türkçemizi daha zengin hale getirmiş oluruz.

Çevrimdışı sugarkobra93

• Çömez
  • **
  • Bulutlar ağlamasa yeşillikler nasıl güler?
gerçekten kardeşim doğru söylüyorsun bunun için bilinçli olalım Türkçemizi güzel kullanalım
Sözün en güzeli, söyleyenin doğru olarak söylediği, dinleyenin de yararlandığı sözdür. (Aristo)

Çevrimdışı Remzi ALOĞLU

• İlk Adım
  • *
  • GÜNEY EGELİ
Konu yaklaşık 8 ay önce açılmış ama hatırlatmada fayda var diye düşünüyorum.Türkçemize sahip çıkalım.
HeYKeLTraŞ

Çevrimdışı muradcevik

• Çömez
  • **
  • Toplam: 5
evet ahklısınız
BİR TÜRK DÜNYAYA BEDEL ON TÜRK DÜNYAYI FETHEDER.

Çevrimdışı meb56

• İlk Adım
  • *
gerçekten kutlarım sizi..
« Yanıtla #26 : 15 Mart 2008, 18:54:45 »
MESAJINIZ ÇOK ANLAMLI.. ÇOK DUYARLISINIZ .SİZE KATILIYORUM . DİL; BİR TOPLUMUN EN TEMEL NİTELİĞİDİR, BENLİĞİDİR. BİLDİRİNİZ

Çevrimdışı Necmiye

• Genel Yönetici
  • Çaylak
  • Toplam: 55
  • Hedef Bilgi Toplumu...
İnsanlara eğitim kurumlarında çok fazla Türkçe nin hem yazım hem kuralları
bakımından eğitimin doğru ve yeterince verilmediği kanaatindeyim.

Ve yeni nesil internet kafelerde, arkadaş ortamında, okuduğu gördüğü duyduğu yazı
kullanımı yansıtabilecek (gazete, afiş, tabela, dergi yada radyo tv gibi) araçlarda düzgün
kullanılmayan dili olduğu gibi doğru kabul edip özenerek bunu kullanmayı seçiyor..

Çünkü bir insana doğru öğretilmediği sürece beynin kabul ettiği doğrular gördükleri
ve duyduklarıdır. Sonrasında doğruyu öğrense bile kullanım alışkanlığını kazandığı
için alışkanlığı yanlışta olsa çabuk vazgeçemez. Hatta yanlış olmadığını bile düşünerek
kullanmaya devam ettiği gibi başkalarınada böyle öğretir.

Eğitimin eksik olduğu gibi biz insanlar nedense okumaktan, doğruyu öğrenmek için
araştırmaktan uygulamaktan hep vazgeçen, umursamaz oluyoruz..
Bilgi; alırken asla korkma, verirken asla kaçma..

... İyi Niyet, Hoşgörü ...

Çevrimdışı atmaca

• Çaylak
  • Toplam: 9
  • ~€®@¥~
haklısınızız.İnsan öğrenmek istemese bile heryerde bunlara rast gelince aklımızda kalıcı oluyorlar mesela kanka yerine ''qanqa'' gibi.bu hayra alamet değil söylüyüm >:(
~€®@¥~

Çevrimdışı RAMMS+EIN

• Çömez
  • **
  • Toplam: 6
Alıntı yapılan: bilgisayar_dahisi (S.M.M.M)
Arkadaşlar Türkçe zaten İyice batılaşmada yakında Türkçe diye bir dil kalmayacak mesala Türkçe karşılığı olan bir kelime olsa dahi biz türk milleti olarak o kelimenin ingilizcesini söylüyoruz.
Alıntı yapılan: bilgisayar_dahisi (S.M.M.M)
Türkçeyi iyi Kullanan arkadaşlar alınmasın.
@bilgisayar_dahisi (S.M.M.M): Sayın hocam çok önemli bir konuya değinmişsiniz ancak bu kurallara sizin de riayet etmeniz gerekir ki diğer üyelere model oluşturabilesiniz. Yukarıdaki bazı cümlelerinizi alıntı yaptım yanlışlarınızı kendiniz görmeniz açısından. Sakın beni yanlış anlamayın, tartışma ortamı ya da gerginlik yaratmak niyetinde değilim. Saygılarımla.

Çevrimdışı fırat56

• Çömez
  • **
Önemli bir konu.Forum yalnız bilişim alanında değil,dilimizin de doğru bir biçimde  öğrenilmesinde katkı sağlamalıdır.Yalnız yazım kurallarına uyulmamasında niyet önemlidir.Aceleyle yazılmış  anlatımlar ve bu bağlamda yer verilmiş birtakım kısaltmalar hoş görülebilir.Ancak ciddi yaklaşımdan uzak çalakalem görüş ve iletilerin düzeltilmesi gerekir düşüncesindeyim.
Bir yerde küçük insanların büyük gölgeleri varsa; orada güneş batıyor demektir !...

Çevrimdışı masterbg

• Çaylak
Malesef bende kullanamiyorum yurt disinda yasadigim icin ingilizce klavye kullaniyorum.
 :(

Çevrimdışı Özgür Şenerdoğan

• Genel Yönetici
  • Çırak
  • Toplam: 43
    • http://www.mshowto.org

Merhaba , ben postlara cevap yazarken  mecburi olarak ing ce olarak yazıyorum örneğin  start > run > cmd > ipconfig /all tarzında bu verdiğim bir örnekti mesela  tabiiki başlat  > çalıştır > cmd > ipconfig /all  yazmak zor değil ama bazı kelimeler  ingcesinden türkçeye çevirdiğiniz anda anlaşılamaz hale geliyor bu yüzden  şahsım adına özür diliyorum  bu kasti bir şey değil  . Yoksa ben de sizin ifade ettiğiniz gibi türkçe nin törpülenmesine karşıyım  bişey yerine bişi yazılması evet yerine efet yazılması bunlar çok anlamlı değil . iyi çalışmalar

Özgür ŞENERDOĞAN
Özgür ŞENERDOĞAN

Çevrimdışı myloo

• Çaylak
evet kendime uyuz oldum bunu okuyunca...

Çevrimdışı Fatih Emektar

• Genel Yönetici
  • Usta
  • Toplam: 214
  • ..::ESKİŞEHİRSPOR::..
türkçemizi düzgün kullanarak örnek bir forum olabiliriz ben bazı forumlarda gördüm türkçeyi okadar çirkin kullanıyorlar ki eğer bir yetkim olsa böyle çok kapatacağım site var onun için forumumuzda türkçeyi düzgün kullanmaya özen gösterelim
Nus ile uslanmayanı etmeli tekdir, tekdir ile uslanmayanın hakkı kötektir!

Çevrimdışı Bölükbaşı

• Genel Yönetici
  • Usta
  • Toplam: 160
Türkçemizi kullanırken kelimelerden çalmadan ve fazladan eklenti yapmadan sade,anlaşılır şekilde yazarsak forum daha elit olur.
« Son Düzenleme: 17 Mayıs 2008, 21:18:47 Gönderen: Bölükbaşı »

Çevrimdışı bosluk

• Çaylak
  • Toplam: 16
  • Sanitorium
    • innDir
Forumdan daha önemli yerler de var aslında Türkçemizin güzel kullanılması gereken ama bir türlü önemsenmediği; bilgisayar dergileri ve içinde Bilişim Rüzgarı'nın da bulunduğu hemen hemen tüm bilgisayar yayınları...

Gerçekten de bazı Türkçeleştirilmiş kelimeleri ben de çok saçma buluyorum. Hele ki en son Türk Dil Kurumu tarafından Türkçemize çevrilmiş kelimeler tam anlamıyla abesle iştigal etmekten öteye geçmiyorlar. Ama, dilimize kendimiz tarafından yerleştirilmeye çalışılan yabancı kökenli daha absürd kelimeler varken, çok mu zor kulağa ve göze hitap eden özenli Türkçe karşılıklarını konuşmak ve yazmak bunu anlamıyorum cidden.

Ne dergilerde, ne televizyon yayınlarında, ne de forumlarda güzel Türkçemizin güzel karşılıkları olmasına rağmen berbatça ve inatla kullanılan bazı kelimelere bakalım isterseniz. Affınıza sığınarak program yetkililerimizin de gözatmalarını rica ediyorum. Buyurun :

PC : Kişisel bilgisayar, ya da sadece Bilgisayar
HD : High definition'un çok daha güzel bir karşılığı var, yüksek çözünürlük
Laptop : Dizüstü bilgisayarı, ya da sadece dizüstü
RAM : Bellek
CPU : İşlemci
Web : İnternet (web sitesi demek tarzancayı da çevirirsek, örümcek sitesi anlamına gelir)
HDD veya Hard disk : Sabit sürücü
CD-ROM : CD Sürücü ya da optik sürücü
Mouse : Fare
Keyboard : Evet, klavyeye keyboard bile diyebilecek kadar yabancı müsveddesi yayınlar bile gördüm
Service Pack : Servis paketi
Font : Yazı tipi ya da biçimi
Moderator : Yetkili
Admin : Yönetici
Server : Sunucu
Client : İstemci
Copy/Paste : Kopyala ve yapıştır
Firewall : Güvenlik duvarı
Anti-Virüs : Virüs engelleyicisi ya da virüs temizleyicisi
Browser : Tarayıcı
Notepad : Not defteri
Offline/Online : Çevrimdışı ve çevrimiçi
Start Menu : Başlat Menüsü
Download : İndirmek
Cookies : Çerezler
Proxy : Vekil sunucusu
Port : Bağlantı kapısı ya da noktası

..................................................................... vb.. vb..  Emin olun yazmakla bitmiyor abuk sabuk İngilizcelerinden çok daha güzel Türkçeleri varken hala daha inatla bu şekilde kullanılan kelimeler. İstirham ediyorum Türkçemize bir nebze olsun özen gösterelim artık. Tabiki insanların normal konuşma dillerini inatla düzeltmemeleri biz bilgisayar kullanıcılarının sorunumuz değil, bunu düzeltemeyiz de, işimiz değil en başta. Ancak en azından bilgimiz olduğu bilişim alanında; biz terimleri doğru kullanıp, yeni kullanıcılara da bu bağlamda yol gösterebilirsek sanıyorum güzel bir misyon gerçekleştirmiş olacağız. Ha, eğer gösteremiyorsak da lütfen ya ağzımızı hiç açmayalım, ya da oturup biraz Türkçe çalışması yapalım.

Saygılarımla...

-------------

Ekler :

Driver : Sürücü
Scanner : Tarayıcı
Printer : Yazıcı
Web Cam : Kamera
Plugin : Eklenti
Brush : Fırça
Shape : Şekil
UPS : Güç kaynağı
Version : Sürüm
Adware : Reklamlı
Shareware : Kısıtlamalı ya da sınırlı
Office : Ofis
Security : Güvenlik
Script : Senaryolar ya da daha doğru tabirle kodlamalar
Consol : Konsol
E-book : E-kitap
E-mail : E-Posta
Network : Ağ
Link : Bağlantı
Skin : Kabuk ya da daha güzel bir Türkçe ile tema, hatta arayüz ya da arabirim
Fax : Faks
Player : Oynatıcı
Codec : Çözücü
Chat : Sohbet
Editor : Düzenleyici
İkon : Simge
Patch : Eklenti, yama ya da düzeltme
Switch : Anahtar
Router : Yönlendirici
Wireless : Kablosuz
Localhost : Yerel ağ ya da yerel adres
Printer : Yazıcı
Memory : Hafıza

Yukarıdakiler ise tamamen forum ana sayfasındaki kategorilerden ve açılmış konulardan bakılıp 5 dakika içinde bulunmuştur, durum vahim yani :(

-----------
Düzenleme: Lütfen mesaj taşması yapmayınız!...
« Son Düzenleme: 10 Haziran 2008, 22:05:35 Gönderen: <MEHMET> »
Fragile...

Çevrimdışı Özgür Şenerdoğan

• Genel Yönetici
  • Çırak
  • Toplam: 43
    • http://www.mshowto.org
  Faik ÖZKARA  ve Kadir BÖLÜKBAŞI isimli üyelerimizin  son yazdığı  mesaj   Tarafımca silinmiştir

Gerekçe  :  içerikteki cümleler yeni bir tartışmaya yol açabilir düzeydedir ...
Özgür ŞENERDOĞAN

Çevrimdışı rutkayergun

• İlk Adım
  • *
Bilişim Rüzgarı programında da sade ve anlaşılır bir Türkçe istiyorum, TRT gibi bir kanalda da konu bilişim dahi olsa en güzel Türkçe'nin kullanılabileceğini düşünüyorum.saygılar

Çevrimdışı By.Artis.artiS

• İlk Adım
  • *
Merhaba:

İmzamı oku birde belkide kişi samimi olmak isityordur bu da bir ihtimal.

Mesela şimdi ben geçen konu açtım klayve mouse si hakkında konu açtım anlatım yaptım ilk mesajda saol yerine adam iyi türkce kullan diyo acaba o ne kadar iyi merak ettim dogrusu ama bence bırakın insanları biraz samimi olsun bu gidişle karizmayı çiziyor bilişimrüzgarı haberiniz de olsun.
Varlığım Yeter Kurala Gerek Yok

Bilişim Forum

İstediğiniz Sorudan Başlayabilirsiniz | Doktor a Sor